Jak vyčistit zpomalený počítač

Řada uživatelů se domnívá, že když začne počítač zpomalovat, je čas pořídit nový. Zasekává se vám počítač nebo notebook často na několik minut při načítání? Trvá mu dlouho spuštění, načítání programů nebo otevírání souborů? I když počítač používáte velmi obezřetně a nikdy nestahujete nic podezřelého, po čase se v systému nevyhnutelně nahromadí nežádoucí položky registru, chyby, zbytečnosti a pozůstatky dřívějších souborů. Je tedy důležité počítač jednou za čas vyčistit, čímž se opět zrychlí.

Postup

 1. 1
  Aktualizujte si antivirus a spusťte kompletní sken systému. Antivirový software chrání počítač před viry a dalšími podezřelými soubory, které se mohou šířit i prostým otevřením emailové zprávy. Provádí také pravidelné kontroly systému a rozpoznává cizí soubory, které se snaží počítač infiltrovat.
  • Dvěma osvědčenými tahouny na antivirovém trhu jsou Norton a Kaspersky. Oba přitom pořídíte za cenu okolo 500 Kč.
  • Nepoužívejte optimalizátory registrů, nebo takzvané nástroje na čištění registrů. Většina z nich dlouhodobě počítači spíše uškodí.
 2. 2
  Uvolněte nějaké místo na disku. Vymazáním nepotřebných souborů, které v počítači uchováváte, je rychlou a snadnou cestou k vylepšení celkového výkonu. Provedete to pomocí nástroje Vyčištění disku ve Windows, nebo vymazáním Dočasných souborů na Macu.
  • Ve Windows XP, Windows 7 a Vista: Klikněte na Start, poté na Všechny programy, následně na Příslušenství, Systémové nástroje a nakonec na Vyčištění disku. Pokud je v počítači více disků, budete muset vybrat, který z nich chcete vyčistit.
  • Na Macu: Přejděte do Aplikace, klikněte na Nástroje, a poté na Příkazový řádek. V příkazovém řádku zadejte "sudo rm -fr /tmp/*" a stiskněte Enter. Dočasné soubory zapomenuté v počítači budou vymazány.
 3. 3
  Odinstalujte zbytečné programy, které skoro nepoužíváte. To zahrnuje hry a multimediální soubory, které vaše děti vůbec nepoužívají, a také redundantní a zastaralé programy.
  • Ve Windows: Z nabídky Start pokračujte na Nastavení, a pak na Ovládací panely. V tomto okně klikněte na Přidat/odebrat programy nebo Odinstalovat programy. Poté odinstalujte všechny nepotřebné programy.
  • Na Macu: Nežádoucích a redundantních programů se zbavte tak, že jejich soubory přesunute do Koše.
  • Nezapomeňte koš po vymazání těchto souborů vysypat, jinak zůstanou soubory na disku a budou dále zabírat místo. Jednoduše klikněte pravým tlačítkem na ikonu koše a vyberte “Vysypat koš.”
 4. 4
  Stáhněte a nainstalujte si program pro odstraňovaní spywaru. Spyware je jedním z druhů škodlivého softwaru, který po nainstalování v počítači špehuje bez vědomí uživatele určité údaje. Pro zachování jak soukromí, tak zdravý počítače je nejlepší spyware a další "malware" odstranit.
  • Anti-spywarový program byste měli získat zdarma. Jakmile jej stáhnete, nainstalujte jej a spusťte. Pokud nepatříte mezi pokročilé uživatele, přečtěte si pokyny.
 5. 5
  Defragmentujte disk. Fragmentace v podstatě znamená to, že se soubory v počítači rozhází tak, že omezují schopnost počítače sekvenčně k nim přistupovat. Defragmentace toto napravuje.
  • Ve Windows: klikněte na Tento počítač, pak na Vlastnosti a nakonec na záložku Nástroje. Na této záložce klikněte na tlačítko Defragmentovat a spusťte program. Můžete také nastavit, aby se počítač nefragmentoval pravidelně.
  • Na Macu: Disky operačního systému Mac je potřeba defragmentovat jen zřídka (pokud vůbec).
 6. 6
  Zkontrolujte RAM. RAM označuje Random Access Memory (paměť s náhodným přístupem). Jde o paměťové čipy počítače, které ukládají data. Pokud jich není dostatek, počítač používá k ukládání mezivýsledků pevný disk, který je však mnohem pomalejší. Během toho se počítač tváří zaneprázdněně a velmi pomalu reaguje při zapisování a čtení souborů z disku. Poznáte to podle hluku a rozsvícené LED diody na počítači.
  • Pravým tlačítkem klikněte na ikonu Tento počítač, zvolte Vlastnosti a podívejte se, co stojí v záložce 'Obecné'. Ve Windows XP byste měli vidět hodnotu 256 MB či větší. Pokud je zde uvedeno méně než 1024 MB, může to být hledaný problém.
  • Pokud je na vině opravdu RAM, zpomalí se počítač při každém spuštění nové aplikace. Pokud je však počítač pomalý jen při startu nebo restartu, obvykl je chyba jinde.
  • Než poběžíte do obchodu pro novou RAM, zjistěte si přesně, jaký typ do počítače patří, a přesvědčte se, že jsou v počítači prázdné sloty, to kterých můžete RAM přidat.
  • Pro většinu lidí je nejlepší možností odnést počítat do opravny, kde se o tyto věci postarají.

Tipy

 • Dávejte si pozor, co instalujete. Většina odkazů pro stažení zdarma z určitých stránek obsahuje i nějaký druh spywaru/malwaru/graywaru, nebo dokonce i viru. Používejte tedy jen stránky, kterým můžete věřit, a na které najdete na Googlu dobré ohlasy.
 • Nikdy neinstalujte software, který nebudete pravidelně používat.
 • Pokud stahujete minimum souborů a programů, provádějte skeny spywaru a virů alespoň jednou týdně. Pokud stahujete za týden spoustu věcí, doporučujeme provádět testy denně.
 • Pro zajištění bezpečného připojení k internetu nainstalujte a používejte firewall (Microsoft nabízí jeden přímo vestavěný ve všech systémech), nebo si pořiďte externí router s firewallem.
 • Dejte si tu práci a každý měsíc počítač defragmentujte. Příliš častou defragmentací však můžete výrazně zkrátit živnost pevného disku, jelikož se při ní zapisuje, maže a přepisuje velká spousta "souborů." Jakmile disk "vyhoří", už z něj žádným způsobem neobnovíte data, proto se o něj dobře starejte.
 • Používejte nástroj CCleaner

Varování

 • Nikdy nedefragmentujte počítač, ve kterém je disky typu SSD (Solid State Drive). Mohli byste se tím dokonce připravit o data.
 • Než odinstalujete nějaký program, zkontrolujte, že jej nepotřebujete – některé programy jsou nutné k tomu, aby počítač fungoval.
 • Při používání programu na odstranění spywaru si vždy pořádně přečtěte pokyny. Jelikož tyto programy mění záznamy v registrech, může se stát, že bude počítač nakonec fungovat hůře než před zásahem. Pokud nepatříte mezi zběhlé uživatele, odstraňte jen ty nalezené položky, které svítí červeně, a o dalším postupu se poraďte s kamarádem, který se v počítačích vyzná.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Údržba a oprava

V jiných jazycích:

English: Clean Up a Slow Performing Computer, Italiano: Pulire un Computer Lento, Español: limpiar una computadora lenta, Deutsch: Einen langsamen Computer bereinigen, Português: Melhorar a Performance de um Computador Lento, Français: nettoyer un ordinateur lent, Русский: почистить медленный компьютер, 中文: 清理运行缓慢的电脑, Nederlands: Een trage computer opschonen, हिन्दी: धीमी गति से कार्य करने वाले कंप्यूटर को क्लीन अप करें, العربية: تنظيف جهاز كمبيوتر بطيء الأداء, ไทย: ล้างคอมที่ทำงานช้า, Tiếng Việt: Dọn dẹp máy tính chạy chậm, 日本語: 動作の遅いパソコンをクリーンアップする, Türkçe: Yavaş Çalışan Bilgisayar Nasıl Temizlenir

Stránka byla zobrazena 6 040 krát.
Byl tento článek přesný?