Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přestože se žulové desky staly populární volbou pro mnoho majitelů domů, drtivá většina si nejsou jisti, jak správně čistit a udržovat kamenný povrch. Můžete si samozřejmě koupit "prostředek na čištění žuly", ale existují i jiné způsoby, jak můžete bezpečně čistit a udržovat tyto odolné a přesto krásné desky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Pravidelná péče

 1. 1
  Připravte pracovní desku na vyčištění. Než začnete s čištěním pracovní desky, odstraňte přebytečné nečistoty a přesuňte zařízení a jiné předměty, abyste se mohli dostat do všech míst.
  • Setřete veškeré rozlité nebo lepivé zbytky na pracovní desce. Nejlépe zabráníte skvrnám na pracovní desce tím, že okamžitě odstraníte tekutiny, nebo omáčky z pracovní desky. V případě, že již tekutina zaschla, použijte horký mokrý hadr k uvolnění a odstranění zaschlých nečistot.
  • Omyjte desku teplou mýdlovou vodou a odstraňte drobky nebo jiné nečistoty. Použijte jednoduše hadr s mýdlem na očištění pracovní desky od drobků, nečistot nebo jiných látek, než budete moci důkladně vyčistit vaši pracovní desku.
 2. 2
  Vytvořte si domácí plán na vyčištění žulové pracovní desky. Ujistěte se, že budete používat čisticí prostředky, které mají vyvážené pH a neobsahují žádné kyseliny nebo kyselé typy chemikálií.
  • Naplňte kbelík nebo dřez teplou čistou vodou. Pokud můžete použít filtrovanou vodu, tím lépe.
  • Smíchejte jemný prostředek na nádobí s dezinfekčním roztokem. Smíchejte tři části prostředku na nádobí a jednu část dezinfekce. Dezinfekce funguje dobře, protože má antiseptické a čistící vlastnosti, ale obsahuje pH 7,0- stejné pH jako voda.
  • Dobře promíchejte a nechte vodu trochu vychladnout. Chcete, aby voda byla velmi teplá, ale ne vařící nebo velmi horká. Ujistěte se, že prostředek na nádobí a dezinfekce se dobře promíchaly a jsou vyvážené.
 3. 3
  Nepoužívejte na žulu amoniakové, octové, nebo citronové čističe. I když je žula velmi tvrdý povrch, je citlivý na kyselé prostředky, které se zažírají do jeho povrchu. Ocet a citron obsahují více kyselin, než je pro žulu bezpečné.
 4. 4
  Omyjte pracovní desku čistým bílým hadříkem. Pro nejlepší výsledek, použijte bílý hadřík bez vláken, která by se mohla uvolnit a zůstat na pracovní desce. Jednou z možností je použít čistou látkovou plenu, nebo hadřík z mikrovlákna.
  • Ponořte hadřík do čisticího roztoku a důkladně otřete pracovní desku. Namočte hadřík v roztoku a nechte roztok proniknout do tkaniny. Před čištěním pracovní desky vyždímejte hadřík a odstraňte přebytečnou tekutinu.
  • Přejeďte rukou přes pult a ujistěte se, že jsou všechny nečistoty odstraněny. Vzhledem k přírodním žulovým vzorům, některé skvrny nebo zbytky nečistot a skvrn nemusí být patrné pouhým okem. Nicméně pokud přejedete čistou rukou přes pracovní desku, budete moci posbírat přilepené nečistoty, které jste hadrem možná vynechali.
 5. 5
  Důkladně vyleštěte a osušte pracovní plochu. Přestože bude vaše pracovní deska čistá, některé prostředky zanechávají skvrny, pokud se co nejdříve neosuší.
  • Na osušení a vyleštění pracovní desky použijte hadřík z mikrovlákna. Nejen že odstraní skvrny, ale zvýrazní povrch a lesk pracovní desky.
  • Pokud je hadřík mokrý nebo vlhký, použijte nový suchý hadřík z mikrovlákna. Mokrý hadr vám neumožní vysušit pracovní desku, proto vyměňte původní hadřík za nový.
 6. 6
  Hotovo.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Čištění pomocí jedlé sody

 1. 1
  Na odolné skvrny použijte obklady z jedlé sody. Co se stane, když se špinavé místo stane odolnou skvrnou, kterou nejste schopni jednoduše umýt domácím prostředkem na čištění žuly? Použijte jedlou sodu na odolné skvrny, které nejdou vyčistit po jednom nebo dvou pokusech.
  • Jedlá soda je známá jako prostředek na čištění. Nazývaná také hydrogenuhličitan sodný, tento univerzální prostředek se používá od deodorantu a prostředku na čištění bazénů k zubní pastě a prostředku k čištění látek. Kromě toho se používá jako účinný čisticí prostředek na žulu.
 2. 2
  Zjistěte, jaký druh skvrn si myslíte, že máte. Čištění skvrn na vodní nebo olejové bázi pomocí jedlé sody, funguje různými způsoby. Pokud můžete, snažte se zjistit, zda vaše skvrna je na vodní nebo olejové bázi. Pomůže vám to mnohem zjednodušit práci a namíchat jedlou sodu na obklad.
 3. 3
  Připravte obklad pomocí jedlé sody. "Obklad" je oblíbené slovo pro měkké, vlhké směsi. V závislosti na tom, jaký typ skvrn máte, zde je návod, jak si obklad připravit:
  • Skvrny na vodní bázi: 1 šálek jedlé sody, 5 polévkových lžic (73,9 ml) tekutého prostředku na nádobí a dostatečné množství peroxidu vodíku k přípravě směsi podobné jogurtu.
  • Skvrny na olejové bázi: 1 šálek jedlé sody, 5 polévkových lžic (73,9 ml) tekutého prostředku na nádobí a dostatečné množství vody k přípravě směsi podobné jogurtu.
 4. 4
  Naneste obklad na skvrnu na pracovní desce. Naneste obklad na pracovní desku, překryjte obklad fólií a nechte působit alespoň den, než obklad setřete.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Impregnace k předcházení skvrn

 1. 1
  Impregnujte žulovou pracovní desku, abyste zabránili skvrnám prosakovat do porézního kamene. Naimpregnujte vaší žulovou desku každých pár let a nebudete muset pracovní desku tolik čistit. Žulová pracovní deska je řádně impregnovaná, pokud stříkající voda tvoří na povrchu kuličky. Pokud voda kuličky na povrchu pracovní desky natvoří, je čas ji znovu naimpregnovat.
 2. 2
  Vyčistěte důkladně žulovou pracovní desku prostředkem na žulu. Můžete si ho sami připravit podle První metody, nebo si ho můžete koupit ve specializovaném obchodě.
 3. 3
  Nechte žulu po očištění zcela vyschnout, než začnete s impregnací. Nechte žulu schnout 10 až 15 minut a ujistěte se, že se veškerá vlhkost odpařila, než přejdete k dalšímu kroku.
 4. 4
  Postříkejte těsnící hmotu rovnoměrně přes celý povrch žulové pracovní plochy. Ujistěte se, že těsnící hmota pokrývá každé místo pracovní plochy. Tohoto cíle dosáhnete použitím těsnící hmoty ve spreji.
  • Nevtírejte těsnící hmotu do žuly. Vtíráním těsnící hmoty hadříkem nebo papírovou utěrkou absorbujete těsnící hmotu do hadříku a ta se neabsorbuje do žuly. Pro dosažení nejlepších výsledků, odolejte nutkání otřít těsnící hmotu. Nechte ji pracovat.
 5. 5
  Počkejte 10 až 15 minut, než těsnící hmota pronikne do pracovní plochy.
 6. 6
  Po 15 minutách setřete přebytečnou těsnící hmotu. Pokud vidíte na povrchu žuly kouřový efekt, uvědomte si, že se vyčistí- nebude trvalý. Vaše pracovní deska je nyní profesionálně naimpregnovaná!
 7. 7
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Nepoužívejte čisticí prostředky, které obsahují jakýkoliv typ kyseliny, jako je bílý ocet, který může poškrábat nebo zmatnit pracovní desku.
 • Použijte různé čistící postupy na skvrny, jako jsou: inkoust nebo zvýrazňovač--dezinfekce; skvrny na olejové bázi, mastnota, kosmetika nebo dehet--aceton; zemina/plíseň--bělidlo nebo peroxid vodíku; rez--obklad.
 • Některé čisticí prostředky na kámen jsou v podobě vlhčených ubrousků. Takto se žulové pracovní desky čistí rychle a snadno!
 • Používejte podložky nebo prostírání pod jídlo a pití, abyste zabránili skvrnám nebo poškození pracovní desky.
Reklama

Varování

 • Nepokládejte horké pánve nebo talíře přímo na pracovní desku, mohli by ji ožehnout, nebo spálit povrch.
 • Mýdlo a voda bude fungovat, ale nakonec skončíte s mýdlovou usazeninou na žulové pracovní desce.
 • Vyčistěte skvrny rychle, dříve, než proniknou do žuly a budou trvalé.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Měkký bílý hadr nebo papírové utěrky.
 • Houba.
 • Čisticí prostředek na přírodní kámen.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 033 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 5 033 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama