Jak ve fyzice spočítat tahovou sílu

V tomto článku:Stavba pevné kladkyStavba složené kladky9 Reference

Kladky, široce známá jako jeden z “jednoduchých strojů”, patří mezi nejstarší stroje, které lidé používají. [1] Rozhodně tedy nejste jediní, kdo si chce kladku postavit! Kladka je složena v podstatě z kola upevněného na ose, kolem kterého se vine provaz, umožňující snadno zvedat a přesouvat těžké předměty. Využití kladky usnadňuje práci, neboť kladka nabízí mechanickou výhodu, spočívající v zapojení několika kol a provazu jako “násobiče sil.”[2] Kladky mohou být pevné, pohyblivé či složené. Níže najdete jednoduché pokyny pro stavbu pevné i složené kladky.

1
Stavba pevné kladky

 1. 1
  Vyberte si místo k instalaci. Jakmile pořídíte potřebný materiál, rozhodněte se, kam kladku namontujete. Obvykle půjde o stropní trám nebo jiný pevný a vyvýšený prvek.
 2. 2
  Středem kola protáhněte osu. Pokud není kolo přímo osazeno a připraveno k montáži, budete muset osu nejprve sami namontovat.
  • Ověřte, že se kolo otáčí volně. Po instalaci osy zkontrolujte, že jde kolem snadno otáčet. Je-li třeba, namažte osu olejem.
 3. 3
  Připevněte kladku. Pomocí správného nářadí uchyťte uložení kladky pevně do zdi nebo stropu. Obvykle bude stačit kladivo a hřebíky, kterými uložení kladky přibijete na místo.
  • Kladka je často vybavena hákem. V takovém případě do stropu přišroubujte kroužek a na něj kladku zahákněte. [3]
 4. 4
  Natáhněte provaz. Provaz protáhněte “kolejnicí”, neboli drážkou řemenice vedoucí mezi dvěma okraji po obvodu kola. [4]
 5. 5
  Připevněte provaz. Jeden konec provazu pevně přivažte k předmětu, který chcete kladkou zvedat. Může jít o kyblík, košík, nebo třeba kufr s nářadím.
 6. 6
  Kladku otestujte. Zatáhněte za druhý provazu a nechte kladku změnit směr působení síly. Pokud kladka funguje, měli byste být schopni předmět vyzvednout až k jejímu kolu.

2
Stavba složené kladky

 1. 1
  Navrhněte kladkostroj. Možná se vám bude hodit načrtnout si schéma pomocí diagramů třeba v aplikaci PowerPoint. Název kladkostroj označuje právě soustavu kladek a provazu, které použijete. [5]
 2. 2
  Dvě kladky připevněte k trámku. Tyto kladky budeme označovat jako “stacionární”, protože zůstávají na místě a tvoří pevné kladky. [6] Připevněte je asi 30 cm od sebe na klasický trámek 50×100 mm.
  • Trámek pověste ke stropu, nebo jeho konce položte na vyšší podpěry tak, aby obě kladky visely dolů.
  • Trámek by měl být jen o trochu výš než místo, kam chcete předmět složenou kladkou vytáhnout.
 3. 3
  Protáhněte provaz třetí kladkou. Začněte provaz protahovat třetí kladkou, tou, kterou není připevněna k trámku. Tato kladka se nazývá pohyblivá. [7]
 4. 4
  Provaz zastrčte do zbývajících dvou kladek. Každý z konců provazů protáhněte zbývajícími provazy. Pohyblivá kladka nyní visí mezi oběma pevnými kladkami. [8]
 5. 5
  Uchyťte předmět, který chcete přesunout. Ke spodní straně pohyblivé kladky připevněte věc, kterou chcete zdvihnout. Tato kladka bude takzvaná tažná.
  • Na pohyblivou kladku můžete připevnit třeba kyblík nebo kufr na nářadí. [9] Díky tomu budete moci jednoduše přesunout i předměty, které nelze ke kladce dobře upevnit.
 6. 6
  Kladku vyzkoušejte. Jakmile máte tažnou kladku upevněnou, zatáhněte za oba volné konce provazu. Pro maximální efektivitu složené kladky může být žádoucí zapojit dva lidi tak, aby každý tahal za jeden konec provazu.

Varování

 • Při zvedání extrémně těžkých předmětů s pomocí kladky buďte opatrní, protože hrozí nebezpečí poškození zdí či stopu.

Věcí, které budete potřebovat: pevná kladka

 • Kolo s drážkou a osu (nebo kombinaci obojího)
 • Provaz
 • Šrouby, šroubovací háčky nebo jiné vybavení k uchycení kladky
 • Šroubovák nebo elektrickou vrtačku k uchycení kladky

Věcí, které budete potřebovat: složená kladka

 • 3 kladky
 • Trámek 50×100 mm
 • Provaz
 • Šrouby, šroubovací háčky nebo jiné vybavení k uchycení kladky
 • Šroubovák nebo elektrickou vrtačku k uchycení kladky

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Předměty

V jiných jazycích:

English: Calculate Tension in Physics, Español: calcular la tensión en la física, Italiano: Calcolare la Tensione in Fisica, Français: calculer une tension en physique, Deutsch: Spannungen (Spannkräfte) in der Physik berechnen, Português: Calcular Tensão em Física, Русский: рассчитать силу натяжения в физике, 中文: 计算物理问题中的拉力, Bahasa Indonesia: Menghitung Tegangan pada Fisika, Nederlands: Krachten berekenen in de natuurkunde, العربية: حساب التوتر في علم الفيزياء, Tiếng Việt: Tính lực Căng dây trong Vật lý, ไทย: คำนวณแรงดึงในฟิสิกส์, हिन्दी: फिजिक्स में तनाव (tension) की गणना करें, Türkçe: Fizikte Gerilim Kuvveti Nasıl Hesaplanır, 日本語: 物理学で張力を計算する

Stránka byla zobrazena 24 197 krát.
Byl tento článek přesný?