Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Propláchněte štětiny štětce pod vlažnou tekoucí vodou. Namočte štětec do hrnku naplněného vodou a dětským šamponem. Promíchejte směs štětcem a poté štětiny propláchněte pod teplou vodou. Jako další štětec jemně osušte a vytvarujte štětiny do původního tvaru a nechte štětec uschnout. Jakmile štětec uschne, načechrejte prsty štětiny.

Metoda 1 ze 3:
Čištění lehce zašpiněných štětců

 1. 1
  Prohlédněte si štětce. Používali jste je k aplikaci pudrového nebo tekutého make upu? Pokud jste štětce používali s krémovým make upem, budete je muset vyčistit pořádně a těm, které jste používali na pudrové produkty, bude stačit lehčí vyčištění. Podívejte se na sekci tohoto článku s názvem Čištění velmi zašpiněných štětců.
 2. 2
  Propláchněte štětiny štětce pod vlažnou tekoucí vodou. Snažte se, aby se voda nedostala pod kovovou svorku, protože voda by mohla narušit lepidlo, které drží štětiny uvnitř štětce. Vyplachujte štětec tak dlouho, dokud nevypláchnete většinu starého make upu. Štětiny směřujte směrem dolů, aby jím voda protékala a štětiny se vám netřepily. Pokud by se vám voda dostala pod kovovou svorku štětce, riskujete jeho poškození.
  • Nepoužívejte horkou vodu, ta může štětiny také poškodit.
 3. 3
  Naplňte šálek nebo malou misku vodou. Budete potřebovat ¼ šálku (asi 56 ml) vlažné vody. Nepoužívejte horkou vodu, poškodila by štětiny.
 4. 4
  Přidejte do vody trochu dětského šamponu. Přidejte do vody 1 lžíci dětského šamponu a jemně promíchejte.[1]
  • Pokud nemáte dětský šampon, použijte jemné tekuté mýdlo.[2]
 5. 5
  Namočte štětec do vody a promíchejte. Namočit byste měli pouze dolní polovinu štětin, jejich zbytek, ani rukojeť do vody nenamáčejte.
 6. 6
  Vyndejte štětec z vody. Jemně štětiny promněte mezi prsty a vytvořte pěnu, aby se uvolnily zbytky make upu a nečistot.
 7. 7
  Propláchněte štětiny pod vlažnou vodou. Mněte štětiny pod tekoucí vodou, abyste vypláchli mýdlo. Proplachujte, dokud nebude protékat čistá voda. Rukojeť do vody nenamáčejte.
 8. 8
  Štětiny jemně osušte. Vezměte si ručník a jemně s ním štětiny otřete a snažte se vymáčknout přebytečnou tekutinu. Ručník kolem štětin jemně omotejte a zmáčkněte.[3]
 9. 9
  Vytvarujte štětiny. Pokud se vám štětiny při čištění zohýbaly, budete je muset znovu vytvarovat. Pomocí prstů je jemně narovnejte, natáhněte a vytvarujte do původního tvaru.
 10. 10
  Nechte štětce uschnout. Nepokládejte je zpět na ručníky, aby vám nezplesnivěly. Položte je na pracovní plochu a štětiny nechte přesahovat tak, aby se nedotýkaly povrchu.[4]
 11. 11
  Načechrejte štětce. Až štětce úplně uschnou, jemně je prsty načechrejte. Štětce nyní můžete zase běžně používat.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Čištění velmi zašpiněných štětců

 1. 1
  Prohlédněte si štětce. Pokud jste štětce používali k nanášení tekutého make upu, voda s mýdlem vám k jejich vyčištění stačit nebude. Budete potřebovat trochu oleje, abyste make up ze štětin uvolnili, obzvláště pokud byl make up na štětci delší dobu.
 2. 2
  Nalijte malé množství oleje na papírovou utěrku. Přehněte papírovou utěrku nebo ubrousek a nalijte do něj malé množství oleje. Můžete použít lehký olivový nebo mandlový olej.[5] Namočte štětiny štětce do oleje a zakružte jimi. Nenamáčejte celý štětec do oleje.[6] Jemně štětinami přejíždějte po papírové utěrce sem a tam, uvolníte tak nečistoty.
 3. 3
  Propláchněte štětiny pod vlažnou vodou. Dejte pozor na to, abyste štětiny naklonily směrem po proudu vody. Nenamáčejte tu část štětce, kde se spojují štětiny s rukojetí. Kovová svorka by vám mohla zrezavět a lepidlo uvnitř by se mohlo uvolnit. Proplachujte štětec pod vodou tak dlouho, dokud nevypláchnete většinu starého make upu.
  • Nepoužívejte horkou vodu, mohla by poškodit štětiny.
 4. 4
  Do dlaně si vymáčkněte trochu dětského šamponu. Pokud nemáte dětský šampon, můžete použít i jemné tekuté mýdlo.
 5. 5
  Zakružte štětinami štětce v dlani. Namočte štětiny do šamponu a jemnými krouživými pohyby štětcem přejíždějte po dlani. Štětiny by se měly neustále dotýkat vaší pokožky. Uvidíte, jak se šampon ve vaší dlani zabarvuje špínou. To je dobře, make up se vyplavuje ze štětce.
 6. 6
  Vypláchněte štětec pod vlažnou tekoucí vodou. Pomocí prstů lehce masírujte štětiny a vyplachujte šampon. Opět platí, snažte se vyhnout kovovým částem a štětiny proplachujte po proudu vody. Pokračujte, dokud štětcem nebude protékat čistá voda.
 7. 7
  Vysušte štětiny, a pokud je třeba, vytvarujte je. Jakmile štětcem protéká čistá voda, vyndejte štětec u vody a jemně kolem něj omotejte ručník. Pomocí prstů ze štětin vymáčkněte přebytečnou vodu. Poté štětec vyndejte z ručníku a štětiny vytvarujte do původního tvaru. Můžete je rozevřít do tvaru vějíře, natáhnout je nebo je naopak vytvarovat do špičky. Snažte se štětiny vrátit do původního tvaru.
 8. 8
  Štětce rozložte tak, aby vyschly. Nepokládejte štětce na ručník, mohla by se v nich vytvořit plíseň. Místo toho štětce rozložte na rovný povrch tak, aby jejich štětiny přesahovaly přes okraj a neležely přímo na povrchu, ale volně schly ve vzduchu.
 9. 9
  Načechrejte štětiny. Pokud byl váš štětec nadýchaný, některé štětiny mohou zůstat slepené i poté, co štětec uschne. Pokud tomu tak je, štětec jemně načechrejte.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Péče o štětce a jak je udržet čisté

 1. 1
  Vězte, jak často štětce čistit. Špinavé štětce nejen šíří bakterie, ale mohou také ovlivnit barvu vašeho make upu. Některé druhy make upu také mohou poškodit štětiny, pokud jej na nich necháte příliš dlouho. Zde je několik tipů, jak čistit štětce, v závislosti na druhu jejich štětin:[7]
  • Štětce s přírodními štětinami čistěte každý týden. Patří sem štětce, které používáte na pudrové produkty, tvářenky a oční stíny, či bronzery.
  • Syntetické štětce byste měli čistit obden. Patří sem štětce, které používáte na make upy na bázi krému či vody, jako jsou rtěnky, krémové tvářenky a tekuté nebo gelové oční linky.
 2. 2
  Štětce nenechávejte během schnutí stát štětinami nahoru. Voda by stékala po rukojeti a štětec by vám mohl zreznout nebo začít hnít. Lepidlo, které drží štětiny pohromadě by se také mohlo uvolnit.[8]
  • Štětce můžete skladovat postavené, jakmile zcela uschnou.
 3. 3
  Na štětce nepoužívejte fén, ani žehličku. Horko z fénu či žehličky by mohlo poškodit štětiny – i když jsou přírodní, jako ty kozí nebo velbloudí. Štětce na make up jsou daleko citlivější, než vlasy na hlavě.[9]
 4. 4
  Štětce nechte uschnout na dobře větraném místě. Pokud budete štětce sušit na vlhkém místě, jako je koupelna, mohou vám začít plesnivět, protože v této místnosti není dostatečné proudění vzduchu. Výsledkem bude štětec zapáchající zatuchlinou. Fuj![10]
 5. 5
  Skladujte své štětce správně. Uložte štětce buď do nějakého kelímku, nebo je položte na rovný povrch. Nepokládejte štětce štětinami dolů, zohýbaly a polámaly by se.[11]
 6. 6
  Štětce můžete také dezinfikovat. Než štětce rozložíte a necháte je uschnout, můžete je propláchnout roztokem octa a vody. Nemějte strach, silný zápach octa vyprchá, jakmile štětce uschnou. Naplňte si malou roztokem vody a octa v poměru dva díly vody, jeden díl octa. Zamíchejte štětinami roztok, buďte však opatrní, abyste nenamočili i kovové části, které drží štětiny uvnitř. Štětiny propláchněte čistou vodou a nechte uschnout.[12]
  Reklama

Tipy

 • Vlhčené dětské ubrousky jsou skvělé k otírání štětců a kosmetických taštiček.
 • Odličovací ubrousky vám také skvěle poslouží.
 • Vyhněte se čistidlům, které ve štětcích zanechají silnou vůni, zbytky nebo štětiny poškodí (tekutý prostředek na nádobí, prací gel, mandlový a olivový olej, peelingové produkty).
 • Pokud je to možné, nechte štětce viset, aby vyschly. Můžete je přichytit kolíčkem nebo je připenit na ramínko s klipy.
Reklama

Varování

 • Štětce nechte zcela uschnout předtím, než je použijete, to platí obzvláště pro pudrové produkty. Pokud budou štětce jen vlhké, mohli byste si zničit pudrové produkty.
 • Na štětce nepoužívejte horký vzduch, nechte je uschnout na volném vzduchu.
 • Nenamáčejte do vody celý štětec, mohl by se vám rozlepit.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Voda
 • Dětský šampon nebo jemné tekuté mýdlo
 • Lehký olivový nebo mandlový olej (pro velmi zašpiněné štětce)
 • Ručník

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 324 krát
Kategorie: Make up
Stránka byla zobrazena 8 324 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama