Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Litinové pánve se nečistí snadno, protože je nutné zachovat mastný nepřilnavý povrch. S trochou správné péče ale bude vaše pánev krásně čistá a zůstane i nadále vaším věrným pomocníkem při vaření.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Tradiční čištění litinových pánví

 1. 1
  Vypláchněte pánev po vaření horkou vodou. Důkladně ji omyjte vodou a zbavte se všech větších kousků jídla. Potom ji znovu naplňte, abyste ponořili celou část pánve, kterou jste při vaření použili.
 2. 2
  Přiveďte vodu k varu. Opatrně položte pánev na plotnu a přiveďte vodu k varu. Vařte ji několik minut, aby se odlepily všechny kousky připáleného jídla.
 3. 3
  Širokou dřevěnou špachtlí jemně seškrábejte z pánve zbytky jídla. Voda v pánvi by měla stále vařit, ale neměla by silně bublat. Dejte si pozor, abyste pánev nepoškrábali. [1]
 4. 4
  Špinavou vodu vylejte do dřezu. Vraťte pánev zpět na plotnu a vypněte hořák.
  • Při přenášení pánve si dávejte pozor. Litinové materiály si zachovávají velké množství tepla, takže bude pánev extrémně horká. Použijte chňapky a utěrky, abyste se nepopálili.
 5. 5
  Namočte si několik papírových ubrousků a rychle s nimi otřete povrch pánve. Když to uděláte správně, neměly by vám na ubrouscích zůstat žádné kousky tmavého oleje z pánve.
 6. 6
  Natřete pánev tenkou vrstvou oleje. Nejlepší je rostlinný olej ve spreji. Natřete nebo postříkejte olejem povrch pánve a papírovým ubrouskem olej otřete, aby se dostal i na stěny pánve. Nakonec by měla pánev být čistá, lesklá a hladká.
 7. 7
  Místo víka pánev přikryjte papírovými ubrousky a skladujte ji na suchém chladném místě, aby se v ní nehromadila vlhkost.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Čištění pánví pomocí brambor a jedlé sody

 1. 1
  Překrojte syrovou bramboru napůl. Pro větší pánve budete možná potřebovat i více brambor.
  • Tato metoda se skvěle hodí pro odstraňování rzi.
 2. 2
  Posypejte bramboru trochou jedlé sody. Jedlá soda je silným čistícím prostředkem a zároveň dokáže z pánve jemně oškrábat nečistoty. V poslední době se jedlá soda považuje za zázračný přírodní čistící prostředek.
 3. 3
  Vydrhněte pánev bramborou se sodou a věnujte se hlavně extra špinavým místům. Vyčistěte dno pánve a také její stěny. Když bude brambora příliš špinavá, odkrojte ji a posypejte další vrstvou sody. [2]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Metody, kterými si litinovou pánev nevyčistíte

 1. 1
  Nepoužívejte čistící prostředky. Mýdla a prostředky na mytí nádobí jsou sice vhodné k mytí většiny druhů nádobí, ale rozhodně nejsou vhodné k mytí litinových pánví. Sulfidy v mycích prostředcích se spojí s mastnotou na pánvi a očistí ji, takže budete mít pánev stejně čistou a náchylnou k poškození, jako když jste si ji poprvé přinesli domů.
 2. 2
  Nikdy nemyjte pánve v myčce. [3] Mytí v myčce se od mytí s prostředky sice liší, ale jde stále o ten samý problém. Tento proces vám zničí pečlivě vypěstovanou vrstvu mastnoty na pánvi a může způsobit i korozi.
 3. 3
  Nepoužívejte k mytí litinových pánví drátěnky. Drátěnky se sice skvěle hodí k čištění ostatních kovových hrnců a pánví, ale u litinové pánve by se vám tím odstranila ochranná vrstva mastnoty. Použijte raději bramboru s jedlou sodou.
  Reklama

Tipy

 • Po vytření pánve papírovými ubrousky položte vlhkou pánev na horkou plotnu a nechejte ji dobře vyschnout.
 • Před odložením pánve její povrch vždy potřete jemnou vrstvou rostlinného oleje. Nepoužívejte sádlo, zkazilo by se.
 • Když pánev potřete olejem, umožníte mu, aby se do ní vsákl a omezil riziko koroze.
 • Rezavou pánev budete muset očistit speciálními nástroji. Pokud v ní nejsou díry, na 99% ji bude možné zachránit. Po očištění pánev okamžitě potřete rostlinným olejem, abyste ji mohli používat několik dalších let.
 • Pokud chcete pánev umýt mycím prostředkem, po omytí ji důkladně potřete olejem a nechejte ho vypéct.
Reklama

Varování

 • Nedávejte horkou pánev do studené vody, mohla by vám popraskat.
 • Důkladně vysušte všechno vybavení, které budete skladovat ve své pánvi. Vlhká pánev začne velmi rychle korodovat.
 • Rozpálená litinová pánev vypadá úplně stejně, jako studená litinová pánev. Dávejte si vždy velký pozor, abyste se nespálili.
 • Litinové pánve vedou teplo i v rukojeti, takže se jich dotýkejte vždy jen s kuchyňskými chňapkami.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 27 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 577 krát
Stránka byla zobrazena 7 577 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama