Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Endorfiny jsou přírodní opiáty těla, které nás zbavují stresu a přinášejí nám potěšení. Všeobecně se ví, že se endorfiny uvolňují při cvičení a že jde o látky, které vám dodají pocit štěstí. Cvičení ale není jediným způsobem, jak endorfiny uvolnit. Úsměvy, některá jídla, nebo dokonce pomluvy vám také pomohou. Existuje spousta způsobů, jak svému tělu dodat přírodní endorfiny, které vám pomohou zapomenout na všechny problémy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Uvolňování endorfinů pomocí jídla

 1. 1
  Dejte si kousek čokolády. Všimli jste si někdy toho, že když se cítíte pod psa, čokoláda vám zvedne náladu? Je to proto, že uvolňuje endorfiny, díky kterým se můžete uvolnit. [1] Čokoláda obsahuje endorfin anandamid, který napodobuje účinky marihuany, i když v daleko menší míře.
  • Jezte raději hořkou čokoládu, která obsahuje více kakaa a méně cukru a dalších látek, které endorfiny neuvolňují.
  • Nepřejídejte se čokoládou. Noste si s sebou stále tabulku tmavé čokolády a dejte si pokaždé jen malý kousek.
 2. 2
  Jezte pálivé papričky. Kajenské papriky, papriky jalapeño a další pálivé papriky obsahují kapsaicin, který uvolňuje endorfiny. [2] Zkuste sníst kousek čerstvé papriky. Ze začátku vás to bude pálit, ale po chvíli se budete cítit skvěle. Pokud nechcete řešit bolest spojenou s pálivým jídlem, posypejte si své jídlo trochou kajenského pepře.
 3. 3
  Dejte si nějaké jídlo, které vás uklidní. Když si dáte misku těstovin se sýrem, zmrzlinu, nebo nějaké jiné jídlo plné sacharidů, uvolní se vám v mozku endorfiny. Lidé jedí svá oblíbená nezdravá jídla hlavně když jsou ve stresu, protože se potom cítí mnohem lépe.
  • Můžete si užít tato jídla i když zrovna držíte dietu. Dejte si misku ovesné kaše s trochou medu a mléka, nebo talíř fazolí a rýží. Dostanete do těla sacharidy, ale vaši dietu to nenaruší.
  • Pokud si chcete náladu zlepšit ještě více, přidejte si k tomuto jídlu další jídlo stimulující endorfiny. Dejte si do ovesné kaše trochu čokolády, nebo si posypejte těstoviny kajenským pepřem.
 4. 4
  Zkuste ženšen. Tato bylina prokazatelně posiluje produkci endorfinů. [3] Spousta sportovců ženšen užívá, aby se jim při sportu vyplavilo co nejvíce endorfinů. Můžete začít brát ženšen ve formě tablet každý den.
 5. 5
  Přičichněte si k vanilkovému extraktu. Vůně vanilky stimuluje produkci endorfinů. [4] Přidejte si trochu vanilky do kávy nebo jogurtu. Jde o vůni, ne o chuť, takže si nezapomeňte přivonět.
  • Stejných výsledků dosáhnete, když si přivoníte k vanilkové vonné svíčce, tělovému mléku, nebo esenciálnímu oleji.
  • Levandule má podobné vlastnosti a také stimuluje produkci endorfinů.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Uvolňování endorfinů pomocí socializace

 1. 1
  Najděte si důvod ke smíchu. Každý den si můžete vyplavit endorfiny pomocí smíchu. Smích zvyšuje produkci endorfinů a dodá vám okamžitě lepší náladu. Zbavíte se stresu i různých fyzických a emocionálních potíží.[5]
  • Smích má tolik terapeutických účinků, že ho někteří lidé používají jako terapii a snaží se smát se co nejčastěji.
  • Když se budete smát společně s přáteli, budete se smát nejupřímněji. Smějte se od srdce a zapojte celé tělo.
 2. 2
  Usmívejte se, ale pouze upřímně. Skutečné upřímné úsměvy zvyšují produkci endorfinů a zvednou vám náladu. [6] Při upřímném úsměvu zapojíte celý obličej včetně očí. Je téměř nemožné tento úsměv zahrát a podaří se vám ho vykouzlit jen když budete opravdu šťastní.
  • Když se budete smát pouze ústy a ne očima, nedosáhnete stejných účinků.
  • Pokud chcete mít lepší náladu díky úsměvu, prohlédněte si fotky, které vás rozesmějí, nebo si promluvte s někým, kdo vás dělá šťastnými.
 3. 3
  Oddejte se drbům. Studie prokázaly, že drbání a pomlouvání stimuluje centra požitků v mozku a uvolňuje endorfiny. Vědci si myslí, že protože jsme společenské bytosti, drby nám dodávají příjemný pocit. [7] Sejděte se s přáteli a povídejte si o ostatních lidech.
  • Nezapomeňte na to, že drbání znamená mluvit o jiných lidech, ale nemusí jít nutně o pomluvy. Řekněte své matce, jak se má váš bratr, nebo si dělejte legraci z koníčků svých přátel. Posílíte tím vaše vzájemné vztahy a budete mít lepší náladu.
 4. 4
  Buďte otevření lásce. Když vidíte někoho, koho máte rádi, do těla se vám vyplaví spousta endorfinů. [8] Když do svého života pustíte více lásky, budete šťastnější. Nestane se to hned, protože láska musí nějakou dobu vzkvétat, ale když začnete pracovat na svých vztazích, brzy se budete cítit mnohem lépe. Platí to jak pro milostné, tak pro platonické vztahy.
 5. 5
  Mějte častěji sex. Když máte s někým sex, do těla se vám vyplavuje spousta endorfinů. Budete si užívat štěstí, které vám poskytne láska a zároveň štěstí, které vám poskytne fyzický kontakt a orgasmus. Sex vám zlepší náladu okamžitě.
  • I orgasmus, ke kterému si dopomůžete sami, vám poskytne skvělý pocit. [9] Při orgasmu se do krve vyplavuje spousta endorfinů, takže se vám okamžitě zlepší nálada. [10]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Uvolňování endorfinů pomocí cvičení

 1. 1
  Cvičte! Cvičení je rychlým a účinným způsobem, jak tělu dodat spoustu endorfinů na dlouhou dobu. Jakékoli cvičení uvolňuje endorfiny a zlepšuje vaši náladu. [11] Nemusíte být žádný zkušený sportovec, abyste dosáhli lepší nálady. Endorfiny uvolníte pomocí jakéhokoli cvičení:
  • Chůze, běh, jízda na kole nebo plavání
  • Týmové sporty, jako je softball, basketbal nebo fotbal
  • Práce na zahradě nebo úklid
 2. 2
  Zkuste nějaké skupinové cvičení, nebo se zapište na nějaký kurz. Když spojíte tělesnou aktivitu a setkání s lidmi, zvýší se vám produkce endorfinů. [12] Když budete něco dělat se skupinou lidí, budete muset vynaložit více energie a získáte více endorfinů. Zapište se do nějakého sportovního kurzu a věnujte se například následujícím činnostem:
  • Jakýkoli tanec
  • Zumba
  • Kickbox, karate nebo nějaké jiné bojové umění
  • Pilates nebo jóga
 3. 3
  Zkuste nějaký adrenalinový sport. Pokud chcete uvolnit co nejvíce endorfinů najednou, věnujte se činnostem, při kterých pocítíte příval adrenalinu. [13] Není sice praktické dělat tyto věci každý den, ale pokud chcete zkusit něco opravdu vzrušujícího, můžete si vybrat nějaký podobný sport. Zde uvádíme několik z nich:
  • Parašutismus
  • Bungee jumping
  • Závěsné létání
  • Jízda na horské dráze
  Reklama

Tipy

 • Štěstí není ničím omezeno, byli byste překvapeni, jak moc šťastní můžete být. Nepřestávejte se usmívat.
 • Chovejte se k lidem mile a nemarněte čas tím, že budete smutní. Pomáhejte ostatním a budete se cítit lépe vy i oni.
 • Zajděte si do nějaké restaurace a objednejte si jídlo, které jste ještě nejedli.
Reklama

Varování

 • Všechny tyto rady berte s rezervou. Když to budete přehánět, mohli byste si spíše ublížit.


Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 444 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 16 444 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama