Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Póry na obličeji se mohou ucpat mazem, suchými kožními buňkami a každodenními nečistotami, se kterými se setkáte. Když ucpané póry nevyčistíte, mohou se z nich udělat pupínky a černé tečky, takže je důležité o pleť pravidelně pečovat. Zkuste některou z následujících metod čištění pórů: čištění párou, peeling, pleťovou masku, nebo speciální proceduru pro otevření pórů.

Metoda 1 ze 4:
Otevřete si póry párou

 1. 1
  Umyjte si obličej. Začněte póry uvolňovat tím, že si důkladně umyjete obličej. Použijte nějakou jednou metodu čištění pleti, abyste si pokožku nepodráždili a póry si zbytečně nezvětšili.
  • Odličovačem si odstraňte veškerý make-up a postupujte velmi opatrně. Odstraňte si veškerý oční make-up, korektor a všechny další produkty, které používáte.
  • Opláchněte si obličej vlažnou vodou. Horká voda by vám způsobila zánět a vysušila pleť, takže používejte zatím pouze vlažnou vodu. Několikrát si s ní opláchněte obličej, abyste se zbavili veškerých stop make-upu.
  • Pokud chcete, použijte jemný mycí gel na obličej. Pokud máte suchou pleť, nemusíte ho používat. Pokud ovšem chcete mycí gel použít, vyberte si nějaký jemný, který pleť neobrousí a neobsahuje chemikálie, které ji vysušují.
  • Osušte si obličej jemným ručníkem, ale nedřete si ho. Pleť na obličeji je tenčí a křehčí, než pleť na zbytku těla, takže je nutné se k ní chovat co nejjemněji.
 2. 2
  Napusťte si do hrnce vodu a postavte ho na sporák na střední plamen, přikryjte ho poklicí a počkejte, až se voda ohřeje. Až bude voda tak horká, že se začne odpařovat, sundejte hrnec z plotny.
  • Můžete si vodu nalít do velké misky, nebo ji nechat v hrnci.
  • Můžete přidat trochu zeleného čaje, mátového čaje, heřmánkového čaje, nebo jiného bylinného extraktu, který vám pleť vyživí. Pokud trpíte akné, přidejte do vody několik kapek oleje z čajovníku.
 3. 3
  Přikryjte si hlavu ručníkem a nakloňte se nad odpařující se vodu. Dejte si ručník přes hlavu jako stan a nakloňte se nad hrnec tak, aby vám pára šla přímo na obličej. Napařujte si obličej a póry alespoň deset minut.
  • Je důležité všechny kroky provádět ve správném pořadí. Než se budete naklánět nad páru, musíte si obličej důkladně umýt. Napařování vám samo o sobě póry nevyčistí, pouze je otevře a když nebudete mít čistý obličej, mohly by se vám do nich dostat další nečistoty.
  • Je také důležité dát si pozor na to, abyste nad párou nebyli příliš dlouho, protože by se vám pokožka mohla začít vysušovat a mastit ještě více, aby toto vysušení vykompenzovala. Používejte tuto metodu jen jednou týdně po důkladném vyčištění pleti a nenapařujte si obličej déle, než 5-10 minut. [1]
 4. 4
  Nakonec si obličej opláchněte studenou vodou. Omyjte si všechny nečistoty, které se vám z pórů uvolnily studenou vodou, aby se vám póry opět uzavřely. Potom si pleť natřete hydratačním krémem, aby se vám nevysušovala.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Peeling

 1. 1
  Použijte suchý kartáč na obličej. Suché kartáče na obličej jsou skvělými peelingovými nástroji, které se v posledních letech staly velmi populárními. Kupte si jemný kartáč s měkkými štětinami vyrobený z přírodních vláken. Ujistěte se, že máte kartáč určený speciálně pro peeling obličeje, protože tělové kartáče jsou na pleť na obličeji příliš hrubé. Při peelingu postupujte následovně:
  • Začněte s čistým obličejem. Použijte odličovač, umyjte si obličej vodou a jemně ho osušte čistým ručníkem. Pleť i kartáč musí být dokonale suché – když budete mít obličej mokrý, tato metoda nebude fungovat.
  • Jemně si vykartáčujte obličej malými krouživými pohyby a zaměřte se na místa, kde máte pleť nejvysušenější.
  • Dávejte si pozor na oblast okolo očí, protože kůže je v těchto místech velmi tenká a jemná.
  • Až budete hotovi, opláchněte si obličej studenou vodou a použijte hydratační krém.
 2. 2
  Použijte obličejový peeling. Gely, krémy a peelingy obsahují malé částečky, které pleť důkladně obrousí a zbaví ji mrtvých kožních buněk. Tyto peelingy seženete v drogerii, ale pokud chcete, můžete si vyrobit i vlastní z cukru, medu a zeleného čaje. Použijte následující recept:
  • Uvařte si šálek zeleného čaje a trochu si nalejte do misky.
  • Až čaj vychladne, přidejte k němu lžíci cukru a lžíci medu.
  • Naneste si peeling na obličej malými krouživými pohyby a zaměřte se zejména na místa, kde máte pleť nejsušší.
  • Opláchněte si obličej studenou vodou a použijte hydratační krém.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Pleťová maska

 1. 1
  Zkuste jílovou masku. Jílové masky během schnutí vytahují z pórů látky, které je ucpávají. Koupíte je v drogerii, ale pokud chcete, můžete si vyrobit vlastní.
  • Smíchejte si jednu lžíci jílu bentonite (seženete v obchodech se zdravou výživou) s jednou lžící vody a jednou lžící ovesných vloček.
  • Naneste si tuto směs na čistý obličej a zaměřte se zejména na místa, kde máte ucpané póry.
  • Nechejte masku na obličeji působit alespoň 10 minut. Během schnutí se vám pleť stáhne, což znamená, že jíl vytahuje z pórů všechny nečistoty.
  • Opláchněte si obličej vodou, jemně si ho osušte čistým ručníkem a použijte hydratační krém.
 2. 2
  Použijte pleťovou masku s obsahem alfa nebo beta hydroxy kyselin. Tyto kyseliny fungují jako chemický peeling. Seženete je v obchodech s vybavením pro kosmetičky a můžete si s nimi udělat peeling, aniž byste museli pleť mechanicky brousit.
  • Začněte s čistým obličejem, naneste si produkt na pleť a nechejte ho působit patnáct minut, nebo tak dlouho, jak je uvedeno na obalu. Nenechávejte ho na pokožce ovšem o nic déle, abyste si pleť nepodráždili.
  • Opláchněte si obličej vodou, jemně si ho osušte čistým ručníkem a použijte hydratační krém.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Speciální péče pro uvolnění pórů

 1. 1
  Nechejte si odstranit černé tečky. Černé tečky se na pleti tvoří, když se póry ucpou špínou nebo mrtvými kožními buňkami a projevují se tvrdými černými flíčky, které jsou postupem času stále viditelnější. Když budete tyto tečky pravidelně odstraňovat, mohli byste si pleť podráždit a způsobit si jizvy, takže postupujte velmi opatrně a nepoužívejte tuto metodu častěji, než je nezbytně nutné.
  • Otřete si obličej sterilním vlhčeným ubrouskem, abyste se zbavili bakterií.
  • Jemně si prsty zmáčkněte místo okolo černé tečky.
  • Omotejte si okolo prstu na druhé ruce papírový ubrousek a jemně si černou tečku vymáčkněte z pleti ven. Potom si dané místo otřete a umyjte vodou.
  • Můžete použít také speciální nástroj na odstraňování černých teček, který seženete v obchodech s potřebami pro kosmetičky.
  • Vždy si desinfikujte obličej, ruce i všechny další nástroje a věci, které budete potřebovat, aby se vám na obličej nedostaly bakterie, které by mohly způsobit akné, nebo podráždění pleti.
 2. 2
  Zkuste mikrodermabrazi. Tato procedura se provádí ve specializovaných salonech a zahrnuje použití chemikálie, která odstraní horní vrstvu kůže, provede hloubkový peeling a zbaví pleť látek, které jsou uchyceny hluboko v pórech. Neměli byste ji ovšem podstupovat příliš často, protože vám po nějaké doně může poškodit pleť.
  Reklama

Tipy

 • Pokud trávíte čas v zaprášeném prostředí, nebo cvičíte, ihned si potom umyjte obličej vodou.
 • Pokud nemáte kartáč na obličej, použijte velmi jemný kartáček na zuby. Nikdy ho už ovšem znovu nepoužívejte k čištění zubů!
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte peelingy příliš často, jinak si můžete zbytečně podráždit pokožku.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 19 478 krát
Stránka byla zobrazena 19 478 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama