Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Postup

 1. 1
  Roztřiďte si vejce. Dejte si vejce do slané vody – když se potopí na dno, jsou čerstvá a když zůstanou plavat na hladině, jsou zkažená. Čerstvá vejce jemně položte do varné nádoby a dejte pozor, abyste je nenaťukli. Nedávejte do hrnce více než čtyři vrstvy vajec.[1]
  • Aby se vám vejce nerozbily, dejte do na dno hrnce kousek hadříku (na stole, ne na sporáku).
  • Když se vám ve vodě rozbije vejce, přidejte do ní sůl a ocet. To pomůže vejci rychleji zacelit praskliny ve skořápce.
 2. 2
  Naplňte hrnec studenou vodou tak, aby byla vejce úplně zakrytá. Mělo by nad nimi být asi 3cm vody. Vždy používejte studenou vodu, i když se vám kvůli tomu budou vejce vařit déle. Když dáte vejce do horké vody, ihned prasknou a vytečou. Dejte hrnec na plotnu a zapněte ji. Vejce vařte na středním plamenu, když bude voda vařit moc rychle, mohly by skákat a rozbít se.
 3. 3
  Přidejte do vody špetku soli. Díky tomu se vejce budou snadněji loupat, protože jak jsme již zmínili, proteiny způsobují jeho tuhnutí a díky tomu je snadněji oddělíte od skořápky. Trochu starší vejce se snadněji loupou, protože jejich vyšší pH posiluje membránu. Tohoto účinku dosáhnete také tím, že do vody přidáte trochu jedlé sody. [2]
 4. 4
  Zakryjte hrnec pokličkou. Přiveďte vodu k varu na silném plamenu. Nyní musíte dodržet dvě pravidla, která zajistí, že budete mít dokonale uvařené vejce. Následující metoda funguje, pokud jste začínali se studenými vejci z lednice. Druhou metodu najdete ve videu.
  • Jakmile začne voda vařit, vypněte sporák, ale nechejte hrnec na plotně a nesundávejte pokličku. Nechejte vejce v této vodě 15 minut. [3] Je důležité nezapínat časovač dříve, než začne voda vařit. Když budete vejce vařit moc dlouho, budou vybledlá a zapáchající a když je budete vařit příliš krátce, budou uvnitř tekutá.
 5. 5
  Zastavte proces vaření. Pokud chcete zjistit, zda je vejce uvařeno natvrdo, roztočte ho na stole. Když se bude točit hodně rychle, je uvařeno. Když se bude točit pomalu, ještě není dovařeno. Zchlaďte vejce tak, že je dáte pod tekoucí studenou vodu nebo do misky s ledem. Potom je hned z vody vyndejte a dejte je do lednice nebo je oloupejte. Když vejce dobře zchladíte, budou se vám snadněji loupat.
 6. 6
  Oloupejte vejce až budou dostatečně studená. Je jednodušší je loupat pod studenou vodou. Oťukejte vejce a poválejte ho po stole, aby se skořápka oddělila. Začněte loupat od širšího konce vejce. Pod skořápkou je malá prohlubeň, která vám loupání usnadní. Až rozbijete skořápku, vezměte s ní také tenkou membránu pod ní. Bude se vám loupat mnohem lépe. Někteří lidé říkají, že čerstvá vejce se špatně loupou, takže je dobré vařit natvrdo vejce, která nejsou úplně čerstvá. Vejce natvrdo snězte do pěti dnů.
  Reklama

Tipy

 • Nepoužívejte naťuklá vejce, mohou obsahovat bakterie.
 • Po vylití vody protřepejte hrnec ze strany na stranu, aby se vejce rozbila a naplňte ho studenou vodou. Když se studená voda dostane prasklinami pod skořápku, vejce se budou loupat mnohem lépe. Pokud chcete vařená vejce řezat na poloviny, použijte ta nejčerstvější, protože ta mívají nejhezčí žloutky.[4]
 • Když vejce při vaření ve vodě několikrát zamícháte, žloutky se dostanou do středu.
 • Pokud nevíte, zda máte vejce již uvařené, roztočte ho na stole. Když se bude točit pomalu, ještě se musí chvíli vařit a když se bude točit rychle, je už hotové. Nedovařená vejce se spíše kymácí a stáčí se na stranu.
 • Čerstvá vejce se jen tak nerozbijí, ale hůře se loupají. Vejce, která již byla několik dní v lednici, se loupají snadněji. Pokud máte čerstvá vejce, přidejte do vody trochu jedlé sody (možná ale vejce nebudou chutnat dobře), nebo je vařte o něco déle a nechejte je před loupáním ztuhnout v lednici.
 • Vylijte studenou vodu z hrnce a pořádně s ním zatřeste (nemusíte už přidávat další studenou vodu, vejce jsou již ochlazená). Až sundáte pokličku, vejce budou všechna téměř rozbitá a loupání bude procházka růžovým sadem. Loupejte vejce nad košem a ne nad dřezem, malé kousky skořápek by vám mohly ucpat odpad.
 • Pokud máte bílá vejce, vařte je s trochou cibulových slupek. Vejce se trochu obarví a na první pohled poznáte rozdíl mezi hotovým a nehotovým vejcem.
 • Zde je tip na loupání vajec: oťukejte a poválejte vejce zepředu dozadu (tím oddělíte membránu od vnitřku vejce). Potom začněte loupat u širšího konce vejce. Půjde vám to skoro samo.
 • Je nejlepší začínat s vejci o pokojové teplotě.
 • Některé zdroje doporučují udělat ve vejci špendlíkem malou dírku, aby měl unikající vzduch kudy proudit a vejce neprasklo,[5] ale studie prokázaly, že nejde o spolehlivou techniku.[6] Do not use eggs that are cracked, since they may contain bacteria. [7]
 • Nechejte vejce před vařením zteplat na pokojovou teplotu a žloutky vám nezezelenají.
Reklama

Varování

 • Nepřežeňte to s octem, jinak budou vaše vejce zapáchat a chutnat kysele.
 • Dejte pozor, abyste se neopařili horkou vodou z vajec.
 • Nikdy neohřívejte vejce ve skořápce v mikrovlnce. Mohlo by explodovat a dokonce zničit celou mikrovlnku. Můžete si vejce uvařit natvrdo v mikrovlnce v sáčku, ale bez skořápky a rozhodně ne ve tvaru vejce.
 • Když budete vejce stále vařit, převaříte je a budete mít gumové bílky a suché žloutky. [8]


Reklama

Reference

 1. http://khymos.org/eggs.php
 2. Harold McGee. On Food and Cooking: The Science and Lore of the Kitchen. ISBN 0684800012
 3. Harold McGee. On Food and Cooking: The Science and Lore of the Kitchen. ISBN 0684800012
 4. Harold McGee. On Food and Cooking: The Science and Lore of the Kitchen. ISBN 0684800012
 5. http://khymos.org/eggs.php
 6. Harold McGee. On Food and Cooking: The Science and Lore of the Kitchen. ISBN 0684800012
 7. http://lancaster.unl.edu/food/ciq-egg-safety.shtml
 8. Harold McGee. On Food and Cooking: The Science and Lore of the Kitchen. ISBN 0684800012

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 133 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 785 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 3 785 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama