Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zalehnuté ucho je v podstatě blokace ušního kanálu. Tato blokace může způsobit spoustu příznaků, například zmatenost, točení hlavy a někdy bývá spojována i s problémem nosních dutin, nachlazením, nebo alergiemi. Můžete mít pocit, že máte zalehnuté ucho, že na jedno ucho hůře slyšíte, nebo vám v uchu píská, nebo že máte ucho plné tekutiny. Stejné příznaky ale můžete mít i v případě narušení prostředí středního ucha, což se objevuje často v letadle, nebo při změnách tlaku a výšky. S tipy v tomto článku se zalehnutého ucha zbavíte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Obecné tipy

 1. 1
  Určete příčinu zalehnutého ucha. Pokud jste nastoupili do letadla, pravděpodobně máte zalehlé ucho kvůli tlaku a za nějakou dobu se to samo spraví. Pokud ale trpíte nachlazením nebo alergií, pravděpodobně máte ucho zalehlé vlivem ucpaných nosních dutin. Pokud špatně slyšíte, je také možné, že máte v uchu příliš mnoho mazu. Pokud vás ucho bolí a příznaků se nezbavíte během 48 hodin, navštivte lékaře.
 2. 2
  Využijte gravitaci. Někdy uši zalehnou proto, že se do ušního kanálu dostane tekutina, která je součástí středního ucha. Pokud máte v uchu tekutinu, můžete vyzkoušet několik tipů.
  • Stoupněte si na jednu nohu a nakloňte hlavu na bok (na straně se zablokovaným uchem) a začněte na jedné noze poskakovat na místě. Dejte si pozor, abyste nespadli. Tento trik by vám měl pomoci zbavit se tekutiny z ušního kanálu.
  • Lehněte si na bok a opřete si hlavu o polštář. Zalehnuté ucho mějte směrem dolů a zůstaňte ležet asi hodinu. Gravitace by vám měla pomoci dostat tekutinu z ucha.
 3. 3
  Zkuste si propláchnout nos nosní sprchou. Ucpané nosní dutiny způsobují pocit zalehnutých uší, takže je možné, že za vašimi příznaky stojí právě ucpaný nos. Některým lidem může pomoci průplach nosu nosní sprchou. [1] Nosní sprcha naředí hlen a vypláchne ho z nosní dutiny.
  • Neměli byste si lít žádné tekutiny do ucha, pokud máte propíchnutý bubínek, nebo máte podezření na infekci. Raději si zajděte k lékaři.
  • U všech nosních sprch najdete pokyny k použití, které byste měli dodržovat. Většinou si budete muset připravit roztok vlažné sterilní vody a soli a naplnit jím sprchu.
  • Nakloňte hlavu a přiložte si konec nosní sprchy k nosní dírce. Roztok vám vteče do jedné nosní dírky, projde nosní dutinou a vyjde druhou nosní dírkou. Pokud vám roztok vteče do úst, vyplivněte ho, vysmrkejte se a zopakujte postup s druhou nosní dírkou.
  • Pokud máte vážné problémy s nosními dutinami, používejte nosní sprchu každý den. [1] Až se vaše příznaky trochu zmírní, můžete ji začít používat pouze 3x týdně.
 4. 4
  Vezměte si lék pro uvolnění dutin. Pokud trpíte zalehlýma ušima kvůli alergii nebo nachlazením, vezměte si lék proti ucpaným dutinám. Pomůže vám zbavit se otoku a ucpání ušního kanálu. Můžete si vzít také lék proti alergiím, ale musíte dodržovat doporučené dávkování.
 5. 5
  Strčte si prst do ucha a snažte se vytvořit podtlak. Zkuste si strčit ukazováček do ucha a trochu s ním zakruťte. Každý má jiný tvar ucha, takže to budete muset vyzkoušet. Pohybujte jemně prstem v uchu a snažte se vytvořit podtlak. Jednoduše se snažte vytáhnout tekutinu z ucha ven.
 6. 6
  Zajděte si do páry, nebo si udělejte parní lázeň doma. Nalejte si horkou vodu do velké misky, přikryjte si hlavu ručníkem a nakloňte se nad tuto misku. Pára vám pomůže uvolnit hleny, které budete potom moci vyplivnout.
  • Dejte si do vody nějaké byliny nebo bylinný čaj. Například heřmánkový čaj má protizánětlivé účinky, takže se skvěle hodí do parní lázně.
  • Dejte si horkou sprchu, zajděte si do sauny, nebo si zapněte zvlhčovač vzduchu. Nedávejte si ale k uchu žádné věci, ze kterých vychází pára, abyste se omylem nespálili.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Jak se zbavit zalehnutého ucha způsobeného změnou tlaku

 1. 1
  Naučte se zbavovat se zalehnutého ucha v části vnitřního ucha, které často způsobuje změna tlaku. Pokud cestujete letadlem, nebo jedete autem do vysokých oblastí, může se vám stát, že vám zalehne v uchu vlivem rychlých změn tlaku.
 2. 2
  Zkuste zívnout nebo polknout. Většinou vám to uvolní přívod vzduchu do ucha. Můžete také žvýkat žvýkačku, která vám pomůže více polykat.
  • Zkuste manévr Valsalva. Zacpěte si prsty nosní dírky a jemně vyfoukněte nosem, abyste obnovili správný tlak. Když to uděláte správně, měli byste uslyšet tiché lupnutí.
 3. 3
  Před nástupem do letadla si vezměte lék proti alergii. 30 minut před nástupem do letadla si vezměte antihistaminikum. Tento lék omezí dráždivé látky v ušním kanálu, které by mohly způsobit otok a následné zalehnutí uší.
 4. 4
  Používejte špunty do uší. Filtrované špunty do uší koupíte ve většině lékáren, nebo v obchodech na letištích.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak se zbavit zalehnutého ucha vlivem mazu

 1. 1
  Zbavte se ušního mazu nějakým volně prodejným produktem. Zablokování ušního kanálu se objevuje, když se ušní maz dostane příliš hluboko do ucha. [2] Použijte produkt pro odstranění ušního mazu a řiďte se pokyny v příbalovém letáku.
  • Když si budete do ucha strkat vatové tyčinky nebo srolované kapesníky, mohli byste tím svůj problém zhoršit. Vatové tyčinky odstraní určité množství mazu, ale zbytek mazu zatlačí dál do ucha.
  • Lidé, kteří nosí naslouchátka, mohou zalehnutýma ušima trpět častěji. [2]
 2. 2
  Použijte roztok octa a izopropylalkoholu. Smíchejte si stejné díly jablečného octa a izopropylalkoholu a nakapejte si tento roztok do uší kapátkem. Může vám to pomoci rozpustit ušní maz a odstranit tekutiny, které mohou za mazem způsobovat zalehnutí.
  • Můžete si do uší nakapat také trochu 3% peroxidu vodíku. Kromě toho, že se zbavíte mazu, si ucho také vyčistíte.
  • Pokud máte propíchnutý bubínek nebo trpíte ušní infekcí, neměli byste si do ucha nic kapat. Zajděte si raději k lékaři.
 3. 3
  Lékaři nedoporučují používat ušní svíčky. [2] Ušní svíčky jsou dlouhé duté svíčky z parafínu a včelího vosku, které se na jednom konci zapálí a na druhém konci strčí do ucha. Mělo by to vytvořit podtlak a vytáhnout ušní maz z ucha ven. Klinické testy neprokázaly účinnost této metody a lékaři varují pacienty před riziky, které jsou s ní spojeny.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak se zbavit zalehnutého ucha způsobeného infekcí

 1. 1
  Zajděte si k lékaři. Pokud máte zalehnuté ucho a trpíte bolestí a citlivostí, pravděpodobně máte ušní infekci. Vyskytuje se nejčastěji u dětí. Váš lékař vám může doporučit vhodnou léčbu.
  • Berte antibiotika. Ušní infekce se léčí antibiotiky, které odstraní bakterie, které infekci v uchu způsobují.
  • Používejte také ušní kapky, které vám lékař předepíše. Většinou jde o znecitlivující kapky, které vás sice nezbaví zalehnutí, ale uleví vám od bolesti.
 2. 2
  Přiložte si na postižené ucho teplý obklad. Použijte cokoli teplého. Například horko z teplé žínky by vám mělo pomoci zbavit se zalehnutého ucha.
 3. 3
  Zkuste i jiné tipy. Pokud máte nějaké dotazy, promluvte si se svým lékařem.
  • Berte antihistaminika pouze pokud máte při infekci zalehnuté ucho. [3] Antihistaminika vysušují sliznice, takže budete muset hodně pít.
  • Pokud má vaše batole ušní infekci, krmte ho ve vzpřímené poloze. [3] Nepokládejte dítě do kolébky s lahvičkou na krmení a snažte se ho co nejdříve odstavit.
  • Když budete kloktat slanou vodu, zbavíte se bolesti v krku, která doprovází většinu ušních infekcí a zklidníte si podrážděné uši. [3] Udělejte si slaný roztok z šálku teplé vody a lžičky soli, nebo si do vody přidejte citron a med. Kloktejte tento roztok 15-30 vteřin a potom ho vyplivněte.
  Reklama

Tipy

 • Nedávejte dětem volně prodejné léky proti ucpanému nosu a uším. Děti jsou náchylné na ušní infekce a měli byste s nimi vždy zajít k lékaři, protože bývá nutné je léčit jinými metodami, než kterými se léčí dospělí.
 • Neberte antihistaminika déle než týden v kuse, aniž byste se před tím poradili s lékařem.
 • Při inhalaci páry přidejte do vody bylinky jako je máta nebo heřmánek.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 124 177 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 124 177 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama