Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přesměrování portů zpřístupňuje přes Internet vybrané porty vaší domácí či kancelářské sítě, k nimž by jinak zablokoval přístup router. Zpřístupněním určitých portů pak umožníte hrám, serverům, BitTorrentovým klientům a jiným aplikacím překonat standardní zabezpečení routeru, který jinak připojení k těmto portům nepovoluje. V následujícím návodu se dozvíte, jak potřebné porty přesměrovat nezávisle na vašem operačním systému.

Postup

 1. 1
  Do adresového řádku webového prohlížeče zadejte IP adresu svého routeru. Otevřete tak stránky s jeho nastavením. Většina routerů má adresy 192.168.0.1, 192.168.1.1, nebo 192.168.2.1. Zde je návod, jak zjistit přesnou IP adresu routeru: [1]
  • Ve Windows: Spusťte příkazový řádek a zadejte ipconfig /all. IP adresa routeru je obvykle shodná s adresou Výchozí brány (Default Gateway).
  • Na Macu: Otevřete terminál a zadejte netstat -nr.
  • Na Linuxu: Otevřete terminál a zadejte route.
 2. 2
  Zadejte své uživatelské jméno a heslo. Pokud jste již u svého routeru nastavili zabezpečení, zadejte vámi zvolené uživatelské jméno a heslo. Pokud ještě ne, níže najdete některé z nejběžnějších výchozích přihlašovacích údajů: [2]
  • U routerů Linksys napište do pole uživatelského jména i hesla "admin".
  • U routerů Netgear zadejte uživatelské jméno "admin" a heslo "password".
  • U jiných routerů zkuste ponechat pole pro uživatelské jméno prázdné a zadejte jen heslo "admin".
  • Můžete také navštívit stránky jako RouterPasswords.com, kde zadáte model svého routeru a zkusíte zjistit výchozí heslo.
  • Pokud jste své přihlašovací údaje zapomněli, můžete router pomocí resetovacího tlačítka obnovit do výchozího továrního nastavení. Poté se můžete pokusit zjistit výchozí přihlašovací údaje na internetu.
 3. 3
  Najděte sekci Přesměrování portů (Port Forwarding). U každého routeru je umístěná trochu jinde. Obvyklé názvy jsou Přesměrování portů (Port Forwarding), Aplikace (Applications), Hraní her (Gaming) či Virtuální servery (Virtual Servers). Pokud jste nic podobného nenašli, zkuste se podívat po sekci Přesměrování portů (Port Forwarding) pod záložkou Pokročilá nastavení (Advanced Settings).
 4. 4
  Podívejte se na přednastavené záznamy. Většina routerů nabízí rozbalovací menu s nabídkou přednastavených konfigurací pro nejznámější aplikace. Potřebujete-li otevřít port právě pro některou z těchto aplikací, vyberte ji ze seznamu.
 5. 5
  Vytvořte si vlastní záznam. Pokud program, který chcete přesměrovat, v seznamu nevidíte, budete pro něj muset vytvořit svůj vlastní záznam pro přesměrování portů. Způsob přidání záznamu se u každého routeru lehce liší, požadované informace jsou však vždy stejné:
  • Zadejte jméno služby. Pojmenujte ji podobně jako přesměrovávaný program, ať víte, k čemu záznam slouží.
  • Vyberte typ služby. Může jít o TCP, UDP, nebo obojí. Typ služby závisí na tom, jaký program potřebujete odblokovat. Pokud si nejste jistí, zvolte možnost TCP/UDP.
  • Zvolte porty, které chcete používat. Chcete-li otevřít jen jeden port, zadejte do polí Začátek (Start) i Konec (End) stejné číslo. Pokud chcete otevřít porty v určitém rozsahu (řekněme 5), můžete do pole Začátek napsat 3784 a do pole Konec pak 3788.
  • Zadejte vnitřní IP adresu, na niž se přesměrování portů vztahuje. Jde od IP adresu počítače, na kterém běží aplikace, kterou chcete odblokovat. Podívejte se na návod, jak zjistit IP adresu PC či Macu.
 6. 6
  Uložte svá nastavení. Namísto tlačítka Uložit (Save) můžete vidět tlačítko Použít (Apply). Možná bude pro provedení změn nutné router restartovat.
  Reklama

Tipy

 • Pokaždé, když se váš router vypne a zapne, může být vašemu počítači přiřazena jiná IP adresa. Pokud se tak stane, změňte adresu v administrátorské konzoli na webové stránce routeru. Změnám IP můžete zamezit nastavením statické IP adresy.
 • Zjistěte, jaké porty (TCP či UDP) přesně vaše hra či program potřebuje. Občas je třeba zadat čísla portů jak pro TCP, tak pro UDP.
  • Pro přesměrování klienta BitTorrent je třeba TCP porty 881-6889.
  • Pokud chcete ručně přesměrovat porty pro hry na PS3 či Xbox 360, jde obvykle o porty 5223 a/nebo 3074.
 • Zjistěte, jaký typ veřejné IP adresy vám váš poskytovatel přiřazuje. Statická IP adresa (veřejná vnější IP adresa, která se nemění) je výhodou, ne však podmínkou. Většina širokopásmových poskytovatelů přiřazuje svým zákazníkům dynamické IP adresy, které se periodicky mění.

  Pokud z dynamické IP adresy budete dlouhodobě provozovat nějaký druh serveru (server pro vzdálený přístup, webový server), zvažte využití služby, která vašemu internetovému připojení přiřadí doménové jméno. Na serveru pak musí běžet software této služby.
 • Některé routery (např. značky D-Link) nabízejí funkci "trigger port", umožňující určitým hrám fungovat bez měnění IP adresy. Tato funkce monitoruje odchozí připojení hry a automaticky nastavuje specifická pravidla pro přesměrování portů na IP adresu dané hry. Port triggering je obvykle nutné ručně zapnout na stránkách nastavení routeru (které najdete na IP adrese výchozí brány – gateway).
 • Ověřte si, že všechna čísla zadáváte správně. Špatný port způsobí nesprávnou funkci programů, takže vše raději dvakrát ověřte.
 • Všimněte si, že se IP adresa vašeho počítače a vašeho připojení liší. Je to dáno zabezpečením funkce NAT, obsažené se ve vašem routeru, která umožňuje více počítačům využívat totéž připojení. IP adresa počítače, která je považovaná za soukromou, obvykle začíná čísly 192.168. IP internetového připojení, tzv. vnější či veřejná adresa, začíná odlišnými čísly. Pokud je adresa vašeho počítače mimo rozsah privátních IP adres, obvykle to značí, že nejste připojeni přes router, a tudíž není nutné používat přesměrování portů.
 • Pokud máte potíže, vypněte na počítači všechny firewally. Firewally od společnosti Norton Internet Security a podobné jsou zvláště problematické. Zkuste místo nich používat Windows Firewall.
 • Pokud přesměrováváte porty pro hry na PS3 nebo Xboxu automatickou metodou, posouvejte se dolů polem „Název aplikace“ ("Application name"), dokud nenarazíte na jména her začínající „PS3“, resp. „Xbox“. Pokud v seznamu hra, pro kterou chcete porty přesměrovat, není, klikněte na „Nástroje > Aktualizovat seznam aplikací z webu“ ("Tools > Update application list from Web"). Nejnovější hry (jako Call of Duty Modern Warfare 2, které obvykle není při stahování zahrnuto) jsou do seznamu přidávány. Je možné, že přesměrování portů bude muset využít jak uživatel, který soukromou hru hostí, tak uživatel, který se do ní chce přidat.
 • Přesměrování portů může současně přesměrovat pouze jeden konkrétní port na jeden počítač. Pokud chcete ten samý port přesměrovat na jiný počítač, budete nejprve muset instrukci (pravidlo) pro přesměrování v routeru smazat.
 • Někdy je možné přímo kabelem propojit modem s vaším počítačem, čímž obejdete router. Ostatní počítače však přijdou o připojení. Navíc tento postup někdy nefunguje, obzvlášť u některých poskytovatelů kabelového připojení – a téměř u všech poskytovatelů DSL.
 • Podívejte se do návodu k routeru, kde najdete konkrétní podrobnosti o přístupu k nastavení routeru, i o nastavení směrovače.
Reklama

Varování

 • Ujistěte se, že neotevíráte všechny porty vašeho počítače. Tak byste umožnili hackerům přístup do vašeho počítače.
 • Pokud máte notebook a změníte nastavení IP adresy, budete jej muset vracet zpět na automatické nastavení pokaždé, když se budete chtít připojit k hotspotu či jinému Wi-Fi mimo váš dům. Váš notebook by se jinak nemohl správně připojit k jiným hotspotům a nebyl by schopný přístupu k internetu. Pro zprovoznění přesměrování portů pak musíte nastavení změnit znovu.
 • Neprovozujte domácí server, pokud nemáte znalosti či zkušenosti se zabezpečením počítače. Každý den se hackeři nabourávají do mizerně zabezpečených serverů, které pak využívají k provozu svých zločinných aktivit. Provozem domácího serveru také ve většině případů porušujete podmínky kabelových poskytovatelů internetu, které jsou pro vás právně závazné.
 • Vždy používejte antivirus, antispyware, antiadware a firewall.
 • Zjistíte-li, že má váš router nastaveno výchozí heslo, změňte jej. Představuje bezpečnostní riziko.
 • Pokud jste přesměrovali každý port (ne pouze ty využívané hrami) nebo pokud jste obešli router, nevypínejte na svém počítači firewall. Microsoft představil firewall ve Windows XP SP2 z dobrých důvodů – bez firewallu byly miliony počítačů napadeny ihned po zapnutí.
 • Váš počítač nemůže přijímat příchozí spojení ve chvíli, kdy je vypnutý či v režimu spánku. Většina dnešních počítačů je nastavena tak, že přejdou do režimu spánku při neaktivitě uživatele, nebo (v případě notebooků) když zavřete víko displeje. Pokud provozujete server nebo stahujete objemné soubory (přes noc či aniž byste s počítačem pracovali), můžete jej nastavit tak, aby automaticky vypínal pouze monitor.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • router
 • místní síť (LAN)
 • připojení k internetu

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 19 612 krát
Kategorie: Networking
Stránka byla zobrazena 19 612 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama