Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pozice bojovníka I, neboli Vírabhadrásana I, je soustředěná a posilující pozice, určená pro vaše uzemnění a propojení se zemskou energií.

Postup

 1. 1
  Stoupněte si s chodidly u sebe do horní části podložky. Podložka se musí celá rozpínat za vámi. Chodidla držte u sebe, spusťte ramena a a narovnejte se v zádech. Této pozici se také říká pozice hory - sumeruásana.
  • Tento návod pracuje s pozicí bojovníka s levým chodidlem vpředu. Chcete-li pozici provádět na druhou stranu , jednoduše všude prohoďte "pravou" za "levou."
 2. 2
  Ukročte dozadu svou pravou nohou a nakloňte ji doprava. Prsty vašeho pravého chodidla budou nyní mířit diagonálně doprava, zhruba v 45° úhlu k levému chodidlu, které zůstává po celou dobu na svém místě a směřuje dopředu. Ukročit musíte poměrně dost, aby vaše zadní noha byla téměř natažená a přední koleno lehce ohnuté. Obě chodidla by měla pevně ležet celou plochou na podlaze.
  • Jestliže jste dostatečně pružní, můžete své zadní chodidlo vytočit ještě víc (klidně až téměř k 90°). Přesto je ale důležitější, aby chodidlo spočívalo na zemi celou svou plochou.
  • Začít můžete také s chodidly rozmístěnými daleko od sebe, kdy míříte obličejem směrem k celé ploše podložky a ne dopředu. Pokud se uchýlíte k tomuto postupu, místo úkroku dozadu vytočte své chodidlo do pozice bojovníka (pravé chodidlo v 45° úhlu, levé chodidlo směřuje dopředu).
 3. 3
  Přidřepněte tak, aby se vaše přední koleno nacházelo přímo nad levým chodidlem, ohnuté téměř do 90° úhlu. Boky přitlačte lehce směrem k podlaze a ohněte přitom přední koleno. Čéška by se měla nacházet přímo nad kotníkem, takže spodní část nohy musíte udržovat po celou dobu rovnou.
  • Umístění zadní nohy můžete případně trochu upravit a zaujmout pohodlnější polohu. Koleno zadní nohy by mělo být lehce ohnuté, noha nemá být úplně natažená.
 4. 4
  Trupem otočte tak, aby vaše boky a ramena směřovaly dopředu. Měly by být v jedné rovině s vašimi prsty na nohou a musí být otočené stejným směrem. S otočkou trupu do pozice, kdy se ramena vyrovnají s ostatními prvky, si můžete pomoct tak, že založíte ruce v bok.
 5. 5
  Na podložce "zatlačte" do nohou a vzdalte se chodidly. Chodidla musí být silná a musí pevně doléhat na podložku. Přemýšlejte nad tím tak, jako byste se snažili podložku roztrhnout na polovinu a tlačte přitom chodidly do opačného směru. Jestliže to nedokážete, postavte se do méně širokého postoje a ujistěte se, že na podložce stojíte celou plochou chodidel.
 6. 6
  Pomalu zvedněte ruce nad hlavu. Při dalším nádechu zvedněte paže na šířku ramen nad hlavu tak, aby dlaně směřovaly k sobě. Pohled upírejte přímo před sebe a soustřeďte se na sílu této pozice.
 7. 7
  S každým výdechem trochu prohlubte protažení. Při výdechu pokaždé uvolněte tělo o trochu víc a ponořte se hlouběji do pozice. Při poklesnutí kostrčí k zemi se zaměřte na otevření přední části boků a pánevní oblasti. Hlavu zakloňte dozadu a podívejte se směrem vzhůru ke konečkům prstů. Natáhněte se směrem nahoru skrze střední záda a paže tak, abyste cítili prostor v páteři, jako kdyby jste ji lehce protahovali. V této pozici vydržte po dobu 5-10 nádechů.
 8. 8
  Pamatujte, že technika provedení je důležitější než to, jak moc se dokážete protáhnout -- správné provedení vás více protáhne a zároveň předejdete poranění. Při provádění pozice se soustřeďte na toto:
  • Hluboké a klidné dýchání.
  • Rovná, pevná záda.
  • Ramena stažená dozadu a otevřený hrudník, umožňující snadné dýchání.
  • Koleno nad kotníkem, ne vychýlené do stran ani dopředu.
  • Brada zvednutá v paralelní pozici se zemí.
 9. 9
  Pro uvolnění pozice se nadechněte a narovnejte nohy. Při pomalém nádechu zatněte svalstvo. Dejte si na čas a z pozice se dostávejte kousek po kousku a postupujte zvolna, metodickými pohyby. Spusťte paže a nohy vraťte k sobě, do původní pozice hory. Celou pozici opakujte na druhou stranu.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Podložku na jógu

Související články

O tomto wikiHow

Alison Buchanan
Spoluautorem článku je :
Instruktorka jógy
Tento článek spoluautorem článku je Alison Buchanan. Alison Buchanan je lektorka Power Vinyasa jógy se sídlem v Seattlu ve Washingtonu. Absolvovala více než 300 hodin výcviku s instruktorem jógy Baronem Baptistem a je certifikovanou Baptiste lektorkou. Je učitelkou projektu The Art of Yoga Project, neziskové organizaci, která mladým dívkám v kalifornském soudním systému přináší všímavost jógy. Tento článek byl zobrazen 3 654 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 654 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama