X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 56 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 9 101 krát
Klíčem k nejlepší známce u eseje je správné zakončení a proto je závěr eseje tak důležitý. Závěr by měl stručně shrnout vše, o čem jste v eseji psali a nakonec by měl celou práci uzavřít zajímavým a provokativním způsobem. Tento návod vám poskytne tipy, které vám pomohou zakončit svoji esej správným způsobem.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:Co dělat
Metoda 1
-
1Začněte malým přechodem (volitelné). Můžete tím čtenářům dát najevo, že bude esej brzy končit a že by měli dávat pozor. Mnoho esejí začíná poslední odstavec přechodem, ale není to nutné. Můžete to napsat velmi jednoduše, například:
- „Abychom to uzavřeli...“
- „Nakonec...“
- „Pro shrnutí...“
-
2Stručně shrňte základní body své eseje. Vezměte si prvních několik vět každého odstavce eseje a přepište hlavní body z nich všech do několika vět. Tím čtenářům připomenete, o čem jste psali.
- Neshrnujte své body přesně tak, jak jste je psali. Závěr by měl shrnout celkovou esej a proto se musíte vejít pouze do několika řádků.
-
3Pište stručně a jasně. Závěr by neměl být delší než 5-7 vět. Když napíšete méně, nebudete schopni vyjádřit vše co potřebujete a když napíšete více, zapadnete do patosu. Stručnost je nástrojem moudrých.
-
4Zapracujte do svého závěru také tezi celé své eseje. Pokud máte tezi, měli byste ji nějakým způsobem začlenit do eseje, i kdybyste ji měli pouze parafrázovat. Nezapomeňte na to, že teze je nejdůležitější částí vaší práce. Pokud někdo při čtení závěru stále neví, jak zní vaše teze, budete muset svoji esej přepsat.
- Vyhněte se ale přímému opakování své teze. Najděte způsob, jak ji do závěru zapracovat jinými slovy, aby čtenáři neměli pocit, že jste líní.
-
5Snaže se znít autoritativně. To znamená, že byste měli používat ta správná slova (a nevybírat si jen tak nahodile), spoléhat se na vědecké důkazy z jiných zdrojů a důvěřovat své vlastní schopnosti psát.
- Například místo abyste napsali: „Proto si myslím, že je Abraham Lincoln největším americkým prezidentem 19. století,“ napište: „Proto byl Abraham Lincoln největším americkým prezidentem 19. století.“ Čtenář v tuto chvíli již ví, že píšete o tom, že byl Lincoln důležitým prezidentem. Když napíšete „myslím si,...“ nebudete znít dost přesvědčivě.
- Další příklad: Neomlouvejte se za své názory. Jsou to vaše názory, takže si za nimi stůjte. Nikdy nepište nic jako: „Nejsem žádný expert...“ nebo „Je to pouze můj názor,“[1] protože potom neuděláte na své čtenáře dojem.
-
6Poslední větu vyšperkujte. Poslední věta závěru by měla být napsána trochu lépe, než zbytek práce, měla by být k věci a měla by v čtenářích něco zanechat. Je jasné, že se to snadněji řekne, než udělá. Jde ale jen o to správně shrnout hlavní bod vaší eseje. Zeptejte se sami sebe: „O čem je moje esej a co se snažím lidem sdělit?“ a půjde vám to samo.
- Zakončete s trochou ironie. Buďte hraví a zkuste například zironizovat to, o čem píšete. Díky tomu bude vaše esej provokativnější.
- Zaměřte se na emoce. Většinu času jsou eseje neosobní a racionální a na pocity se zapomíná. Proto je dobré, když uzavřete esej něčím, co v lidech vzbudí emoce. Když to uděláte správně, dodáte tím své práci přidanou hodnotu.
- Pokud se to hodí, můžete čtenáře také vyzvat k nějaké činnosti nebo akci. V případě, že píšete esej proto, abyste změnili chování lidí nebo je k něčemu přiměli, můžete do závěru začlenit také přímou výzvu k akci. Neměli byste to ale přehánět, protože v nesprávném kontextu (například ve výkladové eseji) by vám to mohlo spíše uškodit.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:Co nedělat
Metoda 2
-
1Pokud možno necitujte. Není nutné zaplácat závěr eseje citacemi a analýzami – to byste měli udělat už v samotném těle eseje. Pokud je to nutné, shrňte své citace co nejstručněji a odkažte čtenáře na část textu, která se problematikou zabývá.
-
2Nepoužívejte květnatý jazyk. Snažte se vyhnout košatým větám a příliš vzletným výrazům. Měli byste psát čtivě a hlavně čtenáře nenudit. Nepoužívejte ani výrazy „za prvé“, „za druhé“ atd. Vždy přesně napište o čem mluvíte a kolik věcí chcete zmínit.
-
3Neměli byste čtenáře mást novými informacemi. V závěru není místo na nové nápady a informace, čtenáři by byli zmatení. Spolehněte se tedy jen na shrnutí toho, k čemu jste se svojí eseji dospěli a nezabývejte se novými věcmi.
-
4Nesoustřeďte se na nedůležité věci z eseje. V závěru byste neměli marnit čas tím, že se budete věnovat malým a nedůležitým tématům. Měli byste se zaměřit spíše pouze na to nejdůležitější. Závěr by se měl soustředit na jádro eseje.Reklama
Tipy
- V závěru uveďte svoji tezi. Ukážete tím, že se držíte tématu a umíte ho uzavřít.
- Po dokončení eseje si vždy zkontrolujte pravopis, gramatiku a interpunkci.
- Střídejte v eseje slova. učitelé mají rádi studenty, kteří v závěru ukážou, že mají širokou slovní zásobu.
- Vždy se snažte v závěru uvádět pouze relevantní informace. Také se snažte závěr spojit s tezí, abyste čtenářům ukázali, že přesně víte, o čem píšete.
- V závěru stručně shrňte celou svoji esej.
Reklama
Varování
- Při formálním psaní nikdy nepoužívejte zkratky a hovorové výrazy. Také nikdy nezačínejte závěr slovy „a na závěr“.
Reklama
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:End an Essay
Español:finalizar un ensayo
Italiano:Concludere un Saggio
中文:写论文的结尾
Русский:закончить эссе
Deutsch:Wie man einen Essay abschließt
Nederlands:Een essay afsluiten
Bahasa Indonesia:Mengakhiri Esai
日本語:英文エッセイの結論を書く
العربية:كتابة خاتمة مقال
हिन्दी:निबंध का समापन करें
Tiếng Việt:Viết Kết luận cho Bài Tiểu luận
한국어:에세이를 마무리하는 방법
Stránka byla zobrazena 9 101 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama