Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vést plynulý rozhovor nemusí být vždy tak snadné, jak by se mohlo zdát. Třeba jste stydliví, nemáte s konverzačním partnerem příliš společného nebo vám v rozhovoru brání další překážky. Ať už jste na večírku, ve škole nebo někomu telefonujete, správný začátek konverzace mezi dvěma nebo více lidmi je naprosto stěžejní pro všeobecnou pohodu všech komunikujících osob. Naučit se dovednosti vést vynikající rozhovor přitom není nic až tak těžkého, jen to vyžaduje určitý trénink. V našem článku vám nabízíme několik kroků, kterými se naučíte uklidnit a vést skvělý rozhovor prakticky kdykoli a s kýmkoli.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Zahajte konverzaci

 1. 1
  Všechno si dobře načasujte. Správné načasování je pro začátek konverzace naprostým základem. Zaměstnaní a zaneprázdnění lidé vás určitě nepochválí, když je začnete rušit během práce. Mějte proto na paměti, že pro započetí rozhovoru je nezbytné všechno správně načasovat. Tak například, pokud si nutně potřebujete promluvit se svým nadřízeným, raději si vše dopředu rozvrhněte. Budete si pak jistí, že máte oba v danou chvíli dostatek času na plodnou konverzaci.[1]
  • Správné načasování je důležité také pro zcela improvizované rozhovory. Může se jednat například o snahu navázat kontakt se svým novým sousedem, kdy pravděpodobně nebude úplně vhodné zaskočit ho nějakou bodrou konverzací hned mezi dveřmi, když se právě vrátil celý promoklý a unavený z venkovního deště a je ověšený několika zavazadly. V takové situaci si vystačíte s pouhým pozdravem. Seznamování raději odložte na vhodnější chvíli.
  • Dobrým okamžikem pro započetí konverzace může být například navázaný oční kontakt. Pokud se například procházíte knihovnou a všimnete si, že přes regál neustále někdo pokukuje po tom, co si chystáte vypůjčit, můžete začít rozhovor nějakým jednoduchým způsobem, jako je třeba "To vypadá zajímavě. Máte ráda biografie?"
  • Chcete-li si se svým protějškem promluvit o pořízení domácího mazlíčka, vyberte si pro to vhodnou dobu. Pokud víte, že váš partner bývá po ránu nevrlý, raději celou záležitost odložte až na pozdější dobu, kdy ho káva a snídaně trochu proberou.
 2. 2
  Okomentujte své okolí. Využívejte daných momentů a posuňte své komunikační schopnosti na zcela novou úroveň. Zkuste si říct, že každý den započnete konverzaci s někým, koho potkáte. To může být například člověk za vámi ve frontě někde v obchodě nebo kavárně. Nějak prostě zkuste okomentovat aktuální okolní prostředí nebo se na něj nějakou vhodnou otázkou zeptejte.[2]
  • Vyzkoušet můžete třeba následující: "Kávu z této kavárny zbožňuji. Jaký stupeň pražení máte rád?". Dané osobě tak vyšlete signál, že byste si rádi povídali a začínáte rozhovor zcela přirozeným způsobem.
  • Zaujměte pozitivním tónem. Pokud něco okomentujete s nadšením, bude to mít obvykle mnohem větší efekt, než když budete negativističtí. Můžete říct něco jako "Dneska je tak krásně. Mám rád počasí, kdy je chladno tak akorát na svetr."
 3. 3
  Pamatujte si lidi. Většina z nás potkává každý den velkou spoustu lidí. Ať už pracujeme pro velkou společnost nebo bydlíme na rušném místě, přiřadit ke každé tváři správné jméno je velmi náročné. Studie ovšem prokázaly, že interpersonální vztahy nezlepšuje pouhé zapamatování si nějakého jména, ale také jeho používání v komunikaci. Oslovujte dané osoby jménem a zlepšíte tak váš osobní vztah.[3]
  • Jakmile zjistíte něčí jméno, zopakujte ho v průběhu konverzace. Pokud se vám například představí nějaká dívka "Ahoj, já jsem Ema," odpovězte jí "Ahoj, Emo. Rád/a tě poznávám." Okamžité zopakování jména vám ho pomůže uložit v paměti.
 4. 4
  Vyjádřete kompliment. Nějakou milou pochvalou můžete skvěle prolomit ledy. Většina lidí totiž na komplimenty reaguje pozitivně. Zkuste vybrat něco konkrétního a buďte si přitom jistí, že to myslíte vážně. Vaše myšlenky často korespondují s hlasem a mimikou, a proto je třeba, abyste dané komplimenty mysleli skutečně upřímně.[4]
  • Zkuste říct něco povzbuzujícího třeba kolegovi, kterého byste rádi poznali. Můžete říct třeba něco ve smyslu "Skutečně obdivuji, jak jsi zvládl tu prezentaci. Nemohl bys mi dát nějaké tipy, jak sestavit tak poutavou přednášku?"
  • Nejen že takovým sdělením započnete konverzaci, ale zároveň tím otevřete cestu pro její pokračování.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Buďte aktivním účastníkem rozhovoru

 1. 1
  Ptejte se na vhodné otázky. Skvělá konverzace vyžaduje nejméně dvě osoby. Nezapomeňte na svou roli a aktivně se účastněte probíhající diskuze. Jednou z nejlepších metod, jak na to, je pokládání otázek, které debatu přirozeně rozvinou dál.[5]
  • Ptejte se na otevřené otázky. Namísto věty "Venku je pěkně, že ano?" se zeptejte "Co na dnešek plánuješ, když je venku tak krásně?" Na první otázku existují vlastně jen dvě odpovědi - "ano" a "ne," což může vést k okamžitému konci konverzace. Proto je důležité ptát se na otázky, na které je možné odpovědět více než jedním slovem.
  • Ptejte se otázkami, které potvrzují sdělení druhé osoby. Jestliže se například snažíte nastolit určitá pravidla pro své náctileté dítě, zkuste s ním mluvit následujícím způsobem: "Chápu, že jsi naštvaný kvůli tomu, že máš pocit nedostatku svobody. Jaké oboustranně výhodné řešení navrhuješ?"
 2. 2
  Naučte se aktivně naslouchat. Být aktivním naslouchajícím znamená, že reagujete na vyřčená vyjádření a ukazujete, že jste do debaty skutečně ponoření. Aktivní naslouchání můžete ukázat jak fyzickými, tak verbálními projevy. Druhé osobě tím dáte najevo, že ji respektujete a je pro vás důležitá, což je pro rozvoj efektivní komunikace zcela stěžejní.[6]
  • Pozitivní řečí těla můžete dát druhému najevo, že mu skutečně nasloucháte. V průběhu celé konverzace se snažte udržovat oční kontakt. Také často, ale vhodně, přikyvujte nebo naopak třeste hlavou v projevu nesouhlasu.
  • Své zapojení do diskuze můžete demonstrovat i verbálním způsobem. Může to být klidně něco tak jednoduchého, jako větička "To je zajímavé!" nebo své zaujetí více rozviňte: "To jsem vůbec netušil. Jaký je to vlastně pocit, když doběhneš maraton?"
  • Dalším způsobem jak ukázat, že aktivně nasloucháte, je zopakovat již vyřčenou informaci a trochu změnit její formulaci. Parafrázujte. Jako příklad uveďme třeba "Je úžasné, že se tak zajímáš o nové příležitosti dobrovolnické činnosti. Vypadá to, že tě baví zkoušet nové věci."
  • Pamatujte, že aktivní naslouchání vyžaduje zachycení informací a přemítání o jejich obsahu. Namísto snahy o formulaci odpovědi se nejdřív zaměřte na vstřebání právě získané informace.
 3. 3
  Buďte upřímní. Během konverzace ukazujte druhé osobě, že váš zájem je skutečný. Jako příklad můžeme uvést třeba situaci, kdy se chcete blýsknout před svým šéfem. Jeho pracovní program bude zřejmě značně nabitý a nebude mít čas na nějaké tlachání. Místo nějakého takového nicneříkajícího rozhovoru zkuste tedy navázat skutečný kontakt. Jestliže například právě pracujete na nějakém projektu, požádejte ho o radu, jak jednat s tím kterým klientem. Buďte upřímní a dejte mu najevo, že vám na jeho názoru skutečně záleží.[7]
  • Dalším příkladem může být třeba situace, kdy si váš soused vyvěsí do okna vlajku nějakého fotbalového týmu a vás zajímá proč. Můžete se tedy zcela upřímně zeptat "Všiml jsem si tvé nové výzdoby. Jsi fotbalový fanoušek?" Jedná se o naprosto přirozenou a upřímnou cestu, jak zahájit konverzaci. Jakmile se s danou osobou seznámíte, můžete navázat na přidružená témata a zavést debatu dál.
 4. 4
  Najděte společné téma. Vedení skvělé konverzace vyžaduje i trochu přemýšlení o zájmech druhé osoby. Pokud přijdete na něco, co máte se svým konverzačním partnerem společné, může to být skvělý bod pro odstartování další efektivní diskuze. Asi se budete muset nejdřív trochu ptát, abyste zjistili o druhé osobě více, ale věřte, že se to vyplatí.[8]
  • Dalším možný scénářem je vaše snaha o bližší seznámení s novou švagrovou, která je ale úplně odlišná než vy. Zkuste konverzaci zahájit třeba zmínkou o nějakém novém televizním seriálu nebo knize, kterou jste poslední dobou četli. Možná narazíte na nějaký společný zájem, například určitý druh literatury. Pokud ovšem veškeré pokusy selžou, jděte na jistotu a ptejte se na věci, které má ráda naprostá většina lidí. Tak třeba jídlo. Zeptejte se jí na její oblíbený pokrm a odpíchněte se od toho.
 5. 5
  Sledujte aktuální zpravodajství. Snažte se být neustále v obraze a zajímejte se o dění ve světě. Budete tak připraveni na případ, že se vás někdo bude ptát na váš názor. Každé ráno si vyhraďte pár minut a projděte si několik nových titulků. Budete-li se takto vzdělávat, stanete se mimojiné lepším partnerem pro konverzaci. [9]
  • Dalším dobrý tipem je sledovat dění v kultuře. Skvělé konverzace vznikají na bázi zmínky o nových knížkách, filmech nebo hudebních nahrávkách. O takových věcech navíc můžete mluvit téměř s každým - s přáteli, kolegy, ale i s úplně cizími lidmi, které ráno potkáte v tramvaji.
 6. 6
  Hlídejte svou řeč těla. Vaše fyzické projevy jsou důležitou součástí jakékoli osobní konverzace. Obzvláště důležitý je oční kontakt. Díváte-li se někomu do očí, dáváte mu tím najevo, že vás diskuze skutečně zajímá, a že dáváte pozor.[10]
  • Nezapomeňte, že udržování očního kontaktu neznamená neustálé zírání do cizích očí. Vhodný čas strávený očním kontaktem je 50% z celkového času, který strávíte mluvením a 70% času, který strávíte nasloucháním.
  • Během rozhovoru můžete ale použít i jiné nonverbální projevy zájmu. Kývejte hlavou a dejte tak najevo souhlas, nebo se usmívejte, když to vyhodnotíte jako přiměřenou reakci na vyřčené sdělení.
 7. 7
  Nepřehánějte to s informacemi. Přehnané žvanění může přivést všechny zúčastněné do trapné situace. Může to být skutečně nepříjemné. Existuje celá řada věcí, které člověk v návalu emocí vyhrkne a téměř okamžitě jich lituje. Pokud tedy prozradíte příliš mnoho informací, můžete sebe i druhou osobu přivést do trapné situace. Nejlepší prevencí je co nejvíce se vyhýbat takovým situacím a eliminovat příležitosti pro jejich vznik. [11]
  • Přílišné množství informací máte tendenci předávat obzvláště ve chvílích, kdy jste nervózní a kdy se přehnaně snažíte udělat dobrý dojem. Například když jdete na důležitý pracovní pohovor, několikrát se ještě přede dveřmi zhluboka nadechněte. Také si ještě před zformulováním odpovědí a myšlenek dejte chvíli načas a všechno si připravte.
  • Zhodnoťte svůj vztah k druhé osobě. Předtím, než se rozhodnete sdílet s danou osobou nějakou informaci, zeptejte se sami sebe "Je tato osoba ta pravá, se kterou bych měl tuto informaci řešit?" Pravděpodobně nebudete chtít probírat své hemoroidy s člověkem, který čeká za vámi ve frontě na kávu. On takovou informaci nepotřebuje a nejspíš by mu nebylo příjemné, kdybyste mu ji chtěli předat.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Výhody skvělé konverzace

 1. 1
  Upevníte své osobní vztahy. Komunikace je jedním z nejlepších prostředků pro utužování osobních vztahů. No a mezi nejefektivnější formy komunikace patří mluvení, což znamená, že verbální spojení s jinými lidmi dokáže posilovat vaše personální vazby. Snažte se pravidelně konverzovat s lidmi, na kterých vám skutečně záleží. [12]
  • Jedním ze způsobů, jak na takovou formu komunikace, je zařazení pravidelných rozhovorů do času stráveného společnou večeří. V případě, že žijete se svým partnerem, zkuste u večeře místo sledování televize vést nějaký zajímavý rozhovor alespoň několikrát týdně.
  • Ptejte se na zábavné otázky typu "Co bys udělal jako první věc, kdybys vyhrál v loterii?" Takové otázky pomáhají utužovat společenské vazby a umožňují lidem lépe se poznat.
 2. 2
  Zlepšíte své vztahy na pracovišti. Dobrá konverzace dokáže skvěle prozářit i pracovní den. Nejen že se tak můžete posunout profesně, ale také si tím každodenní pracovní rutinu značně zpříjemníte. Zkuste se s kolegy bavit o jiných než pracovních záležitostech. Navážete s nimi tak více osobní vztah. To se vám bude hodit zejména tehdy, když budete společně pracovat na nějakém projektu. Komunikace pak bude mnohem přirozenější a efektivnější.[13]
  • Může se stát třeba to, že si u kolegy, který s vámi sdílí kancelář, všimnete několika fotek domácích mazlíčků. Zkuste se s ním tedy blíže seznámit zahájením konverzace otázkou na jeho kočku nebo psa. Otevřete tím zároveň i možnosti pro další navázání rozhovoru v budoucnu.
 3. 3
  Budete šťastnější. Průzkumy ukázaly, že lidé, kteří si konverzaci v zásadě užívají, jsou potom šťastnější i v životě. Týká se to zejména vážnějších diskuzí, ale vaši hladinu endorfinů mohou zvýšit i povrchnější rozhovory. Snažte se do každodenních rozhovorů vložit určité úsilí, užijte si je, a potom se začnete cítit šťastnější i ve svém životě.[14]
 4. 4
  Usmívejte se, když s někým mluvíte, zlepší vám to náladu. Zkustě se více usmívat na druhé. Díky usmívání se budete cítit šťastnější, protože se vám vyplaví endorfin, což je skvělý způsob, jak zlepšit kvalitu konverzace a dostat z ní maximum. [15]
  • Myslete na to, že byste se měli usmívat v průběhu celé konverzace, pokud to ovšem téma dovolí.
  Reklama

Tipy

 • Lichoťte lidem. I jednoduchá větička typu "Líbí se mi tvá taška" může vést k rozsáhlé debatě o obchodech, taškách a mnohém dalším.
 • Konverzaci zahajujte jen tehdy, kdy je na to pro obě strany vhodná chvíle. Lidé ve spěchu rozhodně nebudou mít náladu na nějaké sáhodlouhé diskuze a vaše snaha by je mohla i rozčílit.
 • Na otázky odpovídejte vhodným způsobem.
 • Jestliže se s osobou, se kterou chcete mluvit, znáte, vzpoměňte si na některou z vašich předchozích konverzací a navažte na ni. Můžou to být například úspěchy jejích dětí, pracovní projekty nebo nějaké obavy, které s vámi daná osoba sdílela.
Reklama

Související články

Jak si povídat s dívkou a nenudit jiJak si povídat s dívkou a nenudit ji
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak mít sex po telefonuJak mít sex po telefonu
Jak zjistit, zda o vás má muž zájemJak zjistit, zda o vás má muž zájem
Jak pozvat dívku na randeJak pozvat dívku na rande
Jak odpovědět na gratulaci k narozeninámJak odpovědět na gratulaci k narozeninám
Jak zjistit, zda se líbíte nesmělému mužiJak zjistit, zda se líbíte nesmělému muži
Jak si najít bohatého staršího mužeJak si najít bohatého staršího muže
Jak zjistit, jestli jste lesbičkaJak zjistit, jestli jste lesbička
Jak udržet plynulou konverzaciJak udržet plynulou konverzaci
Jak poznat, že se líbíte nějakému mužiJak poznat, že se líbíte nějakému muži
Jak zaujmout ženuJak zaujmout ženu
Jak se stát alfa samcemJak se stát alfa samcem
Jak se seznamovat s lidmi a dělat dobrý dojemJak se seznamovat s lidmi a dělat dobrý dojem
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 29 348 krát
Stránka byla zobrazena 29 348 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama