Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ucpal se odpad ve vaší vaně? Neplýtvejte penězi na instalatéra, když ho můžete vyčistit sami! Pokud se váš odtok z vany úplně nezastavili, nemusí být třeba užívat žádná drastická opatření.

Postup

 1. 1
  Zvažte, kterou metodu vyzkoušíte jako první. Zatímco každou z metod lze použít samostatně, byly také uspořádány tak, abyste v případě potřeby mohly postupně využít každou z metod, pokud předchozí metoda nefungovala. To může být užitečné, když máte po ruce správné pomůcky a věci, když ne, zvolte tu metody nebo metody, které pro vás budou dobré.
  Reklama
Metoda 1
Metoda 1 ze 8:

Odstranění krytu odtoku

 1. 1
  Odstraňte kryt odtoku a vyčistěte to, co je pod ním. Zjistíte, že se pod odtokem nahromadily vlasy, obzvlášť pokud váš odtok využívá k tomu, aby zůstal na místě, šroub.
 2. 2
  Vyjměte zátku. Některé vany mají předinstalované zátky. U těch nejprve otevřete zátku a zatočte s ní, abyste ji odšroubovali, potom prostě zátku vyjměte a opatrně odstraňte i upevnění zátky.
  • Toto bude dobrá doba na vyzkoušení metody "ohnutého ramínka" (té další), protože obvykle najdete vlasy a další částice, které byly nacpané pod zátkou.
 3. 3
  Vraťte kryt nebo zátku stejným způsobem, kterým jste je odstranili.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 8:

Ramínko nebo protahovací drátek

 1. 1
  Použijte k vyčištění hluboko uložených ucpávek zohýbané drátěné ramínko.
  • Napněte ramínko na oblečení a na konci udělejte hák. Použijte ho k vytažení všech vlasů a jiných částic, které jsou ve vašem odtoku. (Nemáte drátěné ramínko? Háček na háčkování nebo nějaký drátek jsou dalšími možnostmi, jak vytvořit "hák").
  • Vytáhněte ucpávku ven. Nezatlačujte ji dovnitř. Zatlačování dovnitř může ucpat váš odtok ještě víc, než už je.
 2. 2
  Na pomalu odtékající nebo ucpaný odpad vany způsobený vlasy použijte "protahovací drátek".
  • Jednoduše vložte "protahovací drátek" do odpadu.
  • Propracujte se kolem otvoru nebo zátky a točte s ním. Drátek má spoustu malých propletených háčků, takže posbírá vlasy a umožní vám je vytáhnout.
 3. 3
  Vytvořte si svůj vlastní "odstraňovač vlasů z odpadu". Použijte plastovou stahovací pásku, ten druh, který se používá na vázání krabic nebo přepravních beden. Ustřihněte plus mínus 75 cm dlouhý kousek a použijte nůžky k nastřihání plastu na obou stranách, čímž vytvoříte "háčky" na vlasy a nečistoty.
  • Zastrčte do odpadu a protlačte dolů.
  • Vyjměte.
  • Pusťte vodu, abyste propláchli odpad. Toto je pomoc zdarma se znovu použitými materiály.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 8:

Horká voda

 1. 1
  Použijte horkou vodu. Ta funguje nejlépe, když není odpad ucpaný úplně.
  • Poznámka: mnoho odborníků instalatéru nedoporučuje použití vařící vody kvůli možnosti, že rozpustí nebo zkapalní tmely nebo voskové či gumové těsnění použité na spojích trubek. Je to vaše volba a může záviset na stáří nebo pevnosti montáže ve vaší koupelně.
 2. 2
  Sežeňte si hrnec s několika hrnky horké, ale ne vařící vody. Opatrně nalijte vodu přímo do odpadu. Vyvarujte se vycáknutí horké vody.
  • Pro snadné nalévání jsou užitečné konvice.
 3. 3
  Nechte 10 až 15 minut odležet před použitím zvonu.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 8:

Jedlá soda

 1. 1
  Vyzkoušejte jedlou sodu s octem.
 2. 2
  Smíchejte 1/3 hrnku jedlé sody s 1/3 hrnku octa ve velké odměrce na tekutiny, džbánu nebo míse. Perfektní poměr je 1:1.
 3. 3
  Rychle vylijte celý obsah nádoby do odtoku. Čím rychleji to můžete udělat, tím lépe, protože šumění postupně utichne.
 4. 4
  Nalijte do odtoku horkou vodu. Nepoužívejte vařící vodu, jen horkou vodu z kohoutku.
 5. 5
  Pokud se odpad od ucpávky neuvolnil, použijte instalatérské pero. Manuální i elektrická je možné koupit celkem levně v jakémkoliv hobby marketu.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 8:

Zvon na toaletu

 1. 1
  Použijte zvon.
 2. 2
  Nacpěte mokrý hadr do všech děr používaných k odtoku přetékající vody (podobným k děrám ve dřezech pro prevenci přetékání). Ty jsou často umístěny přímo pod pákou kohoutku. Nacpání hadru do nich pomůže vytvořit vakuum a zvon bude účinnější.
 3. 3
  Zapněte horkou vodu a naplňte vanu dostatečným množstvím vody, aby zakryla ucpávku.
 4. 4
  Zhruba 10 krát zapumpujte zvonem, abyste se ujistili, že ucpávku úplně odstraníte. Pohybující se voda pod odtokem pomůže vyčistit odpad rychleji.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 8:

Instalatérské pero

 1. 1
  Vyzkoušejte "instalatérské pero", které můžete koupit v jakémkoliv hobby marketu. Je to kabel z pružinové oceli s pružinou na konci, a klikou na druhém konci. Může se dostat až 4,5 až 7,5 metru hluboko do trubek a sebrat nečistoty. Tato pomůcka je to, s čím má většina instalatérů (ve chvíli, kdy je zavoláte) největší úspěch.
Metoda 7
Metoda 7 ze 8:

Průmyslový vysavač

 1. 1
  Použijte průmyslový vysavač.
 2. 2
  Vyjměte vnitřní sáček a filtry. Nastavte ho na vysávání tekutin.
 3. 3
  Ujistěte se, že zakryjete větrací otvory, abyste zabránili nepořádku.
 4. 4
  Dejte hadici na odpad předtím, než zapnete průmyslový vysavač. Když je těsně na odpadu a větrání je zakryté, nechte druhou osobu zapnout vysavač. To vytáhne všechny nečistoty z vodní pasti a do vysavače. Ucpávka se objevila, když procházela odpadem dolů. Snadněji se odstraní vytažením zpět, než zatlačováním dolů.
  Reklama
Metoda 8
Metoda 8 ze 8:

Váš instalatér

 1. 1
  Pokud žádná z výše zmíněných metod nefungovala, zvažte zavolat vašemu instalatérovi. A určitě mu zavolejte předtím, než použijete chemické přípravky. Čisticí přípravky na odpad obsahují žíravé chemikálie, které rozpustí všechny částice ucpávky, ale po chvíli také zkoroduje kovové trubky. Pokud si zvolíte takový přípravek, určitě přesně dodržujte instrukce k použití.

Tipy

 • Používejte gumové rukavice, šťourání se v odpadu je celkem odporné!
 • Když používáte vysavač nebo zvon, nezapomeňte, že tou důležitou věcí je, získat při snaze uvolnit ucpávku co největší sání je možné. Nečistoty se zasekly cestou dolů. V první řadě bude snazší je uvolnit tahem zpět nahoru, než dalším natlačením je na cokoliv, o co se zasekly.
Reklama

Varování

 • Při manipulací s jakýmikoliv tekutými čisticími prostředky na odpady buďte opatrní. Obsahují chemikálie, které mohou popálit vaši kůži.
 • Pokud používáte tekutý čisticí prostředek na odpad a odpad je stále ucpaný, ujistěte se, že to řeknete svému instalatérovy, aby mohl podniknout vhodná opatření.
 • Pokud byste měli použít tekutý čisticí prostředek na odpad, počkejte pár hodin, než se rozhodnete dát si koupel. Zbytky čisticího prostředku mohou prosakovat z odpadu a do vaší vody v koupeli. Dobře propláchněte odpad čistou vodou.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 30 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 28 543 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 28 543 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama