Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Udržování piercingu v pupíku v čistotě je nezbytné, pokud chcete, aby se rychle zahojil, a pokud chcete předejít infekci. Čištěním strávíte jen pár minut denně a zajistí vám to, že váš piercing bude vypadat dobře i po měsících a letech. Pokračujte ve čtení, abyste zjistili jak na čištění piercingu v pupíku, a jak řešit infekci.

Část 1
Část 1 ze 3:
Čištění piercingu

 1. 1
  Jednou až dvakrát denně umyjte piercing pomocí antibakteriálního mýdla. Nový piercing v pupíku budete muset pořádně umýt alespoň jednou, lépe však dvakrát za den.
 2. 2
  Pomocí vatové tyčinky odstraňte jakýkoliv povlak. Zatímco se váš piercing hojí, bude vylučovat šedavou tekutinu. Je to naprosto zdravá a normální součást hojícího procesu. Tato tekutina se ale může shromažďovat a vytvořit povlak okolo piercingu. Pokud okolo pupíku vidíte povlak, nepanikařte, protože je to naprosto normální.
  • Abyste povlak odstranili, namočte vatovou tyčinku do trochy teplé vody a jemně povlak z piercingu setřete. Nikdy povlak nesundávejte prsty, protože by to mohlo způsobit infekci.
  • Pokud dovolíte povlaku okolo piercingu, aby se hromadil, může okolo šperku ztvrdnout a pupík při pohybu roztrhnout. To může být bolestivé a zároveň se prodlužuje hojení.
 3. 3
  Naneste levandulový olej. Levandulový olej je skvělý přírodní produkt, který pomáhá hojení a zmenšuje opuchnutí a bolavost okolo piercingu.
  • Pořádně si omyjte ruce antibakteriálním mýdlem, pak nakapejte pár kapek levandulového oleje na čistou vatovou tyčinku a jemně potírejte okolí piercingu.
  • Jemně se šperkem otáčejte nebo pohybujte tyčinkou nahoru dolů, abyste se ujistili, že se olej dostane dovnitř. Přebytečný olej z kůže setřete pomocí papírového kapesníčku.
  • Levandulový olej je k dostání v supermarketech, lékárnách nebo drogeriích. Jen se ujistěte, že je označený slovy "k medicínskému použití" – to zaručuje, že je olej čistý a snižuje to možnost podráždění.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Čemu se vyhnout

 1. 1
  Nečistěte piercing příliš. I když se může zdát, že je čištění víckrát než dvakrát denně dobrý nápad, přílišné čištění může kůži zbavit přirozeného mazu, a oblast piercingu tak může být suchá nebo podrážděná.
  • Je ale důležité, abyste piercing vždy umyli po cvičení nebo po intenzivním pocení (i když jste ho ten den už myli), protože pot může piercing podráždit.
 2. 2
  Vyhněte se dezinfekčnímu roztoku nebo peroxidu vodíku. Čistit piercing dezinfekčním roztokem nebo peroxidem vodíku není dobrý nápad, protože tyto přípravky kůži vysušují a ta je pak podrážděná.
  • Navíc tyto přípravky zamezují růstu nových zdravých buněk v oblasti piercingu, což zpomaluje proces hojení.
 3. 3
  Nepoužívejte tekuté dezinfekční prostředky nebo jiné antibakteriální mastičky. Takové mastičky nejsou určeny na propíchnutí kůže (jako piercingy), protože ránu udržují příliš hydratovanou, čímž zabraňují přístupu kyslíku do tkáně a zpomalují hojení.
 4. 4
  Vyhýbejte se hýbání šperkem uvnitř vpichu. Vyhýbejte se otáčení, obracení a kroucení kroužku nebo tyčky během prvních 3 až 4 týdnů, protože se tím zhoršuje stav vpichu a zpomaluje hojení.
  • Pokud budete kroužkem otáčet, budete se ho také dotýkat víc, než je nutné, což zvyšuje nebezpečí přenosu bakterií z rukou na pupík a infekce.
 5. 5
  Vyhněte se nošení těsného oblečení. Prvních pár týdnů po tom, co si necháte piercing v pupíku píchnout, byste se měli vyhýbat upnutému oblečení jako džínům s vysokým pasem, sukním a kalhotkám. Šperk by se do oblečení mohl zachytit a tahat tak za propíchnutí, což je bolestivé a zpomaluje hojení.
  • Můžete také zvážit přelepení piercingu velkou náplastí, věnujete-li se kontaktním sportům, a v posteli, kde se vystavujete většímu risku zaškubnutí nebo zatahání za piercing.
 6. 6
  Během hojení šperk nevyndávejte. Nikdy byste neměli kroužek nebo tyčinku vytahovat, když se propíchnutí ještě hojí. Piercingy pupíku se mohou velmi rychle zatahovat, takže vytáhnete-li šperk (i pokud to je jen na krátkou dobu), nemuseli byste být schopni ho zase nasadit.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Řešení infekce

 1. 1
  Rozeznejte příznaky infekce. Občas se piercing zanítí, ať se snažíte sebevíc. Když se piercing zanítí, je důležité okamžitě jednat, aby se stav nezhoršil. Toto jsou hlavní příznaky zaníceného piercingu:
  • Nadměrné zarudnutí a otok okolo piercingu.
  • Pocit bolesti nebo citlivosti, když se oblasti dotknete a když se šperk pohne.
  • Zelený nebo krvavý hnis prosakující z otvoru.
 2. 2
  Použijte teplý obklad. Teplý obklad může pomoci dostat infekci z piercingu. Namočte čistou žínku do teplé vody, přebytečnou vodu vyždímejte a pak žínku na piercingu tři minuty držte. Opakujte 3x až 4x denně.
 3. 3
  Vyčistěte antiseptickým čistícím přípravkem a pak naneste antibakteriální krém. Po použití obkladu piercing vyčistěte antiseptickým čistícím přípravkem a nezapomeňte ho pořádně opláchnout pod tekoucí vodou. Pořádně usušte papírovou utěrkou a pak naneste slabou vrstvu lokálního antibakteriálního krému.
 4. 4
  Šperk nevyndávejte. Za žádných okolností nevyndávejte šperk z otvoru. Pokud to uděláte, tak by se otvor mohl uzavřít a uzamknout infekci uvnitř pupíku. Pak by bylo těžké se jí zbavit. Mnohem bezpečnější je šperk v místě vpichu nechat, do té doby, než se infekce zbavíte.
 5. 5
  Pokud příznaky přetrvají, jděte k lékaři. Pokud se během 24 hodin stav infekce nezlepšil, nebo začnete mít horečku či zimnici, musíte jít okamžitě k lékaři. Může na vyléčení infekce předepsat antibiotika.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se piercing zanítí, ujistěte se, zda nejste alergický na kov, ze kterého je šperk vyroben. Ač by v piercingových studiích MĚLI používat chirurgickou nerezovou ocel, některá mohou tyto předpisy ignorovat. Pokud se to stane, zajděte za lékařem a podejte oznámení na policii.
 • Pokud budete o nový piercing pečovat, pravděpodobně se nezanítí.
 • Krvácení během prvních několika dní je normální.
 • Můžete použít mýdlo, které nebylo barveno chemikáliemi (v kostce nebo tekuté.)
 • Hýbání se šperkem během čištění může být zpočátku bolestivé, je to ale nezbytné.
 • Tekuté dezinfekční prostředky jsou dobré na infekci.
Reklama

Varování

 • Vyhněte se ionizované soli a dezinfekčnímu roztoku.
Reklama

Související články

Jak poznat infekci v tetováníJak poznat infekci v tetování
Jak rozpoznat infekci piercinguJak rozpoznat infekci piercingu
Jak si udělat tetování domaJak si udělat tetování doma
Jak překonat bolest při tetováníJak překonat bolest při tetování
Jak si vytvořit dočasné tetováníJak si vytvořit dočasné tetování
Jak vyměnit piercing v nosuJak vyměnit piercing v nosu
Jak se starat o piercing nosuJak se starat o piercing nosu
Jak vyléčit infekci piercingu nosuJak vyléčit infekci piercingu nosu
Jak si nechat propíchnout bradavkyJak si nechat propíchnout bradavky
Jak si udělat piercing pupíkuJak si udělat piercing pupíku
Jak odstranit tetování pomocí soliJak odstranit tetování pomocí soli
Jak si vybrat vhodné umístění piercinguJak si vybrat vhodné umístění piercingu
Jak si sám propíchnout penisJak si sám propíchnout penis
Jak se zbavit jizev po piercingu chrupavkyJak se zbavit jizev po piercingu chrupavky
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 411 krát
Stránka byla zobrazena 5 411 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama