Vizualizace je technika, kterou využívají ti neúspěšnější lidé ze všech možných oborů. Pokud skutečně chcete, aby vám něco vyšlo, musíte zapojit svoji představivost. Představujte si svůj kýžený výsledek před sebou, přehrávejte si ve své mysli to, jak to bude vypadat – například sledujte sami sebe, jak přebíráte svůj vysokoškolský diplom. Fantazii se meze nekladou!

Část 1 ze 3:
Představujte si své cíle

 1. 1
  Představujte si činnost, událost, nebo výsledek, kterého se snažíte dosáhnout. Berte to tak, že „dosáhnete přesně toho, čeho dosáhnout chcete“ a popusťte uzdu své fantazii a kreativitě. Zavřete oči a představte si to. Nemyslete na nic jiného. Vše ostatní by pro vás v tuto chvíli mělo být v temnotě.
  • Řekněme, že si chcete představit, že dostanete povýšení. Představujte si svoji novou kancelář, na dveřích cedulku se svým jménem ve zlatě. Představujte si svoji novou černou koženou židli a velký mahagonový stůl. Představujte si reprodukci Renoira, která vám bude viset na zdi mezi vašimi diplomy. Až si představíte velké věci, přesuňte se k detailům. Představujte si i prach v rozích kanceláře, nebo kávovou sedlinu v hrnku na stole. Představujte si, jak oknem na podlahu kanceláře dopadá světlo skrz díry v žaluziích.
 2. 2
  Změňte svůj způsob myšlení. Když budete mít pocit, že v životě nemáte šanci ničeho dosáhnout, nepodaří se vám nic zlepšit. Pozitivní myšlení vám přenastaví mozek a umožní vám ukončit období smůly a neštěstí. Pomůže vám udělat z poloprázdné sklenice poloplnou sklenici a deštivý den změní v příjemné osvěžení. Využívejte příležitostí změnit svůj život a vytvářejte si je sami.
  • Vizualizace funguje podobně jako hypnóza: když budete mít pocit, že nefunguje, nebude fungovat. Pozitivní myšlení je prvním krokem k tomu, aby vaše vizualizace byly efektivní. Jde o první krok k tomu, aby se vaše touhy staly skutečností.
 3. 3
  Přesuňte své představy do skutečného světa. Až strávíte několik dnů, týdnů, nebo měsíců vizualizací svého cíle, přesuňte své soustředění. Než se začnete věnovat nějaké činnosti, úkolu nebo události, která vám může přinést kýžený výsledek, si začněte usilovně představovat to, co budete dělat. I když půjde o něco nehmatatelného, jako například „vydělat peníze,“ a platí to pro každý den, můžete si to představovat například po cestě do práce, nebo před nějakou obchodní schůzkou.
  • Pokud například chcete udeřit do míčku, představujte si v hlavě naprosto přesně, jak do míčku udeřujete. Vnímejte jeho rychlost, rotaci i pocit, který máte z toho, jak se pálka dotkne míčku. Sledujte, jak pálkou mávnete do vzduchu a trefíte se naprosto přesně tam, kam se chcete trefit. Zapojte všechny své smysly – poslouchejte zvuk letícího míčku, vnímejte jeho dopad, pociťujte vůni trávy. Potom to udělejte doopravdy!
 4. 4
  Připomínejte si, že je důležité zpomalit. Vizualizace funguje pouze v případě, že jste v klidu, uvolnění a ochotní se soustředit, aniž byste se něčím stresovali. Vizualizace je technika velmi podobná meditaci, jen s tím rozdílem, že je mnohem aktivnější a živější. Při vizualizaci musíte aktivně přemýšlet o různých možnostech, ale stejně jako při meditaci se musíte zbavit všech ostatních myšlenek a soustředit se pouze na své sny a tužby. Ať už si tedy chcete představovat cokoli, musíte se uvolnit. Buďte klidní a nikam nespěchejte.
 5. 5
  Představujte si vlastnosti, které potřebujete k tomu, abyste se dostali tam, kde chcete být. Nestačí chtít se stát prezidentem. Musíte se zamyslet nad vlastnostmi, které vám pomohou toho dosáhnout. Představujte si nejen samotné prezidentování, ale také své komunikační schopnosti, přesvědčivost, úsměvy, sdílení naslouchání, diskuse, schopnost odrážet kritiku s úctou atd. Je pravděpodobné, že na těchto schopnostech budete muset pracovat, ale při vizualizaci byste se měli soustředit na jednotlivé vlastnosti a schopnosti.
 6. 6
  Používejte afirmace. Obrazy jsou skvělé, ale i slova fungují. Až před sebou uvidíte své štíhlejší a zdravější já, které má na sobě džíny, do kterých se chcete vejít, řekněte si: „Mám tělo, o kterém jsem vždy snil. Daří se mi hubnout a cítím se naprosto skvěle.“ Když si budete představovat, jak se trefujete pálkou do míčku, říkejte si: „Vidím míčem a udeřím do něho takovou silou, že ho odrazím až ven z hřiště.“
  • Můžete si to opakovat tak často, jak budete chtít. Musíte tomu ovšem věřit. Když si u toho budete připadat hloupě, nedosáhnete výsledků, po kterých toužíte. Musíte sami sobě věřit!
  Reklama

Část 2 ze 3:
Vypilujte svoji techniku

 1. 1
  Myslete dlouhodobě. Pokud se chcete změnit přes noc, budete pravděpodobně velmi zklamaní. I kdybyste ráno vyhráli v loterii, byli byste se svým životem za šest měsíců nespokojení, protože byste nedělali to, co vás baví. Plánujte si své naděje a sny dlouhodobě. Představujte si, kde budete za pět, za deset, nebo za patnáct let a myslete na výsledky, kterých byste chtěli dosáhnout. Jak se vaše situace bude lišit? Jak se budete vy lišit od svého dnešního já?
  • Neměli byste si představovat pouze fotografii sebe sama, jak sedíte v Porsche před velkým domem, s masivní sbírkou diamantů a přáteli, kteří vás obdivují. Takové představy jsou umělé a z dlouhodobého hlediska vám vůbec nepomohou. Představujte si raději to, čeho chcete dosáhnout jako lidská bytost a jaký odkaz za sebou chcete zanechat dalším generacím a světu. Myslete hlouběji.
 2. 2
  Myslete pozitivně. Pokud jde o vizualizace, hypnózu a pozitivní myšlení, je nutné nepředstavovat si nic negativního. Když si budete říkat, že „nechcete být chudí,“ vůbec vám to nepomůže. Místo toho, abyste mysleli na to, co nechcete a čemu se chcete vyhnout, myslete na to, co skutečně chcete, kým chcete být a co chcete získat. Říkejte si: „Jsem krásný,“ „Mám skvělou práci,“ „Mám spoustu přátel,“ nebo „Jsem silný a odolný.“
  • Myslete aktivně a v přítomném čase. Pokud si představujete sami sebe, jak jste přestali kouřit, neříkejte si: „Budu se snažit přestat.“ To by vám k ničemu nebylo. Říkejte si například: „Cigarety mi už nechutnají. Nechci je kouřit. Nemám zájem v kouření pokračovat.“ Jednoduše myslete v přítomném čase – má to mnohem větší moc!
 3. 3
  Buďte realističtí. Pokud jste boxer a představujete si svůj příští zápas, kdy to soupeři dokonale natřete, není dobré si o sobě myslet, že jste Muhammad Ali. Nakonec byste v ringu nebyli schopni dodržet své vlastní standardy. Byli byste frustrovaní a vyčerpaní a pravděpodobně byste to vzdali. To je ovšem pravý opak toho, čeho chcete dosáhnout!
  • Místo toho si představujte, jak dáváte ty nejlepší rány, které jste kdy dávali. Představujte si svého protivníka jako boxovací pytel v tělocvičně, u kterého každý den trénujete. Představujte si, jak váš trenér vzrušeně křičí a povzbuzuje vás, protože podáváte nejlepší výkon své kariéry. Tyto věci se mohou klidně stát a není důvod, proč by se vám to nemělo podařit.
 4. 4
  Překonejte fázi strachu. Ze začátku pro vás vizualizace bude pravděpodobně trochu nepřirozená. Budete se cítit divně, nebudete na to zvyklí a možná z toho budete mít i nepříjemný pocit. Musíte to ale překonat. Uvědomte si, že se vám podaří se přes to dostat. Ze začátku se v tomto snovém světě budete cítit lehce nepohodlně, ale je to jen fáze, která přejde. Pokud z toho nemáte trochu divný pocit, pravděpodobně to neděláte dobře“
 5. 5
  Buďte hvězdou! Ve svých vizualizacích nejste svým publikem vy. Jste hlavní hvězdou svých příběhů a sklízíte obdiv ostatních! Užívejte si to! Vychutnávejte si svoji slávu. Nepředstavujte si to jako film – vaše vizualizace by se měly odehrávat z vašeho vlastního pohledu.
  • Jde zde o to, co jsou to vizualizace. Jde o realitu tak, jak ji vidíte svýma vlastníma očima. Není to žádný mimotělní zážitek – je to vaše budoucnost, váš skutečný život. Jde jen a pouze o vás!
  Reklama

Část 3 ze 3:
Vizualizační cvičení

 1. 1
  Udělejte si fotku, minutu se na ni dívejte, potom ji odložte, zavřete oči a snažte se představit si ji. Vybavujte si barvy, předměty a všechny detaily. Jak přesně si danou fotografii dokážete vybavit? Pokud jste na něco zapomněli, na chvíli se na fotku podívejte a potom ji opět odložte.
  • Vyzkoušejte si to s několika fotografiemi, dokud se v tom nelepšíte. Nějakou dobu potrvá, než si vytrénujete oči tak, abyste byli automaticky vnímaví a nic vám neuniklo. Lidé často zavírají své mozky a neuvědomují si, že je mohou kdykoli znovu zapnout.
 2. 2
  Na druhé cvičení si nachystejte nějaký 3D předmět. Vezměte si například knihu v pevné vazbě. Bude to kniha, kterou máte doma na polici. Nyní si přestavte přední stranu, zadní stranu, boční stranu a vnitřek jejího přebalu, představte si ji otevřenou i zavřenou a představujte si jednotlivé stránky. Představujte si, jak kniha vypadá ve stínu stromu a jak vypadá, když na ni dopadá pouze měsíční světlo. Představujte si, jak voní a klidně i jak chutná!
  • Jde o to, abyste byli schopni s knihou ve své mysli pohybovat. Ze začátku to pro vás pravděpodobně nebude snadné – někdy naše mozky fungují mnohem lépe ve 2D. Zkuste si knihu v mysli otáčet nahoru a dolů, pohybovat s ní dopředu a dozadu, otvírat ji a zavírat. Vnímejte při rotaci její hmotnost a myslete nad to, jak se její stránky pohybují a jak šustí, když je otáčíte. Jednoduše tuto knihu berte jako skutečný předmět.
 3. 3
  U třetího cvičení si představujte skutečný svět. Mějte oči otevřené, vezměte si knihu a představte si ji na stole. Představujte si stín, který kniha vrhá a snažte se přiblížit se k ní. Položte si na ni ruku. Jaký z t oho máte pocit? Jak vnímáte zakřivení hřbetu knihy? Zkuste ke knize přivonět.
  • Zvedněte knihu a hrajte si s ní. Zkuste si s ní pohazovat, balancovat s ní na ruce a myslet na to, co se vám honí hlavou. Máte takové pocity, jaké byste měli mít? Vnímáte knihu živě?
 4. 4
  U čtvrtého cvičení si představujte sami sebe na nějakém exotickém místě. Nyní už nejde jen o předměty (všímáte si, jak se cvičení postupně vyvíjí). Představujte si nějaké místo, na kterém jste ještě nikdy nebyli. Zapojte všechny své smysly.
  • Vezměme si například pláž: představujte si vše od toho, jak je vzduch prosycen solí až po zvuk větru odrážejícího se od palmových listů. Myslete na teplo slunce a na to, jak se od zrnek písku odráží světlo. Snažte se představit si dané místo co nejpřesněji.
 5. 5
  U posledního cvičení si představujte sami sebe, jak komunikujete se svým prostředím. Představujte si stejné prostředí, jako u předchozího cvičení a představte si sami sebe v něm. Vnímejte písek mezi svými prsty, vnímejte to, jak vám slunce pálí do zad a vnímejte studenou vodu mezi prsty u nohou, když vstoupíte do moře. Vnímejte mokrý písek, do kterého při chůzi zapadáte. Vnímejte svěží vánek ve vlasech. Posaďte se, hrajte si, uvolněte se, nebo si na chvíli lehněte. Poslouchejte zvuky oceánu, které vás uspí a dívejte se na racky, kteří vám dělají společnost. Dokážete si sami sebe představit na tomto místě?
  • Jde o nejvyšší formu vizualizace – když si dokážete představit jiné prostředí a sebe sama v něm, budete schopni si představit cokoli. Nyní si můžete v hlavě vytvářet vlastní nové světy, které vám pomohou dosáhnout všeho, po čem toužíte. Vaše mysl je vaším hřištěm. Jděte si hrát!
 6. 6
  Pokud vám to pomůže, zapisujte si to. Všichni máme různé schopnosti a dovednosti. Pokud vám vyhovuje zapisovat si vše slovy, udělejte to. Jakmile pocítíte nějaký pocit, zapište si ho. Můžete si ho díky tomu navždy uchovat a prožívat ho potom stále dokola. Můžete ho využít jako zdroj motivace a později si díky němu představovat i jiné věci mnohem snáze.
  • Když si budete své zápisky pročítat, využijte je k tomu, abyste se dostali do stavu vizualizace. Zavřete oči, opakujte si své afirmace a jděte ještě dál. Pokaždé zajděte ještě o kousek dál. Od pláže přejděte k oceánu a ponořte se do vody. Postavte si svůj svět. Čím větší bude, tím větší radost vám poskytne.
  Reklama

Tipy

 • Nezapomínejte na pocity. Pokud chcete, aby vizualizace fungovala, musíte být spokojení a vděční.
 • Pomáhejte s vizualizací ostatním lidem. Jedním z největších darů, který můžete někomu dát, je naděje a vizualizace je součástí naděje. Naučte ostatní, jak si správně představovat dosažení jejich snů a ukažte jim, že jste sebejistí a sami to již umíte.
 • Vizualizace vyžaduje trénink. Dokáže to každý, ale ne každý tomu věří. Pokud jste skeptičtí, měli byste se přesvědčit, že to není ztráta času. Nepodléhejte tomuto pokušení – úplně všichni, včetně skeptiků, mohou vizualizaci využít ku svému prospěchu. Jde o schopnosti našeho mozku syntetizovat si výsledky činů (což je vědecky dokázaný fakt.)
 • Přečtěte si „Psycho kybernetiku“ od Maxwella Maltze. Můžete se díky této knize zbavit zlozvyků, jako je přejídání atd.
 • Při čtení knihy bez obrázků si můžete některá slova vizualizovat. Postupně díky tomu budete schopní si představovat vše, co budete číst.

Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Fotografie
 • Předmět
 • Kniha Psycho kybernetika od Maxwella Maltze

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 639 krát
Kategorie: Obecné zdraví
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 3 639 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama