Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vjezd na dálnici je jednou z lekcí autoškoly, která přináší nejvíc stresu. Dálniční podmínky (o ostatních řidičích nemluvě) jsou nepředvídatelné, takže se jen stěží můžete ve všech situacích řídit stejným pravidlem. Pro bezpečný vjezd na dálnici je třeba dobře ovládat silniční zákony a umět správně reagovat. Pokračujte ve čtení, ať se dozvíte, jak vjet na dálnici bez karambolu.

Část 1
Část 1 ze 2:
Správná technika

 1. 1
  Zrychlete na dálniční rychlost. První pravidlo pro správný a bezpečný vjezd je získat stejnou rychlost, jakou jedou auta na dálnici. Pro rychlé nabytí rychlosti použijte zrychlovací pruh - nájezd, tj. místo, kterým vjíždíte na dálnici.
  • Jízda stejnou rychlostí, jakou mají okolní auta na dálnici, zejména auta za vámi, zabrání vzniku nebezpečné situace, až se budete připojovat.
  • Používejte zrcátka a sledujte při zrychlování ostatní auta. Pokud vidíte, že se na dálnici v pruhu, do kterého se chcete připojit, blíží velmi rychle řada aut, je lepší zrychlení o okamžik odložit.
 2. 2
  Zapněte blinkry. Použijte včas blinkry, ať ostatní řidiči vědí, co máte v úmyslu. Umožní jim to včas se přizpůsobit. Pamatujte ale na to, že při vjezdu na dálnici nemáte přednost. Ostatní řidiči nemají povinnost vám vyklidit cestu. Jste to naopak vy, kdo musí přizpůsobit rychlost a bezpečně se zařadit do provozu.
 3. 3
  Najděte mezeru v provozu. Pokud je na dálnici hustý provoz, musíte si před vjezdem vyhlédnout mezeru, do které se zařadíte. Nespouštějte oči z cesty před sebou, ale sledujte také zpětná zrcátka a ohlížejte se, ať si vyhlídnete vhodnou chvíli pro přeřazení. Zachovávejte zároveň vhodnou rychlost, která vám umožní vjet na dálnici bezpečně.
  • Zkontrolujte střední zpětné zrcátko a pak boční zrcátko na straně řidiče.
  • Ohlédněte se, jestli není nějaké auto ve vašem slepém úhlu (těsně za vámi v pruhu, do kterého se chcete přiřadit).
  • Sledujte, jestli nikdo v přiřazovacím pruhu před vámi nezpomaluje nebo nezastavuje.
 4. 4
  Vjeďte na dálnici ve chvíli, kdy je to bezpečné. Až uvidíte vhodnou mezeru, vjeďte na dálnici. V tuto chvíli byste měli jet stejnou rychlostí, jako okolní auta. Dávejte pozor na vozidla ve vaší blízkosti; pokud někdo před vámi zabrzdí nebo se pokusí přejet do vašeho pruhu, musíte reagovat rychle.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Procvičování dobrých zvyků pro vjezd

 1. 1
  Sledujte „řeč těla“ ostatních aut. Auta v přiřazovacím pruhu by měla teoreticky pokračovat stejnou rychlostí a nechat řidiče, který chce vjet, najít vhodnou mezeru. Každý řidič se ale chová jinak, takže je důležité dávat pozor a rozhodovat se v závislosti na dané situaci.
  • Pokud vidíte, že auto za vámi zpomaluje, jeho řidič se pravděpodobně snaží vás „pustit“; v tom případě zrychlete a využijte jeho nabídku. Totéž platí, pokud vidíte, že auta odbočují do rychlejšího pruhu, aby vám udělala místo.
  • Pokud vidíte, že auto za vámi přidává na rychlosti, nechte ho projet a přiřaďte se až poté.
  • Někdy vám řidiči naznačí, že můžete vjet, i posuňky.
  • Nikdy nepředpokládejte, že ostatní pojedou správnou rychlostí. Je na vás, abyste správně reagovali na nastalou situaci.
 2. 2
  Vytvořte mezeru před i za sebou. Při vjezdu byste měli udržovat vhodnou vzdálenost od aut za sebou, ale i před sebou. Budete tak mít dostatečný manévrovací prostor v případě, že auto před vámi nečekaně přibrzdí a vy budete muset zpomalit. Nacvičte si zrychlování na vhodnou rychlost, ať nevjíždíte příliš blízko aut před vámi, ale ani nezdržujete auta za sebou.
 3. 3
  Nikdy nevjíždějte zbrkle. Nesnažte se do nového pruhu vměstnat rychle a za každou cenu. Ostatní řidiči vás nemusí vidět. Nezapomeňte použít blinkr a pokud možno i oční kontakt.
 4. 4
  Nezastavujte v přiřazovacím pruhu. Pokud je hustá doprava a nevidíte žádnou skulinku, může být zastavení lákavé. Rozhodně to ale není dobrý nápad, protože zrychlit z nulové rychlosti na 65 trvá příliš dlouho; až se budete snažit znovu rozjet, budete ohrožovat jak sebe, tak i auta za sebou. Když včas použijete blinkr, zrychlíte na rychlost okolních aut a navážete oční kontakt s řidičem za sebou, měli byste být schopní vytvořit dostatečný prostor na zařazení.[1]
 5. 5
  Buďte milí na ty, kdo se snaží připojit. Pokud vidíte někoho před vás vjíždět, krapet zpomalte, nebo - pokud se to zdá bezpečnější - naopak zrychlete. Buďte ostražití a snažte se ostatním řidičům řízení usnadnit - dálnice se tak stane pro všechny bezpečnější. [2]
  Reklama

Tipy

 • Dávejte pozor a nenechte se rozptýlit ostatními věcmi.
 • Vždycky se ohlédněte, nepoužívejte jen zpětná zrcátka, protože vám mohou uniknout auta ve slepém úhlu.
 • Zařadit se do provozu na dálnici je vaše zodpovědnost. Auta, která už na dálnici jsou, mají přednost. Musíte tedy přizpůsobit rychlost a bezpečně se zařadit!
 • Nezapomeňte sledovat, kolik pruhu před vámi ještě zbývá. Délka přiřazovacích pruhů se i v rámci stejné dálnice může hodně lišit.
 • Jeďte dostatečně rychle, aby váš vjezd byl bezpečný.
 • Možná budete muset ubrat na plynu a zařadit se až za auto, které jede vedle vás. Nesnažte se na to „dupnout“ a dostat se před něj. Nemusí vám na to zbýt dostatečně místa.
 • Jak jen to je možné, podívejte se, jaký je na dálnici provoz, ať můžete snadněji odhadnout prostor pro zrychlení.
 • Snažte se mít při vjezdu před sebou i za sebou místo o délce alespoň jednoho auta.
 • Pokud jste opravdu nervózní a máte v autě spolujezdce, požádejte je, ať jsou potichu, abyste se mohli pořádně soustředit.
 • Pokud se nemůžete bezpečně zařadit--v případě, že se z připojovacího pruhu později stává odbočovací a vy v něm můžete zůstat, pak v něm zůstaňte a odbočte -- hlavně na připojovacím/odbočovacím pruhu nezastavujte. Obvykle po sjezdu můžete udělat kolečko na příjezdových silnicích nebo v přilehlých ulicích, a potom se pokusit na dálnici vjet znovu.
 • Nezapomeňte sledovat, jestli v pruhu, do kterého jste se zařadili, můžete zůstat. V řadě velkých měst slouží pravý pruh pro místní dopravu a nemusí být otevřen po celý den.
Reklama

Varování

 • Dávejte pozor na vozidla, které se přiřazují do vašeho pruhu. Ze spousty přiřazovacích pruhů se posléze stávají odbočovací pruhy pro další výjezd na silnici, ze které jste přijeli.
 • Nezapomeňte, že řidiči za vámi se také snaží vjet na dálnici. Poskytněte jim dostatečný prostor, aby se mohli zařadit i oni, tím, že případně odbočíte ještě do dalšího jízdního pruhu.
 • Nezapomeňte signalizovat. Blinkr sdělí autům ve vedlejším pruhu nejlépe, co máte v plánu.
 • Občas na konci vjezdu není připojovací pruh, což bývá vyznačeno a doplněno značkou „dej přednost v jízdě“. V tomto případě budete možná muset zpomalit nebo přímo zastavit, abyste se mohli bezpečně zařadit do volného prostoru v nejbližším pruhu.
Reklama

O tomto wikiHow

Simon Miyerov
Spoluautorem článku je :
Instruktor řízení
Spoluautorem tohoto článku je Simon Miyerov, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 6 511 krát
Stránka byla zobrazena 6 511 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama