Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čelí vaše žehlička krizi středního věku? Jsou na ní zapečené šmouhy od špíny nebo drhne přes tkaninu, po které kdysi hladce klouzala? Nemějte strach! Vyčištění vaší žehličky může být rychlé, snadné a dokonce zábavné, když znáte správný postup. Tady je několik různých způsobů, jak vyčistit žehličku; experimentujte s různými metodami založenými na tom, co je po ruce!

Metoda 1 ze 6:
Čištění žehlicí plochy hrubou solí

 1. 1
  Připravte žehlící prkno tak, že přes něj dáte papírovou nebo bavlněnou utěrku. Všechna špína, nečistoty nebo zbytky, které teď jsou na vaší žehličce se nakonec vypijí do utěrky, takže se ujistěte, že zvolíte opotřebovanou, kterou nebudete postrádat.
 2. 2
  Rozprašte lžíci soli na povrch ručníku. Čím hrubší sůl, tím lépe, protože má obvykle větší plochu povrchu. Zkuste pracovat například s mořskou solí.
 3. 3
  Dejte žehličku do zásuvky a zahřejte ji na nejvyšší nastavení. Úplně vypněte páru.
 4. 4
  Vyžehlete jemným tlakem povrch se solí. Špína přilne k soli a zanechá povrch žehličky třpytivě čistý. Jakmile několikrát přejedete přes sůl – dost abyste odstranili všechnu špínu ze žehličky – mělo by to stačit.
  Reklama

Metoda 2 ze 6:
Čištění žehlicí plochy octem a solí

 1. 1
  Vezměte stejné díly bílého octa a soli a mírně je ohřejte na sporáku. Při střední teplotě počkejte až se sůl úplně rozpustí, ale nenechte olej začít se vařit. Tento domácí čistič na žehlící plochu nezíská žádné ocenění za vůni, ale vaší žehličku určitě vyčistí.
 2. 2
  Sundejte octový roztok ze sporáku a nechte vychladnout. Budete chtít, aby byl ocet stále teplý, ale ne horký. Vezměte si rukavice na nádobí, které ochrání vaše ruce před teplem a nebudou po zbytek dne zapáchat jako kyselý ocet.
 3. 3
  Namočte starý hadřík do zahřátého roztoku octa a začněte hadříkem jemně otírat plochu žehličky. Na opravdu odolné usazeniny nebo dokonce popáleniny použijte k vyčištění žehlící plochy kartáč s hustými štětinami.
  • Nicméně nepoužívejte k čištění žehlící plochy drátěný kartáč. Drátěné kartáče mohou poškrábat povrch žehlící plochy, což vytvoří malé odřeniny, které nakonec udělají žehlení těžší a méně příjemné.
 4. 4
  Otřete žehlící plochu hadříkem namočeným v troše octa a otestujete žehličku. Použijte trošku octa na utěrce, abyste otřeli jakýkoliv zbývající čistící roztok. Potom zahřejte žehličku a otestujte ji na čistém ale starém kusu bavlny.
  Reklama

Metoda 3 ze 6:
Čištění žehlicí plochy komerčními čisticími prostředky

 1. 1
  Odstraňte z žehličky veškerou vodu. Podle pokynů na čisticím prostředku na žehličky se ujistěte, že je vaše žehlička vypnutá a že všechna voda z nádrže byla odstraněna.
 2. 2
  Zapněte žehličku na vysokou teplotu a kalibrujte ji na nastavení pro bavlnu, pokud takové má. Počkejte, než žehlička dosáhne vysoké teploty.
 3. 3
  Položte silný kus bavlněné látky na vaše žehlicí prkno a vymačkejte na ni doporučené množství čistícího prostředku na žehličky. Zkontrolujte dávkování a instrukce na vašem čisticím prostředku na žehličku. Některé čisticí prostředky instruují dát čisticí prostředek přímo na žehlicí plochu žehličky, zatímco jiné doporučují dát ho nejprve na látku.
 4. 4
  Krouživými pohyby vyžehlete látku obsahující čistící prostředek a ujistěte se při tom, že používáte rovnoměrný tlak. Pohybujte žehličkou po celé látce rovnoměrně celou žehlicí plochou. Vypněte žehličku. Jakmile žehlička vychladne, zkontrolujte jí, abyste se ujistili, že žehlící plocha a parní otvory jsou bez usazenin a nečistot.
  Reklama

Metoda 4 ze 6:
Čištění celé žehličky jemným saponátem

 1. 1
  Smíchejte velmi malé množství tekutého saponátu na nádobí s teplou vodou. Použijte tolik detergentu, aby sotva vytvořil pěnu. Vaším cílem při použití saponátu není vyčistit žehličku stejným způsobem, kterým myjete špinavé nádobí; chcete jí jen jemně přemýt.
 2. 2
  Namočte starý hadřík v mýdlové vodě, začněte čistit celou žehličku a věnujte zvláštní pozornost žehlicí ploše. Použití saponátu na žehlicí plochu je bezpečné, ale funguje také jako ozdravné umytí zbytku žehličky.
  • Saponát je obzvlášť užitečný u žehliček s teflonovým povrchem. Tyto teflonové žehličky hladce kloužou po látce, ale jsou náchylnější na poškrábání, takže buďte při čištění obzvlášť opatrní.
 3. 3
  Setřete mýdlové zbytky vlhkým hadříkem. Hadřík může být namočený ve vodě nebo octu. V obou případech se ujistěte, že je žehlička před použitím suchá.
  Reklama

Metoda 5 ze 6:
Čištění parních otvorů

 1. 1
  Vezměte si vatovou tyčinku a namočte ji do octa nebo roztoku octa a soli použitém v metodě dvě.
 2. 2
  Vložte vatovou tyčinku postupně do každého otvoru a zatočte s ní. Tímto točením vytřete z každého parního otvoru usazeniny a zajistíte tak rovnoměrnou aplikaci páry, když zapnete žehličku.
 3. 3
  Po vyčištění všech parních otvorů octem si vezměte čistou vatovou tyčinku a krátce s ní zatočte uvnitř každého otvoru, čímž odstraníte zbývající ocet. Ujistěte se, že v parních otvorech neuvízl žádný čisticí roztok.
 4. 4
  Použijte žehličku podle pokynů.
  Reklama

Metoda 6 ze 6:
Další způsoby, jak vyčistit žehličku

 1. 1
  Použijte pastu z jedlé sody. Vezměte stejné díly jedlé sody a vody, smíchejte je dohromady tak, abyste vytvořili pastu, a vyleštěte spodek žehlící plochy hadříkem a roztokem jedlé sody. Očistěte pastu dalším hadříkem a nastavte žehličku na páru, abyste vyčistili všechnu další pastu, která se mohla dostat do otvorů.
 2. 2
  Použijte v nádrži destilovanou vodu a ocet. Naplňte nádrž žehličky stejnými díly destilované vody (kohoutková voda má v sobě nečistoty a tak nebude fungovat) a bílého octa. Zapněte žehličku na páru a pět minut žehlete silnou bavlněnou látku. Vypotřebujte octový roztok z nádrže a vyčistěte žehlicí plochu čistou utěrkou.
 3. 3
  Použijte k vyčištění žehlicí plochy zubní pastu. [1] Dejte trochu zubní pasty přímo na studenou žehlicí plochu a ujistěte se, že pokryjete problémová místa. Setřete zubní pastu čistým hadříkem, potom nastavte žehličku na páru a pět minut žehlete párou hadřík.
  Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 574 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 9 574 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama