Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Udržování piercingu v pupíku v čistotě je nezbytné, pokud chcete, aby se rychle zahojil, a pokud chcete předejít infekci. Čištěním strávíte jen pár minut denně a zajistí vám to, že váš piercing bude vypadat dobře i po měsících a letech. Pokračujte ve čtení, abyste zjistili jak na čištění piercingu v pupíku, a jak řešit infekci.

Část 1
Část 1 ze 3:

Čištění piercingu

 1. 1
  Jednou až dvakrát denně umyjte piercing pomocí antibakteriálního mýdla. Nový piercing v pupíku budete muset pořádně umýt alespoň jednou, lépe však dvakrát za den.
 2. 2
  Pomocí vatové tyčinky odstraňte jakýkoliv povlak. Zatímco se váš piercing hojí, bude vylučovat šedavou tekutinu. Je to naprosto zdravá a normální součást hojícího procesu. Tato tekutina se ale může shromažďovat a vytvořit povlak okolo piercingu. Pokud okolo pupíku vidíte povlak, nepanikařte, protože je to naprosto normální.
  • Abyste povlak odstranili, namočte vatovou tyčinku do trochy teplé vody a jemně povlak z piercingu setřete. Nikdy povlak nesundávejte prsty, protože by to mohlo způsobit infekci.
  • Pokud dovolíte povlaku okolo piercingu, aby se hromadil, může okolo šperku ztvrdnout a pupík při pohybu roztrhnout. To může být bolestivé a zároveň se prodlužuje hojení.
 3. 3
  Naneste levandulový olej. Levandulový olej je skvělý přírodní produkt, který pomáhá hojení a zmenšuje opuchnutí a bolavost okolo piercingu.
  • Pořádně si omyjte ruce antibakteriálním mýdlem, pak nakapejte pár kapek levandulového oleje na čistou vatovou tyčinku a jemně potírejte okolí piercingu.
  • Jemně se šperkem otáčejte nebo pohybujte tyčinkou nahoru dolů, abyste se ujistili, že se olej dostane dovnitř. Přebytečný olej z kůže setřete pomocí papírového kapesníčku.
  • Levandulový olej je k dostání v supermarketech, lékárnách nebo drogeriích. Jen se ujistěte, že je označený slovy "k medicínskému použití" – to zaručuje, že je olej čistý a snižuje to možnost podráždění.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Čemu se vyhnout

 1. 1
  Nečistěte piercing příliš. I když se může zdát, že je čištění víckrát než dvakrát denně dobrý nápad, přílišné čištění může kůži zbavit přirozeného mazu, a oblast piercingu tak může být suchá nebo podrážděná.
  • Je ale důležité, abyste piercing vždy umyli po cvičení nebo po intenzivním pocení (i když jste ho ten den už myli), protože pot může piercing podráždit.
 2. 2
  Vyhněte se dezinfekčnímu roztoku nebo peroxidu vodíku. Čistit piercing dezinfekčním roztokem nebo peroxidem vodíku není dobrý nápad, protože tyto přípravky kůži vysušují a ta je pak podrážděná.
  • Navíc tyto přípravky zamezují růstu nových zdravých buněk v oblasti piercingu, což zpomaluje proces hojení.
 3. 3
  Nepoužívejte tekuté dezinfekční prostředky nebo jiné antibakteriální mastičky. Takové mastičky nejsou určeny na propíchnutí kůže (jako piercingy), protože ránu udržují příliš hydratovanou, čímž zabraňují přístupu kyslíku do tkáně a zpomalují hojení.
 4. 4
  Vyhýbejte se hýbání šperkem uvnitř vpichu. Vyhýbejte se otáčení, obracení a kroucení kroužku nebo tyčky během prvních 3 až 4 týdnů, protože se tím zhoršuje stav vpichu a zpomaluje hojení.
  • Pokud budete kroužkem otáčet, budete se ho také dotýkat víc, než je nutné, což zvyšuje nebezpečí přenosu bakterií z rukou na pupík a infekce.
 5. 5
  Vyhněte se nošení těsného oblečení. Prvních pár týdnů po tom, co si necháte piercing v pupíku píchnout, byste se měli vyhýbat upnutému oblečení jako džínům s vysokým pasem, sukním a kalhotkám. Šperk by se do oblečení mohl zachytit a tahat tak za propíchnutí, což je bolestivé a zpomaluje hojení.
  • Můžete také zvážit přelepení piercingu velkou náplastí, věnujete-li se kontaktním sportům, a v posteli, kde se vystavujete většímu risku zaškubnutí nebo zatahání za piercing.
 6. 6
  Během hojení šperk nevyndávejte. Nikdy byste neměli kroužek nebo tyčinku vytahovat, když se propíchnutí ještě hojí. Piercingy pupíku se mohou velmi rychle zatahovat, takže vytáhnete-li šperk (i pokud to je jen na krátkou dobu), nemuseli byste být schopni ho zase nasadit.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Řešení infekce

 1. 1
  Rozeznejte příznaky infekce. Občas se piercing zanítí, ať se snažíte sebevíc. Když se piercing zanítí, je důležité okamžitě jednat, aby se stav nezhoršil. Toto jsou hlavní příznaky zaníceného piercingu:
  • Nadměrné zarudnutí a otok okolo piercingu.
  • Pocit bolesti nebo citlivosti, když se oblasti dotknete a když se šperk pohne.
  • Zelený nebo krvavý hnis prosakující z otvoru.
 2. 2
  Použijte teplý obklad. Teplý obklad může pomoci dostat infekci z piercingu. Namočte čistou žínku do teplé vody, přebytečnou vodu vyždímejte a pak žínku na piercingu tři minuty držte. Opakujte 3x až 4x denně.
 3. 3
  Vyčistěte antiseptickým čistícím přípravkem a pak naneste antibakteriální krém. Po použití obkladu piercing vyčistěte antiseptickým čistícím přípravkem a nezapomeňte ho pořádně opláchnout pod tekoucí vodou. Pořádně usušte papírovou utěrkou a pak naneste slabou vrstvu lokálního antibakteriálního krému.
 4. 4
  Šperk nevyndávejte. Za žádných okolností nevyndávejte šperk z otvoru. Pokud to uděláte, tak by se otvor mohl uzavřít a uzamknout infekci uvnitř pupíku. Pak by bylo těžké se jí zbavit. Mnohem bezpečnější je šperk v místě vpichu nechat, do té doby, než se infekce zbavíte.
 5. 5
  Pokud příznaky přetrvají, jděte k lékaři. Pokud se během 24 hodin stav infekce nezlepšil, nebo začnete mít horečku či zimnici, musíte jít okamžitě k lékaři. Může na vyléčení infekce předepsat antibiotika.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se piercing zanítí, ujistěte se, zda nejste alergický na kov, ze kterého je šperk vyroben. Ač by v piercingových studiích MĚLI používat chirurgickou nerezovou ocel, některá mohou tyto předpisy ignorovat. Pokud se to stane, zajděte za lékařem a podejte oznámení na policii.
 • Pokud budete o nový piercing pečovat, pravděpodobně se nezanítí.
 • Krvácení během prvních několika dní je normální.
 • Můžete použít mýdlo, které nebylo barveno chemikáliemi (v kostce nebo tekuté.)
 • Hýbání se šperkem během čištění může být zpočátku bolestivé, je to ale nezbytné.
 • Tekuté dezinfekční prostředky jsou dobré na infekci.
Reklama

Varování

 • Vyhněte se ionizované soli a dezinfekčnímu roztoku.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 353 krát
Stránka byla zobrazena 8 353 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama