Jak vázat boxerské bandáže

2 Metody:Použití vhodných bandáží a správné technikyVázání bandáží

Boxeři si ještě před nasazením rukavic a vstupu do ringu ovazují ruce tenkými bandážemi, které chrání jejich šlachy a svaly a zároveň zpevňují zápěstí, čímž jim přidávají na efektivitě pohybu. Na jednom konci bandáží jsou suché zipy, takže je po ovázání rukou pevně uchytíte. Pokračujte ve čtení, naučte se vázat bandáže a zlepšete svůj trénink.

1
Použití vhodných bandáží a správné techniky

 1. 1
  Vyberte si vhodné bandáže. Existuje spousta typů a je velice důležité, abyste vybrali ten vhodný pro velikost vašich rukou a pro typ sportu, který se s nimi chystáte provozovat. Při nakupování bandáží můžete vybírat z následujících možností:
  • Pro častý trénink jsou vhodné bavlněné bandáže. Vyrábí se v délkách pro dospělé a pro juniory a na jednom konci jsou opatřené suchým zipem pro snadné uchycení.
  • Mexické bandáže jsou velmi podobné bavlněným, ale jsou tkané a obsahují elastická vlákna, takže k rukám lépe přilnou. Nejsou sice tak odolné jako bavlněné bandáže, protože se elastická vlákna časem opotřebují, ale na trénink jsou určitě vhodné.
  • Gelové bandáže nejsou určené pro ovazování, ale jedná se spíš o jakési bezprsté rukavice. Jsou dražší než bavlněné nebo elastické bandáže, velmi dobře se nasazují, ale neposkytují zápěstí takovou podporu jako výše zmíněné druhy bandáží, a proto je většina aktivních boxerů vůbec nepoužívá.
  • Závodní bandáže se skládají z gázy a pásky. Pravidla určují přesné množství bandáže, které může každý boxer použít, aby měli všichni stejné podmínky a vrstvu polstrování. Vzhledem k tomu, že jsou tyto bandáže jen na jedno použití, pro každodenní trénink příliš praktické nejsou. Vázací technika se od ostatních bandáží také liší a měli byste si u ní nechat asistovat nějakým partnerem nebo trenérem. Jednu z profesionálních vázacích technik můžete prozkoumat třeba zde.
 2. to Jak vázat boxerské bandáže
  2
  Bandáže ovazujte se správnou těsností. Bandáž by měla sedět pevně, aby poskytovala ruce a zápěstí dostatečnou oporu, ale ne příliš těsně, aby přerušovala krevní cirkulaci. Nejspíš si budete muset celý proces několikrát vyzkoušet, než najdete těsnost, která je pro vás nejvhodnější.
 3. to Jak vázat boxerské bandáže
  3
  Bandáže udržujte nepomačkané. Různá vyboulení nebo špatně přeložené části bandáží můžou být velmi nepříjemné a navíc brání plnému soustředění. Takové nedokonalosti také brání bandážím ve správné funkci, tedy zpevňování zápěstí a ochraně jemných kůstek.
 4. 4
  Při vázání bandáží držte zápěstí rovná. Pokud budete mít při vázání bandáží ohnutá zápěstí, nepodaří se vám je správně stabilizovat. Udržíte-li zápěstí v rovině, snížíte riziko poranění.

2
Vázání bandáží

 1. to Jak vázat boxerské bandáže
  1
  Roztáhněte prsty. Prsty roztáhněte co nejvíce od sebe a protáhněte tak všechny svaly ruky. Bandáže mají podporovat ruku v pohybu, a proto byste je měli vázat tak, aby byly schopné stabilizovat zápěstí v celém spektru pohybů, které můžete během boxování provádět.
 2. to Jak vázat boxerské bandáže
  2
  Na palec navlékněte očko umístěné na jednom konci bandáže. Očko se nachází na opačném konci než suchý zip. Rub bandáže musí směřovat k vaší ruce, jinak budete mít problém s uchycením druhého konce za suchý zip při odmotání celé bandáže. Většina bandáží má na jednom konci našité logo nebo nějakou cedulku, podle které lépe rozlišíte, která strana je líc a která rub.
 3. to Jak vázat boxerské bandáže
  3
  Ovažte zápěstí. Bandáž omotejte kolem zápěstí nejprve třikrát nebo čtyřikrát, v závislosti na velikosti vašich rukou a míře zpevnění, kterého se snažíte dosáhnout. Po dokončení třech, resp. čtyřech, otoček byste měli skončit na spodní straně zápěstí.
  • Bandáž by měla zůstat po celou dobu plochá a s každou otočkou by měla přesně doléhat na předchozí vrstvu.
  • Pokud se vám na konci vázání bude zdát, že byste bandáž potřebovali zkrátit nebo naopak prodloužit, upravte vhodně celkový počet omotávek kolem zápěstí.
 4. to Jak vázat boxerské bandáže
  4
  Ovažte ruku. Bandáž veďte kolem hřbetu ruky, těsně pod palcem a potom ji přiveďte zpět přes dlaň. Stejné místo omotejte třikrát a zastavte v dlani těsně vedle palce.
 5. to Jak vázat boxerské bandáže
  5
  Ovažte palec. Začněte jednou omotávkou zápěstí a zastavte v blízkosti palce. Bandáž pak veďte ze spodní strany palce směrem nahoru a potom ji kolem něj obtočte zpět do výchozí pozice. Vázání zakončete opět jednou otočkou kolem zápěstí.
 6. to Jak vázat boxerské bandáže
  6
  Ovažte prsty. Začněte na vnitřní straně zápěstí a začněte omotávat základnu prstů následujícím způsobem:
  • Veďte bandáž přes hřbet ruky a protáhněte ji mezi malíkem a prsteníkem.
  • Opět bandáž přiveďte z dlaně na hřbet ruky a protáhněte ji mezi prsteníkem a prostředníkem.
  • Naposledy udělejte omotávku na hřbet ruky a protáhněte bandáž mezi prostředníkem a ukazovákem. Vázání zakončete na vnitřní straně zápěstí.
 7. to Jak vázat boxerské bandáže
  7
  Znovu ovažte ruku. Začněte ovázáním zápěstí a pak pokračujte diagonálně od vnitřní strany zápěstí na hřbet ruky. Pokračujte přes dlaň a těsně nad palcem protáhněte bandáž zpět na hřbet ruky. Opakujte, dokud nevyčerpáte téměř celou délku bandáže a vázání zakončete jednou omotávkou kolem zápěstí.
 8. to Jak vázat boxerské bandáže
  8
  Zajistěte bandáž. Použijte k tomu suchý zip umístěný na jednom konci. Roztáhněte prsty a zkuste si několik úderů. Rozhodněte, zda je bandáž ovázaná pohodlně. Pokud se vám zdá příliš těsná nebo naopak volná, vázání zopakujte.
 9. 9
  Celý postup zopakujte na druhé ruce. Zpočátku pro vás možná bude obtížné používat pro vázání svou nedominantní ruku, ale s trochou praxe celý proces zautomatizujete. Pokud potřebujete pomoc, požádejte o ni trenéra nebo nějakého jiného pomocníka.

Tipy

 • Při vázání rukou udržujte bandáž plochou. Bandáže byste měli také udržovat v čistotě, abyste se vyhli jejich ztuhnutí a snížili tak riziko odírání kůže.
 • Pro osoby, které mají obzvláště malé ruce, je vhodnější koupit kratší bandáže, namísto vícečetného omotávání standardního typu. Standardní bandáž bude na malé ruce v rukavici způsobovat příliš velké vyboulení a ztratíte tak část potřebné kontroly nad rukavicemi.

Varování

 • Bandáže nevažte příliš těsně. Jejich funkcí je zpevnění zápěstí a ruky, ne odstřižení krevního oběhu. Pokud se s bandážemi necítíte uvnitř rukavic pohodlně nebo pociťujete jistou otupělost rukou, bandáže odmotejte a ovažte je volněji.

Věci, které budete potřebovat

 • Boxerské bandáže

Informace o článku

Kategorie: Bojová umění

V jiných jazycích:

English: Wrap Your Hands for Boxing, Español: vendarte las manos para boxear, Italiano: Mettere le Fasce da Boxe, Deutsch: Die Hände für das Boxen bandagieren, Français: enrouler des bandes de boxe, Русский: правильно наматывать бинты в боксе, Português: Colocar Bandagem Para Boxe, Bahasa Indonesia: Membalut Tangan untuk Bertinju, العربية: تغليف يديك للملاكمة

Stránka byla zobrazena 4 439 krát.

Byl tento článek přesný?