Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud se vám podařilo polít si bílý kožený gauč inkoustem, nepanikařte! Jednejte rychle a odstraňte skvrnu dříve, než se zvětší. Inkoust na kůži sice nejde odstranit úplně snadno, ale s našimi domácími tipy to jistě zvládnete.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Čištění skvrn osvědčenými metodami

  1. 1
    Podívejte se, zda máte broušenou nebo nebroušenou useň. Čistá useň absorbuje skvrny velmi dobře a těžko z ní inkoust dostanete bez profesionálních čističů. Zkuste na kůži kápnout kapku vody. Pokud se vsákne, máte čistou kůži a odstraňování skvrn bude vyžadovat profesionální přístup. Pokud se kapka nevsákne, máte upravenou kůži a můžete se pustit do čištění. [1]
    • Čistou kůži (například semiš) odneste ihned nechat vyčistit do čistírny. Čistá kůže absorbuje ostatní látky velmi dobře a odstranit skvrnu nebude snadné ani pro profesionální čističe. Když se o to budete pokoušet sami doma, pravděpodobně neuspějete a skvrny se už nezbavíte.
  2. 2
    Zjistěte, jak hluboká skvrna je. Pokud je skvrna čerstvá a je pouze na povrchu kůže, začněte ji čistit podle postupu, který uvádíme níže. Pokud je skvrna již starší a vsákla se hluboko do kůže, budete ji pravděpodobně muset nechat vyčistit v čistírně.
  3. 3
    Přečtěte si návod k použití pro váš kožený předmět. Výrobce vám možná v návodu doporučí konkrétní čisticí prostředek, kterým se inkoustu budete moci zbavit. Možná vám také doporučí nějaké kroky neprovádět, abyste se vyhnuli vážnějšímu poškození kůže.
  4. 4
    Před čištěním kůže dalšími metodami si vyzkoušejte čištění na malém místě. Najděte si na koženém předmětu nějaké malé nenápadné místo a vyzkoušejte si na něm roztok nebo přípravek, který chcete použít, abyste zjistili, zda si kožený předmět čištěním nepoškodíte ještě více.
    • V tuto chvíli nekontrolujete to, zda bude prostředek na skvrnu fungovat, ale to, zda vám prostředek kůži nepoškodí. Pokud nějaký prostředek nebude schopný váš kožený předmět vyčistit, je lepší celou situaci ještě nezhoršovat – proto je nutné si prostředky a roztoky vyzkoušet. [2]
  5. 5
    Zkuste kůži jemně otřít vlhkým hadrem namočeným v mýdlovém čisticím prostředku. Mýdlové prostředky jsou jemnější než čistidla s obsahem různých chemikálií, takže s nimi v případě kůže tolik neriskujete.
    • Jak poznáte mýdlové čističe od těch, které obsahují chemikálie? Na obalu by mělo být jasně napsáno „s obsahem rozpouštědel“. Pokud takový čistič najdete, raději se mu vyhněte.
  6. 6
    Vyčistěte kůži speciální tyčinkou pro odstraňování inkoustových skvrn z kůže. Když přinesete koženou věc do čistírny, většinou vám ji vyčistí právě toto tyčinkou. Tyčinky sice nejsou levné, ale v porovnání s novým koženým gaučem se rozhodně vyplatí si jednu pořídit.
  7. 7
    Zkuste použít mýdlo na sedla. Mýdlo na koňská sedla kůži čistí a chrání zároveň. Toto mýdlo obsahuje jemná čistidla a glycerín nebo lanolin, které kůži při čištění zároveň hydratují a chrání.
    • Pokud chcete své kožené věci dobře vyčistit a ještě prodloužit jejich životnost, pravidelně je natírejte mýdlem na sedla. Klíčem je pravidelná ochranná péče, ne časté čištění skvrn.
  8. 8
    Zkuste čistící prostředek na kůži. Stejně jako sedlová mýdla i tyto prostředky kůži čistí a zároveň chrání před popraskáním. Skvrny od inkoustu sice možná nebude možné odstranit úplně, ale rozhodně stojí za to to zkusit.
    • Vždy záleží na tom, čím prostředek na kůži nanášíte. Měli byste se vyhnout škrábavým houbičkám a použít raději jemný hadřík. Jemné hadříky ovšem nebudou stačit na skvrny, které se vsákly hluboko do kůže, takže budete muset experimentovat.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Čištění skvrn pomocí neověřených domácích metod

  1. 1
    Zkuste použít lak na vlasy. Lak na vlasy sice není ten nejlepší čistič, jaký můžete sehnat, ale spousta lidí na něj nedá dopustit. Použijte následující postup:
    • Nastříkejte si lak na vlasy na vatový tamponek.
    • Velmi rychle tamponkem začněte otírat skvrnu.
    • Potom naneste na skvrnu čistič na kůži. Lak na vlasy rychle vyschne a mohl by způsobit popraskání kůže, takže je důležité ihned po něm použít ochranný čistič na kůži.
    • Opakujte postup dokud se skvrny nezbavíte.
  2. 2
    Použijte lékárenský líh. 70% líh někdy na skvrny funguje, ale pravděpodobně to není ten nejlepší čistič. [3] Namočte si vatovou tyčinku do lihu a zkuste s ní skvrnu otřít. Líh může kůži vysušit a odbarvit, takže hned po jeho použití kůži natřete ochranným čističem, který jí navrátí vlhkost. V případě potřeby postup opakujte.
  3. 3
    Zkuste použít odlakovač na nehty, který neobsahuje aceton. Někteří lidé tvrdí, že pomocí odlakovače úspěšně odstranili inkoustové skvrny z kůže. [4]
  4. 4
    Zkuste použít odlakovač na nehty, který neobsahuje aceton. Někteří lidé tvrdí, že pomocí odlakovače úspěšně odstranili inkoustové skvrny z kůže. [5] Namočte si vatovou tyčinku do odlakovače a opatrně s ní otírejte skvrnu. Nakonec kůži natřete ochranným prostředkem, aby vám zbytečně nevysychala.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak předcházet inkoustovým skvrnám na kůži

  1. 1
    Pravidelně o své kožené věci pečujte kvalitními ochrannými prostředky. Tyto prostředky zachovají kůži její vlastnosti a sníží riziko popraskání. Některé kondicionéry a čističe dokonce dokážou vytvořit na kůži ochranný film, který zabrání různým skvrnám, aby se vsákly hluboko do materiálu.
  2. 2
    Pečujte o své kožené věci. Kromě kvalitních čistících a ochranných prostředků můžete o kůži pečovat i jinak. Když se o kůži budete lépe starat, budete ji mít čistější a omezíte riziko polití inkoustem nebo jinými látkami.
    Reklama

Tipy

  • Každý čistič si nejprve vyzkoušejte na malém nenápadném kousku kůže.
  • Pokud na kůži nedáváte pravidelně vrstvu ochranného krému nebo kondicionéru, pravděpodobně se inkoustové skvrny už nezbavíte.
Reklama

Varování

  • Nesnažte se odstranit skvrny ze semiše sami, pravděpodobně byste to celé jen zhoršili.
  • Nedřete při čištění kožené věci houbičkami, protože byste poškodili kožený povrch.
  • Nepoužívejte lak na vlasy, odlakovač, dětské ubrousky, mléko, zubní pastu ani čističe na silikonové povrchy. Těmito látkami byste svůj problém jen zhoršili.

[6]

Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Tyčinka na kůži
  • Ochranný prostředek na kůži
  • Mýdlo a voda


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 35 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 876 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 5 876 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama