Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jeden z největších obchodních taháků mikrovlákna je jeho vlastnost snadného čištění. Pro rychlé vyčištění pohovky s potahem z mikrovlákna pokračujte ve čtení a držte se našich instrukcí.

Postup

 1. 1
  Pohovku důkladně vysajte a odstraňte tak prach a veškeré volné nečistoty. Pro tento způsob vysávání zvolte prodloužený nástavec s koncovkou pro čištění textilií.
 2. 2
  Případné skvrny vydrhněte čistým, suchým kartáčem. Pomůžete tím z textilie vyzvednout zažrané zbytky rozlitých nápojů a jiného materiálu.
 3. 3
  Odstraňte z pohovky sedáky, volná opěradla i všechny polštáře. Nově odhalená místa také vysajte a vydrhněte kartáčem.
 4. 4
  Pro další instrukce k čištění zkontrolujte cedulku na pohovce. Pohovky s potahem z mikrovlákna bývají obvykle označeny jedním ze čtyř symbolů, který značí konkrétní způsob čištění: W znamená použití čistidla na bázi vody, S značí nutnost použití čistidla bez vody, S/W umožňuje volný výběr ze dvou uvedených nebo jejich kombinaci a konečně X, které znamená, že se na pohovku nesmí používat žádné čistící prostředky (musíte ji pouze vysávat).
  • Jestliže na cedulce tedy objevíte X, máte v této fázi již hotovo. Nepodléhejte proto myšlence na použití nějakého čistidla - mohlo by na čalounění způsobit skvrny různého charakteru nebo trvalé pomačkání látky.
 5. 5
  Připravte si vhodný čistící prostředek. Mezi dobrá čistidla na bázi vody patří například šetrná mýdla, jemné prostředky na nádobí, čistič na koberce nebo šampon na čalounění. U čistidel bez obsahu vody máte na výběr z následujících: dezinfekční alkohol, čiré alkoholické nápoje (gin, vodka apod.), přípravky pro suché čištění, benzín do zapalovače, dětské ubrousky, činidla s okysličenými složkami bez obsahu bělidla a další.
 6. 6
  Čistidlo nejprve otestuje na nějakém méně viditelném místě pohovky. Nechte ho chvíli působit a po vyschnutí zkontrolujte, zda došlo k nějakému poškození či nikoli.
 7. 7
  Na jednotlivé skvrny naneste čistidlo. Na všechny viditelné skvrny naneste menší množství připraveného čistícího prostředku a dávejte pozor, aby materiál čalounění příliš nenasáknul. Různé skvrny samozřejmě nereagují stejně na každý způsob čištění. Pro jistotu postupujte podle následujících pouček:
 8. 8
  Mokrá místa čalounění v případě potřeby vysušte fénem. Přípravky na bázi vody se obvykle vypařují velmi pomalu.
 9. 9
  Ošetřená místa vydrhněte čistým, suchým kartáčem. Mikrovlákno má po čištění obvykle tendenci tuhnout, což je možné vrátit do původního stavu trochou kartáčování.
 10. 10
  Složte pohovku zpět. Nyní by měla opět vypadat jako nová.
  Reklama

Tipy

 • Všechny další skvrny, které se během používání na pohovce objeví, okamžitě čistěte. Jelikož je mikrovlákno poměrně vodě-odolné, skvrny od vody by mělo být snadné odstranit ještě před jejich usazením. Jednoduše na ně přikládejte papírové ubrousky nebo nějaký hadřík. Čerstvé skvrny nedrhněte, mohli byste je zatlačit hlouběji do vláken.
 • Zařaďte čištění pohovky do svého běžného úklidového režimu.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 273 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 4 273 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama