Jak uvařit vejce natvrdo v mikrovlnce

V tomto článku:Vaření vajec bez skořápkyVaření vajec se skořápkou

Uvařit vejce natvrdo v mikrovlnce je možné i bez katastrofických následků! Pokud chcete uvařit ta nejchutnější vejce, nejlepší bude vařit je bez skořápky. Pokud ovšem chcete vařit vejce ve skořápce, musíte si uvědomit, že vám mohou v mikrovlnce explodovat i v případě, že si dáte pozor.

1
Vaření vajec bez skořápky

 1. 1
  S touto metodou vejce uvaříte bezpečně a rovnoměrně. Když se zbavíte skořápky, nebudete mít sice klasické vejce natvrdo, ale přesto doporučujeme to udělat. Když uvaříte bílky a žloutky zvlášť, budete mít jistotu, že vejce bude správně uvařené a vyhnete se nebezpečné explozi.
  • Této metodě se někdy říká vaření natvrdo, protože se při ní nepoužívá žádná voda, ale výsledné vejce má konzistenci vejce vařeného natvrdo.
 2. 2
  Jemně si vymažte dvě misky. Potřete si dvě misky máslem nebo olejem. Pokud chcete vařit jen jedno vejce, použijte malé misky.
 3. 3
  Oddělte si žloutky od bílků. Rozbijte vejce a opatrně si oddělte žloutky od bílků. Přelévejte žloutek z jedné poloviny skořápky do druhé, dokud vám ve skořápce nezbude žádný bílek. Dejte žloutek do jedné misky a bílek do druhé misky. Pokud chcete vařit více vajec, zopakujte stejný postup se všemi ostatními.
  • Pokud vám to přijde zdlouhavé a nudné, rozklepněte celé vejce do jedné misky. Musíte se ovšem připravit na to, že můžete mít příliš tekutý bílek a gumový žloutek. [1]
 4. 4
  Propíchněte žloutky. Tenká membrána, která drží žloutek pohromadě, je v mikrovlnce pod tlakem a může explodovat. Propíchněte tedy žloutek ostrým nožem nebo vidličkou, aby z něho mohla při vaření unikat pára. [2]
 5. 5
  Přikryjte obě misky. Můžete použít potravinovou folii, ale folie se nesmí dotknout vejce. [3] Místo folie můžete použít i pečící papír.
 6. 6
  Nastavte mikrovlnku na nízký výkon. Pokud máte mikrovlnku, na které si můžete nastavit výkon, nastavte si ten nejnižší, protože vejce se snadno převaří. Není snadné kontrolovat teplotu jídla v mikrovlnce, takže je lepší vařit vše pomalu po krátkých intervalech a často jídlo kontrolovat. Řiďte se následujícími tipy:
  • Bílky z mikrovlnky vytáhněte dříve, než budou úplně tuhé. Po vytažení z mikrovlnky se ještě dovaří.
  • 1 bílek (nebo jedno celé vejce) vařte 30-60 vteřin.[4]
  • Dva bílky vařte 45-75 vteřin.[5]
  • Čtyři bílky vařte 2 minuty 30 vteřin – 3 minuty 15 vteřin. [6]
 7. 7
  Žloutky vařte 20-30 vteřin. Vytáhněte z mikrovlnky bílky a dejte do ní žloutky. Nastavte opět nejnižší výkon a vařte každý žloutek 20-30 vteřin. [7] Pokud vaříte více žloutků, každých 30 vteřin mikrovlnku vypněte a zkontrolujte je. Až budou žloutky o něco měkčí, než byste potřebovali, vytáhněte je ven.
 8. 8
  Nechejte vejce několik minut odpočívat. Mikrovlnka zahřeje tuk ve vejcích mnohem více, než vařící voda. Díky tomuto teplu se vejce po vytažení z mikrovlnky ještě dovaří. Pokud vejce nebude dostatečně tuhé ani po třech minutách, dejte ho ještě na 10-20 vteřin do mikrovlnky.
  • Když vejce převaříte, nebude možné to spravit, takže je lepší uvařit ho méně a v případě potřeby ho na chvíli vrátit do mikrovlnky.

2
Vaření vajec se skořápkou

 1. 1
  Uvědomte si, že dávat do mikrovlnky vejce se skořápkou je nebezpečné. Uvnitř vejce se nahromadí extrémně horká pára pod tlakem. I když si dáte velký pozor, vejce může silně explodovat, otevřít dvířka mikrovlnky a zranit vás, nebo vám způsobit popáleniny. Některé lidi zraní dokonce vejce, které exploduje krátce po vytažení z mikrovlnky.[8]
  • Když vejce budete vařit bez skořápky, nepřevaříte ho.
 2. 2
  Dejte si do mikrovlnky vařit vodu. Nalijte si do větší misky tolik vody, abyste do ní mohli ponořit vejce. Zapněte mikrovlnku a počkejte, až se voda začne vařit. Když vodu ohřejete dopředu, snížíte riziko exploze vejce.[9]
  • Je pravda, že voda v mikrovlnce se může zahřát až příliš a může dojít k erupci, s čajem, kávou a dalšími látkami se to příliš často nestává. [10] Misku s vodou z mikrovlnky vytahujte s utěrkou, abyste se nespálili.
 3. 3
  Propíchněte skořápku vejce. Vezměte si tenký ostrý nůž, nebo špendlík a propíchněte vejce u tenčího konce.
  • Musíte propíchnout také membránu pod skořápkou vejce.
 4. 4
  Vařené vejce ztuhne a zablokuje díry, takže doporučujeme propíchnout vejce několikrát na více místech.
 5. 5
  Ponořte vejce do misky s vodou dírkami směrem nahoru. Vařte vejce 5-6 minut na střední výkon. Pokud máte výkonnou mikrovlnku, možná se vám podaří vejce uvařit rychleji, ale většinou to trvá minimálně 5 minut. [11]
  • Doporučujeme odejít z místnosti, abyste se vyhnuli případnému zranění.
 6. 6
  Opláchněte vejce studenou vodou. Vytáhněte vejce z mikrovlnky a dejte je do studené vody, aby se přestala vařit. [12] Můžete jedno vejce nejprve rozbít a přesvědčit se, že je uvařené, ale nedělejte to holýma rukama – vejce z mikrovlnky jsou mnohem teplejší, než vejce vařená ve vodě.
  • Můžete vejce hned po vytažení z mikrovlnky hodit do hrnce s ledovou vodou.
 7. 7
  Dávejte si pozor na metody vaření s alobalem. Někteří lidé doporučují zabalit vejce do alobalu, aby se k němu paprsky z mikrovlnky nedostaly přímo a zahřály pouze vodu. Teoreticky je to chytré řešení, ale v praxi zahrnuje mnohá nebezpečí a můžete si zničit mikrovlnku. Americké ministerstvo zemědělství doporučuje dodržovat následující opatření: [13]
  • Do mikrovlnky dávejte pouze hladký a nezmačkaný alobal. Můžete vejce dát do malého tácku z alobalu a přikrýt je rovným kusem alobalu.
  • Alobal musí být minimálně 3 cm od zdí mikrovlnky.
  • Pokud zaznamenáte praskání nebo jiskry, ihned mikrovlnku vypněte, aby se nerozbila.
 8. 8
  Hotovo.

Tipy

 • Pokud vaříte více vajec najednou, umístěte je do misky tak, aby byly stejně daleko od sebe.[14]

Varování

 • Pokud vaříte v mikrovlnce vejce ve skořápce, doporučujeme odejít z místnosti. V žádném případě nestůjte u mikrovlnky a nedívejte se, jak se vejce vaří.
 • Když si nedáte pozor, vejce vám exploduje dříve, než se uvaří.

Věci, které budete potřebovat

Bez skořápky:

 • Vejce
 • Dvě misky
 • Máslo nebo olej
 • Ostrý nůž
 • Potravinová folie nebo pečící papír

Se skořápkou:

 • Vejce
 • Miska
 • Voda
 • Špendlík nebo jehla

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Techniky vaření

V jiných jazycích:

English: Hardboil Eggs in a Microwave, Français: cuire des oeufs durs au micro ondes, Italiano: Cuocere un Uovo Sodo al Microonde, Español: hacer un huevo duro en el microondas, Deutsch: Eier in der Mikrowelle hartkochen, Português: Fazer Ovo Cozido no Micro ondas, Русский: сварить яйца вкрутую в микроволновке, 中文: 使用微波炉煮鸡蛋, Nederlands: Hardgekookte eieren in de magnetron bereiden, Bahasa Indonesia: Merebus Telur hingga Matang dengan Microwave, ไทย: ต้มไข่ให้สุกด้วยไมโครเวฟ, 한국어: 전자레인지로 계란 완숙 만드는 법, Tiếng Việt: Luộc trứng chín trong lò vi sóng, 日本語: 電子レンジで固ゆで卵を作る, العربية: سلق البيض في الميكروويف, हिन्दी: माइक्रोवेव में अंडों को हार्ड बॉयल करें, Türkçe: Mikrodalgada Katı Yumurta Nasıl Haşlanır

Stránka byla zobrazena 6 953 krát.
Byl tento článek přesný?