Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bílé boty jsou sice cool, ale mají jednu nevýhodu-snadno se zašpiní. Skvrny, šmouhy, špinavé otisky-ty všechny ulpívají na vašem novém páru skvělých bílých „vansek“. Boty této značky se naštěstí snadno čistí a existuje množství metod jak jim vrátit běloskvoucí vzhled.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Ruční čištění

 1. 1
  Připravte si čistící prostředek. Použití směsi pracího prostředku a teplé vody je jednoduchým způsobem čištění bot. Ve velké míse (lavoru) smíchejte 1 díl pracího prostředku s 8 díly teplé vody. Počítejte s tím, že pokud máte „vansky“ extrémně špinavé, budete si muset připravit na druhou botu nové čistidlo. Pokud zrovna nemáte prací prostředek, zkuste jednu z následujících alternativ.
  • Smíchejte 1 díl mycího přípravku na nádobí s 8 díly teplé vody
  • Smíchejte 1 díl čistidla na okna s 8 díly teplé vody
  • Smíchejte 1 díl šamponu s 8 díly teplé vody
  • Použijte čistící přípravek Vans, dostupný v maloobchodech zastupujících tuto značku
 2. 2
  Připravte druhou mísu s čistou vodou. Tu použijete na proprání čistícího hadříku.
 3. 3
  Namočte hadr do čistícího přípravku a vydrhněte své boty. V jeden okamžik se věnujte pouze jedné části boty a drhněte krouživým pohybem. Properte hadr v čisté vodě, namočte do čistidla a pokračujte, dokud nebude textilní část obou bot čistá.
  • Stejnou metodu můžete použít i pro čištění vnitřku bot.
  • Chcete-li umýt tkaničky zvlášť, namočte je do čistidla, které jste si odlili do menší misky. Potom je omyjte v čisté vodě a vyždímejte.
 4. 4
  Gumové části bot vyčistěte zubním kartáčkem. V gumových částech „vansek“ se může špína a bláto snadno dostat do hůře přístupných míst a pevně ulpět. Proto bude potřeba použití něčeho pevnějšího než obyčejného hadříku. Namočte starý zubní kartáček v čistidle a vydrhněte strany podrážek a další gumové části bot.
  • Pokud nemáte po ruce žádný kartáček, použijte hrubou stranu houbičky na nádobí.
  • Jestliže nejsou gumové části extrémně špinavé, postačí k odstranění lehkých skvrn např. vlhčené ubrousky.
 5. 5
  Dočistěte boty čistým vlhkým hadříkem. Odstraňte poslední zbytky špíny a pěny z čistidla. Potom zkontrolujte, zda jste spokojeni s výslednou barvou . Pokud objevíte místa, na která čistidlo nezabralo, přejděte k technice pro odstranění skvrn.
 6. 6
  Vycpěte boty novinami a nechte je schnout na vzduchu. Noviny pomůžou udržet během schnutí správný tvar bot. Položte je na slunné místo a nechte kompletně vysušit předtím, než do nich navléknete tkaničky a poprvé je obujete.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Mytí v automatické pračce

 1. 1
  Vytáhněte tkaničky a vyjměte vložky. Tato jednoduchá metoda je výborná pro textilní „vansky“ zamazané od bláta (nepoužívejte na semišové nebo kožené boty). Vytáhněte tkaničky a vyjměte vložky.
 2. 2
  Vložte boty, vložky a tkaničky do povlaku na polštář. Ten ochrání boty i vaši pračku před poškozením během pracího cyklu. Ujistěte se, že povlak je pevně zavázán a během praní nepovolí.
 3. 3
  Perte na mírný program v teplé vodě. To postačí k vyčištění bot, aniž by se poškodily. Nepoužívejte horkou vodu ani na hodně špinavé boty. Mohla by rozpustit lepidlo držící boty pohromadě.
  • Použijte stejné množství pracího prostředku jako byste prali malou dávku prádla.
  • Neperte boty s jinými kousky vašeho šatníku, zejména s těmi jemnými. Boty by je mohly poškodit.
 4. 4
  Vycpěte boty novinami a nechte je vyschnout na vzduchu. Nesušte je v sušičce, a to ani na nízkou teplotu-mohla by poškodit zmiňované lepidlo. Vycpěte je novinami pro udržení tvaru a položte na slunné místo.
  • Pokud nejste spokojeni s výsledkem, přejděte k technice na odstranění skvrn.
  • Po vysušení vložte zpátky vložky a tkaničky.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Odstranění skvrn a oděrek

 1. 1
  Použijte některý z na trhu dostupných odstraňovačů skvrn. Ty obsahují efektivní složky, které jsou schopné odstranit většinu skvrn z vašich bílých bot, včetně trávy a bláta. Vhodné jsou i na čištění podrážek. Čističe používejte vždy podle návodu od výrobce.
 2. 2
  Zkuste čistit lihem. Líh je účinné čistidlo lehkých odřenin, inkoustových skvrn a podobných dalších nečistot. Namočte vatový tampon v lihu, navlhčete špinavé místo a jemně stírejte, dokud skvrna nezmizí.
  • Vyzkoušejte také odlakovač na nehty.
  • Pokud máte „vansky“ zmazané od barvy, zkuste použít kapku ředidla.
 3. 3
  Prášek do pečiva a peroxid vodíku. Voda, prášek do pečiva a peroxid vodíku společně tvoří skvělou směs pro čištění bílých bot. Pokud nemáte peroxid vodíku, vystačíte si se základní pastou z prášku do pečiva a vody:
  • 1 čajová lžička prášku do pečiva, ½ lžičky peroxidu vodíku a ½ lžičky vody.
  • Kartáčkem na zuby namočeném ve směsi vydrhněte skvrny.
  • Nechte připravenou směs na botách schnout alespoň 30 minut.
  • Jakmile směs zaschne, omyjte boty čistou vodou a pokračujte dokud je potřeba.
 4. 4
  Citrónová šťáva. Citronová šťáva je dalším domácím likvidátorem skvrn. Smíchejte 1 díl citronové šťávy a 4 díly vody. Ve směsi namočte houbičku a vydrhněte skvrny. Omyjte čistou vodou.
 5. 5
  Bělidlo. Řešením silného znečištění může být i bělidlo. Jedná se o nebezpečnou substanci, takže si dejte pozor na případné vdechnutí nebo kontakt s kůží. Oblečte se do starého, nepotřebného oblečení, bělidlo zanechává bílé skvrny na všem, čeho se dotkne. Postupujte takto:
  • Smíchejte 1 díl bělidla a 5 dílů vody. Nezředěné bělidlo by mohlo bílou látku obarvit na žluto.
  • Namočte kartáček v bělidle a vydrhněte skvrny.
  • Omyjte čistou vodou.
  • Opakujte proces dokud skvrny nezmizí.
 6. 6
  K zakrytí skvrn použijte zubní pastu. Pokud potřebujete boty rychle a nechcete ztrácet čas čistícím procesem, naneste trochu bílé zubní pasty na zašpiněné místo a vtírejte ji do látky dokud se skvrna neztratí. Ve volném čase pak použijte některou z výše uvedených metod.
  Reklama

Tipy

 • Ošetřete své „vansky“ voděodolným lakem. Při příštím nákupu na to myslete a pořiďte si vlastní voděodolný přípravek nebo si nechce boty ošetřit přímo v obchodě.
Reklama

Varování

 • Čištění, při kterém se boty namáčí do vody, není obecně vhodné pro ty s koženými díly.
 • Bělidlo může způsobit vyblednutí jakékoli barevné části bot.
Reklama

O tomto wikiHow

Carroll Kelly
Spoluautorem článku je :
Specialistka na péči o obuv
Tento článek spoluautorem článku je Carroll Kelly. Carroll Kelly je specialistka na péči o obuv a majitelka Austin Shoe Hospital v texaském Austinu. S více než 37 lety zkušeností se Carroll specializuje na udržitelné boty, boty, opasky, kabelky a opravy zavazadel. Carroll promovala s bakalářským titulem na University of Texas. Austin Shoe Hospital je rodinný podnik, který začal před více než 105 lety z kočáru taženého jedním koněm. Dnes jsou největší a nejuznávanější společností na opravu obuvi na světě. Tento článek byl zobrazen 4 368 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 4 368 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama