Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Šplhání na kokosovou palmu je ošemetná věc, vyžadující alespoň nějakou zkušenost s lezením po stromech. Aktivní a silný člověk se může naučit šplhat na menší palmy bez použití jakýchkoli pomůcek.. Pokud takovou charakteristiku nesplňujete nebo se chystáte šplhat na vysokou palmu, budete potřebovat pomoc speciálního vybavení. Vždy s sebou mějte alespoň jednoho kamaráda, který vám v případě potřeby poskytne první pomoc.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Šplhání bez vybavení

 1. 1
  Vyberte si malou palmu. První palma, kterou zdoláte, by měla být dostatečně malá, abyste ze země dosáhli na její spodní listy a dokázali ji obejmout pažemi. Také vám pomůže, když vámi vybraný strom poroste křivě a bude se sklánět k zemi.
 2. 2
  Ze silné látky vyrobte popruh. Vyberte skutečně silný materiál jako kokosové vlákno, jutu nebo kus tenkého pevného provazu. Z kusu textilie uvažte oko dostatečně široké, aby se dalo navléknout přes vaše chodidla.[1] Měli byste jím pak obemknout palmu tak, aby každá vaše noha byla na opačně straně kmene.
  • Ačkoli je možné na palmu lézt bez jakýchkoli pomůcek, popruh přes chodidla vám celou práci značně usnadní.
 3. 3
  Navlékněte si popruh. Každou nohu do jednoho konce popruhu. Pokaždé, kdy se vaše nohy zapřou o strom, popruh se přitlačí také a poskytne vám mnohem větší páku pro další postup vzhůru.
  • Šplhejte bosí. Zpočátku to může být trochu bolestivé, ale kůže na nohách se vám časem zpevní. Pokud šplhání naboso vážně nezvládnete, obujte si speciální lezecké boty s pružnou podrážkou, které vytvoří větší tření než běžná obuv.
 4. 4
  Chytněte strom rukama. Přitlačte jednu ruku ke kmeni ve výši vašeho hrudníku. Druhou ruku přitlačte z druhé strany. Musíte být dostatečně silní, abyste unesli vlastní váhu až se budete střídavě ke stromu přitahovat a odklánět.[2]
  • Někomu je pohodlnější úchyt za zadní stranu kmene. V takovém případě rukama obejměte místo, kde se kmen zaobluje k zadní straně. Ruce musí ležet částečně proti sobě, abyste je mohli posouvat po kmeni.
  • Pokud je palma příliš silná, abyste ji obemkli pažemi, přpravte si další popruh ze silné látky, kůže nebo gumy. Umístěte ho kolem kmene a pevně chytněte.
 5. 5
  Zaklesněte se nohama. Naskočte na základnu palmy a pevně ji nohama sevřete. Natočte je tak, že budete ke kmeni tisknout chodidla. Nohy potom budou ohnuté a vykloněné směrem od palmy, takže budete vypadat trochu jako žába.[3] Nohy s popruhem držte kolem stromu skutečně pevně, popruh musí být plně napnutý.
  • Pokud jste dostatečně pružní, přitiskněte k palmě i stehna.
 6. 6
  Narovnejte se. Napněte nohy aniž byste hýbali chodidly nebo rukama. To vás narovná a připraví k dalšímu kroku.
 7. 7
  Posuňte chodidla. Rychle posuňte obě chodidla po kmeni co nejvýš je to možné a zároveň chytněte rukama kmen o něco výš. Snažte se udržet stabilitu a pevně svírejte kmen. Pokud jste dostatečně silní, můžete nohy úplně spustit z kmene a umístit je na vyšší místo, aniž byste je posouvali.[4] Jinak nohy musíte posouvat po kmeni nebo jednu po druhé posunout malými „krůčky“. To nevyžaduje takovou sílu a pro chodidla je to méně bolestivý postup.
  • Udržujte nohy z obou stran kmene, aby vám nespadnul popruh.
  • Toto je ta nejtěžší část šplhání. Trénujte nejdřív na malém kousku lezení nahoru a dolů, dokud nebudete mít jistotu silného úchopu.
 8. 8
  Opakujte. Napněte nohy a narovnejte se-tím se dostanete o něco výš hlavou. V této pozici si můžete chvíli odpočinout. Jakmile budete připraveni, posuňte rychlým pohybem chodidla a stejně tak i ruce.
  • Předtím, než začnete šplhat do výšky, trénujte těsně nad zemí. Neriskujte zbytečně vážná zranění. Měli byste vybudovat nejprve flexibilitu a dostatečnou sílu v rukou a nohách, abyste zvládli lézt bez pocitu únavy nebo roztřesenosti.
 9. 9
  Sbírejte ořechy. Jakmile jste připraveni vyšplhat až nahoru, utrhněte kokos tím, že jím budete opakovaně točit, dokud se neodtrhne. Shoďte ho bezpečně na zem. Trhejte jen kokosy, na které dobře dosáhnete a nikdy se nenaklánějte od kmene.
  • Listy druhé nebo třetí vrstvy jsou obvykle už dost pevné, aby vás případně udrželi. Slabých listů ve spodní vrstvě se nechytejte.[5]
  • Umíte-li pracovat s mačetou, můžete kokosy odseknout. Mačetu si uvažte za pásek, aby se během šplhání volně houpala pod vašima nohama.
 10. 10
  Slezte zpátky. Postupujte stejně jako při výstupu. Většina lezců prostě jen postupně posouvá jednu ruku po druhé o kousek níž, zatímco chodidla zároveň pouze kloužou po kmeni. Měkká chodidla může takový postup poranit, ale pro zkušené a trénované nohy je to nejrychlejší bezpečná cesta dolů vůbec.[6]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Šplhání s výbavou

 1. 1
  Sežeňte pohodlný postroj. Měl by být vyztužený a dostatečně široký.[7] Někdy se používá i opasek z provazu, ten vás ale neochrání ani zdaleka tak dobře jako postroj.
  • Nejdříve si přečtěte o všech možnostech lezení na palmy. Můžete pak zakoupit veškeré vybavení v setu a ušetřit tak peníze.
 2. 2
  Vyberte vhodné lano. Nejvhodnější je silné nepružné lano nebo podobný dlouhý popruh. Takové lano by mělo být pletené, točená lana nejsou tak vhodná, ale nehraje to až takovou roli vzhledem k tomu, že se na laně nechystáta houpat. Speciální arboristické lano je samozřejmě nejlepší možností.[8]
 3. 3
  Použijte stroj pro šplhání na palmy. Takové zařízení s popruhy na ruce i nohy se připevní k palmě a vy nemusíte téměř nic dělat. Pouze zvedáte střídavě ruce a nohy.[9] I přesto je ale vhodné jistit se postrojem a lanem.
  • Existuje více druhů stroje na šplhání. Vždy si tedy před použitím prostudujte návod k použití.
 4. 4
  Zkuste speciální tyčový žebřík. Je to bezpečná cesta jak pokořit palmy nižší než vámi použitý žebřík. K sehnání je např. v obchodech s loveckými potřebami, takové žebříky se často používají místo posedu. Držte se následujících pokynů pro bezpečný výstup:[10]
  • Sestavte žebřík a přistavte ho k palmě. Vtlačte ho do země a připevněte ke stromu popruhy nebo lanem.
  • Další popruh omotejte kolem stromu a oba konce připevněte ke svému postroji. Popruh musí být napnutý.
  • Vyšplhejte po žebříku tak, že postupně připevňujete jeho další části ke stromu.
 5. 5
  Použijte k lezení oka vyrobená z lan. Lezení si můžete usnadnit a zajistit bezpečnost právě takovými oky. Musí být kvalitní a uvázaná pevnými uzly, proto je nejlepší učit se od profesionálů. Základem jsou ale tyto body:[11]
  • Kolem stromu ovažte lano a připevněte ho ke svému postroji.
  • Vytvořte oko správné délky na které si stoupnete.
  • Uvažte ho ke stromu prusíkovým uzlem.[12] [13]
  • To samé zopakujte s okem pro druhou nohu a dalším okem pro ruce.
  • Pro to, abyste vyšplhali, musíte zdvihnout nohu a zároveň rukou posunout oko, na kterém stála. Až ho opět zatížíte nohou, mělo by zase pevně držet. Pokračujte druhou nohou atd. Trénujte nejprve nízko nad zemí, dokud nezískáte dostatečné sebevědomí, že techniku zvládnete, a že vaše uzly nepovolí.
  Reklama

Tipy

 • Listy kokosové palmy jsou dostatečně pevné na to, aby udržely váhu průměrně těžkého dospělého člověka. Můžete se tam tedy klidně pohodlně usadit. Další skvělá odměna za náročný výstup.
 • Ze starých pneumatik můžete vytvořit vynikající gumový povrch, který se dá připevnit k vašemu lezeckému vybavení. Zamezíte tím sklouznutí nohy nebo ruky po kmeni.
 • Před tím, než vylezete na palmu, sežeňte někoho, kdo vás bude ze země sledovat. Může varovat lidi v okolí až budete shazovat kokosy a navíc v případě nouze přivolá pomoc.
Reklama

Varování

 • Chystáte se provádět nebezpečnou činnost, pro kterou je potřeba dostatečná fyzická zdatnost a flexibilita. Pokud si nejste jisti svou výkonností, nešplhejte na vysoké palmy.
 • Podrážky s bodci, cepíny nebo mačety můžou palmu trvale poškodit. Kromě viditelných ran tímto můžete strom oslabit vůči nemocem a škůdcům.[14] [15] Podobné pomůcky použijte pokud možno až ve větší výšce po tom, co jste kus vylezli za pomoci žebříku.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 713 krát
Kategorie: Život venku
Stránka byla zobrazena 2 713 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama