Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Všlehání vaječných bílků do těsta na dort pro andělský dort (ukázán zde), suflé nebo extra nadýchané vafle, vyžaduje trochu cviku, ale naprosto za to stojí. Vaječné bílky se přidávají pro vytvoření nadýchanějšího, lehčího (a chutnějšího) těsta. Mějte na paměti, že musíte být opatrní, abyste vaječné bílky nepřešlehali a ty neztratily svou nadýchanost.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Oddělení vaječných bílků

 1. 1
  Vyberte si velmi čerstvá a velmi studená vejce. Zvolte velká nebo extra velká vejce, aby bylo jejich oddělení snazší. Nejlepších výsledků se dosahuje s velmi čerstvými vejci, protože řetězce bílkovin, které způsobují ztužení bílků, se časem narušují.
 2. 2
  Oddělte vejce. Když to děláte, musíte být opatrní, aby se do bílků z vajec nepřimíchal ani kousek žloutku nebo skořápky. Existuje několik způsobů jak oddělit vejce. [1] :
  • Metoda první: Opatrně rozlomte skořápku vejce na půl a přidržte ji nad mísou, abyste umožnili vaječnému bílku pomalu přetéct, zatímco žloutek zůstane ve skořápce.
  • Metoda druhá: Dejte celé vejce do mělké misky a odlijte bílek, aniž byste narušili žloutek. Pomáhá přidržet žloutek dál od hrany misky lžící. Každá metoda vyžaduje cvik.
  • Metoda tři: Přidržte nad mísou děrovanou lžíci. Rozbijte vejce, aby se otevřelo, a potom vylijte žloutek a bílek na děrovanou lžíci. Lžíce umožní bílku protéct a spadnout do mísy, zatímco žloutek na ní zůstane.
 3. 3
  Nechte bílky zahřát na pokojovou teplotu. Můžete si žloutky nechat na jiný recept, jako je domácí majonéza, nebo je použít později, pokud jsou do receptu třeba.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Šlehání vaječných bílků

 1. 1
  Dejte vaječný bílek (bílky) do šlehací mísy s rovnými stěnami. Šlehejte vejce na vyšší střední nebo vysokou rychlost elektrickým šlehačem. Pohybujte šlehačem po vnitřním obvodu mísy, aby se všechen obsah šlehal rovnoměrně a pečlivě.
 2. 2
  Šlehejte bílky, dokud nebudou mít správnou konzistenci. Správně našlehané vaječné bílky budou jednotně bílé a spíš tuhé. Také by se z nich měly tvořit hladké kopečky a měly by vypadat lehce a nadýchaně. Toto je kritický krok. [2]
  • Některé kuchařské knihy doporučují přidat malé množství, obvykle méně než 1/4 čajové lžičky, vinného kamene, který pomůže se šleháním. Vinný kámen pomáhá udělat vaječné bílky nadýchanější.
 3. 3
  Dejte zhruba třetinu našlehaných bílků do těsta. Jemně toto malé množství bílků vmíchejte do těsta. To se jmenuje ‘temperování’ těsta a pomáhá to při vmíchání zbytku bílků. Bílky vmíchávejte do těsta pouze, dokud nebude těsto vypadat taktak promíchané a mírně hrudkovité.
  • Než přidáte bílky, ujistěte se, že jsou všechny ostatní přísady pečlivě promíchané podle receptu, který používáte.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Smíchání vaječných bílků a těsta

 1. 1
  Všlehejte vaječné bílky do těsta. Hranou velké špachtle udělejte řez uprostřed směsi. Jemně překlopte polovinu směsi na druhou polovinu. Pokračujte opět seříznutím poloviny a překlopením porce. [3]
  • Bude to fungovat ještě lépe, když na "vřezání" vaječných bílků do směsi použijete velkou kovovou lžíci nebo paletový nůž.
 2. 2
  Vaječné bílky do těsta nevmíchávejte. Účelem všlehání je uchovat si vzduch, který jste do vajec zašlehali. Buďte opatrní, abyste těsto zpracovali jen tak, aby se do něj včlenily bílky, a nikdy nepoužívejte na tento krok elektrický šlehač. [4]
 3. 3
  Hotovo. Hotová směs by měla stále vypadat trochu hrudkovitě, ale neměly by v ní být vidět žádné bílky.
  Reklama

Tipy

 • Vejce o pokojové teplotě se šlehají lépe, než vejce vytažená rovnou z lednice.
 • Nepřidávejte vaječné bílky, dokud nebudete připraveni začít vařit. Někdy mohou těsta vyžadovat vychlazení před začátkem pečení, ale našlehané bílky se obvykle rychle "usazují", čímž ztratíte výhodu toho, že jste je tam přidali na začátku.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Velkou špachtli nebo kovovou lžíci.
 • Mísu.
 • Čerstvá vejce.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 587 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 2 587 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama