Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud se u počítače setkáte s problémem, který nejste schopni odstranit, bude pro vás využití Obnovení systému nejspíše nejlepší možností. Funkce Obnovení systému ve Windows 7 vám umožní dostat počítač do stavu z doby, než se problém objevil. Pro použití Obnovení systému existujte spousta důvodů, například problémy s instalací nového operačního systému, ovladače, nebo softwaru.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Provedení obnovení systému

 1. 1
  Pochopte, co Obnovení systému provede. Kdykoliv se ve vašem systému odehraje nějaká změna, Windows vytváří Bod obnovy systému. Jde v podstatě o snímek počítače před provedením změny (instalací či odinstalováním programu, aktualizací ovladače atd.). Pokud se něco pokazí právě kvůli provedené změně, můžete využít Bod obnovy systému k navrácení systému do předchozího stavu bez ztráty vašich souborů.
  • Ačkoliv by obnovení systému nemělo mít na osobní soubory vliv, není na škodu mít pro případ nějakého selhání po ruce aktuální zálohu. Klikněte sem pro tipy na rychlé zálohování důležitých souborů.
  • Pokud se vám nenačtou Windows, podívejte se do sekce řešení problémů.
 2. 2
  Vytvořte si disk pro obnovení hesla (volitelné). Doporučujeme to provést, pokud jste si nedávno měnili heslo k Windows, jelikož by proces obnovení systému mohl heslo změnit zpět.
 3. 3
  Klikněte na nabídku Start a napište " obnovení systému". Ze seznamu výsledků vyhledávání vyberte "Obnovení systému".
 4. 4
  Zvolte bod pro obnovení, který chcete použít. Windows vám nabídnou obvykle nejnovější bod pro obnovení. Pokud potřebujete zvolit starší bod obnovení, klikněte na tlačítko Další >.
  • Zaškrtněte pole "Zobrazit další body obnovení", čímž se vám ukážou všechny dostupné body. Je možné, že jich příliš nebude, protože je Windows automaticky mažou, aby šetřily místem.
  • Každý bod obnovení má u sebe krátký popisek, na základě čeho byl vytvořen.
 5. 5
  Po výběru bodu obnovení klikněte na tlačítko .Vyhledat ovlivněné programy . Zobrazí se vám všechny programy a ovladače, které budou odinstalovány a reinstalovány vlivem obnovení systému z tohoto bodu obnovení.
  • Jakékoliv programy instalované po vytvoření tohoto bodu obnovení budou odinstalovány, zatímco všechny programy odinstalované po vytvoření tohoto bodu budou znovu nainstalovány.
 6. 6
  Před obnovením si bod obnovení prohlédněte. Než přikročíte k obnovení systému, zkontrolujte ještě naposled změny. Pak klikněte na tlačítko Dokončit, čímž spustíte obnovení systému.
 7. 7
  Vyčkejte, než se obnovení systému dokončí. Po potvrzení obnovení se počítač restartuje a proces začne. Pravděpodobně pak bude několik minut trvat.
 8. 8
  Potvrďte, že bylo obnovení systému úspěšné. Jakmile proces skončí, Windows se načtou a zobrazí se zpráva s oznámením o úspěšném obnovení systému. Otestujte počítač, abyste zjistili, zda obnovení systému problém vyřešilo. Pokud ne, můžete zkusit systém obnovit ze staršího bodu obnovení. [1]
  • Pokud Obnovení systému situaci ještě zhoršilo, nebo pokud se chcete vrátit k předchozímu stavu počítače, můžete poslední obnovení vrátit. Spusťte znovu nástroj Obnovení systému a vyberte "Vrátit obnovení zpět".
  Reklama

Řešení problémů

 1. 1
  Zkontrolujte si, že máte Obnovení systému zapnuté. Abyste mohli Obnovení systému využít, musíte je mít v počítači zapnuté. Pokud vám nejde Obnovení systému spustit, zkontrolujte, že jej máte zapnuté.
  • Klikněte na nabídku Start, pravým tlačítkem na Počítač, a pak zvolte "Vlastnosti".
  • Klikněte na odkaz "Ochrana systému", a následně vyberte disk, pro který chcete Obnovení systému spustit.
  • Klikněte na Nastavit... a zkontrolujte, zda je zapnutá možnost "Zapnout ochranu systému".[2]
 2. 2
  Pokud se Windows nenačtou, spusťte Obnovení systému z příkazového řádku. Pokud se něco pokazilo a nemůžete Windows normálně zapnout, můžete Obnovení systému spustit z příkazového řádku.
  • Restartujte počítač a držte klávesu F8, čímž otevřete menu Pokročilé možnosti spuštění.
  • V menu Pokročilé možnosti spuštění zvolte "Nouzový režim s příkazovým řádkem". Windows se spustí jen se základními soubory a zavedou vás do příkazového řádku.
  • Napište rstrui.exe a stiskněte Enter. Tím spustíte nástroj Obnovení systému. Pro obnovení počítače postupujte dle instrukcí v sekci výše. Obnovení systému provedené z Nouzového režimu nelze vzít zpět.
 3. 3
  Spusťte nástroj Kontrola disku pro kontrolu možný problémů s pevným diskem. Nefunkčnost Obnovení systému může být způsobena selhávajícím diskem. Nástroj Kontrola disku dokáže případné problémy odstranit.
  • Klikněte na Start, pravým tlačítkem na Příkazový řádek, a pak vyberte "Spustit jako administrátor".
  • Zadejte chkdisk /r a stiskněte Enter.
  • Potvrďte, že chcete počítač restartovat. Kontrola disku se spustí před startem Windows a prohledá disk na přítomnost chyb. Nalezené chyby se také pokusí odstranit.
 4. 4
  Proveďte skenování na přítomnost virů a malwaru. Viry jsou schopné infikovat body obnovení systému, nebo zabránit ve spuštění Obnovení systému. Odstraněním těchto virů by, krom kompletní reinstalace Windows, byla jediná cesta, jak obnovit funkci Obnovení systému.
 5. 5
  Pokud Obnovení systému nefunguje, zvažte reinstalaci Windows. Pokud selže vše ostatní, může být jedinou cestou k odstranění problémů reinstalace Windows. Pokud jste si již zálohovali všechny důležité soubory, proběhne reinstalace nejspíše rychleji, než byste si mysleli, a obvykle navíc i zlepší výkon počítače.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Vytvoření bodu obnovení systému

 1. 1
  Klikněte na nabídku Start, pravým tlačítkem na "Počítač", a poté na "Vlastnosti". Zde můžete ručně vytvořit Body pro obnovení systému, což se hodí, pokud váš počítač správně pracuje a chcete získat referenční bod, ke kterému se budete moci vrátit, když se něco pokazí.
 2. 2
  Klikněte v levém rámečku na odkaz "Ochrana systému". Tím otevřete okno Vlastnosti systému na záložce Ochrana systému.
 3. 3
  Klikněte na tlačítko .Vytvořit.... Budete vyzváni k zadání krátkého popisku pro budoucí identifikaci bodu obnovení.
 4. 4
  Vyčkejte, než se bod obnovení vytvoří. Pravděpodobně to několik minut potrvá.
  • Velikost bodů obnovení se různí, ve výchozím nastavení jim však Windows rezervují 5 % disku. Starší body obnovení jsou automaticky mazány, aby se uvolnilo místo pro nové.
 5. 5
  Smažte ručně staré body obnovení. Pokud hledáte způsob, jak uvolnit místo na disku, nebo se obáváte, že jsou body obnovení systému poškozené, můžete je všechny smazat.
  • Otevřete záložku Ochrana systému v okně "Vlastnosti systému" (viz krok 1 této sekce).
  • Klikněte na Nastavit..., a poté klikněte na Vymazat, čímž smažete všechny body obnovení systému. Pamatujte, že veškeré uvolněné místo bude opět využito při vytvoření nových bodů obnovení.
  Reklama

Řešení problémů

 1. 1
  Pokud nemůžete vytvářet body obnovení, vypněte si antivirus. Antivirový software se může dostávat do konfliktu s procesem pro vytváření bodů obnovení. Pokud vám body nejde vytvářet, vypnutí antiviru je nejsnáze proveditelnou opravou, kterou byste měli zkusit jako první. [3]
  • Antivirus lze obvykle vypnout kliknutím pravým tlačítkem na Panel nástrojů a výběrem možnosti "Vypnout" či "Zastavit".
 2. 2
  Zkuste vytvořit bod obnovení v Nouzovém režimu. Když nějaká součást Windows dělá problémy, měli byste se jí být schopni vyhnout vytvořením bodu obnovy v Nouzovém režimu.
  • Pro přístup do Nouzového režimu restartujte počítač a držte F8. Z nabídky Pokročilé možnosti spuštění zvolte "Nouzový režim".
  • Pokuste se vytvořit bod obnovy v Nouzovém režimu dle následujících kroků.
 3. 3
  Zkontrolujte, že máte pro vytvoření bodů obnovy dostatek místa na disku. Pokud nemáte dost volného místa, nebudete moci body obnovy vytvořit. Windows bod obnovy nevytvoří, pokud volné místo na disku nepřesahuje 1 GB.
  • Klikněte na Start a zvolte "Počítač".
  • Pravým tlačítkem klikněte na disk, na němž jsou nainstalovány Windows (obvykle C:), a zvolte Vlastnosti.
  • Zkontrolujte, že máte na disku nejméně 300 MB volného místa (ideálně pak nejméně 2-3 GB).
 4. 4
  Zkuste resetovat Repozitář Windows. Může vám to pomoci vyřešit problémy s vytvářením bodů obnovení systému.
  • Restartujte počítač a držte F8. Z nabídky Pokročilé možnosti spuštění zvolte "Nouzový režim".
  • Klikněte na nabídku Start, pravým tlačítkem na Příkazový řádek, a zvolte "Spustit jako administrátor".
  • Zadejte net stop winmgmt a stiskněte Enter.
  • Klikněte na nabídku Start a zvolte "Počítač". Přesuňte se do C:\Windows\System32\wbem a přejmenujte repository na repositoryold.
  • Restartujte počítač a normálně spusťte Windows. Klikněte na Start, pravým tlačítkem na Příkazový řádek, a zvolte "Spustit jako administrátor".
  • Napište net stop winmgmt a stiskněte Enter. Pak napište winmgmt /resetRepository a znovu stiskněte Enter.
  • Restartujte naposledy počítač a pak zkuste vytvořit bod obnovy.
  Reklama

Varování

 • Nezapomeňte si uložit všechny otevřené soubory a ukončit všechny programy. Proces Obnovení systému nelze přerušit.
Reklama

Související články

Pomohl vám tento článek?

Reklama