Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vše potřebuje čas od času vyčistit a pračka není výjimkou. Po vyprání spousty špinavého prádla se může vnitřek pračky umazat a vůně mohou přilnout k jejím stěnám a přenášet se na vaše oblečení. Čtěte dál, abyste zjistili, jak vaší pračku vyčistit. Naštěstí nebudete pravděpodobně potřebovat nic, co v domácnosti ještě nemáte.

Metoda 1 ze 3:
Čištění pračky plněné zepředu

 1. 1
  Naplňte pračku horkou vodou. Novější modely praček plněných zepředu často mívají samočisticí cykly, takže pokud je to případ vaší pračky, naplňte jí horkou vodou v tomto nastavení. Pokud nemáte samočisticí cyklus, prostě ji naplňte horkou vodou.
 2. 2
  Na odstranění skvrn přidejte litr bělidla. Pokud je vnitřek vaší pračky poskvrněný, zafunguje bělidlo. Přidejte ho skrz zásobník, aby se smíchalo s horkou vodou a potom nechte pračku provést zbytek pracího cyklu.
 3. 3
  Vyčistěte gumové těsnění na dvířkách. Toto místo je náchylné na růst plísně, protože voda se může zachytit mezi těsněním a pračkou. K očištění pod a kolem těsnění použijte univerzální čisticí prostředek a houbičku nebo papírovou utěrku.
 4. 4
  Vyčistěte zásobníky. Ujistěte se, že zásobníky na práškový a tekutý prací prostředek neobsahují vlasy nebo jiné nečistoty. Použijte víceúčelový čisticí prostředek nebo roztok octa a vody a houbičku k odstranění stop pracích prostředků, nečistot a čehokoliv jiného, co může schránku ucpat.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Čištění pračky plněné shora

 1. 1
  Naplňte pračku horkou vodou. Nejsnazší způsob, jak to udělat, je zapnout cyklus praní na vysokou teplotu a přerušit ho potom, co bude pračka plná. Také můžete ohřát vodu v kuchyni a přelít jí do pračky.
 2. 2
  Přidejte litr chlorového bělidla. Na pár sekund zapněte mycí cyklus, aby funkce míchání smísila bělidlo s vodou, potom ho vypněte a nechte chlorovou směs alespoň hodinu působit. To začne odstraňovat špínu, plíseň a jiné látky uvnitř vaší pračky.
  • Pokud byste raději nepoužili bělidlo, můžete místo něj použít speciální čisticí prostředek na pračku. Ty jsou ke koupi v samoobsluhách v uličce s čisticími prostředky.
  • Pro přírodní alternativu přidejte místo bělidla nebo čisticího prostředku litr bílého octa.
 3. 3
  Dokončete prací cyklus. Po hodině nechte pračku dokončit prací cyklus. V tuto chvíli je vnitřek vaší pračky dezinfikovaný.
  • Pokud je po dokončení cyklu pračka cítit po bělidle, naplňte jí horkou vodou a vlijte do ní litr octa. Nechte hodinu působit a potom ještě jednou spusťte prací cyklus.
 4. 4
  Vyčistěte zásobníky. Použijte roztok vody a octa a kartáček k vyčištění míst, kam vkládáte práškový nebo tekutý čisticí prostředek. Špína, vlasy a další nečistoty mají tendenci se právě tam hromadit, takže vyčištění těchto míst je také důležitou částí udržování čistoty vaší pračky.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Udržujte pračku v čistotě

 1. 1
  Mokré oblečení vyjímejte ihned. Nechávání mokrého oblečení v pračce, dokonce i na pár hodin, může vést k růstu plísní a hub, což ovlivňuje vůni vašeho oblečení a funkci vaší pračky. Přendejte mokré oblečení do sušičky nebo na šňůru na prádlo ihned, jakmile je cyklus hotový.
 2. 2
  Po praní nechávejte pračku otevřenou. Zavření dveří vaší pračky po pracím cyklu kompletně zachytí vlhkost uvnitř, což vytvoří perfektní prostředí pro růst plísní a hub. Abyste tomu zabránili, jednoduše nechávejte dveře otevřené, aby se zbývající voda mohla odpařovat.
 3. 3
  Ujistěte se, že součástky pračky zůstávají suché. Pokud má vaše pračka šuplík na prášek nebo aviváž, který se během pracího procesu namočí, vytáhněte ho, aby uschnul, až bude cyklus hotový. Vracejte ho do pračky jen, když jste si jistí, že je úplně suchý.
 4. 4
  Jednou měsíčně pračku proveďte velký úklid pračky. Denní údržba pomáhá předcházet přílišnému zplesnivění pračky, ale i tak je stále třeba zhruba jednou měsíčně pračku pořádně vyčistit. Použijte jednu z metod nastíněných výše, aby vaše pračka stále voněla svěže a efektivně fungovala po celé roky.
  Reklama

Tipy

 • Abyste vylepšili zdraví našeho ekosystému, používejte mýdla/čisticí prostředky bez fosfátů.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 21 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 646 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 3 646 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama