Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Řada uživatelů se domnívá, že když začne počítač zpomalovat, je čas pořídit nový. Zasekává se vám počítač nebo notebook často na několik minut při načítání? Trvá mu dlouho spuštění, načítání programů nebo otevírání souborů? I když počítač používáte velmi obezřetně a nikdy nestahujete nic podezřelého, po čase se v systému nevyhnutelně nahromadí nežádoucí položky registru, chyby, zbytečnosti a pozůstatky dřívějších souborů. Je tedy důležité počítač jednou za čas vyčistit, čímž se opět zrychlí.

  1. 1
    Aktualizujte si antivirus a spusťte kompletní sken systému. Antivirový software chrání počítač před viry a dalšími podezřelými soubory, které se mohou šířit i prostým otevřením emailové zprávy. Provádí také pravidelné kontroly systému a rozpoznává cizí soubory, které se snaží počítač infiltrovat.
    • Dvěma osvědčenými tahouny na antivirovém trhu jsou Norton a Kaspersky. Oba přitom pořídíte za cenu okolo 500 Kč.
    • Nepoužívejte optimalizátory registrů, nebo takzvané nástroje na čištění registrů. Většina z nich dlouhodobě počítači spíše uškodí.
  2. 2
    Uvolněte nějaké místo na disku. Vymazáním nepotřebných souborů, které v počítači uchováváte, je rychlou a snadnou cestou k vylepšení celkového výkonu. Provedete to pomocí nástroje Vyčištění disku ve Windows, nebo vymazáním Dočasných souborů na Macu.
  3. 3
    Odinstalujte zbytečné programy, které skoro nepoužíváte. To zahrnuje hry a multimediální soubory, které vaše děti vůbec nepoužívají, a také redundantní a zastaralé programy.
  4. 4
    Stáhněte a nainstalujte si program pro odstraňovaní spywaru. Spyware je jedním z druhů škodlivého softwaru, který po nainstalování v počítači špehuje bez vědomí uživatele určité údaje. Pro zachování jak soukromí, tak zdravý počítače je nejlepší spyware a další "malware" odstranit.
    • Anti-spywarový program byste měli získat zdarma. Jakmile jej stáhnete, nainstalujte jej a spusťte. Pokud nepatříte mezi pokročilé uživatele, přečtěte si pokyny.
  5. 5
    Defragmentujte disk. Fragmentace v podstatě znamená to, že se soubory v počítači rozhází tak, že omezují schopnost počítače sekvenčně k nim přistupovat. Defragmentace toto napravuje.
  6. 6
    Zkontrolujte RAM. RAM označuje Random Access Memory (paměť s náhodným přístupem). Jde o paměťové čipy počítače, které ukládají data. Pokud jich není dostatek, počítač používá k ukládání mezivýsledků pevný disk, který je však mnohem pomalejší. Během toho se počítač tváří zaneprázdněně a velmi pomalu reaguje při zapisování a čtení souborů z disku. Poznáte to podle hluku a rozsvícené LED diody na počítači.
    Reklama

Tipy

  • Dávejte si pozor, co instalujete. Většina odkazů pro stažení zdarma z určitých stránek obsahuje i nějaký druh spywaru/malwaru/graywaru, nebo dokonce i viru. Používejte tedy jen stránky, kterým můžete věřit, a na které najdete na Googlu dobré ohlasy.
  • Nikdy neinstalujte software, který nebudete pravidelně používat.
  • Pokud stahujete minimum souborů a programů, provádějte skeny spywaru a virů alespoň jednou týdně. Pokud stahujete za týden spoustu věcí, doporučujeme provádět testy denně.
  • Pro zajištění bezpečného připojení k internetu nainstalujte a používejte firewall (Microsoft nabízí jeden přímo vestavěný ve všech systémech), nebo si pořiďte externí router s firewallem.
  • Dejte si tu práci a každý měsíc počítač defragmentujte. Příliš častou defragmentací však můžete výrazně zkrátit živnost pevného disku, jelikož se při ní zapisuje, maže a přepisuje velká spousta "souborů." Jakmile disk "vyhoří", už z něj žádným způsobem neobnovíte data, proto se o něj dobře starejte.
  • Používejte nástroj CCleaner
Reklama

Varování

  • Nikdy nedefragmentujte počítač, ve kterém je disky typu SSD (Solid State Drive). Mohli byste se tím dokonce připravit o data.
  • Než odinstalujete nějaký program, zkontrolujte, že jej nepotřebujete – některé programy jsou nutné k tomu, aby počítač fungoval.
  • Při používání programu na odstranění spywaru si vždy pořádně přečtěte pokyny. Jelikož tyto programy mění záznamy v registrech, může se stát, že bude počítač nakonec fungovat hůře než před zásahem. Pokud nepatříte mezi zběhlé uživatele, odstraňte jen ty nalezené položky, které svítí červeně, a o dalším postupu se poraďte s kamarádem, který se v počítačích vyzná.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 15 104 krát
Kategorie: Údržba a oprava
Stránka byla zobrazena 15 104 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama