Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Coca-cola není pouze vynikajícím nápojem — je to totiž také mírně kyselé činidlo, vhodné pro úklid domácnosti. Potřebujete odstranit za záchoda vodní kámen a nechcete vyhazovat peníze za drahé čistící prostředky? Kolu často pořídíte pod 20 Kč za litr. Hledáte netoxické čistidlo? Kola je (samozřejmě) velmi bezpečná. Dejte šanci našim nápadům a naučte se uklízet pomocí koly.

Postup

  1. 1
    Odměřte asi šálek nebo dva koly. Otevřete láhev nebo plechovku koly. Na úklid toalety jí nebudete potřebovat mnoho — standardní plechovka obsahuje přes 300 ml koly, což by mělo být pro naše účely dostatečné množství. Pokud máte větší láhev, odměřte potřebné množství a nalijte ho do sklenice.
    • Kola je tak dobrým čističem kvůli obsahu slabých kyselin-uhličité a fosforečné. Tyto chemikálie vznikly procesem sycení oxidem uhličitým a ne přidáváním příchutí, jak si mnozí myslí. Proto dietní kola funguje stejně dobře jako ta normální. Z toho také plyne, že kolu můžete nahradit i jinými sycenými limonádami (které ovšem často bývají mnohem dražší).[1]
  2. 2
    Nalijte kolu do záchodové mísy. Lijte ji kolem horního okraje a nechte ji stékat po stranách dolů přes všechny skvrny. Ujistěte se, že každá skvrna dostala svou dávku koly — většina nápoje steče dolů, ale na skvrnách přesto ulpí tenká vrstva.
    • Těžko dostupné skvrny v horní části mísy můžete zkusit vyčistit ručně kusem starého hadru namočeného do koly. Použít můžete i rozprašovací láhev naplněnou kolou, pokud si nechcete zašpinit ruce.
  3. 3
    Nechte kolu usadit. Klíčem je trpělivost. Čím déle necháte kolu působit, tím vyšší jsou šance, že její kyseliny rozpustí všechny skvrny. Nechte ji v míse alespoň hodinu, aniž byste ji splachovali.
    • Extra čistících účinků dosáhnete pohodlně tak, že kolu aplikujete před spaním a necháte ji působit přes noc.
  4. 4
    Spláchněte. Během působení koly začnou kyseliny pomalu uvolňovat skvrny v toaletní míse. Potom záchod jednou spláchněte. Skvrny by se tím měly alespoň zčásti smýt.
  5. 5
    Opakujte podle potřeby. V tento okamžik byste měli být svědky toho, jak výborným čističem kola je. Ačkoli je obyčejně výborná pro čištění různého záchodového těsnění a usazeného vodního kamene, nemusí nutně odstranit všechny nečistoty. Pokud je to potřeba, vlijte do mísy další dávku a proces zopakujte.
    • Pokud se skvrny neuvolní ani po druhé aplikaci koly, přejděte k další sekci, ve které pro vás máme několik návrhů pro obzvláště odolné záchodové skvrny.
    Reklama

Metoda 1
Metoda 1 ze 1:
Odolné skvrny

  1. 1
    Důkladně záchod vydrhněte. Pokud nepomáhá samotné spláchnutí záchodu, sázkou na jistotu je použití staré dobré záchodové štětky. Mechanické drhnutí štětky (nebo podobného předmětu s abrazivním povrchem) povolí odolné skvrny ještě více než kola a pomůže vám je tak ze stran záchodové mísy odstranit úplně. Po čištění i během něj si myjte ruce. Můžete si také navléct ochranné rukavice, pokud se obáváte bakterií.
    • Pro nejlepší výsledky vydrhněte záchod před i po aplikaci koly. Jinými slovy:
    • Odklopte mísu a vydrhněte štětkou největší skvrny.
    • Aplikujte kolu.
    • Nechte ji působit.
    • Znovu vydrhněte mísu štětkou a spláchněte. Smyjete tak veškeré zbytky odolných skvrn.
  2. 2
    Použijte teplo. Chemické reakce se obecně rychleji spouštějí ve vyšších teplotách a reakce kyselin, které mají za úkol vyčistit váš záchod, nejsou žádnou výjimkou. Pro opravdu velmi odolné skvrny ohřejte kolu nejdříve v mikrovlnce. Nemusí být přímo vroucí, ale měla by být rozhodně velmi horká. Buďte proto velmi opatrní při jejím přenášení na toaletu.
    • V mikrovlnné troubě nikdy neohřívejte limonádu (ani jiné tekutiny) v uzavřených nádobách nebo kovových miskách. Mohli byste tím způsobit nebezpečné exploze vařících tekutin. Místo toho nalijte kolu do nádoby vhodné pro ohřívání v mikrovlnce (skleněné nebo keramické) a až potom ji ohřejte.
    • Zahřátím koly způsobíte, že bude ještě více šumivá než normálně, proto si raději navlékněte rukavice, aby na vás nedopadaly kapky horké limonády.[2]
  3. 3
    Kolu použijte společně s jinými domácími čistícími prostředky. I když je kola velmi účinným činidlem pro rozpouštění většiny skvrn, nemusí být vždy tím nejlepším. Pro velmi odolné skvrny ji můžete zkusit zkombinovat s jiným čistícím prostředkem. Nabízíme vám několik metod, ve kterých uplatníte i jiné přísady, které pravděpodobně také najdete doma:
    • Zkuste rozmíchat 1/2 šálku octa a 1/4 šálku jedlé sody (nebo 2 lžičky boraxu) ve dvou litrech vody. Nalijte směs do záchoda a vydrhněte mísu štětkou. Potom nechte alespoň hodinu působit a spláchněte. Následně můžete v případě potřeby použít výše popsaný postup s kolou.
    • Na plísně zkuste smíchat jednu část peroxidu vodíku se dvěmi částmi vody v rozprašovací lahvi. Směs nastříkejte přímo na plesnivé oblasti a nechte ji alespoň hodinu působit. Potom mísu drhněte štětkou, dokud se plíseň nepustí. Následně použijte kolu a odstraňte veškeré zbytky a špinavé mapy, které utvořily usazeniny.
    • Smíchejte dvě části boraxu s jednou částí citronové šťávy a jednou částí koly. Vytvoříte tak další univerzální čistící prostředek. Aplikujte směs na záchodovou mísu, hodinu nechte působit a potom vydrhněte všechny skvrny štětkou.
  4. 4
    Poznejte, kdy je použití koly nevhodné. Kola je vhodná na většinu minerálních usazenin a podobných skvrn, které se obvykle v toaletě objevují, ale nemusí být už tak účinná pro zvláštní a neobvyklé skvrny, na které bude potřeba vzít jiné prostředky. Jedná se například o tyto nečistoty:
    • Kola není nejlepším činidlem pro čistění oleje, tuku nebo dalších mastných skvrn. Na takové použijte raději nějaký produkt pro mytí nádobí, saponát nebo kyselejší ocet.[3]
    • Kola se také nehodí pro zabíjení bakterií. Naopak nános koly, který v toaletě zůstává, může některé druhy bakterií dokonce vyživovat. Pro zabití mikroorganismů se tedy raději držte mýdla, komerčních čistidel nebo dezinfekčních prostředků na bázi alkoholu.
    • Kolou si nepomůžete ani v případě skvrn od inkoustu, barviv nebo pigmentů. Nejlepší volbou v těchto případech bývají čistidla na bázi alkoholu a další chemické prostředky.[4]
    Reklama

Tipy

  • Jak už bylo uvedeno výše, k čištění můžete použít i sycené vody a jiné limonády, protože čistící účinky dodává kole sycení oxidem uhličitým. Sycená voda může být dokonce lepším čistidlem toalety i jiných povrchů, protože po sobě nezanechává cukernaté zbytky. To nám ale zrovna v případě záchodové mísy nemusí moc vadit.
  • Kola nemusí fungovat na olejové skvrny tak, jak to potvrdili "Bořiči mýtů". Kola čistí jen minerální usazeniny.
  • Kyseliny nedělají z koly nepoživatelný nápoj. Například pomerančový džus je mnohem kyselejší.[5]
  • Pokud máte nějaké spolubydlící, oznamnte jim nejprve na co se chystáte. Mohli by si pak myslet, že jste zapomněli spláchnout, udělali to za vás a překazili vám tak vaše altruistické čistící úsilí.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 49 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 720 krát
Stránka byla zobrazena 7 720 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama