Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čištění toalety je úkol, který se často odkládá, ale je nezbytné udržovat toaletu v čistotě. Špinavá toaleta bude vypadat špatně, ošklivě zapáchat a budou se v ní rodit bakterie. Nicméně, stejně jako v případě mnoha méně příjemných úkolů v životě, vyčištění vaší toalety teď vám může ušetřit starosti později. S těmito instrukcemi projdete tímto úkolem rychle a účinně.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Rychlé čištění

 1. 1
  Připravte si pomůcky. Pokud vás odrazuje myšlenka čištění toalety, budete chtít mít připravené vše, co potřebujete, předem, aby proces byl co nejrychlejší. Připravte si gumové rukavice, které jsou nezbytné, a co nejvíce z následujících věcí najdete: štětku na toaletu, hygienické ubrousky, starý nepoužívaný kartáček na zuby, čisté hadříky (nebo papírové utěrky) a/nebo čisticí prostředek na toaletu.
  • Tady je hygienická rada - mějte pár gumových rukavic výhradně pro účely čištění toalety. Kupte si je ve výrazné barvě, která je odlišná od ostatních rukavic, které máte. Tímto způsobem je omylem nepoužijete na mytí nádobí atd.
  • Možná budete chtít mít po ruce také nějaký víceúčelový čisticí prostředek. Ten můžete najít v samoobsluze, ale pokud chcete ušetřit peníze, také si můžete vyrobit svůj vlastní čisticí roztok přidání 1 lžíce saponátu na nádobí do 200 ml vody. [1]
 2. 2
  Vydrhněte mísu. Můžete vyčistit různé části toalety v jakémkoliv pořadí, ale pokud spěcháte, možná zjistíte, že nejchytřejší je začít s mísou. Tímto způsobem, pokud vám vycákne voda ven z mísy při jejím čištění, nedostane se na části toalety, které jste už vyčistili. Použijte štětku na toalety k vydrhnutí všech skvrn nebo usazenin minerálů, které vidíte. Může být třeba použít trochu tlaku k odstranění usazených skvrn. Pro dodání síly nakapejte do vody trochu čisticího prostředku na toalety nebo víceúčelového čisticího prostředku a namočte v ní štětku.
 3. 3
  Vyčistěte víko. Teď když jste vyčistili mísu je čas vyčistit hlavní kontaktní místa - víko a prkýnko. Použijte víceúčelový čisticí prostředek a hadřík/papírové utěrky (nebo jednorázové hygienické ubrousky) k rychlému, ale pečlivému, vyčištění obou jejich stran. Pokud chcete, použijte starý kartáček na zuby k vydrhnutí těžko dosažitelných míst mezi víkem a tělem toalety, stejně jako pantů.
 4. 4
  Rychle otřete tělo toalety. Nakonec je čas dodat porcelánu vaší toalety pořádný lesk čistoty. Pomocí rozprašovače poprašte vnějšek toalety víceúčelovým čisticím prostředkem. Použijte hadřík nebo papírovou utěrku k otření porcelánu a věnujte zvláštní pozornost splachovadlu. Nebo můžete jednoduše namočit hadřík nebo papírovou utěrku v čisticím roztoku nebo teplé vodě a znovu ho namáčet, když se znečistí.
  • Začněte čistit nejvyšší bod toalety jako první - tímto způsobem, když poteče dolů špinavá voda nebo čisticí roztok, zasáhne pouze místa, která jste ještě nečistili.
  • Nezapomeňte vyčistit i těžko viditelná místa, jako je podstavec toalety a zadní strana nádrže, která směřuje ke zdi. Abyste tato místa úspěšně vyčistili, může být třeba použít kartáček na dýmky nebo zubní kartáček.
 5. 5
  Spláchněte! Vaše toaleta by teď měla vypadat mnohem lépe než předtím. Spláchněte toaletu, abyste vypustili všechnu špinavou vodu, která se nahromadila v míse. Pokud jste při čištění toalety použili nějaký toaletní papír, je to také dobrá příležitost se ho zbavit, za předpokladu, že jste použili dost malé množství, abyste neucpali toaletu.
  • Z opatrnosti si umyjte ruce po tom, co si sundáte rukavice. Malé množství vody mohlo při čištění nacákat do rukavic.
  • Pokud vaše toaleta potřebovala pouze rychlé, "drobné" vyčištění, gratulujeme - jste hotovi! Nicméně pokud jsou ve vaší toaletě skvrny nebo nebyla po dlouhou dobu čištěna, možná budete slavit větší úspěch s metodou "hloubkového čištění" výše.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Hloubkové čištění

 1. 1
  Setřete toaletu vlhkou houbou. Může být praktické opláchnout vaší toaletu horkou vodou. Když budete čistit zbytek toalety, vsákne se, uvolní špínu a nečistoty a vaše pozdější úsilí bude snazší. Navlhčete houbu horkou vodou a otřete s ní nádrž, víko, sedátko, podstavec a vnější část mísy. Často to bude stačit k úplnému odstranění špíny bez potřeby zvláštních čisticích prostředků.
 2. 2
  Naneste dovnitř mísy čisticí prostředek na toalety. Speciálně vytvořené čisticí prostředky na toalety vám mohou pomoci odstranit skvrny, obroučky a usazeniny minerálů ve vaší toaletě. Nastříkejte nebo nakapejte čisticí prostředek na vnitřní okraj mísy a do vody. Je důležité nanést čisticí prostředek na vnitřek okraje mísy - tato oblast je často opomínána, což může vést k hrubým hnědým usazeninám minerálů podél okraje.
  • Použijte si instrukce výrobce pro čisticí prostředek, který používáte. Mnoho čisticích prostředků funguje nejlépe, když je necháte před pokračování vsáknout do mísy. Pokud je to tak, dejte si před dalším krokem krátkou přestávku.
 3. 3
  Vydrhněte mísu štětkou na toaletu. Pomocí štětky na toaletu s pevnými štětinami pečlivě vydrhněte celou mísu a věnujte zvláštní pozornost všem skvrnám od minerálů, které se mohou nahromadit podél hladiny vody a na zadní straně mísy. Čím pečlivěji (a pevněji) vydrhnete mísu, tím čistší bude.
  • Dostaňte z vašeho čisticího prostředku na toalety co nejvíc - protože se nahromadil ve vodě vespod mísy, namočte do ní několikrát štětku, abyste si vytvořili pěnu, která dodá drhnutí extra čisticí sílu.
 4. 4
  Spláchněte toaletu. Spláchnutí vypláchne mísu a štětku. Pokračujte v drhnutí, když z toalety teče voda, protože pohyb vody nemusí stačit k vypláchnutí veškeré špíny.
  • Pokud některé skvrny odolávají, opakujte cyklus nanesení čisticího prostředku na toalety, nechejte ho chvíli působit, pokud je to třeba, pak opět mísu vydrhněte a spláchněte, dokud skvrnu neodstraníte.
 5. 5
  Vyčistěte zbytek toalety dezinfekčním čisticím prostředkem. Potom, co vyčistíte mísu, byste měli vyčistit zbytek toalety, i když není tak špinavý. Až budete hotovi, nejen že vaše toaleta bude mít krásný rovnoměrný lesk - také bude bez škodlivých bakterií. Použijte rozprašovač s "víceúčelovým" nebo "koupelnovým" dezinfekčním čisticím prostředkem a poprašte celou toaletu. Ujistěte se, že pokryjete horní i spodní stranu prkýnka a celý vnějšek mísy, včetně podstavce. Zapracujte a setřete čisticí prostředek jemným tlakem pomocí hadříku nebo papírové utěrky.
 6. 6
  Pečlivě vyčistěte splachovadlo. Je třeba, aby splachovadlo bylo extra čisté, protože se ho dotýkáte pokaždé, když použijete toaletu. Pokud je to rodiště bakterií, po spláchnutí budou ty bakterie na vašich prstech! Ujistěte se, že splachovadlo pokryjete pořádnou vrstvou dezinfekčního spreje. Přenos bakterií ze splachovadla je pravděpodobnější než z jakékoliv jiné části toalety, takže ho vyčistěte dobře.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Čištění prostoru kolem toalety

 1. 1
  Odstraňte předměty z vrchu a okolí toalety. Než začnete, ukliďte toaletu od věcí, které by vám mohly při čištění překážet - krabice s ubrousky, fotky atd. Protože chcete toaletu pečlivě vyčistit, budete potřebovat být schopni dosáhnout do každého kouta a skuliny.
  • Uklizení věcí z toalety vám nejen dovolí pod nimi a kolem nich uklidit - nebudou na ráně, ale v bezpečí od škodlivých čisticích prostředků, a také to zabrání náhodnému upuštění do toalety.
 2. 2
  Opláchněte nebo oprašte předměty, které byly na toaletě a kolem ní. Nechcete si zářivě čistou toalety znečistit tím, že na ní přenesete prach ze špinavého rámečku na fotografie nebo krabičky s ubrousky. Vezměte si čisté rukavice a potom v rychlosti očistěte předměty, které byly na toaletě nebo kolem ní. Pokud jsou voděodolné namočte je a jemně vydrhněte, pokud ne jen je rychle přejeďte prachovkou. Otřete je dočista papírovou utěrkou a dejte je zpátky na své místo.
  • Když skončíte, sundejte si rukavice a z opatrnosti před šířením bakterií si umyjte ruce.
 3. 3
  Postříkejte podlahu kolem toalety dezinfekčním sprejem. Často, když je vaše toaleta špinavá, je špinavá i podlaha kolem ní. Nechcete si umazat nohy pokaždé, když použijete toaletu, takže využijte příležitost vyčistit okolní část podlahy. Použijte kartáč nebo koště k zametení vypadaných vlasů nebo nečistot kolem a obzvlášť za toaletou. Utřete do čista pomocí mokrých papírových utěrek, jednorázových ubrousků nebo hadříku.
  Reklama

Tipy

 • Na čištění vnějšku toalety jsou ideální papírové utěrky. Protože jsou jednorázové, je nižší riziko šíření bakterií, a také dobře absorbují čisticí prostředek a nezanechávají na toaletě šmouhy. Pokud používáte hadřík, dobře ho umyjte, až budete hotovi, a perte ho odděleně od oblečení nebo jiných hadrů.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte štětku na toaletu k vyčištění prkýnka nebo vnějšku toalety, protože to může rozšířit bakterie z mísy na zbytek toalety.
 • Chemické čisticí prostředky na toalety mohou být pro vás, vaše děti i vaše zvířata škodlivé. Skladujte je mimo dosah dětí a dodržujte při použití pečlivě instrukce výrobce.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Gumové rukavice. Musíte je používat pouze na čištění toalety, takže je dobrý nápad, pokud mají jinou barvu, než vaše běžné domácí rukavice.
 • Houbičku
 • Tekutý (krémový) čisticí prostředek na toalety
 • Štětku na toalety
 • Čisticí prostředek na koupelny ve spreji
 • Papírové utěrky

O tomto wikiHow

Melissa Maker
Spoluautorem článku je :
Zakladatel, Clean My Space
Tento článek spoluautorem článku je Melissa Maker. Melissa Maker je hostitelem a editorem CleanMySpace, YouTube kanálu a blogu s více než 1 milionem odběratelů. Má více než 10 let zkušeností v profesionálním uklízení a vydává užitečné tipy, co se domova týče. Tento článek byl zobrazen 6 263 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 6 263 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama