Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Život sice není hra, kterou můžete vyhrát či prohrát, ale to neznamená, že si ho nemůžete více užívat a pokusit se žít naplno. Dobrou zprávou je, že můžete změnit svůj život tak, abyste ho měli dlouhodobě příjemnější a nemusíte se spoléhat na to, co vám přijde do cesty. Zvítězit v životě znamená žít naplněný život a být spokojený a toho lze naštěstí snadno dosáhnout!

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Mějte naplňující vztahy

 1. 1
  Myslete na to, které lidi chcete pustit do svého života. Lidé, se kterými budete komunikovat a které pustíte do svého života, vám mohou buď pomoci, nebo vám narušovat duševní a tělesné zdraví. Vědci zjistili, že lidé, kteří mají dobré kamarády, jsou šťastnější a žijí déle. [1] Společenské vazby jsou důležité, ne peníze nebo prestiž. Pouštějte si do života jen lidi, se kterými se cítíte dobře.
  • Dobré přátele si najdete na místech, která jsou pro vás důležitá: v kostele, v organizacích, kde pracujete jako dobrovolník, nebo například na univerzitě. I na internetu můžete potkávat lidi, kteří mají stejné zájmy jako vy. Díky internetu s těmito lidmi budete moci také udržovat kontakt.
  • Nezapomeňte na své přátele. Platí to hlavně v prvních fázích nového romantického vztahu, kdy lidé často zapomínají na své kamarády, nebo v době, kdy jste zaneprázdnění prací. Neměli byste své dobré kamarády přehlížet. Jistě si vždy dokážete udělat čas na rychlou kávu s kamarády, nebo alespoň na telefonát.
  • Zbavte se špatných přátel. Lidé, kteří vás neposlouchají, nebo se zajímají jen o sebe, nebo se k vám chovají zle (pomlouvají vás, ponižují vás, nebo vás nepodporují) si jednoduše nezaslouží s vámi trávit čas. Nemusíte z toho dělat žádnou vědu – stačí, když se s nimi postupně přestanete vídat. Pokud vaši špatní přátelé vycítí, že se něco děje, můžete si s nimi sednout a vysvětlit jim, proč chcete vaše přátelství ukončit.
  • Vždy oceňujte lidi, kteří se za vás postaví. Pravděpodobně to budou vaši blízcí přátelé, rodina, kolegové a všichni, kteří vás podporují i v těžkých chvílích a užívají si s vámi příjemné chvíle. Měli byste těmto lidem často říkat, že si jejich podpory vážíte.
 2. 2
  Nezapomínejte na pravidlo 30/30/30. Mezi lidmi panuje idea, že bez ohledu na to, co děláte, vás bude třetina lidí nezištně milovat, třetina lidí vás bude nenávidět a třetině lidí, které potkáte, na vás nebude ani trochu záležet. [2]
  • Mnoho lidí, kteří tuto ideu propagují, si myslí, že nemá smysl zabývat se těmi dvěma třetinami lidí, kterým na vás nezáleží a kteří vás nemají rádi. Soustřeďte se raději na posilování vztahů, které máte s tou třetinou lidí, kteří vás mají rádi takové, jací jste.
 3. 3
  Požádejte o pomoc. Je těžké dát lidem najevo, že řešíte nějaký problém a že potřebujete pomoc. Nikdy byste ale neměli řešit problémy sami. Tento přístup extrémní nezávislosti se často vyskytuje zejména v západní kultuře.
  • Pokud máte problémy, nebo jen potřebujete s něčím pomoci, požádejte o pomoc přátele. Pokud jsou to skuteční přátelé, budou ochotní vám pomoci (a pokud nejsou, budete alespoň vědět, na čem jste).
  • Měli byste být také ochotní pomáhat svým přátelům. Čím více budete svým blízkým nápomocní, tím více budou oni ochotní pomáhat vám.
 4. 4
  Nepalte mosty. Neznamená to, že byste měli udržovat vztahy s toxickými lidmi, kteří snižují kvalitu vašeho života. Znamená to, že když ukončíte vztah, který vám život spíše znepříjemňuje, bude to pro vás lepší, než kdybyste v takovém vztahu pokračovali. [3]
  • Nechovejte zášť. Když budete chovat zášť k lidem, které nemáte rádi, budete nešťastní a neustále se budete cítit napjatí. Pokud někdo udělá něco, co vás naštve, můžete mu to dát nekonfrontačním způsobem najevo. Řekněte například: „Opravdu mě naštvalo, když jsi udělal...“
  • Pamatujte si, že se musíte chránit před ublížením. Pokud máte například kolegu, který má neustále rasistické nebo sexistické poznámky, máte právo ho na to upozornit, nebo s ním omezit kontakt na minimum. Můžete ho klidně i nahlásit nadřízeným.
 5. 5
  Pouštějte do svého života jen smysluplné romantické vztahy. Romantické vztahy jsou pro život velmi důležité, ale musíte mít jistotu, že jste s někým, s kým se cítíte dobře, kdo vás podporuje a s kým chcete zůstat navždy. Pokud tyto pocity chybí, měli byste vztah raději ukončit.
  • Nevěřte tomu, že se vám podaří někoho změnit. Pokud s někým chodíte a máte pocit, že ho musíte změnit, aby vám vyhovoval, raději se s ním rozejděte. Tento člověk pro vás není vhodný. Pokud se k vám někdo chová nehezky (nebo vás zneužívá) a tvrdí, že se změní, nevěřte mu a vztah ukončete.
  • Riskujte v lásce. Pozvěte na rande dívku, která se vám líbí. Pokud odmítne, nic si z toho nedělejte. Projevili jste odvahu a jednoduše jste narazili na někoho, kdo neměl zájem. Čím více budete riskovat, tím větší šanci budete mít, že najdete toho pravého.
  • Zbavte se lidí, kteří jsou pro vás špatní. Váš partner byl měl být někdo, komu můžete důvěřovat, díky komu se cítíte dobře a pro koho jste důležití (protože jste důležití!). Také by to měl být člověk, kterého respektujete a on respektuje vás.
  • Užívejte si single život. Lidé tráví tolik času hledáním partnera a životem ve vztahu, že zapomínají na to, jak skvělé je být single: jediné touhy, které musíte řešit, jsou ty vaše, můžete se soustředit jen sami na sebe a můžete trávit s přáteli tolik času, kolik jen chcete.
 6. 6
  Sdílejte vše, co můžete. Když budete sdílet s ostatními lidmi svůj čas, peníze nebo zdroje, budete mít lepší život. Proč? Protože se zapojíte do komunity, protože charitativní činnost snižuje stres a protože si budete moci užívat radost, optimismus a pocit kontroly nad svým životem. [4]
  • Dávejte, co můžete, i když máte sami málo. Můžete darovat třeba jen stokorunu charitě, nebo nějakému začínajícími podnikatelskému projektu. Není důležité, komu darujete peníze nebo čas – jde o to, že pomůžete někomu, kdo si to zaslouží.
  • Pomáhejte svým blízkým. Pomozte své matce s úklidem, abyste jí ušetřili trochu času. Pohlídejte svému bratrovi děti, nebo odvezte svého kamaráda k lékaři.
 7. 7
  Nesrovnávejte se s ostatními. Vždy se najdou lidé, kteří na tom budou lépe než vy, kteří budou přitažlivější, nebo chytřejší, nebo budou mít více vztahů, než vy. Když se s nimi budete srovnávat, budete ze sebe mít zbytečně špatný pocit. [5]
  • Oceňujte úspěchy ostatních lidí, ale nemyslete na to, jak jich dosáhli, nebo že jsou lepší, než vy. Pokud například některý z vašich přátel dostal prestižní stipendium, neměli byste si myslet, že jste hloupí, protože jste stipendium nedostali. Měli byste raději myslet na to, jak je váš kamarád šikovný, že stipendium získal, nebo na své vlastní úspěchy. Myslete na to, kolik jste toho dokázali a jak jste úspěšní.
  • Připomínejte si, že úspěchy ostatních lidí vás v žádném případě neznemožňují. Ve skutečnosti je to tak, že vás úspěchy ostatních lidí mohou „nakopnout“ a pomoci vám dosáhnout vašich vlastních úspěchů. Můžete si pomyslet, že když vaše kamarádka vyhrála cenu, znamená to, že tvrdě pracovala a že když se budete také snažit, může se vám podařit dosáhnout něčeho podobného.
 8. 8
  Naslouchejte ostatním lidem. Umění naslouchat ostatním lidem je často podceňováno. Lidé mají často při rozhovorech tendenci překřikovat jeden druhého. Všichni si myslí, že nejdůležitější je to, co řeknou a čekají jen na to, až budou moci mluvit, takže vlastně vůbec neposlouchají toho, kdo mluví před nimi.
  • Měli byste se naučit aktivně naslouchat ostatním lidem. Znamená to, že když někdo jiný bude mluvit, vy ho budete poslouchat a budete přemýšlet nad tím, o čem mluví a ne nad tím, co uděláte k večeři, nebo kdy budete platit daně. [6]
  • Dívejte se ostatním lidem do očí (nezírejte na ně, ale udržujte oční kontakt). Když se stane, že se při rozhovoru nad něčím zamyslíte, požádejte o objasnění. Můžete to říct i velmi hezky: „Myslel jsem na to, co jsi říkal...mohl bys to prosím zopakovat?“
  • Nehrajte si při rozhovoru s lidmi s telefonem. Pokud nečekáte na nějaký extrémně důležitý telefonát (pracovní nabídku, nebo důležitou informaci o někom z rodiny), je to krajně neslušné.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Pracujte na sobě

 1. 1
  Buďte sebejistí. Když budete mít sebevědomí, dáte najevo, že sami sobě věříte. Naštěstí je možné se sebevědomí naučit. I pokud si nemyslíte, že jste sebejistí, natrénujte si to a uvidíte, že vám to brzy půjde. [7] [8]
  • Řiďte se radou „pokud to neumíte, předstírejte to.“ Můžete svůj mozek přesvědčit, že jste sebejistí. Začněte zvolna (například si na sebe vezměte boty na podpatcích, které jste si nikdy netroufli obout, dejte se do řeči s někým, kdo se vám líbí atd.) a postupně se vypracujte až k povýšení, nebo třeba ke stěhování do nového města.
  • Mějte sebejistou řeč těla. Alespoň pět minut každý den stůjte v power pozici, například: stůjte, seďte, nebo jděte naprosto rovně. Nepřekřižujte paže (to je většinou defenzivní gesto). Raději s dejte ruce v bok, nebo do klína.
  • Zbavte se negativních myšlenek. Tento krok je velmi důležitý. Kdykoli si o sobě (nebo o ostatních lidech) pomyslíte něco negativního, zastavte se a pomyslete si raději něco pozitivního, nebo neutrálního. Příklad: když si budete říkat, že nikdy nenajdete partnera, který by vás miloval, řekněte si místo toho, že jste v minulosti neměli štěstí na vztahy, ale že minulost ovlivní budoucnost pouze když to dovolíte, takže to neznamená, že nikdy nebudete mít uspokojivý vztah. [9]
 2. 2
  Nepřestávejte se učit. Nikdy byste se neměli přestávat vzdělávat. Když se budete stále učit, budete mít svěží mysl, snížíte riziko duševních nemocí, jako je například Alzheimerova choroba a budete mít jistotu, že vám nedojdou zajímavá témata k hovoru. [10]
  • Vzdělávejte se v průběhu celého života. Neznamená to, že musíte nutně chodit na univerzitu. Vysoká škola není pro každého. Měli byste se ale vzdělávat alespoň o tom, co se děje ve světě – pokroky ve vědě, medicíně, politice, umění atd.
  • Když se budete vzdělávat, naučíte se spoustu zajímavých věcí. Můžete se naučit plést, osvojit si nějaký cizí jazyk, nebo se zabývat astrofyzikou. Knihovna a internet (pokud ovšem budete využívat důvěryhodné zdroje) jsou skvělými místy pro vzdělávání. Možná ve vašem okolí najdete i zajímavé kurzy a přednášky z různých oborů.
  • Uvědomte si, že učit se lze mnoha způsoby. Znamená to, že obchodní škola je stejně významná, jako studium na vysoké škole Ivy League (popravdě je někdy i významnější). Když budete vědět, jak platit daně, jak si vzít půjčku a jak se chovat ve veřejné dopravě, budete chytřejší, než lidé, kteří tyto praktické znalosti nemají.
 3. 3
  Poučte se ze svých chyb. Bez ohledu na to, jak úspěšní nebo zdraví jste, nebo čemu se věnujete, se budete zákonitě potýkat s problémy. Někdy si za ně budete moci sami, někdy ne. Jde o to, jak na ně budete reagovat. Když se naučíte problémy řešit, budete mít v životě úspěch.
  • Nebojte se dělat chyby. Když se budete bát, budete zbytečně úzkostliví. I malé chyby vám budou připadat jako velké prohřešky a nebudete schopni se z nich poučit. Když uděláte nějakou chybu, zeptejte se sami sebe, zda se z ní můžete poučit a ujasněte si, co jste udělali špatně a co uděláte příště jinak.
  • Uvědomujte si své největší chyby. Z těch se toho většinou nejvíce naučíte. Pomohou vám zjistit, jak se vypořádat s obtížnými lidmi (včetně šéfů) a jak si určit pevné hranice.
  • Také nepříjemné rozchody jsou skvělými příležitostmi něco se naučit. Ukážou vám, jak byste se měli chovat. Všechny tyto znalosti v budoucnu jistě využijete.
 4. 4
  Zkuste něco nového. Měli byste se stále učit a také byste měli stále zkoušet nové věci. Ať už si chcete vyzkoušet skok padákem, nebo lezení po skalách, měli byste se do toho pustit. Procvičíte tím svůj mozek a budete mít jistotu, že ve svém vývoji nezakrníte.
  • Vystupte ze své zóny komfortu. Během celého života se budete ocitat v situacích, ve kterých se nebudete cítit zrovna dobře, ale přesto byste se měli snažit tyto příležitosti využívat. Pomůže vám to získat sebevědomí a znalosti, které se vám později budou hodit. [11]
  • Uvědomte si, že lidé se zajímají více sami o sebe, než o vás. I když máte pocit, že se na vás všichni dívají, pravděpodobně je to spíše tak, že všichni myslí na sebe a ne na vás.
  • Dělejte malé krůčky. Pokud trpíte sociální úzkostí, měli byste se postupně snažit na sobě pracovat. Každý týden udělejte něco, čeho se bojíte – někomu zavolejte, nebo někoho pozvěte na rande. Brzy nebudete mít sebemenší problém jednat s lidmi.
  • Zkuste každý den udělat něco, co vás děsí – i když to bude něco zdánlivě bezvýznamného. Začnete se cítit lépe i v situacích, které vás stresují. Nakonec budete připravení se vypořádat i s těmi nejhoršími situacemi.
 5. 5
  Postavte se svým problémům čelem. Součástí vítězství v životě je být spokojený s tím, co vám život postaví do cesty. Když budete problémy ignorovat, budete ze svého života mít špatný pocit.
  • Používejte akční slovesa. Znamená to, že byste měli problémy formulovat jiným způsobem. Neříkejte: „Nevím, jak na to“ nebo „Bojím se to udělat,“ ale spíše „Naučím se to“ nebo „Sice se bojím, ale udělám to.“ Díky tomu se snadno naučíte myslet pozitivně.
  • Připomínejte si, že všechny překážky překonáte. Vzpomeňte si na nějakou situaci, kdy jste překonali nějakou velkou překážku. Vzpomeňte si, že to nakonec dobře dopadlo, i když to nebylo snadné. Když budete mít z něčeho strach, připomínejte si, že to nakonec stejně zvládnete.
  • Zamyslete se nad tím, zda daný problém stojí za to, abyste do něho investovali energii. Lidé se často obávají i věcí, které nejsou vůbec důležité. Pokud jste například třeba nervózní z telefonických hovorů s lidmi, zamyslete se nad tím, proč se jich bojíte. Když si uvědomíte, že váš strach nemá žádný důvod, budete si to moci připomínat vždy, když budete muset někomu volat.
 6. 6
  Najděte si práci, která vás bude naplňovat. To nejlepší, co můžete udělat, je najít si práci, která vás bude bavit, i když se k ní dostanete náhodou (například pokud jste se chtěli věnovat herectví a skončili jste u vedení dramatického kroužku). Někdy to sice není možné, ale vždy je možné vybrat si práci, která vás bude naplňovat, i když si ji nebudete doslova užívat. [12]
  • Změňte svůj pohled na práci. Napište si všechna pozitiva vašeho zaměstnání (příjemní kolegové, pomoc lidem, peníze, díky kterým si můžete koupit to, co chcete atd.).
  • Pokud zapadnete do stereotypu, změňte činnosti. Každý den pracujte trochu jinak. Nejdůležitější věci dělejte hned ráno a ty méně důležité a méně namáhavé věci dělejte odpoledne.
  • Využívejte dovolených. Nemyslete si, že byste neměli čerpat dovolené. Když si uděláte volno, budete mít více energie, budete mít ze své práce lepší pocit a problémy se vám budou řešit snadno.
  • Jezděte do práce na kole a během obědové pauzy se procházejte. Tělesná aktivita vám dodá energii a umožní vám na chvíli zapomenout na práci.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Udržte si pevné zdraví

 1. 1
  Buďte vděční. Pokud chcete mít příjemnější život, měli byste být vděční za to, co máte. I když se vám nebude zrovna dařit, uvědomte si, že je vše pomíjivé a že se vám bude v budoucnu opět dařit. [13] [14]
  • Vděčnost potvrzuje to, že jsou v životě dobré věci, i když takové nejsou všechny. Váš život nebude nikdy dokonalý, ale dokonalý život nemá nikdo. Příklad: představte si, že vám zemřel otec. Máte právo být smutní, ale místo toho, abyste se soustředili na jeho smrt, soustřeďte se na to, za co jste vděční (například na to, co jste spolu zažili, nebo na to, že jste mohli být s ním, když umíral).
  • Veďte si deník a zapisujte si každý den všechny věci, za které jste vděční. Může jít o něco zdánlivě bezvýznamného, například telefonát s kamarádem. Když si tyto věci budete psát, budete mít každý den důvod být vděční.
  • Znamená to, že se vyhnete myšlenkám na to, že když se něco daří, udělali jste to dobře a když se něco nedaří, může za to někdo jiný. Když budete vděční, budete využívat příležitosti pomáhat lidem a budete si cenit toho, když lidé budou pomáhat vám (příklad: na univerzitu jsem se dostal díky své tvrdé práci, ale také díky tomu, že mi můj učitel ze střední školy napsal skvělý doporučující dopis a díky tomu, že mi to rodiče umožnili).
 2. 2
  Praktikujte všímavost. Může vám to pomoci zbavit se depresí, úzkosti, stresu, posílit paměť a soustředění a získat lepší emocionální stabilitu. Všímavost znamená jednoduše prožívat každý přítomný okamžik bez zbytečného odsuzování a přemýšlení. [15]
  • Meditace je skvělým způsobem, jak začít praktikovat všímavost. Na patnáct minut denně si sedněte na klidné místo (později budete schopni meditovat i v autobuse, u lékaře, nebo třeba při mytí nádobí). Dýchejte zhluboka a myslete jen na svůj dech. Když se vám do hlavy dostane nějaká myšlenka, nechejte ji volně projít po povrchu a nijak na ni nereagujte. Když vás něco rozptýlí, začnete se opět soustředit na svůj dech.
  • Trénujte si to při procházkách. Místo abyste při chůzi přemýšleli o všem možném, sledujte své okolí a všímejte si barvy stromů, nebe, nebo třeba toho, jak vás ovívá vítr. Nad ničím nepřemýšlejte a nemyslete na to, že je nebe „krásné“ nebo vítr „studený.“ Pouze si všech těchto věcí všímejte.
  • Můžete trénovat všímavost i při jídle. Všímejte si toho, co jíte – jakou má jídlo texturu? Jak chutná? Jakou má teplotu? I zde se vyhněte soudům (dobré, špatné atd.). Při jídle byste se neměli dívat na televizi, ani si číst. Věnujte se pouze jídlu.
 3. 3
  Převezměte zodpovědnost za své činy. Měli byste si pamatovat, že život je série voleb. Kdykoli něco děláte, můžete si zvolit, jak budete jednat a jak budete reagovat. Musíte převzít zodpovědnost za své volby – nemyslete si, že se život jednoduše děje a že s tím nemáte nic společného. [16]
  • Reagujte na věci pozitivně. Když o vás například někdo řekne něco zlého, neměli byste se k němu chovat pasivně-agresivně, nebo ho začít také pomlouvat. Měli byste si s ním raději v klidu promluvit a bez emocí se ho zeptat, proč o vás říká takové věci. Využijte své pocity pozitivním způsobem.
  • Také si uvědomte, že máte možnost volby a můžete se rozhodnout, jak budete reagovat na nepříjemnosti, které vám život postaví do cesty. Můžete všechny problémy řešit, nebo vytvářet další. Znamená to například to, že když zjistíte, že trpíte rakovinou, můžete se začít ptát „proč zrovna já?“ a nebo můžete přijít na to, jak tento problém řešit. Můžete se například začít věnovat všemu, co jste kdy chtěli dělat, říct lidem vše, co jste jim kdy chtěli říct atd.
 4. 4
  Jezte zdravě. Když budete jíst zdravá jídla, budete ze sebe mít lepší pocit, budete mít více energie a budete žít zdravěji. Najděte si dobrou rovnováhu mezi zdravou a chutnou stravou a uvidíte, že se budete velmi brzy cítit mnohem lépe.
  • Jezte hodně ovoce a zeleniny. Každý den byste měli sníst alespoň pět porcí ovoce a zeleniny (více zeleniny, než ovoce). Mezi nejzdravější druhy ovoce a zeleniny patří vodní meloun, avokádo, maliny, brokolice, cibule, borůvky, kapusta, špenát a batáty. Také tmavá listová zelenina a barevné druhy zeleniny (papriky atd.) obsahují spoustu živin a měli byste je jíst co nejčastěji. [17]
  • Jezte dostatek bílkovin, které posílí vaši imunitu, dodají vám spoustu energie a zasytí vás. Nejezte ovšem tučná masa a nezapomínejte na ryby, drůbež, vejce, sójové produkty, fazole a ořechy.
  • Jezte zdravé zdroje sacharidů, které vám poskytnou potřebnou energii. Měli byste jíst například ovesné vločky, tmavou rýži a celozrnné pečivo.
  • Nejezte příliš mnoho sladkých, slaných a zpracovaných jídel. Zejména cukr způsobuje výkyvy hladiny krevního cukru a vede ke zdravotním problémům. [18]
 5. 5
  Dodržujte zdravé zvyky. Existuje spousta věcí, které můžete udělat pro své zdraví a spokojenost. Zdravotní problémy jsou stresující a nezdravé návyky je většinou zhoršují.
  • Pijte hodně vody. Voda je důležitou součástí našeho těla. Když budete dehydrovaní, budete mít bolesti hlavy, vaše tělo nebude správně fungovat a budete stále unavení. Každý den byste měli vypít alespoň 8 sklenic vody. [19]
  • Dostatečně spěte. Nedostatek spánku způsobuje duševní i fyzické problémy a může vést ke zhoršení celkového zdravotního stavu. Choďte do postele každý den před půlnocí, půl hodiny před spaním vypněte všechna elektronická zařízení a nastavte si budík. Vaše tělo vám za to poděkuje.
  • Každý den cvičte. Cvičení uvolňuje v mozku látky, díky kterým se budete cítit šťastnější, budete mít lepší náladu, vaše tělo se bude cítit lépe a získáte vyšší sebevědomí. Nemusíte chodit každý den do posilovny, najděte si sporty, které vás budou opravdu bavit. Každý den choďte na procházku, zatančete si, nebo se věnujte józe. [20] [21]
 6. 6
  Pečujte o sebe. Vaše štěstí a úspěchy závisejí pouze na vás. Musíte o sebe pečovat, abyste ze sebe měli dobrý pocit.
  • Rozmazlujte se. Kupte si něco, co si už dlouho přejete, udělejte si volný večer a dopřejte si koupel, dejte si kousek čokoládového dortu, nebo o víkendu vyrazte na výlet. Někdy je důležité se trochu rozmazlovat.
  • Nestavte sami sebe na poslední místo. Je skvělé myslet na ostatní, ale neměli byste to přehánět. Je v pořádku myslet někdy hlavně na sebe (nemusíte každý den vařit, nemusíte dělat všechny pracovní projekty sami atd.).
  • Naučte se říkat „ne.“ Pokud něco nechcete dělat, většinou to také nemusíte dělat. Když vás někdo pozve někam, kam se vám vůbec nechce, nebojte se slušně odmítnout. Nemusíte dělat vše, co po vás ostatní lidé chtějí.
  Reklama

Tipy

 • Dělejte všechno se zápalem. Když budete ke všemu přistupovat vášnivě, budete mít větší motivaci a všechno se vám bude dařit mnohem lépe.
 • Nebojte se sami sebe. Mějte sebevědomí a důvěřujte si!
 • Minulost není důležitá, zapomeňte na ni. Soustřeďte se na budoucnost tím, že budete pracovat na přítomnosti. Život je jako kniha – nezměníte to, co již bylo napsáno, ale vždy můžete napsat něco lepšího.
 • Uvědomte si, že ne každý vás bude mít rád. Musíte to akceptovat a uvědomit si, že o vás někteří lidé nebudou mít zájem. Vždy se ale najde někdo, kdo vás bude mít rád.
Reklama

Varování

 • Mnoho lidí si myslí, že když něco zkusí a nevyjde jim to hned napoprvé, znamená to, že se jim to nepodaří nikdy. Uvědomte si, že pokud chcete skutečně změnit svůj život, budete se do toho muset pustit s vervou a nevzdávat se.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 250 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 250 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama