Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každá lednička potřebuje čas od času důkladně vyčistit zevnitř i zvenku. Police je třeba očistit od rozlitého mléka a potraviny s prošlým datem trvanlivosti potřebují vyhodit do koše. I když to není zrovna nejmilejší úkol, s následujícími radami se naučíte, jak jej hravě zvládnout. Ušetříte tak spoustu času a energie.

Část 1
Část 1 ze 5:

Čištění ledničky zevnitř

 1. 1
  Vyndejte z ledničky veškeré potraviny. Položte je na stůl nebo kuchyňskou linku a úplně ledničku vyprázdněte. Budete potřebovat prázdnou ledničku, abyste viděli, co vás čeká.
 2. 2
  Vyhoďte do koše veškeré potraviny s prošlým datem trvanlivosti, plesnivé potraviny nebo prostě ty, které nebudete jíst. Vložte je do pytle a zabraňte tak šíření plísně nebo špíny. Každoroční nebo sezónní úklid ledničky nám vždy připomene, na které potraviny jsme zapomněli a nechali je prohrát jejich boj s časem. To se stává. Zbavte se jich, nebo ne, na vlastní nebezpečí.
  • Neváhejte vyhodit věci, které nikdy nepoužíváte. Nakládané okurky, které jste pořídili před sto lety a od té doby je skladujete vzadu v ledničce můžete pravděpodobně vyhodit.
  • Po takovém vyčištění lednice vyneste koš, aby vám byt či dům nezapáchal po vyhozeném jídle.
 3. 3
  Vyndejte z ledničky všechny police, šuplíky, nebo jakékoliv jiné pohyblivé povrchy. Strčit hlavu do útrob ledničky při snaze o vyčištění každé poličky a šuplíku není příjemné ani efektivní. Rychlejší bude, vyndáte-li police a ostatní povrchy ven a postavíte je poblíž dřezu, kde je poté omyjete.
 4. 4
  Umyjte vlastní rukou police a šuplíky. Vnitřní části ledničky většinou nepatří do myčky nádobí. Připravte si mýdlovou vodu, vezměte si štětku na nádobí nebo houbu s abrazivní vrstvou a začněte čistit vybavení vyndané z ledničky. Přichází chvíle pravdy.
  • Nikdy nemyjte studené skleněné police z ledničky horkou vodou. Náhlá změna teploty by mohla způsobit prasknutí skla. Použijte studenou vodu nebo nechte před mytím polici ležet na pokojové teplotě.
  • Na rozsáhlejší skvrny od nápojů a jídla se nebojte použít horkou vodu a čpavek. Nařeďte trochu čpavku horkou vodou (poměr 1:5 by měl stačit) a nechte touto směsí chvíli skvrnu odmočit, než ji vydrhnete.
  • Nechte rošty, police, šuplíky řádně oschnout, než je opět zasunete do lednice.
 5. 5
  Vnitřní stěny ledničky otřete vaším oblíbeným čistícím prostředkem. Zbavte se těch největších skvrn a ostatní plochy otřete hadříkem nebo houbou.
  • Pravděpodobně nebude nejlepší použít na čištění mýdlo nebo chemický čistič: ty by mohly v ledničce zanechat pach, který by poté potraviny pohltily. Následující přírodní prostředky vám mohou přijít vhod:
   • 2 lžíce jedlé sody rozpuštěné ve čtvrt litru horké vody[1]
   • 1 díl jablečného octa a 3 díly horké vody
  • Na nejhůře odstranitelné skvrny nebo nánosy špíny použijte trochu bílé zubní pasty. Je mírným abrazivem a má příjemnou vůni.[2]
 6. 6
  Vyčistěte i vnitřní stranu dveří ledničky. Jsou-li na ní police, důkladně je vyčistěte stejně jako vnitřek ledničky, ať již chemickým čističem nebo jemnějším čističem, vyrobeným na přírodní bázi (způsobem popsaným výše).
 7. 7
  Police dobře osušte a poté zasuňte zpět do dveří ledničky. Osušte všechny povrchy pečlivě suchým, čistým hadříkem.
 8. 8
  Vyčistěte těsnění pomocí roztoku ½ vody a ½ octa nebo bělidla. Nenasákněte těsnění neředěným bělidlem, mohli byste ho nenávratně poškodit. Osušte těsnění hadříkem a naneste citrónový olej, minerální olej nebo tělové mléko, aby guma zůstala pružná.
 9. 9
  Vložte potraviny zpět do ledničky. Otřete všechny sklenice, láhve a krabičky a vraťte je zpět do polic. Ověřte, že do ledničky nevracíte potraviny s prošlým datem trvanlivosti.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:

Čištění ledničky zvenku

 1. 1
  Otřete celý venkovní povrch ledničky: přední, zadní, postranní i horní stranu ledničky.
  • Vysuňte ledničku dopředu, abyste dosáhli na všechny strany. Použijte pod ledničku podložky a chraňte před poškrábáním dřevenou podlahu nebo linoleum.
  • Venkovní povrchy ledničky očistěte ručníkem a univerzálním čističem.
  • Má-li model vaší ledničky kondenzátor umístěný na zadní stěně, počkejte s čištěním zadní stěny na část třetí.
Část 3
Část 3 ze 5:

Čištění kondenzátoru a chladících žeber

Kondenzátor a chladící žebra vaší ledničky uvolňují do vzduchu teplo vydávané ledničkou. Jsou-li pokryté prachem, chlupy a smetím, chlazení nefunguje řádně a zatěžuje kompresor. Kondenzátor vaší ledničky bude fungovat ideálně, vyčistíte-li jej jednou za půl roku.

 1. 1
  Zjistěte, kde je umístěn kondenzátor. V závislosti na modelu ledničky může být umístěn: 1. Na zadní stěně ledničky; 2. Zespodu ledničky, s přístupem stranou; 3. Na přední straně ledničky, s přístupem zespodu, větrací mřížkou umístěnou na přední straně ledničky. Přesné umístění kondenzátoru najdete v příručce k vašemu modelu ledničky.
 2. 2
  Vypojte ledničku z elektrické sítě. Vyhněte se tak zásahu elektrickým proudem. Máte-li vestavěnou ledničku nebo ji nemůžete vysunout, vypněte ji ze sítě pomocí pojistek v bytě.
 3. 3
  Na kondenzátor použijte jemný kartáček. Odstraňte jím prach a špínu. Dejte pozor, abyste kondenzátor neporušili.
  • Po vyčištění kartáčkem vysajte prach a špínu vysavačem s kartáčkovým nástavcem. Na čištění kondenzátoru nepoužívejte žádné čistící prostředky.
 4. 4
  Chladící žebra vyčistěte kartáčkem a vlhkým hadříkem. Odstraňte veškerý prach a špínu. Chladící žebra také ochlazují ledničku. Jsou-li obalena špínou, zatěžují kondenzátor.
 5. 5
  Vysajte podlahu vysavačem a vytřete.
 6. 6
  Zapojte ledničku zpět do elektrické sítě a zasuňte ji zpět na své místo.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 5:

Výměna vodního filtru

Část 5
Část 5 ze 5:

Jak udržet čistotu a pořádek ve vaší ledničce

 1. 1
  Se změnou ročního období (nebo čtyřikrát do roka) projděte všechny potraviny v ledničce a udržujte ji tak čistou a bez zápachu. Každé tři měsíce odstraňte pokud možno všechny potraviny z lednice a otřete povrchy octovým roztokem nebo naředěnou jedlou sodou. Pravidelná údržba vám v budoucnu ušetří čas i energii.
  • Bude to znít jako samozřejmost, ale snažte se každou nečistotu utřít okamžitě a odstraňte její zdroj. Zaschlé skvrny se špatně odstraňují.
 2. 2
  Použijte podomácku vyrobený osvěžovač vzduchu a pohlťte nežádoucí zápach v ledničce. Čím dříve zakročíte, tím lépe. Nabízíme vám návod, jak zabránit přítomnosti nepříjemných pachů v ledničce:
  • Čistá ponožka naplněná aktivním dřevěným uhlím — ze zverimexu, nikoli z briket na rožnění. Aktivní dřevěné uhlí pohlcuje pachy až tři měsíce.
  • Otevřená krabička jedlé sody. Jedlá soda, také zvaná soda bikarbona, je další vynikající pohlcovač pachu.[3] Většina balení jedlé sody uvádí potřebu výměny po 30 dnech, pravděpodobmě bude stačit, vyměníte-li balení po 60 nebo 90 dnech.
  • Namelte kávu, umístěte ji v malé nádobě na zadní stranu police v ledničce. To také dobře funguje.
  • Neparfémované chlorofylové stelivo pro kočky je další silnou zbraní proti zápachu. Centimetrová vrstva steliva v mělké nádobě na zadní straně police v ledničce by měla absorbovat i ty nehorší zápachy.
 3. 3
  Navoňte svoji ledničku jemnou vůní. Nemusí to být pro každého, ale některým může například vyhovovat jemná vůně vanilky. Klíčem je slovo "jemná." Pravděpodobně nechcete vůni, která vás zcela omráčí poté, co otevřete lednici. Jako kolínská nebo parfém, jemný závan je mnohem příjemnější, obzvláště, je-li spojen s jídlem:
  • Na vatový tamponek naneste nastrouhaný kousek vanilky, olej z čajovníku, nebo esenciální olej levandule, citrónu, nebo bergamotu. Vatový tamponek umístěte na zadní stranu police v ledničce a po pár týdnech vyměňte.
 4. 4
  Zmuchlejte papírový sáček do kuličky a uložte do šuplíku vedle ovoce a zeleniny. Papírový sáček je na pohlcení pachu v šuplíku expert.
  Reklama

Tipy

 • Vyčistěte ledničku každý měsíc.
 • Uspořádejte potraviny v ledničce tak, abyste je snadno našli. Mléko, šťávy a další nápoje uložte na jednu polici, zálivky do salátu, omáčky a podobné zase na druhou.
 • Co týden zkontrolujte, zda se vám v ledničce něco nezkazilo a zamezte vzniku zápachu.
 • Nechte malou skleničku jedlé sody (s odklopeným uzávěrem) v ledničce a pohlťte tak vlhkost. Pamatujte, že se musí jednat o skleničku, nikoli papírovou nádobu.
 • Uchovejte omáčky/marinády v plastové krabici. Je snadné je vyndat najednou (například na rožnění) a když se jedna z nich rozbije nebo vyteče, je snadné umýt pouze plastovou nádobu namísto celé ledničky.
 • Jakmile jste vyčistili ledničku, je snadné ji udržet čistou a v případě nutnosti umýt pouze jednu nebo dvě police. Celá lednička pak není nikdy úplně čistá, ale je dostatečně čistá a nemusíte ji umývat celý den. Nezapomeňte však průběžně umýt všechny police a šuplíky v ledničce.
 • Ujistěte se, že víte, jak uchopit police a šuplíky, aby vám při umývání nespadly a nerozbily se.
Reklama

Varování

 • Nedovolte, aby voda nebo čistící prostředek zatekl do případných postranních průduchů.
 • Potraviny s prošlým datem spotřeby zabalte zvlášť a poté je vyhoďte do vašeho odpadu. Vyhněte se tak vábení zvířat/hlodavců, není-li pytel na váš domácí odpad dostatečně uzavřen nebo se venku natrhne.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Ocet
 • Jedlou sodu (podle vaší volby)
 • Vodu
 • Igelitové tašky nebo pytle na odpadky, je-li potřeba
 • Hadřík nebo houbu na mytí
 • Čistící prostředek
 • Smetáček na kondenzátor
 • Vysavač s kartáčkovým nástavcem
 • Vodní filtr (podle vaší volby)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 148 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 8 148 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama