Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mnoho lidí vůbec netuší, jak správně vybírat vodní meloun. Prostě jen na toto obří ovoce vždycky poklepají, jako kdyby věděli, co dělají. Ačkoliv může být těžké určit, jak zralý je vnitřek, když jediné, co vidíte, je vnější slupka, existuje několik chytrých triků, které vám pomohou vždy vybrat dokonalý meloun. Začněte níže popsaným prvním krokem a zjistěte, o jaké triky jde.

Část 1
Část 1 ze 3:

Výběr vodního melounu

 1. 1
  Hledejte rovnoměrný tvar. Hledejte pevný, symetrický, nepotlučený meloun bez trhlin a rýh. Pokud má meloun boule nebo vypoukliny, může to znamenat, že během růstu byl vystaven nadměrnému působení slunce nebo vody, což může mít za následek vysušení nebo rozmělnění dužiny.
 2. 2
  Meloun zdvihněte. Měl by mít ke své velikosti i odpovídající váhu, která značí, že je v něm dostatek vody, a že tedy bude šťavnatý a zralý. Porovnejte váhu vybraného melounu s váhou stejně velkého melounu - ten, který je těžší, je zralejší. Tuto radu lze aplikovat na většinu druhů ovoce a zeleniny.
 3. 3
  Zkontrolujte plochu, na které meloun během růstu ležel. Jedna strana melounu by měla mít krémově žlutou barvu. Je to spodní strana, na které meloun během růstu ležel, a kterou se opíral o zem; čím je tato strana tmavší, tím zralejší meloun je! To není jen babská povídačka. Pokud je spodní strana bílá, nebo po ní na melounu nejsou žádné stopy, znamená to, že byl sklizen příliš brzy a nebude dostatečně zralý.[1]
 4. 4
  Zkontrolujte barvu. Dokonale zralý meloun má tmavě zelenou barvu a je spíše matný než lesklý. Lesklý meloun je obvykle nedozrálý.
 5. 5
  Zkuste na meloun poklepat. Techniku klepání není snadné si osvojit, ale milovníci melounů jsou ochotni na ni přísahat. Poklepejte silně na meloun klouby prstů a poslouchejte, jaký zvuk bude vydávat. Zralý meloun vydá plný zvuk, spíše podobný tenoru než basu. Dutý nebo příliš hluboký zvuk značí nezralý meloun, který určitě nechcete.[2]
 6. 6
  Jak vybrat již rozkrojený meloun. Pokud kupujete už rozkrojený meloun, existuje rovněž několik znaků, po kterých byste se měli podívat, abyste vybrali ten nejlepší. Vyberte meloun s jasně červenou dužinou a tmavě hnědými nebo černými semínky. Vyhněte se plodům s bílými žilkami, ve kterých je většina semínek bílá. Také byste se měli vyvarovat těch, které jsou na pohled vysušené, moučné, nebo jejichž dužina se odděluje od semínek.[3]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Skladování a krájení melounu

 1. 1
  Uskladněte meloun správně. Celý nerozkrojený meloun můžete v ledničce skladovat až týden, než bude nutné ho zkonzumovat. S melounem manipulujte opatrně, abyste ho neotloukli.
  • Nikdy neskladujte meloun při nižší teplotě než 4°C, protože příliš nízká teplota může ovoce poškodit.
  • Pokud chcete meloun po zakoupení nechat dozrát, nechte ho několik dní v pokojové teplotě. Tím meloun mírně dozraje, ale ne nijak výrazně; pokud byl meloun sklizen příliš brzy, úplně nedozraje nikdy.
 2. 2
  Meloun nakrájejte. Než začnete krájet meloun na jednohubky, nejprve ho umístěte na prkénko a pomocí ostrého nože odřízněte vršek a spodek. Díky tomu můžete meloun bezpečně postavit na jednu ze seříznutých hran.
 3. 3
  Meloun vypeckujte. Jestliže chcete meloun vypeckovat, rozřízněte ho na poloviny a potom na čtvrtiny. Nožem na zeleninu veďte dužinou řez podél části se semínky.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Melounové recepty

 1. 1
  Připravte melounový salát. Meloun je skvělou přísadou do čerstvých salátů; díky němu bude váš oběd šťavnatý a křehký. V tomto receptu byl meloun přidán do salátu společně s okurkami, kešu ořechy a sýrem feta!
 2. 2
  Vyrobte si melounovou limonádu. Umíte si představit něco více osvěžujícího, než je sklenice studené melounové limonády v parném dni? Pro co nejlepší výsledek použijte nejsladší meloun, jaký dokážete sehnat!
 3. 3
  Vyrobte si melounové donuty. Melounové donuty nejsou skutečné donuty, jsou to jen plátky melounu nakrájené do tvaru donutů. Posypané cukrem a sekanými mandlemi jsou velmi chutnou svačinkou.
 4. 4
  Vyzkoušejte smažený meloun. Toto výtečné, ale ne příliš zdravé pohoštění se v některých zemích podává na poutích a při podobných příležitostech. Smažený meloun posypaný moučkovým cukrem je dokonalá a šťavnatá pochoutka!
 5. 5
  Vyrobte si melounovou vodku. Můžete si připravit vynikající letní nápoj, když ve vodce necháte vyluhovat několik plátků melounu - tento dokonalý narůžovělý party drink podávejte na ledu s trochou džusu!
  Reklama

Tipy

 • Zkontrolujte žlutou spodní stranu melounu. Čím je větší a zřetelněji ohraničená, tím déle meloun ležel na zemi a přirozeně dozrával. Zralý = sladký
 • Udeřte na meloun jako na buben. Měl by vydat plný zvuk.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 347 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 8 347 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama