Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud vám slzí oči a máte je zanícené, pravděpodobně máte ucpaný slzný kanálek. Může to být kvůli infekci, ale je možné, že trpíte i něčím vážnějším. Většinou je možné pročistit slzný kanálek pomocí masírování, ale pokud je váš problém vážnější, budete si muset zajít k lékaři, který vám předepíše antibiotika, nebo vám slzný kanálek odblokuje chirurgickým zákrokem.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Diagnóza

  1. 1
    Příčiny zablokovaného slzného kanálku. Zablokovaný slzný kanálek se objevuje v situacích, kdy se vyskytuje blokace mezi nosem a očima. U malých dětí je to běžné, ale mohou tím trpět i dospělí, například kvůli infekci, nebo nádoru. Zde je několik běžných příčin: [1]
    • Vrozená blokace, často se vyskytuje u novorozenců
    • Tělesné změny způsobené věkem
    • Oční infekce
    • Úraz obličeje
    • Nádory
    • Léčba rakoviny
  2. 2
    Příznaky zablokovaného slzného kanálku. Nejběžnější příčinou je velké množství natržených cév v oku. Tyto cévy mohou přecházet i do obličeje. Pokud trpíte zablokovaným slzným kanálkem, pravděpodobně budete mít hustší slzy, které budou zasychat. Zde jsou další příznaky:
    • Opakované záněty očí
    • Zamlžené vidění
    • Hlen nebo hnis vytékající z oka
  3. 3
    Zajděte si k lékaři. Je nutné navštívit lékaře, který provede diagnózu. Je možné, že trpíte pouze jednoduchým zánětem, ale může jít také o nádor, nebo jiný vážný problém. Proto je nezbytné navštívit lékaře.
    • Lékař vám propláchne oko zabarvenou tekutinou. Pokud slzy nepotečou normálně a tekutina se vám dostane nosem do krku, znamená to, že máte zablokovaný slzný kanálek.
    • Lékař vás požádá, abyste popsali své příznaky, které mu pomohou vyloučit jiné nemoci, například zánět spojivek.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Domácí léčba zablokovaného slzného kanálku

  1. 1
    Postižené oko si často myjte. Používejte vlhkou žínku a čistou vodu a několikrát denně si oko myjte, abyste stále dobře viděli. Platí to zejména v případě, že trpíte infekcí, která by se vám mohla rozšířit do druhého oka.
  2. 2
    Přikládejte si na oko teplé obklady. Teplý obklad vám rozšíří cévy v oku a umožní snadnější odtékání slz a hnisu. Přitiskněte si obklad na slzný kanálek na 3-5 minut. Tento postup opakujte 5x denně, dokud se vám kanálek neuvolní.
    • Použijte čistý mokrý ručník, nebo vatový tamponek namočený ve vodě nebo v heřmánkovém čaji (heřmánkový čaj zklidňuje).
    • Obklad nesmí být příliš horký, abyste si oko nepodráždili.
  3. 3
    Promasírujte si slzný kanálek. Masáž vám pomůže kanálek uvolnit a zajistit lepší průtok slz. Lékař vám ukáže, jak masáž provádět na sobě nebo na vašem dítěti. Položte si ukazováčky k vnitřním koutkům očí, vedle nosu.
    • Několik vteřin na toto místo tlačte a potom prsty uvolněte. Masáž provádějte několikrát denně.
    • Nejprve si vždy umyjte ruce, aby se vám do očí nedostaly bakterie, které by mohly způsobit infekci.
  4. 4
    Pokud léčíte dítě, dejte mu do očí mateřské mléko. Mateřské mléko obsahuje antibakteriální látky, které vyléčí infekci v zablokovaném slzném kanálku a zabrání podráždění očí. [2]
    • Nakapejte si na prst několik kapek mateřského mléka a nechejte je spadnout dítěti do oka. Tento postup můžete provádět 6x denně.
    • Je nezbytně nutné si nejprve důkladně umýt ruce, aby se dítěti do oka nedostaly žádné bakterie.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Profesionální léčba

  1. 1
    Začněte brát antibiotika, která vás zbaví infekce. Antibiotika vám lékař předepíše v případě, že je příčinou zablokovaného kanálku infekce. Antibiotika jsou látky, které zabrání růstu bakterií.
    • Nejčastěji se předepisuje erythromycin. Tento lék zabraňuje růstu bakterií tím, že narušuje jejich bílkovinný cyklus.
    • Běžnou dávkou je 250 mg v tabletě 4x denně. Je ale možné, že budete brát jiné dávky. Vždy se řiďte doporučením lékaře.
  2. 2
    Místo pilulek můžete používat i antibiotické kapky do očí. Pokud netrpíte vážnou infekcí, oční kapky mohou někdy stačit.
    • Protřepejte lahvičku, zakloňte hlavu a nakapejte si kapky do očí. Potom oči na 30 vteřin zavřete, aby se kapky absorbovaly.
    • Před kapáním si vždy umyjte ruce, aby se vám do očí nedostaly bakterie. Po použití očních kapek si opět umyjte ruce.
    • U dětí platí stejné pokyny, ale pravděpodobně budete potřebovat pomoc jiného dospělého člověka, který vám dítě podrží.
  3. 3
    Nechejte si slzný kanálek propláchnout. Roztažení a propláchnutí slzného kanálku je neinvazivní metoda, která vám kanálek zprůchodní. Tato procedura se provádí v anestezii a trvá asi 30 minut.
    • Lékař rozšíří dírky v očním víčku kovovým nástrojem a vloží do kanálku sondu, která se dostane až do nosu. Až se sonda dostane do nosu, kanálek se propláchne sterilní tekutinou.
    • Pokud se chystáte na tuto léčbu, neberte si aspirin ani ibuprofen minimálně 2 týdny před zákrokem. Mohlo by to způsobit krvácení.
  4. 4
    Zkuste podstoupit intubaci. Intubace je další minimálně invazivní metoda léčby. Podobá se proplachování a jejím cílem je otevřít zablokovaný slzný kanálek. Pacient je při tomto spánku uveden do narkózy.
    • Do slzného váčku se vloží tenká trubička, která se dostane až do nosu. Trubička může v nose zůstat i několik měsíců, aby se obnovila průchodnost slzného kanálku.
    • Samotná trubička není vůbec vidět, ale musíte dodržovat určitá pravidla. Nesmíte si protírat oči, abyste trubičku nepoškodili a musíte si často a důkladně mýt ruce.
  5. 5
    Můžete podstoupit i laserový zákrok. Laserový zákrok je poslední možností. Když není možné odblokovat slzný kanálek jednou z metod popsaných výše, je nutné ho odstranit chirurgicky.
    • Tento zákrok se provádí tak, že se vytvoří bypass mezi slzným kanálkem a nosem, který umožní odtékání slz.
    • Do kanálku je potom vsunuta fistula, který slouží jako průchod pro slzy.
    Reklama

Tipy

  • Většina novorozenců má po narození zablokované slzné kanálky, ale většinou se to po několika měsících samo upraví.
Reklama

Reference

  1. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/blocked-tear-duct/basics/causes/con-20033765
  2. http://www.parenting.com/article/blocked-tear-duct-infants
  3. Cohen NA, et al. Prevention and management of lacrimal duct injury. Otolaryngology Clinics of North America. 2010;43:781.
  4. Davis H, Mant D, Scott C et al.; Relative impact of clinical evidence and over-the-counter prescribing on topical antibiotic use for acute infective conjunctivitis. British Journal of General Practice, Volume 59, Number 569, December 2009.
  5. Kanski J. Clinical Ophthalmology, A Systematic Approach, 5th Ed, 2003, Butterworth Heinemann
  6. Kunimoto DY, Kanitkar KD, Makar MS; The Wills Eye Manual, 4th Edition, 2004, Lippincott, Williams and Wilkins
  7. Nasolacrimal duct obstruction. American Association for Pediatric Ophthalmology and Strabismus. http://www.aapos.org/terms/conditions/72.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 33 967 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 33 967 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama