Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dlažba je trvanlivým a odolným řešením podlahy pro kuchyně, koupelny a jiné místnosti, ve kterých je čas od času hodně vlhko. Se správnou péčí může dlažba mnoho let vypadat jako nová. naučte se pár fíglů, jak dlažbu čistit, jak si poradit se zažranou špínou, a jak vyčistit spáry. Popsané techniky se hodí na keramiku i umělý kámen.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Základní čištění dlažby

 1. 1
 2. 2
  Vytírejte podlahu teplou vodou. Pokud není podlaha ušpiněná, nebo nepotřebuje důkladnější vyčištění, postačí vytírání obyčejnou teplou vodou. Vyperte potom mop v horké vodě a zopakujte se zbytkem podlahy, dokud nebude celá dlažba čistá.
  • Pro každodenní jednoduché čištění každý den podlahu setřete vlhkým hadrem.
 3. 3
  Usušte podlahu. Ať už použijete vodu, nebo vodu se saponátem, suchým mopem pak podlahu přetřete, až budete hotovi. Zabráníte tím tomu, aby se špína nahromadila ve spárách.
 4. 4
  Okamžitě podlahu vyčistěte, pokud na ni omylem něco rozlijete. Pokud upustíte sklenici džusu, nebo i vody, okamžitě dlažbu vytřete. Čím déle necháte nečistoty na podlaze, tím delší dobu se bude moci vsakovat do spár. Zaschlý pomerančový džus a další sladké tekutiny jsou navíc velmi lepkavé.
 5. 5
  Špinavější věci vyčistěte desinfekcí. Pokud například vaše zvíře nechtěně vysypalo misku krmení, přestříkejte skvrnu desinfekcí a potom otřete vlhkým mopem.
  • Je-li to možné, použijte desinfekci jen na postižené místo. Silné chemikálie mohou dlažbu při častém používání poškodit.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Hloubkové čištění

 1. 1
  Vytřete podlahu teplou vodou s octem. Smíchejte 3 litry vody s 1/2 šálku octa a pak podlahu vytřete jako obvykle. Pokud dlažba stále nevypadá tak čistá, jak byste chtěli, vytřete ještě jednou a použijte směs vody a saponátu.
  • Opláchněte podlahu teplou, čistou vodou. Je důležité odstranit všechny zbytky saponátu, aby nezůstaly na dlažbě, jinak by přitahovaly špínu.
  • Na mramorovou podlahu nepoužívejte ocet ani jiné chemikálie. Najděte si na internetu návod, jak vyčistit mramorovou podlahu.
 2. 2
  Odstraňte z podlahy zaschlé šmouhy špíny. Pokud je špína v dlažbě zažraná, vyrobte si speciální čistící pastu.

 3. 3
  Naučte se, jak dlažbu zbavit plísně. Obzvlášť v koupelnách se na dlažbě může začít tvořit plíseň. Nejlepší způsob, jak tomu zamezit, je po sprchování místnost vyvětrat a udržet tak podlahu v suchu. Pokud se plíseň přece jen objeví, zlikvidujte ji s pomocí roztoku amoniaku.

 4. 4
  Odstraňte z podlahy stopy rzi. Pravděpodobně to nebudete muset dělat příliš často, ale pokud je to zapotřebí, pomůže kerosen nebo benzín.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak vyčistit spáry ve dlažbě

 1. 1
  Vyzkoušejte obyčejnou gumu. Tento trik je skvělý při čištění menších částí špinavých spár. Jednoduše vezměte měkkou kancelářskou gumu a třete ušpiněné místo, dokud nebude špína pryč. Guma by měla být nejlépe bílá nebo mít jinou světlou barvu.
 2. 2
  Použijte jedlou sodu. Většina špinavých spár se dá touto přírodní metodou jednoduše vyčistit.
 3. 3
  Odstraňte zažranou špínu chlorovým bělidlem. Pokud přírodní způsob selže, zkuste roztok bělidla.

  Reklama

Tipy

 • Můžete si také zakoupit speciální kartáček na čištění spár, který je určen na podlahy a obkladačky.
 • Když budete mýt a sušit podlahu po částech, vaše výsledky budou lepší.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 13 713 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 13 713 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama