Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Boxeři si ještě před nasazením rukavic a vstupu do ringu ovazují ruce tenkými bandážemi, které chrání jejich šlachy a svaly a zároveň zpevňují zápěstí, čímž jim přidávají na efektivitě pohybu. Na jednom konci bandáží jsou suché zipy, takže je po ovázání rukou pevně uchytíte. Pokračujte ve čtení, naučte se vázat bandáže a zlepšete svůj trénink.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Použití vhodných bandáží a správné techniky

 1. 1
  Vyberte si vhodné bandáže. Existuje spousta typů a je velice důležité, abyste vybrali ten vhodný pro velikost vašich rukou a pro typ sportu, který se s nimi chystáte provozovat. Při nakupování bandáží můžete vybírat z následujících možností:
  • Pro častý trénink jsou vhodné bavlněné bandáže. Vyrábí se v délkách pro dospělé a pro juniory a na jednom konci jsou opatřené suchým zipem pro snadné uchycení.
  • Mexické bandáže jsou velmi podobné bavlněným, ale jsou tkané a obsahují elastická vlákna, takže k rukám lépe přilnou. Nejsou sice tak odolné jako bavlněné bandáže, protože se elastická vlákna časem opotřebují, ale na trénink jsou určitě vhodné.
  • Gelové bandáže nejsou určené pro ovazování, ale jedná se spíš o jakési bezprsté rukavice. Jsou dražší než bavlněné nebo elastické bandáže, velmi dobře se nasazují, ale neposkytují zápěstí takovou podporu jako výše zmíněné druhy bandáží, a proto je většina aktivních boxerů vůbec nepoužívá.
  • Závodní bandáže se skládají z gázy a pásky. Pravidla určují přesné množství bandáže, které může každý boxer použít, aby měli všichni stejné podmínky a vrstvu polstrování. Vzhledem k tomu, že jsou tyto bandáže jen na jedno použití, pro každodenní trénink příliš praktické nejsou. Vázací technika se od ostatních bandáží také liší a měli byste si u ní nechat asistovat nějakým partnerem nebo trenérem. Jednu z profesionálních vázacích technik můžete prozkoumat třeba zde.
 2. 2
  Bandáže ovazujte se správnou těsností. Bandáž by měla sedět pevně, aby poskytovala ruce a zápěstí dostatečnou oporu, ale ne příliš těsně, aby přerušovala krevní cirkulaci. Nejspíš si budete muset celý proces několikrát vyzkoušet, než najdete těsnost, která je pro vás nejvhodnější.
 3. 3
  Bandáže udržujte nepomačkané. Různá vyboulení nebo špatně přeložené části bandáží můžou být velmi nepříjemné a navíc brání plnému soustředění. Takové nedokonalosti také brání bandážím ve správné funkci, tedy zpevňování zápěstí a ochraně jemných kůstek.
 4. 4
  Při vázání bandáží držte zápěstí rovná. Pokud budete mít při vázání bandáží ohnutá zápěstí, nepodaří se vám je správně stabilizovat. Udržíte-li zápěstí v rovině, snížíte riziko poranění.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Vázání bandáží

 1. 1
  Roztáhněte prsty. Prsty roztáhněte co nejvíce od sebe a protáhněte tak všechny svaly ruky. Bandáže mají podporovat ruku v pohybu, a proto byste je měli vázat tak, aby byly schopné stabilizovat zápěstí v celém spektru pohybů, které můžete během boxování provádět.
 2. 2
  Na palec navlékněte očko umístěné na jednom konci bandáže. Očko se nachází na opačném konci než suchý zip. Rub bandáže musí směřovat k vaší ruce, jinak budete mít problém s uchycením druhého konce za suchý zip při odmotání celé bandáže. Většina bandáží má na jednom konci našité logo nebo nějakou cedulku, podle které lépe rozlišíte, která strana je líc a která rub.
 3. 3
  Ovažte zápěstí. Bandáž omotejte kolem zápěstí nejprve třikrát nebo čtyřikrát, v závislosti na velikosti vašich rukou a míře zpevnění, kterého se snažíte dosáhnout. Po dokončení třech, resp. čtyřech, otoček byste měli skončit na spodní straně zápěstí.
  • Bandáž by měla zůstat po celou dobu plochá a s každou otočkou by měla přesně doléhat na předchozí vrstvu.
  • Pokud se vám na konci vázání bude zdát, že byste bandáž potřebovali zkrátit nebo naopak prodloužit, upravte vhodně celkový počet omotávek kolem zápěstí.
 4. 4
  Ovažte ruku. Bandáž veďte kolem hřbetu ruky, těsně pod palcem a potom ji přiveďte zpět přes dlaň. Stejné místo omotejte třikrát a zastavte v dlani těsně vedle palce.
 5. 5
  Ovažte palec. Začněte jednou omotávkou zápěstí a zastavte v blízkosti palce. Bandáž pak veďte ze spodní strany palce směrem nahoru a potom ji kolem něj obtočte zpět do výchozí pozice. Vázání zakončete opět jednou otočkou kolem zápěstí.
 6. 6
  Ovažte prsty. Začněte na vnitřní straně zápěstí a začněte omotávat základnu prstů následujícím způsobem:
  • Veďte bandáž přes hřbet ruky a protáhněte ji mezi malíkem a prsteníkem.
  • Opět bandáž přiveďte z dlaně na hřbet ruky a protáhněte ji mezi prsteníkem a prostředníkem.
  • Naposledy udělejte omotávku na hřbet ruky a protáhněte bandáž mezi prostředníkem a ukazovákem. Vázání zakončete na vnitřní straně zápěstí.
 7. 7
  Znovu ovažte ruku. Začněte ovázáním zápěstí a pak pokračujte diagonálně od vnitřní strany zápěstí na hřbet ruky. Pokračujte přes dlaň a těsně nad palcem protáhněte bandáž zpět na hřbet ruky. Opakujte, dokud nevyčerpáte téměř celou délku bandáže a vázání zakončete jednou omotávkou kolem zápěstí.
 8. 8
  Zajistěte bandáž. Použijte k tomu suchý zip umístěný na jednom konci. Roztáhněte prsty a zkuste si několik úderů. Rozhodněte, zda je bandáž ovázaná pohodlně. Pokud se vám zdá příliš těsná nebo naopak volná, vázání zopakujte.
 9. 9
  Celý postup zopakujte na druhé ruce. Zpočátku pro vás možná bude obtížné používat pro vázání svou nedominantní ruku, ale s trochou praxe celý proces zautomatizujete. Pokud potřebujete pomoc, požádejte o ni trenéra nebo nějakého jiného pomocníka.
  Reklama

Tipy

 • Při vázání rukou udržujte bandáž plochou. Bandáže byste měli také udržovat v čistotě, abyste se vyhli jejich ztuhnutí a snížili tak riziko odírání kůže.
 • Pro osoby, které mají obzvláště malé ruce, je vhodnější koupit kratší bandáže, namísto vícečetného omotávání standardního typu. Standardní bandáž bude na malé ruce v rukavici způsobovat příliš velké vyboulení a ztratíte tak část potřebné kontroly nad rukavicemi.
Reklama

Varování

 • Bandáže nevažte příliš těsně. Jejich funkcí je zpevnění zápěstí a ruky, ne odstřižení krevního oběhu. Pokud se s bandážemi necítíte uvnitř rukavic pohodlně nebo pociťujete jistou otupělost rukou, bandáže odmotejte a ovažte je volněji.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Boxerské bandáže

O tomto wikiHow

David Engel
Spoluautorem článku je :
Instruktor Muay Thai & trenér sebeobrany
Spoluautorem tohoto článku je David Engel, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 30 482 krát
Kategorie: Bojová umění
Stránka byla zobrazena 30 482 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama