Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ryby jsou zdravá a chutná součást každého vyváženého jídelníčku. Jednou z nejoblíbenějších je pak bezesporu treska, kterou je možné koupit jak čerstvou, tak uzenou. Uzená treska bude mít žlutavou barvu (je-li obarvená) nebo bude bílá. Záleží jen na vás, kterou si vyberete. Uvařit ji můžeme několika způsoby. Počítejte s přibližně 180 – 240 gramy masa na osobu a požádejte prodavače v rybárně, aby vám tresku vyfiletoval a vykostil, aby vás nečekalo žádné nepříjemné překvapení.

 • Doba přípravy: 5-10 minut
 • Doba vaření: 10 minut
 • Celkový čas: 15-20 minut

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Pošírovaná uzená treska

 1. 1
  Naplňte pánev mlékem. Velikost pánve a množství mléka závisí na tom, kolik porcí ryby najednou připravujete. Pánev by měla být dostatečně velká na to, aby se do ní vešly všechny filety a bylo okolo nich stále dostatek místa na manipulaci se špachtlí. Mléka musí být tolik, aby byly filety těsně ponořené pod jeho hladinou.[1]
  • Můžete také použít směs smetany a vody v poměru jedna ku jedné.
  • nepoužívejte pouze vodu, vytáhla by z ryby příliš mnoho chuti.
 2. 2
  Ochuťte trochou pepře. Mlýnkem na pepř nadrťte přímo do mléka, aby dostala treska další porci chuti. Je to také vhodná chvíle na přidání dalšího koření, které případně chcete použít. Dobrou volbou je například bobkový list, cibule, česnek, petrželka a dokonce i kopr.
 3. 3
  Ohřejte mléko. Nevařte ho, jen ho zahřejte těsně pod bod varu. Pokud začne mléko vřít, okamžitě pánev stáhněte ze sporáku a počkejte, dokud se zase neuklidní. Jakmile bude mléko dostatečně teplé, snižte plamen, abyste zabránili varu. [2]
 4. 4
  Vložte tresku. Dejte rybu do téměř vařícího mléka a naskládejte filety po celé ploše pánve tak, aby byly v mléce ponořené.
 5. 5
  Uvařte tresku. Nechte rybu v mléce táhnout po dobu asi 10 minut za středně vysoké teploty. Velmi malé filety můžete dokonce vařit v pánvi s mlékem, kterou kompletně stáhnete ze sporáku. Teplo by mělo stačit.[3] Abyste to udělali, odsuňte pánev ze sporáku, vložte do ní rybu a pak pánev zakryjte.
 6. 6
  Zkontrolujte, zda je ryba hotová. Uvařená treska nebude ani trochu průsvitná a maso se bude lehce oddělovat pod tlakem vidličky. Jestliže ryba vypadá stále lehce průsvitná, nebo se maso neodlupuje ani po silnějším stisknutí, nechte ji pošírovat o něco déle.
  • Vždy zkontrolujte nejsilnější část filetu. Úzké konce nejmenších filetů budou samozřejmě hotové mnohem dříve.
 7. 7
  Podávejte uzenou tresku, dokud je teplá. Pošírovaná treska je typicky britské jídlo a tradičně se servíruje s čerstvým chlebem a máslem. Mléko se scedí a použije jako omáčka, kterou si každý vytírá kouskem chleba.
  • Tresku můžete samozřejmě také nadrtit na kousky a použít do jiných receptů, například slaného koláče nebo těstovin.[4]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Pečená uzená treska

 1. 1
  Předehřejte troubu. Měla by mít teplotu asi 180 stupňů.
 2. 2
  Dejte tresku na alobal nebo pečicí papír. Budete potřebovat jeden velký plech, na který se vejdou všechny filety, nebo můžete každý filet dát na samostatný kousek alobalu či papíru. Ať tak nebo tak, alobal nebo pečicí papír by měl být asi dvakrát větší, než velikost filetů, které bude zakrývat.[5]
 3. 3
  Ochuťte tresku. Na každý filet dejte kousek másla a pak ho doplňte kořením podle chuti. Může to být například pepř, citronová šťáva, petrželka, bobkový list, kopr nebo chilli. Většina uzené tresky už je slaná, takže další solení se příliš nedoporučuje.[6]
 4. 4
  Přeložte alobal nebo pečicí papír přes rybu. Až to uděláte, zarolujte jeho okraje do sebe, aby vznikl balíček. Ryba by v něm měla být bezpečně schovaná.
  • Chcete-li, můžete do balíčku přidat také zeleninu, který rybu doplní. Mějte jen na paměti, že tvrdší druhy zeleniny se potřebují péct déle, než ryba, takže se pro tuto úpravu příliš nehodí – pokud je nepředvaříte, než je do balíčku s rybou zavřete.[7]
 5. 5
  Dejte rybu do trouby. Alobal můžete položit přímo na mřížku v troubě, nebo ho naskládat na plech a ten dát do trouby. Pečicí papír je většinou méně trvanlivý a bude ho nutné raději položit na plech, než ho dáte do trouby.
  • Pokud jste udělali jeden velký balík se všemi filety, bude lepší, když ho položíte na plech, aby se vám s ním snáze manipulovalo a nehrozilo, že balík spadne.
 6. 6
  Pečte rybu, dokud nebude hotová. Nechte balíčky s rybou v troubě asi 15 – 20 minut, nebo dokud nebudou filety dokončené.[8] Hotová ryba přestane být průsvitná a maso se lehce bude oddělovat tlakem vidličky. Pokud se vám maso zdá stále průhledné a nejde oddělit ani pod silným tlakem, nechte filety ještě nějakou chvíli péct.
  • Vždy kontrolujte nejsilnější část filetu. Tenčí konce se samozřejmě propečou rychleji, než silnější střed ryby.
 7. 7
  Podávejte tresku s přílohou. Vyberte si dva druhy zeleniny nebo jeden druh zeleninu a jednu přílohu se sacharidy, pokud chcete vyvážené a zdravé jídlo. Jestliže toužíte po typicky britském pokrmu, doplňte pečenou rybu několika plátky černého pudinku. [9]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Smažená uzená treska

 1. 1
  Rozpalte pánev na smažení. Položte širokou pánev na hořák, zapálený na středně vysokou teplotu a pak plamen ztlumte na střední, aby se nic nepřipálilo.
 2. 2
  Nalijte do pánve trochu oleje. Jakýkoliv olej nebo máslo, které máte po ruce, vyhoví, ale s rybou si samozřejmě nejlépe rozumí olivový olej. Nemusíte ho přesně odměřovat, prostě trochu nalijte na pánev a nechte rozehřát.
 3. 3
  Připravte si tresku. Zatímco se bude pánev rozehřívat, připravte rybu na smažení. Můžete to udělat dvěma způsoby – buď ji nechat marinovat v oleji, nebo ji obalit v mouce. Každá metoda zahrnuje také ochucení bylinkami a kořením, jako je například pepř, citronová šťáva, petrželka, bobkový list, kopr nebo kari prášek.
  • Pokapejte rybu z obou stran olivovým olejem a potom posypejte bylinkami. Do obou stran filetu bylinky a olej lehce vmasírujte, aby se chutě propojily, a pak nechte rybu několik minut odležet.[10]
  • Obalte rybí filety ve směsi mouky a bylinek a pak přebytečnou mouku zlehka oklepejte.[11]
 4. 4
  Vložte tresku do pánve. Pokud mají filety z jedné strany kůži, začněte je nejprve smažit kůží dolů. Nechte rybu smažit asi 8 minut, dokud nezačne zlátnout a nebude mít křupavou kůrku.[12] Dávejte pozor, ať filety nepřipálíte. Smažte je raději na střední teplotu, než na středně vysokou nebo dokonce vysokou, snížíte tak pravděpodobnost, že se spálí.
 5. 5
  Obraťte filety tresky. Nechte je z druhé strany opět několik minut smažit, dokud nebudou křupavé a nezezlátnou. Pokud se vám pánev zdá příliš suchá, můžete přidat trochu másla nebo oleje, až budete rybu otáčet.[13]
  • Ryba se z vrchní strany pravděpodobně nebude muset smažit tak dlouho, jako ze strany s kůží, takže ji raději nespouštějte z očí.
 6. 6
  Zkontrolujte, zda je ryba hotová. Maso by mělo být úplně neprůsvitné a pod tlakem vidličky by se mělo snadno oddělovat. Jestliže filety vypadají stále trochu průsvitné a maso se nerozpadá ani když na něj silněji zatlačíte, nechte ho smažit o něco déle.
  • Vždy zkontrolujte nejsilnější část filetu. Malé a tenčí konce se propečou samozřejmě dříve, než silnější střed ryby.
 7. 7
  Tresku podávejte teplou. Rybu podávejte ihned po usmažení, dřív než vychladne. Můžete ji pokapat trochou citronové šťávy,[14] nebo ji doplnit rychlou omáčkou s citronem a kapary.[15] jako přílohu si vyberte buď dva různé druhy zeleninu, nebo jednu zeleninu a jednu přílohu se sacharidy, aby byl pokrm zdravý a vyvážený.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Uzená treska s hořčičnou omáčkou

 1. 1
  Připravte si pár brambor. Nakrájejte červené brambory (nebo jiný druh brambor dle vlastního výběru) na středně velké kousky a pak je buď uvařte ve vodě, poduste na páře, nebo upečte v troubě do měkka. Rozdělte brambory na talíře podle počtu strávníků.
  • Drobné jarní brambory není zapotřebí krájet.
 2. 2
  Připravte si pošírovanou uzenou tresku. Prohlédněte si návod na začátku tohoto článku, kde najdete přesný postup. Až bude ryba hotová, vytáhněte ji z mléka a položte na každý talíř na hromádku uvařených brambor.
 3. 3
  Přeceďte mléko, které v pánvi zbylo po pošírování. Uchovejte ho, ale raději ho přelijte přes sítko, abyste odstranili případné zbytky ryby a kousky koření.[16]
 4. 4
  Rozpusťte dva kousky másla. Ve stejné pánvi, ve které se vařila ryba, rozpusťte na středně vysoké teplotě trochu másla. Pak zaprašte malým množstvím mouky (melo by jí být zhruba stejné množství jako másla) a důkladně promíchejte. Nechte spolu lehce osmažit po dobu asi 2 – 4 minut.
 5. 5
  Vlijte do směsi mléko. Opatrně k mouce s máslem přidejte přeceděné mléko, které zbylo po pošírování ryby. Stále obsah pánve míchejte. Pokračujte a přidávejte mléko, dokud omáčka nebude mít požadovanou hustotu.[17]
  • Hustotu omáčky můžete upravovat – pokud se vám zdá příliš hustá, přidejte mléko, řídkou omáčku naopak zahustěte moukou. Pamatujte také, že jak omáčka bude chladnout, zároveň o něco zhoustne.
 6. 6
  Přidejte hořčici. Vmíchejte do omáčky asi 1 lžičku hořčice a důkladně zamíchejte, aby se chutě propojily. V tuto chvíli můžete přidat také libovolné bylinky, například čerstvý estragon.[18]
 7. 7
  Přelijte omáčku přes tresku a přes brambory. Omáčka by měla být velmi horká, takže ohřeje i rybu a zeleninu. Jakmile bude pokrm hotový a doplněný omáčkou, ihned jej servírujte.[19]
  • Pokud máte obavu, že ryba a brambory během čekání na omáčku vychladnou, můžete je vložit do pánve k omáčce a lehce je s ní promíchat. Jen dávejte pozor, abyste filety mícháním nepoškodili (chutnat budou tak jako tak skvěle, ale možná nebudou už tak dobře vypadat, pokud se při ohřívání v omáčce polámou).
  • Hotový pokrm můžete ozdobit trochou nasekané petrželky.
 8. 8
  Zvažte další úpravy. K tresce v hořčičné omáčce se hodí i jiné druhy zeleniny. Mezi brambory a rybu můžete dát například vrstvu špenátu, nebo vedle hromádky brambor dát stejně velkou hromádku zeleného hrášku.[20]
  • Uzené filety tresky se také často doplňují ztraceným vejcem, které položíte na rybu a teprve pak celý pokrm přelijete omáčkou.[21]
  Reklama

Tipy

 • Vyzkoušejte tresku na mnoho způsobů, než najdete úpravu, která vašim chuťovým pohárkům lahodí nejvíce.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 229 krát
Kategorie: Ryby a plody moře
Stránka byla zobrazena 2 229 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama