Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Umělečtí šéfkuchaři v Thajsku, Číně a Japonsku už po mnoho staletí vynikají ve vyřezávání ovoce a zeleniny do nejrůznějších tvarů, leckdy skutečně ohromujících. Většinou nepotřebujete nic víc, než ostrý kuchyňský nůž a zeleninu či ovoce dle vlastního výběru. S trochou tréninku brzy i vy dokážete přeměnit obyčejné suroviny v atraktivní přílohu nebo rovnou sochařské veledílo, které bude kdekdo obdivovat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Miska z melounu

 1. 1
  Vyberte si meloun. Ne druhu nezáleží, důležité je, aby měl pevnou, tvrdou slupku a nebyl nikde viditelně otlučený nebo měkký. Nejčastěji se pro svou velikost používají vodní melouny, ale jakýkoliv větší meloun vyhoví.
 2. 2
  Odkrojte malý kousek zespodu melounu. Vyberte si ten nejostřejší nůž, jaký máte, abyste měli nad řezáním absolutní kontrolu. Začněte tím, že seříznete malou plošku na jednom konci melounu, takže meloun bude pevně stát. Můžete ho postavit buď vertikálně nebo horizontálně na bok, v případě podlouhlých melounů.
  • Nerezový nebo bronzový nůž se hodí nejlépe, protože nezanechává na dužině skvrny.[1]
 3. 3
  Nakreslete si na meloun požadovaný vzor. Tenkým lihovým fixem si nakreslete na meloun vzor, například siluetu labutě s hlavou a křídly. Můžete kreslit jen tak od ruky, ale mnoho lidí si raději vystřihne papírovou šablonu a obkreslí ji. Šablony se dají koupit v papírnictví, nebo si ji můžete najít na internetu a vytisknout.
  • Zatímco šablony přímo na melouny není snadné najít, existuje spousta stránek se šablonami na vyřezávání dýní, které si snadno upravíte i pro meloun.
  • Natočte si šablonu tak, aby nepokrývala horní část melounu, která se většinou odstraňuje, aby vznikla miska.
 4. 4
  Vyřežte požadovaný tvar vzoru. Zapíchněte nůž do slupky kdekoliv na linii, kterou jste nakreslili lihovým fixem a metodicky začněte vyřezávat vzor. Záleží na tvrdosti slupky a na tom, jak je nůž ostrý – podle toho buď budete pomalu řezat, nebo spíše pohybovat nožem tam a zpátky jako pilou.Dávejte pozor, abyste zařízli skrz celou slupku, až do měkké dužiny.
 5. 5
  Odstraňte zbytek slupky. Jakmile vyřežete celý vzor, je na čase se zbavit částí slupky, které nebudou na výsledné misce. Pokud je to zapotřebí, udělejte další obloukový nebo rovný zářez na svrchní straně melounu, aby se otevřel do miskovitého tvaru. Opatrně tyto kusy dužiny a slupky odstraňte, můžete si pomoci nožem nebo je jednoduše ukroutit.
 6. 6
  Vydlabejte melounovou misku. Speciálním vykrajovátkem na meloun z něj vyberte obsah. Oškrábejte stěny tak, aby zůstala pouze slupka, nebo tenkou vrstvu dužiny ponechte, pokud se vám líbí její barva.
 7. 7
  Naplňte misku. Nejčastější je pravděpodobně ovocný salát, který se k melounové misce hodí. Podávejte buď okamžitě jako letní dezert, nebo dejte do lednice vychladit. Miska se samozřejmě hodí také na svačinu nebo třeba nepečený zákusek, náplň je jen na vás. Málokdy se používá k uchování něčeho jiného, než jídla, protože slupka se samozřejmě časem rozpadne.
  • Pokud chcete ovocný salát zbavit šťávy, můžete dospod melounové misky udělat několik děr a pak ji postavit do nádoby.[2]
  • Pokud obsah misky propadává ven, zkuste meloun vyložit tenkým pergamenovým papírem nebo podobným materiálem.
 8. 8
  Vyřežte k misce víko, chcete-li. Pokud horní část melounu zůstala neporušená, můžete vyřezat vzor i do ní. Pak budete moci melounovou misku přiklopit atraktivním víčkem.Je to nepovinný krok a nejčastěji se používá pro abstraktní vzory. Pokud je váš design realistický, například oblíbená silueta labutě, víčko by od něj zbytečně odpoutávalo pozornost.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Květina z okurky

 1. 1
  Odřízněte kus okurky. Středně velkou až velkou okurku rozkrojte příčně na třetiny, malou na polovinu. Přesná velikost není příliš důležitá, ale kousek, který budete vyřezávat by měl mít jak koncovou část, tak řeznou plochu.
  • Zbytek si uschovejte, protože vyřezat květinu obvykle napoprvé vyžaduje víc než jeden pokus.
 2. 2
  Vytvořte proužek tím, že uděláte zářez těsně pod slupkou. Vezměte si ostrý nůž, nejlépe nerezový, a položte ho ostřím na řeznou stranu okurky. Odkrojte asi osminu obvodu, těsně pod slupkou. Pohybujte nožem pomalu a přesně, a přestaňte asi 1,25cm před koncem. Vytáhněte opatrně nůž a proužek nechte na konci připevněný k dužině.[3]
  • Pokud se proužek utrhne, nezoufejte. Pokračujte s touto okurkou dál v rámci cvičení.
 3. 3
  Podél celého obvodu okurky udělejte další zářezy. Opakujte předchozí krok, dokud celá slupka okurky nebude rozkrájená na proužky, respektive „okvětní lístky“.
 4. 4
  Opatrně rozkrájejte na proužky bílou dužinu. Opět si vezměte ostrý kuchyňský nůž a začněte okurku krájet na plátky směrem od okrajů dovnitř. Teď vlastně vykrajujete „okvětní plátky“ květiny z tužší, bílé části.
  • Krájet vnitřek okurky je těžší, než krájet slupku, protože proužky musí být dostatečně tenké na to, aby se ohýbaly, ale zase tak silné, aby nepraskly. Jděte na to pomalu a až se vaše ruce unaví, dejte si přestávku.
 5. 5
  Zbavte okurku jadérek. S pomocí nože opatrně vyškrábejte semeník ze střední části okurky. Pokud pořád zbývá bílá dužina, která není nakrájená na proužky, můžete odstranit i ji.
 6. 6
  Zastřihněte plátky do tvaru trojúhelníku. Použijte nůž nebo nůžky a konec každého plátku zastřihněte do špičky. Snažte se, aby byly všechny řezy stejně dlouhé a květ působil hezky souměrně.
 7. 7
  Přidejte barevný střed. Napodobte pyl ve středu květiny tím, že vyříznete malé kolečko z mrkve a vložíte ho dolů do květiny mezi proužky. Další jedlé a barevné možnosti jsou například bobulové ovoce, kroužek ze slupky rajčete nebo klidně i skutečný jedlý květ. Květiny, kterým to bude v okurce slušet, jsou například pampelišky, heřmánek nebo sedmikrásky.[4]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vyřezávaní složitějších vzorů

 1. 1
  Najděte si několik ostrých, nerezových nožů. Můžete použít také nože, vyrobené z bronzu., ale většina dalších kovů ovoce nepříjemně zabarvuje. Ostré nožíky, které se používají v Thajsku, jsou na vyřezávání ovoce ideální. Čepel speciálních vyřezávacích nožů bývá pouhých 5-10 centimetrů dlouhá, ovšem rukojeť mívá délku, která se pohodlně drží v ruce.
  • Pro některé tahy existují i další nástroje. Škrabka na citronovou kůru má například zářez ve tvaru V, kterým sloupnete tenoučké proužky slupky z kteréhokoliv ovoce.[5]
 2. 2
  Vyberte si meloun, na kterém budete trénovat. Meloun vám poskytne dostatek místa, jeho pevná slupka navíc dobře drží tvar. Pokud už jste o něco sebejistější, můžete vyřezat téměř jakékoliv ovoce. Pevné ovoce, jako například jablko nebo ananas, se všeobecně vyřezává snadněji, než měkké ovoce, řekněme kiwi nebo grapefruit.
  • Tento návod vychází z vyřezávání melounu, ale můžete ho uplatnit i na jiné druhy ovoce.
 3. 3
  Naučte se správně držet nůž. Palec dominantní ruky položte na rukojeť, těsně vedle čepele. Ukazovák pak položte na tupou, silnější hranu čepele. Prostředníkem uchopte rukojeť naproti místu, na kterém spočívá palec.[6] Prsteníček a malíček obtočte kolem rukojeti, abyste ji pevně svírali v ruce.
 4. 4
  Vyřežte jednoduchý a mělký vzor. Zkuste nejprve vykrájet jednoduchý tvar, například srdíčko nebo kolečko, zatím pouze mělce do slupky. Zkuste jeho hloubku zarovnat a přitom nepoškodit dužinu melounu.
 5. 5
  Do vzniklého ornamentu zkuste vyřezat mřížku. Vyřežte mřížku do zbývající slupky, můžete se přitom pokusit ztenčit ji natolik, aby pod ní prosvítala atraktivně zbarvená dužina.[7]
 6. 6
  Trénujte vyřezávání drobnějších ornamentů. Okolo této mřížky, nebo kdekoliv jinde na melounu pokračujte vykrajováním drobnějších a složitějších obrazců. Tvary s rovnými liniemi, například diamant, jsou zpočátku jednodušší, než tvary se zakřivenými liniemi.
  • Může zabrat poměrně dost času, než se naučíte odřezat slupku okolo složitého obrazce tak, aby nepraskla. Zkontrolujte, že slupka, kterou chcete odstranit, je opravdu odřezaná na všech stranách. Pokud máte potíže s jejím odtrhnutím, zabodněte doprostřed nůž a zkuste opatrně zatáhnout.
 7. 7
  Zkuste vést řezy pod úhlem. Při řezání nůž lehce nakloňte místo toho, abyste jím mířili rovně dolů. Obrazec tak získá další zajímavý rozměr. Výsledkem bude dojem prostoru, čímž může vzniknout iluze překrývajících se obrazců. Například vzor výřezů ve tvaru V, provedených touto technikou, může vypadat jako okvětní plátky.
  Reklama


Tipy

 • Vybírejte ovoce s pevnou slupkou, která není otlučená nebo hrbolatá, ani nemá komplikované tvary.
 • Pravidelně své nože bruste, aby byly připravené k použití.
Reklama

Varování

 • Pokud se do vyřezávání ovoce chtějí pustit děti, nikdy je nenechávejte bez dozoru a složitost ornamentů přizpůsobte jejich věku a dovednostem.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 092 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 3 092 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama