Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Umění řešit problémy je v životě velmi důležité. Bez ohledu na to, čím se živíte nebo co děláte, se budete setkávat s překážkami. To, jak se s nimi vypořádáte, určí váš úspěch v životě. Problémy přicházejí v různých podobách a dobách, ale nemusíte se bát. Tento článek vám pomůže najít to správné řešení.

Metoda 1 ze 5:
Přehled

 1. 1
  Existuje několik způsobů řešení problémů. Vždy záleží na tom, jakého charakteru je vaše situace, jaké máte zkušenosti, znalosti, přístup a o co se jedná.
  • Můžete mít dlouhodobý problém, který nelze vyřešit rychle, například nějaký soudní spor nebo osobní problém. Můžete mít i naléhavý, ale ne okamžitý problém – například nějaká situace v práci, nebo jak pomoci dítěti s domácím úkolem. V extrémních situacích – například když zjistíte, že vám v letadle dochází palivo, je nutné vymyslet nějaké řešení ihned.
  • U všech situací záleží na tom, jaké máte zkušenosti.
   • Pokud jste právník nebo poradce, budete vědět, jak se orientovat v osobních a právních problémech a budete schopni vymyslet dobrá řešení.
   • Pokud jste učitel nebo rodič staršího dítěte, máte zkušenosti se zkouškami a testy a budete schopni svému dítěti pomoci.
   • Pokud jste v něčem až po uši, budete se muset spolehnout na své instinkty. Jako pilot máte jistě trénink přežití.
  Reklama

Metoda 2 ze 5:
Rozdělte problém a vyřešte ho

 1. 1
  Použijte logiku. Téměř každý problém jde vyřešit metodou eliminace – rozdělte si problém na části a pokračujte tak dlouho, až de mu dostanete na kloub. Tento postup má čtyři fáze:
  • 1. Definujte problém
  • 2. Vymyslete si plán
  • 3. Uskutečněte svůj plán
  • 4. Zhodnoťte výsledky
  • Dokud nenajdete akceptovatelné řešení, opakujte kroky 2-4. Ukážeme si to na příkladu běžného problému.
 2. 2
  Definujte si problém. Nejde vám nastartovat auto, nikde nikdo není a vy nevíte vůbec nic o tom, jak auto funguje. Máte úplně nové auto, takže ho ještě neznáte tak dobře. Navíc přijedete pozdě do práce, takže musíte vyřešit, jaký problém je nejdůležitější. Máte jich najednou více, ale ten největší problém je, že vám nejde nastartovat auto.
  • Při definování problému nemyslete na věci, které nemůžete ovlivnit a zaměřte se pouze na svůj problém. Ostatními věcmi se můžete zabývat později.
 3. 3
  Vymyslete si plán. Při řešení každého problému je naprosto klíčové mít plán, díky kterému najdete řešení co nejrychleji. U našeho příkladu je to jasné (i když je jednoduché, protože auto je vcelku složitý stroj). Plánem je rozdělit si velký problém na menší problémy, které snadněji vyřešíte a najít tím skutečnou příčinu problému.
 4. 4
  Uskutečněte svůj plán. Začněte s důležitými otázkami. Je stejně tak důležité vědět o co nejde, jako o co je.
  • Protáčí se motor, když zkoušíte nastartovat? Pokud ano, problém není v baterii a hned můžete vyloučit jednu možnost. Pokud se motor nerozběhne, problém bude pravděpodobně v elektronických součástkách. V tomto případě řekněme, že se motor nerozběhne.
   • Víme tedy, že problém bude někde v elektronice, ať už v baterii, nebo v jiné součástce.
 5. 5
  Zhodnoťte výsledky. Co se vám zatím podařilo zjistit? Protočil se motor několikrát a potom se zastavil? Nebo v něm jen jednou cvaklo? Pokud ano, pravděpodobně máte vybitou baterii. U tohoto příkladu ale budeme počítat s tím, že se motor vůbec nerozběhl. Mohlo by to znamenat vybitou baterku, ale neznamená, protože se při otočení klíčem zapnula všechna světýlka a kontrolky v autě.
  • Nyní víme, že baterka je v pořádku, ale něco stále brání autu v nastartování. Víme tedy, že se auto nemůže po vložení klíče nastartovat. To vám bohužel moc nepomůže, takže budete muset začít znovu od kroku 2.
 6. 6
  Vymyslete si druhý plán. Kdybyste se vyznali v automechanice, mohli byste se podívat pod kapotu a zkusit to opravit sami. U tohoto příkladu by to ale bylo jen maření času. Přesto se ale podíváte, uvidíte, že v autě nic nechybí, takže logicky musíte kontaktovat někoho, kdo se v autech vyzná, nebo se podívat do manuálu k autu
 7. 7
  Uskutečněte plán. Nyní víte, že nejde ani o baterku, ani o benzín a že problém bude přímo ve startéru auta.
  • V návodu auta si všimněte ikonky s textem: „Z bezpečnostních důvodů při startování auta sešlápněte brzdu.“
 8. 8
  Zhodnoťte výsledky na základě nových informací. Sešlápli jste při prvním startování brzdu? Pokud ano, nic se nemění. Abychom to ale dále neprotahovali, řekněme, že jste na brzdový pedál zapomněli.
 9. 9
  Vymyslete si nový plán. Nyní je to už jednoduché, že? Budete se muset pokusit auto nastartovat tak, že při tom sešlápnete brzdu.
 10. 10
  Uskutečněte svůj plán. Pokuste se nastartovat auto se sešlápnutou brzdou.
 11. 11
  Zhodnoťte výsledky. Povedlo se? Ano! Problém je vyřešen a vy se můžete vydat na cestu do práce.
  • Pokud se auto nenastartovalo, je na čase zavolat si automechanika. Protože jste se ale sami snažili problém vyřešit, budete schopni mu podat dobrou zprávu o stavu auta, takže mu nebude trvat moc dlouho závadu opravit.
  Reklama

Metoda 3 ze 5:
Brainstorming

 1. 1
  Ptejte se lidí. Pokud máte problém, který není nutné řešit ihned a máte čas na to, abyste se zeptali zkušenějších lidí, využijte toho a ptejte se přátel a odborníků. Řekněme, že chcete založit svoji vlastní společnost, ale nevíte, jak začít.
 2. 2
  Sejděte se se svými lidmi u stolu. Pokud jste v pracovním prostředí, uspořádejte schůzi. Pokud je prostředí neformální a bavíte se jen s přáteli, pozvěte je do restaurace nebo k sobě domů.
 3. 3
  Definujte si problém. Stejně jako u prvního příkladu není možné problém vyřešit, dokud si ho přesně nedefinujete.
  • Problémem je, že chcete založit společnost, ale nemáte k tomu potřebné znalosti.
 4. 4
  Udělejte si plán. Promluvte si se svým týmem a poslechněte si jejich nápady, proberte je s nimi a snažte se na nich stavět. Zkuste vymyslet něco i sami a nechejte ostatní, aby o tom diskutovali. Často se stává, že každý člověk má nějakou představu, ale dohromady dokážou přijít na úžasné věci.
  • Plán v vašem případě bude vytvořit si osnovu obchodního plánu pro novou společnost. Díky tomu budete schopni učinit konkrétní kroky, které vám umožní definovat svoji společnost a její cíle, zhodnocovat svoji konkurenci a trh a mít dobrý přehled o tom, čeho se snažíte dosáhnout.
 5. 5
  Uskutečněte plán. Vybudujte si svůj obchodní plán od píky. Bude to chvíli trvat, ale ověříte si své znalosti a budete mít větší motivaci.
 6. 6
  Zhodnoťte výsledky. Až budete mít obchodní plán hotový, znovu si sezvěte svůj tým a mluvte spolu o tom, k čemu jste došli. Znovu poslouchejte jejich nápady a snažte se ty nejlepší z nich použít.
 7. 7
  Opakujte tento postup tak dlouho, dokud nebudete připraveni založit svoji společnost. Tento problém máte za sebou, ale čeká vás ještě spousta dalších.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte pocit, že nemůžete udělat vůbec nic, zamyslete se nad tím, co udělat můžete. I kdyby šlo o něco malého a zdánlivě nepodstatného, může vás to přivést k úspěšnému řešení.
 • Pokud jste svými problémy zavaleni a cítíte se frustrovaně, na chvíli se zastavte a odpočiňte si. Uvědomte si, že každý problém má své řešení, ale někdy jsme tak zaslepeni, že nevidíme nic jiného, než ten problém.
 • Klíčem je správný přístup. Čím více problémů vyřešíte, tím lépe vám to půjde. Můžete aplikovat řešení jednoho problému i na jiný problém a získávat tak zkušenosti. Nebojte se řešit problémy.
 • Pamatujte si, že i ostatní lidé mají při řešení problému své role. Tým je pro úspěšné vyřešení často nezbytný. Hrozba osobního napětí v takových situacích pouze podtrhuje nezbytnost pomoci ostatních lidí.
 • Přečtěte si nějakou knížku o řešení problémů, třeba získáte inspiraci.
 • Albert Einstein řekl: „Nemůžete vyřešit problém stejnou myslí, která ho vytvořila.“ Když si problém definujete, cítíte různé emoce, například zklamání z toho, že problém existuje. Prvotní emocionální reakce je normální, [1] ale je důležité, jak ji vyjádříte. Crucial Když se rozzlobíte, většinou to bude znamenat jen to, že se stáhnete do defenzivy a nebudete schopni problém řešit s ostatními lidmi. Dejte si chvíli času a pusťte k sobě své emoce. Potom se uklidněte a zkuste problém zhodnotit znovu. Určete si nějaké produktivní řešení a zkoušejte to. Snažte se být stále v klidu a myslet logicky. Nakonec své řešení najdete.


Reklama

Varování

 • Neutíkejte od svých problémů. Dříve nebo později vás stejně doženou a nebude jednoduché je vyřešit. Se zdravým rozumem se jistě každého problému dokážete zbavit.
 • Přirozeně je k řešení každého problému potřeba zdravý rozum. Nedělejte nic, co by vás mohlo uvést do nebezpečí, pokud to není naprosto nevyhnutelné.
Reklama

Související články

Jak přestat myslet na svou bývalou láskuJak přestat myslet na svou bývalou lásku
Jak zajistit, aby se do vás váš bývalý partner znovu zamilovalJak zajistit, aby se do vás váš bývalý partner znovu zamiloval
Jak získat muže ve znamení býkaJak získat muže ve znamení býka
Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak dávat najevo láskuJak dávat najevo lásku
Jak udělat dojem na dívkuJak udělat dojem na dívku
Jak poznat, kdy je správná doba na sexJak poznat, kdy je správná doba na sex
Jak se mazlit v poloze lžičekJak se mazlit v poloze lžiček
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerkuJak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerku
Jak někoho romanticky obejmoutJak někoho romanticky obejmout
Jak se správně mazlit s dívkouJak se správně mazlit s dívkou
Jak mít trvalý a šťastný vztahJak mít trvalý a šťastný vztah
Jak se s partnerem mazlitJak se s partnerem mazlit
Reklama

Reference

 1. Descartes Error, by Antonio Demasio

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 551 krát
Kategorie: Láska
Stránka byla zobrazena 3 551 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama