Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Aby byly vaše rybičky zdravé a spokojené, je třeba jim každý týden čistit akvárium a přidávat do něj čerstvou vodu. Čištění akvária není nic složitého, obzvlášť, pokud si jej načasujete tak, aby řasy neměly čas vyrůst a usazenin bylo rozumné množství. V tomto článku se naučíte jak vyčistit sladkovodní i mořské akvárium.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Sladkovodní akvária

 1. 1
  Připravte si prostředky na čištění. Sepište si seznam a zkontrolujte, že máte po ruce všechno potřebné.
  • Čistou vodu v množství, které chcete vyměnit.
  • Houbičku či magnet s molitanem na otření řas z vnitřní strany skla.
  • Velký kbelík (alespoň 10 litrů).
  • Jednoduchou odsávačku, která funguje na principu sifonu (nikoliv elektrický přístroj na baterie).
  • Náhradní díly do filtru (náplň, houba, polštářky s živočišným uhlím atd.), máte-li v plánu vyčistit i filtr.
  • Speciální roztok na čištění akvarijních skel nebo roztok na bázi octa.
  • Roztok 10% chlorového bělidla v oddělené nádobě (nepovinné).
  • Kovovou nebo plastovou žiletku či ostrou stěrku (nepovinné - buďte opatrní u akvárií z plexiskla, která se snadno poškrábou).
 2. 2
  Houbičkou či magnetem očistěte stěny akvária od řas. Přejíždějte sem a tam po skle, kde je zapotřebí, můžete trochu přitlačit a vydrhnout pevněji přichycené řasy. Pokud narazíte na obzvlášť zarostlé místo, pomozte si žiletkou nebo ostrou plastovou stěrkou, kterou nános seškrabejte.
  • Chcete-li, můžete si chránit ruce gumovými rukavicemi. Jen pozor, aby předtím nepřišly do kontaktu s žádnými chemikáliemi.
  • Nepoužívejte houbičku z kuchyňského dřezu, ani cokoliv jiného, co může nést stopy mýdla či jiných látek. Čistá houbička či molitan, určené pouze na čištění akvária zabrání chemikáliím, aby kontaminovaly vodu.
 3. 3
  Rozhodněte se, kolik vody chcete vyměnit. Pokud akvárium čistíte pravidelně a vaše ryby jsou zdravé, postačí vyměnit 10 - 20 % objemu vody jednou týdně. Nemocným rybkám měňte více, alespoň 25 - 50 %.
 4. 4
  Odsajte špinavou vodu. Ponořte konec odsávačky do akvária a odsajte vodu do velké nádoby či kbelíku, dostatečně velkého, podle množství vody. Nejlepší je pořídit si kbelík, který budete používat pouze na čištění akvária - zbytky mýdla a jiných prostředků mohou být pro rybky nebezpečné. Nepoužívejte tedy lavor, do kterého dáváte vyprané prádlo, nebo kýbl na mop pro vytírání podlahy.
 5. 5
  Vyčistěte substrát. Odsávačkou prosejte substrát na dně. Odstraníte z něj tak rybí exkrementy, zbytky krmení a další nánosy. Máte-li velmi malé nebo křehké rybky, můžete přes hubici sifonu natáhnout nenošenou punčochu (jen pozor na to, aby měla dostatečně velká oka, kterými projdou usazeniny).
  • Máte-li dno akvária z písku, nepoužívejte odsávačku jako lopatku. Pomozte si pouze hadicí odsávačky bez plastového nástavce a podržte ji asi 2 - 3 cm pod povrchem písku. Odsajete tak usazeniny, aniž porušíte jeho povrch. Můžete také písek prohrábnout prsty (ujistíte se tak, že v něm není zahrabán žádný živočich). Usazeniny, v něm zachycené vyplavou na povrch.
 6. 6
  Očistěte dekorace. Předměty v akváriu také potřebují vyčistit! Zvýšené množství řas znamená, že je voda příliš bohatá na živiny. Můžete předměty otřít houbičkou nebo nepoužitým zubním kartáčkem, nejlépe v kbelíku se starou odsátou vodou.
  • Máte-li s vyčištěním dekorací potíže, vytáhněte je z akvária a na 15 minut je namočte do 10% roztoku chlorového bělidla. Pak je přelijte vroucí vodou a nechejte uschnout, než je vrátíte zpět do akvária.
  • Pokud je na dekoracích silný nános řasy, pomůže méně krmit, nebo častěji akvárium čistit.
 7. 7
  Doplňte čerstvou vodu. Odsátou vodu nahraďte čistou, ošetřenou, o stejné teplotě jako má ta v skváriu. Ověřte si to teploměrem. Pro zdraví rybek je stálá teplota velmi důležitá.[1] Pamatujte na to, že voda, která je pro vás vlažná, je pro většinu ryb příliš horká.
  • Pokud používáte vodu z kohoutku, musíte ji před nalitím do akvária upravit speciální chemií. Zbavíte ji tak těžkých kovů a jiných látek, které rybkám škodí.
  • Jestliže má voda příliš vysokou koncentraci nitrátů, můžete ji z 50 - 75% naředit destilovanou vodou (normálně se to nedoporučuje, protože voda je pak tak čistá, že z ní rybky nemohou čerpat žádné minerály). Také můžete použít pramenitou balenou vodu, která obsahuje všechny užitečné prvky.
 8. 8
  Zvažte přidání soli do sladké vody. Mnoho druhů ryb (včetně perleťovek, neonek a terčovců) díky ní mají delší a zdravější život. Sůl do sladkovodních akvárií pomáhá předcházet nemocem jako je kožovec rybí (Ichthyophthirius multifiliis).
 9. 9
  Vodu nějakou dobu sledujte. Počkejte několik hodin, až se usadí rozvířený písek a voda bude křišťálově čistá. Dají se sice koupit i speciální roztoky na čištění vody, ale snažte se je nepoužívat. Pokud voda zůstane zakalená, jde o nějaký skrytý problém, který chemikálií jen zamaskujete, ale nevyřešíte. Nezapomeňte také nechat dostatečnou mezeru mezi hladinou a krycím sklem, aby mohl z vody unikat kysličník uhličitý a ryby mohly dýchat a protáhnout si hřbetní ploutve.
 10. 10
  Vyčistěte akvárium zvenku. Otřete skla včetně krycího, světlo i případný externí filtr atd. Pozor, výpary z amoniaku, který obsahuje většina běžných čisticích prostředků, mohou rybkám ublížit. Používejte tedy jen takové, speciálně určené pro péči o akvária. Můžete si také vyrobit vlastní roztok na bázi octa, chcete-li.
 11. 11
  Jednou měsíčně vyměňte náplň filtru. Stará uhlíková náplň je pro ryby nebezpečná. Ve filtru stejně nežije příliš mnoho užitečných bakterií, většina jich sídlí v substrátu, takže výměna náplně nijak neohrozí přirozenou rovnováhu ekosystému. Můžete sice náplň pod tekoucí vodou každý týden opláchnout, je-li hodně špinavá, ovšem tu trochu užitečných bakterií, které tam přece jen mohou být, by byla škoda ztratit. Propláchnutí náplně navíc nenahrazuje její výměnu, kterou i tak budete muset jednou za měsíc provést.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Mořská akvária

 1. 1
  Připravte si vše potřebné. Mořská akvária potřebují oproti sladkovodním pár pomůcek navíc. Mějte po ruce následující:
  • Čistou vodu v množství, které chcete vyměnit.
  • Houbičku či magnet s molitanem na otření řas z vnitřní strany skla.
  • Velký kbelík (alespoň 10 litrů).
  • Jednoduchou odsávačku, která funguje na principu sifonu (nikoliv elektrický přístroj na baterie).
  • Náhradní díly do filtru (náplň, houba, polštářky s živočišným uhlím atd.), máte-li v plánu vyčistit i filtr.
  • Speciální roztok na čištění akvarijních skel nebo roztok na bázi octa.
  • Směs solí
  • Proužky na měření pH
  • Refraktometr, hygrometr, nebo sondu na měření salinity.
  • Teploměr
  • Roztok 10% chlorového bělidla v oddělené nádobě (nepovinné).
  • Kovovou nebo plastovou žiletku či ostrou stěrku (nepovinné - buďte opatrní u akvárií z plexiskla, která se snadno poškrábou).
 2. 2
  Houbičkou či magnetem očistěte stěny akvária od řas. Přejíždějte sem a tam po skle, kde je zapotřebí, můžete trochu přitlačit a vydrhnout pevněji přichycené řasy. Pokud narazíte na obzvlášť zarostlé místo, pomozte si žiletkou nebo ostrou plastovou stěrkou, kterou nános seškrabejte.
 3. 3
  Odsajte vodu. U mořského akvária vyměňujte každé dva týdny přibližně 10% obsahu vody. Pro odstranění nitrátů by to mělo být dostačující množství.[2]
 4. 4
  Vyčistěte substrát. Odsávačkou prosejte substrát na dně. Odstraníte z něj tak rybí exkrementy, zbytky krmení a další nánosy. Máte-li velmi malé nebo křehké rybky, můžete přes hubici sifonu natáhnout nenošenou punčochu (jen pozor na to, aby měla dostatečně velká oka, kterými projdou usazeniny). Máte-li dno akvária z písku, nepoužívejte odsávačku jako lopatku. Pomozte si pouze hadicí odsávačky bez plastového nástavce a podržte ji asi 2 - 3 cm pod povrchem.
 5. 5
  Očistěte dekorace. Předměty v akváriu také potřebují vyčistit! Zvýšené množství řas znamená, že je voda příliš bohatá na živiny. Můžete předměty otřít houbičkou nebo nepoužitým zubním kartáčkem, nejlépe v kbelíku se starou odsátou vodou
 6. 6
  Vyčistěte solné mapy. Mořská voda za sebou při odpařování zanechává tenkou krustu solných krystalů. Otřete tato místa vlhkou houbičkou a pak doplňte odsátou vodu.
 7. 7
  Připravte si směs solí. Výměna vody v mořském akváriu je o něco složitější, než ve sladkovodním. Musíte dbát na to aby teplota, salinita a pH byly v rozmezí hodnot, příznivých pro vaše rybky. S přípravou začněte nejlépe den před samotným čištěním.
  • Kupte si destilovanou vodu, nebo speciální vodu pro mořská akvária. Tu seženete ve zverimexu či na internetu. Nalijte vodu do čistého, plastového kbelíku, nejlépe rezervovaného jen pro akvaristiku.
  • Vodu ohřejte speciálním topením, které rovněž koupíte ve zverimexu.
  • Přidejte směs solí. Taktéž ji zakoupíte v obchodě s chovatelskými potřebami. Řiďte se instrukcemi na obalu a v příbalovém letáku. Všeobecně se doporučuje cca 1/2 šálku soli na 3 litry vody.
  • Nechte vodu přes noc stát, aby se provzdušnila. Ráno pak refraktometrem, hygrometrem nebo sondou zkontrolujte její salinitu. Ideální hodnota pro většinu druhů rybek se pohybuje mezi 1.021 a 1.025. Také změřte teplotu vody. Pro mořské ryby se doporučuje teplota od 23 do 28°C.
 8. 8
  Teplotu kontrolujte každý den. Mořské ryby nesnášejí velké výkyvy, mají-li dobře prospívat.
  Reklama

Tipy

 • Když necháte vodu z kohoutku pár hodin odstát, odpaří se z ní chlor ale chloramin nikoliv. A přitom je pro rybky stejně škodlivý. Používejte proto vždy speciální akvaristickou chemii. Že máte ve vodě chlor poznáte snadno - rybky budou mít zářivě rudé žábry. Je to známka jejich chemického popálení.
 • Pořiďte si odsávačku v odpovídající velikosti. Bude-li příliš malá, strávíte čištěním akvária celý den, příliš velkou odsajete vodu dřív, než vyčistíte substrát.
 • Čím větší akvárium, tím menší práce s jeho údržbou a tím spíše vám projde nějaká ta chyba. Větší akvárium si lépe udržuje vlastní ekosystém a změna jeho parametrů déle trvá.
 • Snažte se zvyknout si na čištění akvária bez toho, abyste museli vylovit rybky. Pokud to jinak zkrátka nejde, přidejte následně do akvária speciální chemii pro obnovu slizové vrstvičky, jež chrání rybí pokožku. Je to dobrý příklad situace, kdy se hodí mít k dispozici malé akvárium coby karanténu/nemocnici.
 • Dávejte pozor, aby akvárium nepřišlo do kontaktu s ničím, znečištěným mýdlem. Mýdlo může rybky otrávit.
 • Kvůli čištění zpravidla není nutné rybky z akvária vylovit.
 • Po každém použití odsávačku vydezinfikujte horkou vodou. Zahubíte tak možné mikroby, a choroboplodné zárodky, které byste si jinak mohli zanést zpět do akvária. Plus i vy sami se budete cítit lépe, až budete příště brát konec hadice do úst.
 • Máte-li filtr s motorkem, budete muset pravidelně čistit jeho pohyblivé součásti od usazenin.
 • Nepoužívejte k vypláchnutí filtru vodu z kohoutku, chlor a chloramin rybkám ubližuje.
 • Při úpravě vody akvaristickou chemií můžete přidat i preparát pro omezení růstu řas. Dekorace a skla se vám tak budou snadněji udržovat. Je to také vhodná chvíle pro přidání tekutého hnojiva pro akvarijní rostliny (pokud je máte).
Reklama

Varování

 • Nikdy nedopusťte, aby vnitřek akvária přišel do styku s čímkoliv, co může nést stopy mýdla. A to včetně vašich rukou, sítěk, vzduchovacích hadiček atd.
 • Předtím, než ponoříte ruce do akvária, vždy je důkladně opláchněte čistou vodou. Dobrou volbou je i desinfekce na ruce na bázi alkoholu.
 • Pokud jste dlouho vodu v akváriu nevyměňovali, začněte pozvolna. Každý týden vyměňte malé množství. Náhlá velká změna může rozvrátit ekosystém a chemismus vody a rybkám tak přivodit šok.
 • Nikdy rybky nechytejte do síťky, pokud to není nezbytné. Je to pro ně stresující a navíc tak poškozujete ochrannou slizovou vrstvičku. Je-li to z nějakého důvodu nevyhnutelné, buďte opatrní a následně vodu ošetřete přípravkem pro podporu obnovy slizové vrstvy a rybí pokožky.
 • Máte-li uhlíkový filtr, náplň každé dva týdny vyměňujte. Po té době totiž uhlík uvolňuje nahromaděné toxiny zpět do vody. Starou náplň vysypte a zlikvidujte, a nádobku naplňte čistou, nepoužitou.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Správně ošetřená čistá voda v dostatečném množství
 • Houbička nebo magnet pro čištění skel od řas
 • Velký kbelík (alespoň 10 litrů), speciálně rezervovaný pro akvaristiku
 • Jednoduchá manuální odsávačka (ne zařízení na baterie)
 • Náplň do filtru (kapsle s uhlíkem, houba, molitan, atd.), pokud zároveň čistíte i filtr
 • Čistící prostředek na sklo, vhodný pro akvaristiku, či domácí roztok vody s octem
 • Směs (pouze pro mořská akvária)
 • Proužky na měření pH
 • Refraktometr, hygrometr nebo sonda na měření salinity (pro mořská akvária)
 • Teploměr
 • 10% roztok chlorového bělidla v oddělené nádobě (nepovinné)
 • Žiletka nebo ostrá plastová stěrka (nepovinné)
 • Síťka (jen pro jistotu)
 • Ručník či utěrka, pro případ že nechtěně rozlijete vodu
 • Akvaristická chemie

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 51 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 753 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 9 753 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama