Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Existují nože, které jsou navrženy tak, aby se s nimi snadno házelo. Nejsou příliš lehké, jsou vyvážené a tvrdé, aby nebylo možné je snadno zlomit. [1] . Mnoho různých kultur má své metody vrhání nožů.

Jsou vašimi hrdiny Řezník Bill, William Wallace, nebo některý jiný vrhač nožů? Pokud chcete, můžete se naučit házet nožem stejně jako oni. Nezapomeňte na to, že musíte vždy postupovat opatrně. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Příprava

 1. 1
  Vyberte si nůž. Existují tři typy nožů, které se hodí na vrhání: nože s těžkou čepelí, nože s těžkou střenkou a vyvážené nože. Pro začátečníky jsou nejlepší vyvážené nože, protože když se naučíte vrhat s nimi, nebudete mít problém přejít na jiné modely.
  • Musíte vrhat nejprve těžší stranou nože. Pokud máte nůž s těžkou čepelí, budete muset vrhat nejprve čepelí. Chytněte si nůž za střenku. Pokud máte nůž s těžkou střenkou, budete ho muset chytit za čepel.
 2. 2
  Házejte vždy dominantní rukou. Zkušení vrhači nožů se postupem času naučí různé metody a techniky, ale pro začátečníky existují tři základní styly vrhání (mohou si vybrat podle stylu nože). U všech stylů je nutné držet nůž pevně, ale zároveň jemně. Když budete nůž držet příliš pevně, nebudete ho moci včas pustit. Když ho budete držet zase příliš volně, mohl by vám z ruky vyletět předčasně a někoho zranit. [2]
  • Kladivový úchop: Uchopte střenku nože jako kladivo. Položte si střenku do otevřené dlaně ke kloubům, chytněte si ji čtyřmi prsty a nahoru si opřete palec. Tento úchop se hodí zejména v případě, že se chcete naučit vrhat nůž se dvěma čepelemi.
  • Svíravý úchop nože s jednou čepelí: Natáhněte před sebe dlaň a nastavte si palec tak, abyste si mezi ho a zbytek dlaně mohli vložit nůž. Střenka by měla mířit směrem od vás. Položte si nůž čepelí na ruku. Palcem si chytněte jednu stranu čepele a všemi ostatními prsty si chytněte druhou stranu čepele, abyste netlačili na ostrou hranu.
  • Svíravý úchop nože s oboustrannou čepelí: Střenka by měla mířit pryč od vás. Vezměte si nůž za špičku tak, abyste na jedné straně měli palec a na druhé straně ostatní prsty. Když budete nůž držet takto, nebudete ho moci vrhnout příliš silně – pokud se učíte pracovat s nožem s oboustrannou čepelí, nejlepší bude zkusit si kladivový úchop.
 3. 3
  Namiřte nůž. Natočení nože ovlivní to, jak rychle se bude ve vzduchu otáčet. Musíte to přizpůsobit vzdálenosti mezi vámi a cílem. Tyto vzdálenosti jsou někdy trochu subjektivní: když budete nůž držet za střenku, bude se muset otočit alespoň jednou, aby dopadl ostřím. Když budete držet nůž za čepel, bude se muset otočit alespoň jeden a půlkrát, aby se zabodnul špičkou. Proto musíte natočení nože přizpůsobit tomu, jak ho držíte a jak daleko házíte.
  • Hod zblízka: Ohněte zápěstí směrem k předloktí. Nůž se bude ve vzduchu otáčet rychleji, což se vám v této situaci bude hodit.
  • Hod ze střední vzdálenosti: Mírně ohněte zápěstí směrem k předloktí. Nůž se bude otáčet rychleji, což se vám bude hodit.
  • Hod zdálky: Mějte zápěstí rovně. Díky tomu se nůž ve vzduchu nebude točit moc rychle.
 4. 4
  Vyberte si cíl. Je důležité používat cíle, které jsou dost tlusté na to, aby jimi nůž neprošel, ale zároveň dost měkké na to, aby se do nich nůž zapíchl. Pro trénink můžete používat třeba lepenkové krabice. Zkušenější vrhači mají raději měkké dřevo, například vrbu, břízu, nebo borovici. Je dobré si počítat kroky od cíle, abyste mohli odhadnout sílu potřebnou k vrhu. [3]
  • Můžete si cíl pověsit, přibít, nebo volně postavit.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Vrhání nožem

 1. 1
  Zaujměte správný postoj. Přeneste váhu na dominantní nohu, nedominantní nohu si dejte před sebe, zvedněte dominantní ruku před sebe, aby byla kolmo k zemi a pokrčte ji v loktu, abyste měli nůž v jedné rovině s hlavou. Nůž by měl být od hlavy dost daleko, abyste se neřízli, když s ním budete házet. [4]
 2. 2
  Máchněte rukou dopředu. Přeneste váhu na nedominantní nohu, abyste vytvořili hybnou sílu. Zároveň rukou máchněte dopředu, abyste ji narovnali. V tuto chvíli budete nůž vypouštět z ruky. Několikrát si tento pohyb natrénujte.
  • Odolejte pokušení vrhnout nůž jako baseballový míček. Když to uděláte, máchnete rukou přes tělo, což je špatně. Měli byste rukou pohybovat pouze nahoru a dolů, aby nůž neletěl křivě. Zkuste předstírat, že sekáte dříví.
  • Pokud máte nůž natočený směrem nahoru, máchněte rukou tak, aby nůž letěl rovně.
 3. 3
  Pusťte nůž z ruky a máchněte. Měli byste jednoduše vypustit nůž z ruky a mít narovnané zápěstí. Vlivem přenesení váhy se trochu předkloníte a máchnete rukou až dolů. Když si vypuštění nože správně načasujete, vyletí rovně a poletí rovnou k cíli. [5]
  • Při vrhání nožem jde spíše o techniku než o sílu. Je důležité pohybovat se plynule a nepřehánět to se sílou. Až se do toho dostanete, budete překvapení tím, jak malá síla vám bude stačit.
 4. 4
  Zhodnoťte, co je nutné změnit, abyste nožem vrhli dokonale. Pokud zjistíte, že nůž k cíli doletí střenkou a ne čepelí, budete muset změnit úhel hodu, aby se nůž stihl otočit. Neměli byste házet větší silou – musíte upravit pouze rotaci. Jeden krok od cíle většinou znamená polovinu otáčky.
  • Těžší nože vyžadují více síly, aby letěly požadovanou rychlostí. Místo abyste zbytečně házeli příliš silně, se snažte namířit nůž o trochu výš, než je váš cíl.
 5. 5
  Po vrhání očistěte čepel. Vždy po vrhání očistěte čepel nože. Mastnota z vašich rukou může poškodit kovovou čepel nože a způsobit rez.
  • Je také důležité čistit nůž v případě, že jste vrhali do masa, které by mohlo čepel také poškodit.
  Reklama

Tipy

 • Různé nože mají různé poměry váhy mezi střenkami a čepelemi a tedy různá těžiště. Někteří lidé říkají, že se pro vrhání hodí pouze nože s těžištěm uprostřed, ale jiní tvrdí, že nedostatek rovnováhy je to, co noži dodá správnou rotaci. * Experimentujte s různými druhy nožů a najděte si ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.
 • Dobrý nůž na vrhání nemusí mít speciální střenku, ale měl by být dost lehký na to, aby se dal házet. Čím lehčí nůž budete mít, tím snáze se vám s ním bude mířit a házet.
 • Zamyslete se nad tím, zda máte nůž, který se hodí k vašemu cíli. Běžné nože například projdou sklem, ale ztupí se.


Reklama

Varování

 • Neházejte noži na vaření – mohli byste je zničit a ztupit.
 • Neházejte nožem, který se dá sklopit. Začátečníci by měli házet pouze rovnými noži.
 • Při úchopu si dejte pozor, abyste se nepořezali o čepel.
 • Nůž se může odrazit od cíle, takže raději ustupte a nespouštějte z něho oči, dokud nebudete mít jistotu, že je bezpečně v cíli, nebo na zemi.
 • Nemusíte trénovat se zbytečně ostrým nožem. Stačí jakýkoli nůž, který se zabodne.
 • Netrénujte uvnitř. I když nemusíte házet nijak rychle a silně, nůž vám může poškodit skla v oknech, nebo jiné předměty v domě. Pokud nechcete zničit svůj dům, trénujte vždy pouze venku.
 • Vrhání nožem je extrémně nebezpečná činnost. Postupujte opatrně a za žádných okolností nemiřte na lidi. Pokud jste dítě, je nutné, aby na vás dohlížel někdo dospělý.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Rovný nůž, který nelze složit (NE švýcarské nože)
 • Kus dřeva nebo jiný vhodný cíl, který je dost měkký na to, aby se do něho nůž zapíchl, ale ne tak měkký, aby nůž prošel na druhou stranu.
 • Lékárnička

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 45 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 728 krát
Stránka byla zobrazena 11 728 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama