Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vykloubení ramene je jedním z nejbolestivějších zranění a je nutné ho řešit velmi rychle. Při vykloubení ramene se natahují svaly ramene, paže a trupu, což způsobuje intenzivní bolest. Pokud se vám stala nehoda, při které jste si vykloubili rameno, zkuste některou z následujících metod.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Napravení ramene pomocí natažení ruky

 1. 1
  Pokrčte paži. Můžete sedět, ležet, nebo stát – vyberte si sami. Pokrčte loket tak, abyste měli mezi horní částí paže a předloktím pravý úhel. Pravděpodobně vás to bude bolet, ale pokud nejde o extrémní bolest, pokračujte.
 2. 2
  Otočte paži. Vytočte paži tak, aby mířila směrem pryč od vás a dlaň vystrčte spíše do boku, než před sebe. Pomalu paži otočte směrem nahoru, abyste ji odtáhli od ramenního kloubu.
 3. 3
  Pomalu zvedněte paži. Pohybujte paží pomalu od ramene směrem od boku nad hlavu. Až se dostanete těsně nad úroveň hlavy, rameno by se mělo přirozeně vrátit do původní polohy. Pokud se vám to nedaří, vezměte si do ruky činku, abyste svaly natáhli ještě více. [1]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Napravení vykloubeného ramene pomocí gravitace

 1. 1
  Najděte si místo, kde si budete moci lehnout. Pokud jste doma, lehněte si na postel, nebo na stůl. Pokud jste venku, najděte si nějaké poleno, nebo nízko položenou větev stromu. Budete si muset lehnout a nechat paži viset směrem dolů, aniž by se dotýkala země.
 2. 2
  Najděte si nějaké závaží. Je sice možné tuto metodu použít i bez závaží, ale když si najdete nějaký těžký předmět, podaří se vám rameno vrátit rychleji na původní místo. Pokud to pro vás nebude problém, připojte si závaží k vykloubené paži, nebo si ho pevně chytněte do ruky.
 3. 3
  Pomalu pohněte paží směrem dolů. Nedělejte žádné prudké pohyby, ale nechejte paži a ruku pomalu a jemně klesnout dolů. Až budete mít paži kolmo ke zbytku těla a ruku nad zemí, zastavte se.
 4. 4
  Nyní musíte trpělivě čekat. Když necháte ruku odpočívat, svaly se pomalu roztáhnou. Když se vám rameno vykloubilo, svaly se stáhly a způsobily bolest, kterou momentálně cítíte. Nechejte tedy svaly přirozeně uvolnit a natáhnout se. Po několika minutách by se vám rameno mělo samo vrátit na původní místo. [2]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Napravení vykloubeného ramene kolenem

 1. 1
  Sedněte si a přitáhněte si kolena k hrudníku. Můžete si sednout na zem, nebo na postel, abyste měli dost místa a mohli se svalit dozadu. Pokud je to pro vás takto pohodlnější, držte si na hrudníku jen koleno, které je na stejné straně, jako vaše vykloubené rameno – druhou nohu můžete natáhnout před sebe.
 2. 2
  Chytněte si koleno. Oběma rukama si chytněte koleno a propleťte prsty, abyste ho drželi co nejpevněji. Palce by měly mířit směrem nahoru a rukama byste měli koleno objímat.
 3. 3
  Zatlačte. Až budete sedět a budete si držet koleno, pomalu se zakloňte, abyste na paži zatlačili. Můžete také přitahovat koleno dopředu, abyste vytvořili napětí. Postupujte velmi pomalu a nedělejte prudké pohyby, abyste si rameno nezranili ještě více. Pokračujte tak dlouho, dokud se vám rameno nevrátí na správné místo.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Napravení vykloubeného ramene s pomocí kamaráda

 1. 1
  Najděte si místo, kde si budete moci lehnout. Pokud jste venku, lehněte si na nějakou kládu, nebo na nízkou větev. Pokud jste doma, použijte postel, nebo stůl. Upravte se tak, aby vám ruka a rameno visely přes okraj postele nebo stolu a váš trup byl podepřený.
 2. 2
  Požádejte kamaráda, aby vás chytil za ruku. Kamarád musí mít silný stisk, aby mu neujela ruka a omylem vám rameno nevrátil zpět silou. Můžete se proplést prsty, ale ujistěte se, že kamarád bude schopen vás pohodlně tahat za ruku.
 3. 3
  Řekněte kamarádovi, aby vám za ruku zatáhl. Pokud to bude nutné, kamarád si může opřít nohu o váš trup, aby měl větší sílu. Pohyby by měly být velmi pomalé a jemné a měly by směřovat přímo od vašeho těla. Když budete za paži tahat, ramenní svaly se natáhnou a po několika minutách se kloub vrátí na své místo.
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Jak léčit rameno po vykloubení

 1. 1
  Používejte ledové obklady. Můžete je na místo zranění přikládat ještě než si rameno napravíte, abyste se zbavili otoku. Nikdy nepřikládejte led přímo na kůži, ale zabalte ho do utěrky, nebo používejte obklady s ochranným obalem.
 2. 2
  Noste ruku na závěsu. Po navrácení vykloubeného ramena pocítíte okamžitou úlevu, ale pravděpodobně budete ještě několik dní trpět bolestmi. Pokud si nechcete loket poranit ještě více, noste ruku několik dní na závěsu. Můžete ho mít jeden nebo dva týdny – dokud se bolesti nezbavíte.
 3. 3
  Začněte brát léky. Pokud vás rameno bolí, vezměte si nějaký volně prodejný lék proti bolesti, například ibuprofen, aspirin, acetaminofen, nebo naproxen. Tyto léky vás zbaví bolesti a zmírní otok.
 4. 4
  Jděte k lékaři. Pokud se vám nepodařilo rameno vrátit zpět, nebo máte strach, že jste si kloub nějak poškodili, zajděte si k lékaři. Čím dříve ho navštívíte, tím snadnější bude vaše rameno vyléčit.
 5. 5
  Choďte na rehabilitaci. Pokud se chcete vyhnout dalším problémům s rameny a chcete opět získat plnou hybnost, začněte chodit na rehabilitaci. Naučíte se cviky a masáže, které vás zbaví bolesti a umožní vám dosáhnout opět plné hybnosti kloubu, aniž byste podstupovali riziko. [3]
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte vykloubené rameno, neměli byste nikam jezdit. Chůze pro vás bude bolestivá, stejně jako jakékoli pohyby, které tahají za rameno.
 • Snažte se rameno vrátit zpět co nejdříve po jeho vykloubení – čím déle s tím budete otálet, tím hůře vám to půjde.
 • Dopřejte si dostatek času na zotavení.
 • Pokud je nutné jet do nemocnice, udělejte to a celou dobu pacienta povzbuzujte. *Najděte si něco, co je možné využít jako závěs (tričko, lepicí pásku atd.) a omotejte to pacientovi kolem paže a loktu a zavěste na opačné rameno.
Reklama

Varování

 • Po navrácení ramene do kloubní jamky (a v podstatě i každého jiného kloubu) byste měli na dané paži (končetině) pacientovi zkontrolovat puls. Měl by být stejný, jako puls v druhé končetině. Pokud pacient nemá v dané končetině žádný puls, nebo je puls o dost pomalejší, při navracení kloubu se mezi něj pravděpodobně přichytily cévy. Jde o vážnou zdravotní komplikaci, která vyžaduje okamžitou lékařskou péči – když tuto situaci nebudete řešit, mohlo by to skončit smrtí, nebo amputací končetiny.
 • I pacient s opakovaně vykloubeným ramenem může trpět komplikacemi, například frakturou humeru, poškozením chrupavky nebo vazů, nebo poškozením manžet rotátoru.
 • Pokoušejte se rameno vrátit zpět pouze v případě, že jste na místě, kde se nedostanete k lékařské pomoci. Za běžných okolností byste měli s pacientem vyrazit do nemocnice, nebo na polikliniku.
 • Pokud jde o vážné zranění ramene, neměli byste se tímto návodem řídit.
 • Po navrácení kloubu do kloubní jamky byste měli pacientovi říct, aby si všímal svědění, píchání, ztráty citu atd. v postižené končetině. Může jít o známky poškození nervů, nebo přichycení nervů mezi kloub. Pokud se to stane, je nutné ihned jet k lékaři – neléčené komplikace mohou vyústit v permanentní poškození nervů nejen v rameni, ale i v celé postižené končetině.
 • Natažené a natržené vazy a šlachy se léčí velmi pomalu. Taková zranění vyžadují dlouhodobou lékařskou péči a rehabilitaci.
 • Komplikace, jako je poškození měkkých tkání, fraktury, zlomeniny, poškození oběhového systému, poškození nervů, nebo uvolněné kostní fragmenty, mohou zabránit manuálnímu navrácení ramenního kloubu a následnému zotavování.
 • Zranění v okolí měkké tkáně okolo manžet rotátoru se hojí velmi pomalu (pokud se vůbec někdy zahojí).
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 43 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 13 740 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 13 740 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama