Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už si chcete „uklidit“ na zaneřáděném hard disku, nebo potřebujete fyzicky vyčistit součástky vašeho počítače, v tomto článku se dozvíte, jak na to. Zjistíte, jak vyčistit software i hardware počítače. Je známým faktem, že když se lidé o své počítače dobře starají, prodlouží tím jejich životnost a zlepší rychlost. Pravidelné čištění souborů se nejlépe provádí pomocí specializovaných utilit, které si můžete stáhnout.

Pokud se ventilátory počítače nečistí a ucpávají se prachem a vlákny, CPU se může přehřát a počítač se poškodí. Pokud chcete počítač vyčistit, musíte ho otevřít a dostat se k základní desce. Na takovéto čištění potřebujete fyzickou sílu, ne speciální software.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Čištění hard disku

  1. 1
    Pravidelně svůj počítač aktualizujte. Počítače Mac i Windows mají pravidelně bezpečnostní aktualizace operačního systému. Kromě toho je OS automaticky nastaven tak, že ví, které aktualizace potřebuje a dokáže si je stáhnout sám. Programy, které vám aktualizace stahují jsou u každého výrobce jiné (Windows Update a Software Update) a jsou nastaveny tak, aby fungovaly automaticky. Pokud jste si aktualizace vypnuli, znovu si je zapněte:
  2. 2
    Vyčistěte si internetová data. Při prohlížení internetu si váš počítač dává dohromady kousky informací, které se nakonec nakupí a působí problémy, zejména u starších počítačů. Nejlepší je využít nástroj vašeho internetového prohlížeče. Microsoft Internet Explorer má ovládací panel Internet Options, ve kterém můžete kliknout na tlačítko Delete a smazat si všechna internetová data a historii.
  3. 3
    Zkontrolujte si, zda v počítači nemáte adware nebo malware. Adware a malware jsou programy, které zpomalují počítač a oslabují jeho bezpečnost. Existují specializované programy zdarma, které vás tohoto nechtěného softwaru zbaví. Nainstalujte si některý z těchto programů a smažte s ním všechen nevyžádaný software.
  4. 4
    Zjistěte, zda v počítači nemáte viry. Nejlepším způsobem, jak se ochránit před škodlivými viry, je používat kvalitní antivirový program. Jak pro Windows, tak pro Mac existují dobré placené programy, ale i programy, které jsou zdarma. Některý z nich si vyberte a nainstalujte si ho. Až si nainstalujete tento program, můžete si ho nastavit tak, aby fungoval automaticky, nebo můžete provádět kontroly manuálně.
  5. 5
    Proveďte si na hard disku údržbu. Většina novějších počítačů si tyto věci dělá automaticky, ale vždy se můžete sami přesvědčit. Klíčovými nástroji jsou (1) defragmentace disku, při které se kousky dat seřadí tak, abyste je rychleji našli a (2) vyčištění disku, při kterém se zbavíte duplikátů a nepoužívaných dočasných souborů, abyste uvolnili místo.
  6. 6
    Zbavte se nechtěných programů. Pokud máte v počítači programy, které nevyužíváte, můžete je snadno smazat pomocí menu Programs and Features (novější Windows) nebo Add/Remove Programs (starší Windows). Zvýrazněte program pro zobrazení možností a klikněte na něho, abyste ho odinstalovali. Je dobré to udělat manuálně, protože tím odstraníte i soubory, které program nainstaloval jinde na disku.
  7. 7
    Dělejte si pravidelně zálohy. Až si pročistíte počítač, je dobré si ušetřit čas a nervy tím, že si budete dělat pravidelné zálohy. Zálohování probíhá jinak na počítačích Mac a na počítačích s Windows, ale v každém případě je postup jednoduchý.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Fyzické čištění počítače

  1. 1
    Nachystejte si vše, co budete potřebovat. Pokud chcete bezpečně a důkladně vyčistit počítač, budete potřebovat několik věcí. Kupte si plechovku stlačeného vzduchu, abyste mohli vyfouknout nečistoty z těžko dostupných míst. Také si nachystejte vatové tyčinky a lékárenský líh. Kupte si malý plochý šroubovák a nachystejte si papírové ubrousky, hadr a vodu.
  2. 2
  3. 3
    Vysajte vysavačem externí ventilátory a potom počítač otevřete. Po nějaké době se vzduchové ventilátory a CPU zanesou prachem a vlákny, takže se CPU začne přehřívat a počítač nefunguje správně. Měli byste počítač čistit co nejčastěji.
  4. 4
    Vyčistěte ventilátory. Začněte s pinzetou nebo vatovými tyčinkami a odstraňte všechny větší kousky prachu a nečistot. Potom zbytek nečistot vyfoukněte stlačeným vzduchem. Vzduch stříkněte na všechna místa, ke kterým se dostanete. Nezapomeňte otevřít optické disky a také je profouknout.
  5. 5
    U stolního počítače vyčistěte oblast okolo CPU a pevné disky (stolní počítač může mít oddělený větrák a plastový vzduchový kanál, který chrání CPU), ale dejte si pozor, abyste se nedotkli žádných elektronických součástek. Opakovaně se dotýkejte plastových a kovových rámů, abyste vyrovnali statickou elektřinu mezi svýma rukama a součástkami, kterých se dotýkáte.
  6. 6
    Zavřete počítač a vyčistěte rám. Vraťte všechny součástky na místo a zavřete počítač. Až budete mít hotovo, vezměte si jemnou utěrku z mikrovlákna, nebo suché papírové ubrousky a otřete špínu a prach ze všech stran rámu počítače. Namáčejte si vatové tyčinky do lihu a důkladně s nimi vyčistěte všechna špatně přístupná místa.
    • Použijte tolik vatových tyčinek, kolik budete potřebovat.
  7. 7
    Vyčistěte klávesnici. Otočte klávesnici vzhůru nohama a vytřepejte z ní všechny nečistoty. Pokud čistíte laptop, velmi jemně s ním zatřeste. Postupujte opatrně, abyste ji nepoškodili. Až se zbavíte většiny nečistot, profoukněte klávesnici stlačeným vzduchem, abyste dostali ven i zbylé nečistoty. Nakonec klávesy otřete ubrouskem namočeným v lihu.
  8. 8
    Vyčistěte monitor. U LCD monitorů, které jsou u většiny laptopů, vám bude stačit trocha vody a jemný hadr z mikrovlákna. Namočte si hadřík a opatrně s ním otřete celý monitor. Pokud máte velký CRT monitor (který často najdete v laboratořích), použijte běžný domácí čistič na sklo. Nanášejte ho ovšem nejprve na hadr, ne na monitor.
  9. 9
    Nechejte všechny součástky důkladně uschnout a potom počítač sestavte a znovu ho zapojte. Nezapomeňte připojit monitor, myš a další zařízení. Až budete hotovi, zapněte počítač. Takové čištění provádějte každých několik měsíců.
    Reklama

Tipy

  • Pokud jste zkusili vše, ale váš počítač je stále pomalý, vezměte ho do certifikované opravny.
Reklama

Varování

  • Pokud je počítač stále v záruce, neotvírejte ho! Porušili byste tím podmínky záruky.
  • Nestahujte si žádný software, kterým si nebudete stoprocentně jistí. Pokud hledáte kvalitní program na čištění počítače, zkuste se podívat na stránky Majorgeeks.com nebo Cnet.com. Musíte si ovšem uvědomit, že některé programy se tváří, že jsou zdarma, ale ve skutečnosti za jejich nástroje budete muset zaplatit.
  • Nemažte žádné soubory, u kterých si nejste jistí, že je smíte smazat – nastavte si mazání starých souborů automaticky.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 677 krát
Kategorie: Údržba a oprava
Stránka byla zobrazena 5 677 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama