Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rádi něco kutíte v domácí dílně a potřebujete provrtat díru do skla? Dobrá zpráva! Zvládnete to i běžnou vrtačkou, pokud použijete správný vrták. Klíčem k úspěchu je v tomto případě použít materiál, který je tvrdší, než sklo samotné.

Část 1
Část 1 ze 3:

Sežeňte si vše potřebné

 1. 1
  Určete, jaký typ skla chcete vrtat. Díru můžete potřebovat vyvrtat například do lahve od vína, akvária, zrcadla, skleněné dlaždice – vrtat můžete jakýkoliv typ skla. Platí ovšem, že byste se nikdy neměli pokoušet vrtat temperované nebo bezpečnostní sklo.[1]
  • Temperované sklo se při kontaktu s vrtákem rozpadne na malé kousíčky. Abyste zjistili, zda to vaše je temperované či nikoliv, prohlédněte si všechny jeho rohy. Vyrobce je povinen takové sklo na každém rohu viditelně označit.
  • Další upozornění: Při vrtání nikdy nenoste volné oblečení ani dlouhé, visící doplňky jako jsou náhrdelníky, náramky, trika s volánky a podobně. Je nezbytné, abyste na sobě neměli nic, co by se mohlo namotat do vrtačky. Je také užitečné chránit si při vrtání oči brýlemi.
 2. 2
  Použijte vrtačku, kterou máte běžně doma, nebo si kupte novou. Pokud už máte elektrickou vrtačku, můžete ji použít. Jestliže ji nemáte, budete si ji muset vypůjčit nebo koupit, seženete ji ve většině železářství nebo stavebních center.
  • Na vrtání děr do skla nepotřebujete speciální vrtačku – pouze speciální vrták. [2]
  • Při vrtání do skla nezapínejte vrtačku na plný výkon. Sklo by mohlo snadno prasknout. Představujte si vrtání spíš jako postupné odlupování kousíčků skla, místo prorážení díry. Díky tomu budete vrtat pomaleji a na menší výkon.
 3. 3
  Vyberte si ten správný vrták. Vrtání děr do skla vyžaduje vrták, který je na to speciálně navržený. Je to velmi důležité, nemůžete použít jen tak nějaký vrták, který se vám válí v dílně. Zeptejte se v železářství nebo v hobby obchodě, kde vám s výběrem správného vrtáku jistě poradí. Vrtáky na sklo jsou poměrně běžné, můžete si je koupit též přes internet.
  • Jednou z možností je karbidový vrták, který je určen na vrtání do skla a dlaždic. Karbidové vrtáky mají lopatkovitou špičku a jsou speciálně navrženy tak, aby minimalizovaly tření při vrtání do skla a porcelánu.[3]
  • Karbidové vrtáky seženete ve většině domácích center a železářství. Nejlépe uděláte, když se zeptáte prodavače a necháte si s výběrem poradit. Jedinou nevýhodou levných vrtáků je, že se rychle otupí a častěji mohou prasknout.
 4. 4
  Vyzkoušejte diamantový vrták. Diamantové vrtáky se používají pro vrtání skleněných tabulí, lahví, úlomků, bloků a dalších tvrdých materiálů jako je kámen nebo mramor. Diamanty jsou tvrdší, než sklo, takže se perfektně hodí pro vrtání velmi tvrdých materiálů. [4] [5]
  • Diamantovým vrtákem můžete vrtat díry o průměru 2 cm a více. Můžete si vybrat zakulacenou nebo ostrou špičku. S diamantovým vrtákem bude mít výsledný otvor hladší okraje. Tyto vrtáky jsou klasika – vyvrtáte s nimi mnoho otvorů a jsou velmi odolné proti lámání a praskání, pokud je budete používat správně.
  • Pro velmi malé otvory můžete použít menší průmer vrtáku s pevnou, plochou špičkou. Diamantové vrtáky se dají sehnat i ve velmi malých velikostech, třeba i 0,75 mm.[6]
  • Můžete si také zakoupit diamantovou brusku na dělání děr. Budete potřebovat takzvaný rychlý, automatický mandrel. Tyto speciální koncovky se dají nasadit na vrtačku. Mandrel nejprve udělá ve skle díru. Pak nasadíte brusný díl a zasunete do díry, vytvořené mandrelem. Provrtejte díru skrz. [7]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Příprava na vrtání

 1. 1
  Dejte sklo do nějaké malé nádoby, pokud se do ní vejde. Můžete použít například vaničku od zmrzliny nebo plastikový tác na vyvolávání fotografií. Je to proto, abyste nechtěně neprovrtali stůl nebo něco podobného.
  • Dno nádoby vyložte kusem novinového papíru. Díky tomu neprovrtáte ani samotnou nádobu.
  • Další možností je položit sklo na velmi rovnou plochu, která je pevná a nehybná. Pokud můžete, dejte pod sklo gumovou podložku nebo jiný měkký materiál, ale sklo musí ležet naplocho a být podepřené. Jinými slovy nedržte při vrtání sklo vertikálně a nechte ho ležet.
  • Dbejte za všech okolností na bezpečnost. Nevrtejte v místech, kde můžete něco poškodit a šňůry elektrických přístrojů vždy udržujte daleko od vody.
 2. 2
  Nalepte na sklo malý kousek pevného kartonu nebo silné pásky. Díky tomu se vám vrták na začátku nebude po skle smekat. Můžete použít například krabici od cereálií, která k tomuto účelu dobře poslouží.
  • Další možností je oblepit vnější i vnitřní stranu skla malířskou páskou nebo páskou na balíky. Sklo se pak nebude tříštit a praskat.
  • Odtrhněte dva kusy pásky. Dejte je na sklo ve tvaru písmene X přes místo, kde chcete vyvrtat díru. Nikdy nevrtejte blíž, než 3 centimetry od kteréhokoliv okraje skla.
  • Poznačte si na skle, kde chcete vyvrtat díru. Pomůže vám to přesně vést špičku vrtáku, až začnete dělat díru.[8]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Vrtání díry

 1. 1
  Začněte vrtat díru vrtačkou, zapnutou na velmi slabý výkon. Otáčky musí být o hodně menší, než když vrtáte jiné tvrdé materiály. Na internetu najdete tabulky, které určují rychlost otáček a výkon pro nejrůznější materiály, včetně skla.[9] [10]
  • Nasaďte malý vrták do motorové vrtačky s měnitelnými otáčkami. Zkontrolujte, že vrták pevně drží. Začněte nejlépe s malým vrtákem o průměru 1/8 palce. Nejprve chcete do skla udělat jen malý důlek.
  • Pak odstraňte karton nebo pásku a začněte vrtat rychleji, otáčky mohou dosáhnout 400 rpm. Pozor, pokud byste vrtali příliš rychle, vrták může sklo spálit. Jestli vám to připadá nutné, můžete vrták vyměnit za větší a otvor ve skle rozšířit. První díra je jen "vodicí" otvor. Bude fungovat jako dráha pro širší vrtáky, pokud budete chtít provrtaný otvor zvětšit. [11]
 2. 2
  Až se vrták bude blížit na druhou stranu skla, kterou má prorazit, uvolněte tlak a zpomalte otáčky. Při vrtání do skla byste měli vrtačku udržovat v nízkých až středních otáčkách. Až budete jen kousek od provrtání na druhou stranu, ještě více zpomalte, protože v této chvíli je sklo velmi křehké a náchylné k popraskání.
  • Pokud budete na na sklo tlačit vrtákem příliš silně, sklo může prasknout. Držte vrták kolmo ke sklu, aby se nevylamovalo. Pokud s vrtáním do skla teprve začínáte, držte vrták velmi zlehka, abyste neudělali chybu. [12] [13]
  • Další možnost je provrtat sklo přibližně do poloviny, pak ho opatrně obrátit a začít vrtat z druhé strany, dokud se s otvorem nesetkáte uprostřed skla.[14]
 3. 3
  Nezapomeňte vrták ochlazovat, aby se příliš nerozžhavil. Toto je velmi důležité. Na místo, kde vrtáte, nalijte trochu oleje nebo vody. Voda se ke chlazení vrtáků používá nejčastěji. Čím tvrdší povrch se pokoušíte provrtat, tím více chladící kapaliny budete muset použít.[15] Chladící kapalina udrží vrták nebo brusku promazané a studené. Pokud by se sklo při vrtání příliš zahřálo, hrozí, že praskne nebo se odštípne.
  • Můžete si například připravit lahev se studenou vodou, do které uděláte dírku a nastavíte ji tak, aby pramínek stékal přímo na místo, kde vrtáte sklo a tím vrták ochlazoval.[16]
  • Můžete také nastříkat trochu vody okolo vrtáku, abyste ho udrželi promazaný. Opět pamatujte na opatrnost ohledně elektrických šňůr a přístrojů, pokud v jejich blízkosti manipulujete s vodou. Nalijte vodu do lahve s rozprašovačem a stříkejte ji na vrták podle potřeby.
  • Pokud si při vrtání všimnete, že se tvoří bílý prášek, měli byste nanést více chladicí kapaliny – můžete sklo namočit do vody, kterou naplníte nádobu se sklem.
  • Pod sklo, které vrtáte, můžete také položit mokrou houbičku, která ho bude chladit.[17] Nebo můžete sklo pokrýt mělkou vrstvou vody, kterou nalijete do nádoby, tak budete vrtat prakticky pod vodou.
  Reklama

Tipy

 • Nesnažte se vrtat příliš rychle. Sklo je velmi tvrdé a ostré a vrtáky se mohou rychle otupit.
 • Použijte sadu vrtáků. Začněte vrtákem s velmi malým průměrem a postupně se propracovávejte k širším, abyste minimalizovali tlak, který se vyvíjí na sklo.
 • Myslete na to, že vrták pravděpodobně vytvoří na okraji díry ostré hrany.
 • Pokud použijete stojanovou vrtačku, bude se vám lépe regulovat tlak na vrták.
 • Udržujte sklo při vrtání vždycky studené. Tím zabráníte tomu, aby prasklo nebo aby se poškodil vrták.
 • I když je lepší použít vodu, olej na řezání vám při vrtání také může pomoct – jen ho používejte s rozumem.
Reklama

Varování

 • Sklo je velmi křehké a ostré. Manipulujte s ním proto velmi opatrně a při vrtání se chraňte rukavicemi a noste respirátor a ochranné brýle.
 • Úlomky skla mohou být velmi nebezpečné pro oči, takže se chraňte správnými brýlemi.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vrtačka s měnitelnými otáčkami
 • Vrtáky na vrtání skla
 • Pevný, rovný pracovní stůl nebo povrch
 • Vodní lázeň nebo rozprašovač
 • Bezpečnostní ochranné brýle.

O tomto wikiHow

Jason Phillip
Spoluautorem článku je :
Kutil
Tento článek spoluautorem článku je Jason Phillip. Jason Phillip je údržbář specializující se na montáž a zavěšení předmětů na stěny. S více než pětiletými zkušenostmi s profesionální montáží a instalací předmětů prostřednictvím své společnosti Jason's Handyman Services nabízí práce jako jsou montáže okenních klimatizací, navrhování stěn uměleckých galerií, instalace kuchyňských skříněk a výměna svítidel na sádrokartonových deskách, cihlách a omítkách. Od roku 2016 je každoročně hodnocen jako „Top Pro“ za to, že je jedním z nejlépe hodnocených a nejpopulárnějších profesionálů na Thumbtack. Tento článek byl zobrazen 16 788 krát
Kategorie: Řemesla
Stránka byla zobrazena 16 788 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama