Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Sukiyaki je japonský vývar ze zeleniny a hovězího masa, který se tradičně konzumuje v zimě. V Japonsku je maso totiž poměrně drahé a proto je vyhrazeno spíše pro sváteční příležitosti. Sukiyaki je jedno z jídel, která se jedí v rámci oslav den po výplatě. Ať už také slavíte či nikoliv, vaření sukiyaki je jednak zábavné, a jednak je výsledkem opravdu gurmánský zážitek. Pozvěte přátele a rodinu, a užijte si spolu tento jedinečnou pochoutku.

Přísady

Maso, zelenina a nudle

 • 350 gramů hovězí svíčkové nebo podobného masa, nakrájené na tenké proužky
 • 1/4 šálku loje (hovězí tuk, japonsky „suet“); několik lžic rostlinného oleje nebo i másla také poslouží
 • 230 gramů yaki (grilovaného) tofu, případně jakéhokoliv pevného tofu
 • 1 malé nebo 1/2 velkého zelí nappa (čínské zelí)
 • 1 tucet hub shiitake a jedno balení hub enoki, pokud je neseženete, můžete je nahradit žampiony portobello.
 • 1 velkou velšskou cibuli (negi); půl svazečku jarní cibulky také vyhoví
 • 2 svazky chryzantémových lístků (shungiku); můžete nahradit polníčkem, špenátem nebo jinou listovou zeleninou
 • 1 balení nudlí z jamu (shirataki); jakékoliv průsvitné rýžové nudle také vyhoví
 • 1 syrové vejce na osobu (nepovinné)
 • 1 balení mražených nebo čerstvých nudlí udon (nepovinné)

Omáčka sukiyaki

 • 1/2 šálku vína saké na vaření
 • 1/2 šálku vína mirin (japonské rýžové víno podobné saké)
 • 1/3 šálku sojové omáčky
 • 1/4 šálku surového třtinového cukru, nemáte-li ho, použijte obyčejný
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Příprava surovin

 1. 1
  Připravte si nudle shirataki. Vložte je do hrnce se studenou vodou a přiveďte k varu. Jakmile se nudle začnou vařit, vypněte sporák a sceďte je. Ponořte shirataki do misky se studenou vodou.
  • Nudle shirataki nepotřebují dlouhé vaření. Vhodné je pouze lehké předvaření, aby se z nudlí vytáhl charakteristický zápach. Díky tomu nudle lépe absorbují plnou chuť omáčky sukiyaki.
  • Pokud používáte jiný druh nudlí, řiďte se instrukcemi na obalu. Uvařte je vždy do té míry, aby jin později stačilo jen několik minut a byly al dente.
 2. 2
  Nakrájejte hovězí maso na co nejtenčí plátky, nebo si ho nechte nakrájet už u řezníka. Sukiyaki potřebuje velmi tence krájené maso. Vyberte si mramorovanou svíčkovou (nebo podobný druh masa), aby byl výsledek skutečně vynikající.
  • Dejte maso na několik hodin do mrazáku, pokud se rozhodnete nakrájet ho sami. Až bude ztuhlé, ale ne úplně zmrzlé, bude se vám krájet mnohem snadněji.[1]
 3. 3
  Odstraňte košťály z čínského zelí a pak nakrájejte jeho listy. Košťály čínského zelí jsou dost vláknité a trvalo by déle je dobře uvařit. Proto košťály nožem objeďte, dokud nepůjdou snadno oddělit od hlávky. Nakrájejte košťály na asi 2 centimetrové (nebo menší) kousky. Listy nahrubo nasekejte na větší kusy.
 4. 4
  Připravte si houby. Pokud se vám nepodařilo sehnat shiitake, pokrájejte jednoduše jakýkoliv jiný druh na kousky velikosti sousta. Jestliže máte prvé houby shiitake, zkuste je připravit tímto tradičním způsobem:
  • Nožem z každé houby shiitake odstraňte třeň. Vyřízněte na vrcholu klobouku malou hvězdičku nebo křížek. Představte si rovnou přímku, která prochází středem klobouku. Vezměte nůž a udělejte podél této linie řez pod úhlem 30°. Nevyřízněte příliš mnoho dužiny, jen tolik aby se odhalil bílý vnitřek houby. Pak nůž natočte opačným směrem a udělejte druhý zářez pod úhlem 30° podél druhé strany linie. Zopakujte tento postup ještě dvakrát, aby vznikl křížek a třikrát, pokud chcete hvězdičku.
  • Houby enoki pouze opláchněte a nožem odřízněte ztlustělou bulvu kořenů.
 5. 5
  Nakrájejte nebi na asi 2 cm velké kousky diagonálním řezem.
 6. 6
  Odtrhněte lístky shungiku od stonku. Pokud nahrazujete polníčkem nebo špenátem, důkladně listy omyjte a oddělte je od stonků. Stonky zahoďte.
 7. 7
  Uvařte omáčku sukiyaki. Do hrnce dejte ½ šálku saké, ½ šálku rýžového vína mirin, 1/3 šálku sojové omáčky a ¼ šálku cukru a přiveďte za středně vysoké teploty k varu. Jakmile začne směs vřít, stáhněte sukyiaki ze sporáku. Účelem je pouze nechat odpařit alkohol ze saké=, nikoliv omáčku zredukovat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Vaření sukiyaki

 1. 1
  Na středně vysokou teplotu rozehřejte velký hrnec. Sukiyaki se tradičně připravuje v kameninovém nebo litinovém nádobí a na benzinovém vařiči. Tak může kuchař pokrm vařit přímo u stolu hostů, kterým bude jídlo podávat. Chcete-li, můžete použít také elektrickou pánev, na které jídlo u stolu připravíte.
  • Nemáte-li ani elektrickou pánev, ani kameninové nebo litinové nádobí, na kterých můžete vařit, můžete sukiyaki samozřejmě vařit i v kuchyni na sporáku a ne přímo u stolu. Jen si vyberte velký hrnec, ke kterému máte poklici.
 2. 2
  Vložte do hrnce pořádné množství hovězího loje, sádla nebo jiného tuku. Hovězí lůj (suet) je tradiční surovina, ale sádlo nebo dokonce i rostlinný olej poslouží také dobře, pokud je vaším cílem především zdravé jídlo.
 3. 3
  Vložte o hrnce tence nakrájené hovězí maso a vařte ho přesně do chvíle, kdy ztratí svou růžovou barvu. Hovězí v hrnci zůstane i tehdy, až budete přidávat další suroviny, myslete na to, a nerozvařte ho. Jakmile maso přestane být růžové, posuňte ho k okraji pánve, aby se dusilo pomaleji.
  • Někteří kuchaři přidávají do hrnce rovnou trochu omáčky sukiyaki, zatímco ještě vaří hovězí maso.[2] Omáčka sukiyaki bude bublat a díky sojové omáčce se rychle zredukuje.
  • Jiní kuchaři zase hovězí maso osladí trochou obyčejného bílého cukru, zatímco se smaží na tuku. Nebojte se experimentovat a klidně zkuste obojí najednou.
 4. 4
  Vložte do hrnce pokrájené košťály čínského zelí, tofu yaki a připravené houby. Snažte se všechny suroviny udržet odděleně – každá jednotlivá surovina by měla být na pánvi jako oddělená hromádka.
 5. 5
  Dejte do hrnce scezené nudle shirataki tak, aby byly co nejdál od hovězího masa. Nudle shirataki totiž obsahují látku, kvůli které by hovězí maso příliš ztuhlo. Až se všechny přísady budou vařit, nudle a hovězí oddělte.
 6. 6
  Vložte do hrnce všechny zbývající suroviny. To znamená listy čínského zelí, lístky chryzntémy a cibuli. Vyplňte jimi mezery mezi jednotlivými surovinami.
 7. 7
  Nalijte do hrnce zbytek omáčky sukiyaki, zakryjte poklicí a nechte dusit.
 8. 8
  Duste zakryté poklicí asi 3 – 5 minut, nebo dokud maso nebude hotové a košťály zelí přestanou křupat.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Podávání sukiyaki

 1. 1
  Připravte si omáčku na namáčení. Pro každého hosta v misce prošlehejte jedno syrové vejce. Tradičně se spolu se sukiyaki podává omáčka v podobě rozšlehaného vejce.[3] Kombinace vám možná nezní moc vábně, většina lidí ze západního světa cítí to samé, ale opravdu se k sobě mimořádně dobře hodí. Určitě ji vyzkoušejte, jakkoliv jste přesvědčeni, že vám nebude chutnat.
  • Máte-li obavu, že syrové vejce představují riziko salmonelózy, nebo vám opravdu nezachutnají, omáčku na namáčení vynechejte. Salmonelóza je ale i tak v syrových vejcích velmi vzácná.[4]
 2. 2
  Než si hovězí maso a zeleninu vložíte do úst, namočte je do prošlehaného vejce. Jednoduše si z hrnce naberte cokoli, co vypadá lákavě, a ponořte to do vajíčka.
  • Pokud nestolujete s blízkými přáteli či rodinou, nabírejte si ze společných hrnců jídlo silnější stranou hůlek a do úst jídlo vkládejte tou tenčí, jinak budete považováni za neslušné.
 3. 3
  Během jídla se nebojte do rozpáleného hrnce přidávat další maso a zeleninu. Pokud vám zbudou suroviny, které se nevešly do první várky jídla, dejte je do horkého vývaru teď, aby se dovařily. Maso a listová zelenina potřebují kratší dobu, než jiné druhy zeleniny.
 4. 4
  Pokud vám zbude vývar, uschovejte si ho a podávejte ho druhý den s nudlemi udon. V Japonsku se nespotřebovaný vývar tradičně používá jako základ pro přípravu udon nudlí. Jestliže vám vývaru zbylo jen málo a vy ho potřebujete větší množství, použijte recept na sukiyaki omáčku, který najdete výše, a smíchejte ji se zbytkem, který máte. Znovu vývar ohřejte a přiveďte k varu, pak plamen ztlumte a nechte vývar jen táhnout. Pokud je chuť příliš silná, zjemněte ji přidáním 1/3 šálku vody a znovu ochutnejte.
  Reklama

Tipy

 • V japonských prodejnách se prodávají celé sady na sukiyaki. Najdete v nich všechny suroviny kromě masa, tofu a omáčky, nakrájené na požadovanou velikost. Díky tomu je příprava sukiyaki opravdu velmi snadná, nicméně ve srovnání s poctivým domácím pokrmem pravděpodobně příliš neobstojí.
 • Sukiyaki je skvělé jídlo i pro děti. Ty ho mají rády s extra porcí cukru a baví je vytahovat si z hrnce to, na co mají právě chuť.
 • Pokud chcete zachovat co největší autentičnost, kupte si benzinový vařič a připravujte sukiyaki přímo u stolu.
Reklama

Varování

 • Pokud používáte benzinový vařič, ujistěte se, že jste v dobře větrané místnosti a že na stole není nic hořlavého.
 • Pokud chcete použít syrová vajíčka, kupte nejlépe ta v kvalitě bio/z volného chovu, abyste snížili riziko salmonelózy.
 • Hlídejte malé děti, aby se nepřiblížily k benzinovému hořáku a nepopálily se o horký vývar.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 896 krát
Kategorie: Světové recepty | Recepty
Stránka byla zobrazena 2 896 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama