Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Běží váš počítač pomaleji než dříve? Může to být tím, že jste nastavili příliš mnoho programů po spuštění, tedy programů, které se automaticky spouští při zapnutí počítače. Tyto programy mohou uzurpovat systémové prostředky a jejich odstraněním můžete místo uvolnit. Tento článek obsahuje návod pro uživatele Windows, Mac OS a GNU/Linuxu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:
Než začnete

 1. 1
  Použijte samotné programy. Řada programů, které se spouští automaticky, nabízí i možnost automatické spouštění vypnout. Nejprve tedy hledejte v nastavení programu tuto možnost, pak teprve případně sáhněte po jiné metodě.
  • Může vám pomoci, když si toto nastavení zkusíte vyhledat na Googlu (například "Dropbox spouštění při startu" apod.).
 2. 2
  Zjistěte, které programy se automaticky spouští. Nezáleží příliš na tom, kolik programů se automaticky spouští. Zato však hraje velkou roli to, kolik tyto programy spotřebovávají výpočetního výkonu. Podívejte se tedy, kolik výkonu programy vyžadují, a najděte největší uzurpátory. Těmto programům byste měli automatické spuštění zakázat.
  • Na počítačích s Windows toto zjistíte, když po zapnutí počítače spustíte Správce úloh (ctrl+alt+del) a podíváte se, které programy vysávají nejvíce výpočetního výkonu.
 3. 3
  Před vypnutím si programy vyhledejte. Před každým vypnutím programu spouštěného při zapnutí počítače byste si měli udělat malý průzkum. Některé programy jsou nezbytné pro správné fungování počítače, takže jejich vypnutím napácháte závažné škody. Nikdy nevypínejte nic, pokud si nejste zcela jisti, o jaký program jde. Pomůže vám Google.
 4. 4
  Vyhněte se vypínání programů přes různé nástroje. Neoficiálních programů, které slibují zjednodušení změny programů po spuštění, existuje spousta. Některé i fungují. Přesto byste měli být při používání zdarma dostupných i placených programů od jiných výrobců, než je výrobce vašeho OS či počítače, převelice opatrní. Přečtěte si návod níže, abyste zjistili, jak změnit programy po spuštění bez rizika nákazy virem či jiného ohrožení počítače.
  • Jedním z obecně spolehlivých a bezpečných programů je CCleaner, který byste měli vždy stahovat z ověřeného a bezpečného zdroje typu CNet. Pro změnu programů po spuštění běžte do nabídky Nástroj ->Po spuštění.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 6:
Windows 7

 1. 1
  Otevřete dialogové okno Spustit pomocí:
  • otevření nabídky Start a kliknutí na "Spustit", nebo
  • současného stisku kláves Windows a "R".
 2. 2
  Do textového pole napište msconfig. Poté klikněte na "OK", nebo stiskněte "Enter".
  • Otevře se dialogové okno s různými záložkami. Na začátku se ocitnete na záložce Obecné.
 3. 3
  Klikněte na Po spuštění. Klikněte na záložku "Po spuštění". Zde najdete různé programy, které se spouští při zapnutí počítače.
 4. 4
  Vypněte programy. Pusťte se do práce a vypněte programy, které nechcete nechat automaticky spouštět. Dávejte pozor, abyste nevypnuli něco důležitého. Pokud si nejste jistí, nejprve si program vyhledejte na internetu.
 5. 5
  Když s vypínáním automatického spouštění skončíte, klikněte na "OK".
  • Pokud například nechcete po startu spouštět iTunes, jednoduše odškrtněte položku iTunes.exe.
 6. 6
  Zkontrolujte složku Po spuštění. Vězte, že jsou programy po spuštění uloženy také ve složce s názvem "Po spuštění." Klikněte na nabídku Start, přejděte do "Všechny programy," a poté zvolte "Po spuštění." Je možné, že bude prázdná, mohly by v ní však být nějaké programy, takže to stojí za kontrolu.
  • Pokud nechcete některý ze zde uložených programů po startu spouštět, jednoduše na něj/ně klikněte pravým tlačítkem a zvolte "Vymazat."
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 6:
Windows 8

 1. 1
  Spusťte Správce úloh. Provede to stiskem Ctrl+Alt+Del, nebo vyhledáním ve vyhledávací řádku v nabídce rychlého přístupu.
 2. 2
  Klikněte na záložku Po spuštění. V okně Správce úloh uvidíte záložku s názvem "Po spuštění". Klikněte na ni.
 3. 3
  Vypněte požadované programy. Dávejte pozor, abyste nevypnuli něco důležitého. Pokud si nejste jistí, nejprve si program vyhledejte.
  • Pokud na program kliknete pravým tlačítkem, zobrazí se vám další možnosti.
 4. 4
  Přidejte programy. Programy po spuštění můžete také přidat tak, že jejich zástupce vložíte do složky Po spuštění. Umístění složky by mělo být zhruba takovéto: "C:\Users\wikiHow\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Nabídka Start\Programy\Po spuštění". Jen nezapomeňte nahradit "wikiHow" svým uživatelským jménem, které na PC používáte.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 6:
Windows XP a Vista

 1. 1
  Otevřete program Windows Defender. Tento program by měl být ve výchozím nastavení v počítači nainstalován. Pokud tomu tak není, stáhněte si jej ze stránek Microsoftu a nainstalujte jej.
 2. 2
  Klikněte na Nástroje.
 3. 3
  Klikněte na Průzkumník softwaru.
 4. 4
  Dle potřeby vypněte programy po spuštění. Dávejte pozor, abyste nevypnuli něco důležitého. Pokud si nejste jistí, nejprve si program vyhledejte.
 5. 5
  Přidejte programy po spuštění, pokud chcete. Programy po spuštění můžete také přidat, stačí jejich zástupce vložit do složky "Po spuštění", kterou najdete v nabídce "Všechny programy" v nabídce "Start".
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 6:
Mac OS X

 1. 1
  Přejděte v počítači do docku a otevřete si "Nastavení systému."
 2. 2
  V menu klikněte na "Účty".
 3. 3
  Klikněte na záložku "Položky po přihlášení".
 4. 4
  Klikněte na ty položky, které chcete odstranit, a pak na tlačítko mínus.
  • Pokud chcete něco naopak přidat, stiskněte tlačítko plus a zvolte aplikaci.
  Reklama

Metoda 6
Metoda 6 ze 6:
GNU/Linux

 1. 1
  Upravte skripty v /etc/init.d. Tento adresář obsahuje řadu skriptů pro spouštění/zastavování služeb počítače.
 2. 2
  Pokud chcete pomoc softwaru, použijte rcconf. Tento nástroj nastavuje systémové služby v závislosti na runlevelu. Jinak řečeno, pomůže vám vypnout/zapnout službu s využitím skriptů v adresáři /etc/init.d.
  • Používáte-li operační systém Ubuntu, můžete přistoupit k nastavení tudy: Systém -> Nastavení -> Aplikace po spuštění.
  Reklama

Tipy

 • Při vypínání programů neopomíjejte zdravý rozum. Například u služby iTunes.exe můžete uhádnout spojitost s iTunes. Jen pozor, abyste svůj selský rozum nepřecenili.
 • Dalším zcela zdarma dostupným nástrojem je CCleaner, který je dostupný na Majorgeeks.com, nebo ze stránek autora Piriform.com. V záložce Nástroje můžete zastavit běh programů po spuštění (a to jak těch ze složky Po spuštění, tak těch spouštěných odjinud), a také nežádoucí programy odinstalovat.
 • Alternativním k programu WinPatrol je zdarma dostupný Autoruns ze sady Sysinternals suite. Nabízí stejný funkce jako Winpatrol (a některé navíc) a je zdarma. (Sysinternals je součástí firmy Microsoft.)
 • Pokud na stránkách www.pcreview.co.uk/startup nenajdete to, co potřebujete vědět, vždy se můžete zkusit obrátit na vyhledávač.
Reklama

Varování

 • Buďte si jistí tím, co děláte. I když v nabídce programů po spuštění není nic, co počítač nutně potřebuje ke své funkci, mohli byste si dočasně znepřístupnit některé programy, pokud si nedáte pozor.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 286 krát
Stránka byla zobrazena 2 286 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama