X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 4 420 krát
Bělením zubů můžete získat nádherný a mladistvý úsměv. Pokud celý proces provedete správně, bělení bude velmi bezpečné a přitom efektivní a nijak vaše zuby nepoškodí. Jestliže si tedy chcete zkrášlit svůj úsměv, přejděte k prvnímu kroku a držte se našich instrukcí.
Postup
Část 1
Část 1 ze 2:Průzkum bělících metod
Část 1
-
1Vybělte si zuby pomocí jedlé sody. Vzhledem k tomu, že se přidává i do zubních past, musí přece fungovat! Průzkumy ukázaly, že jedlá soda obsahuje volné radikály, které dokážou projít skrze zubní sklovinu a zanechat ji čistou. Jednoduše v jedlé sodě namočte kartáček a několik minut si s ní čistěte zuby tak, jak jste normálně zvyklí.
- Nutno říct, že se kolem bezpečnosti této metody stále vedou debaty. Někteří lidé tvrdí, že jedlá soda sice zuby vybělí, ale zároveň oslabí a poničí sklovinu, takže na tuto metodu raději z dlouhodobého hlediska nespoléhejte.
-
2Vybělte si zuby pomocí jahod. Toto delikátní ovoce obsahuje kyselinu jablečnou, což je činidlo, které dokáže ze zubů vyžrat veškeré skvrny. Několik jahod rozmačkejte v jedlé sodě, směs pak naneste na zuby a nechte ji pět minut působit. Následně si vyčistěte zuby a jste hotovi!
- Klidně si ale můžete zuby pomazat samotnými jahodami (nakrájejte je, abyste se dostali k účinným šťávám) a následně je smýt sklenicí vody.
-
3Experimentujte s kokosovým olejem nebo jablečným octem. Ačkoli jsou tyto přírodní látky stále předmětem debat, někteří je považují za silná bělící činidla. Použijte je jako ústní vodu nebo si je vetřete do zubů a nechte působit zhruba deset minut. Následně si zuby normálně vyčistěte, vypláchněte ústa a máte hotovo!
- Ani na tyto metody byste ale neměli plně spoléhat. Viditelné výsledky můžou přijít klidně až po měsíci nebo dvou.[1]
-
4Kupte sadu na bělení zubů. Snadnější metodu asi nenajdete. Různé bělící sady určitě najdete v místních lékárnách nebo specializovaných obchodech. K sehnání jsou různě kvalitní produkty ve všech cenových hladinách -- všechny by ovšem měly být účinné (je to jen otázka času). Pokud tedy máte možnost, nějakou sadu si pořiďte.
-
5Nechte si nějakou sadu doporučit svým zubařem. Zubař bude mít určitě přístup k mnohem účinnějším gelům a formičkám, než které byste sami sehnali v lékárně. Pokud sám žádné z těchto produktů neprodává, určitě bude znát nějakého specialistu, u kterého takové přípravky pořídíte. Za zeptání nic nedáte!
- Formičky a gely jsou velmi účinné, ale jejich hlavní nevýhodou je to, že nemusí sedět ve vašich ústech. Pokud tedy máte čelist, řekněme, nestandardních rozměrů, bělení s formičkami pro vás nejspíš nebude úplně nejvhodnější.
-
6Nechte si zuby vybělit profesionálně. Pro bělení zubů bylo vyvinuto několik vynikajících technologií. Ačkoli většinu z nich musí provádět odborník, některé zvládnete klidně i doma svépomocí. Zeptejte se svého zubaře, co by vám doporučil.
- Jedná se asi o nejrychlejší metodu, ale zároveň také o nejdražší.
- V případě vážnějších skvrn je možná také aplikace tzv. veneers a lumineers, tedy tenkých, celokeramických fazet (u obou se jedná pouze o kosmetickou proceduru).
Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:Každodenní preventivní opatření
Část 2
-
1Dodržujte správnou zubní hygienu, sestávající z čištění zubů a používání zubní nitě. Nedá se nic dělat, nejlepší prevencí dentálních problémů stále zůstává čištění zubů a používání zubní nitě. Zuby si čistěte ráno a večer, ale nezapomínejte na to i po jídle. Zbytky jídla, které ulpí na vašich zubech, mohou vést k vytvoření skvrn -- pokud tedy částečky jídla okamžitě odstraníte, žádné skvrny nevzniknou.
- Snažte se pokaždé čistit alespoň dvě minuty. Nezapomínejte si kartáčkem čistit i jazyk a dásně!
-
2Používejte také bělící žvýčkačky a ústní vodu. Ačkoli má čištění a používání zubní nitě větší dopad než žvýkačky a ústní voda, rozhodně nezavrhujte ani takové doplňky. Čím více preventivních opatření, tím bělejší zuby (dlouhodobě). V průběhu dne mezi čištěním zubů žvýkejte bělící žvýkačku nebo si rychle vypláchněte ústa troškou ústní vody pro bělení zubů. Přispějete tím svému zdraví!
- Samostatné užívání žvýkaček a ústní vody pravděpodobně žádný více viditelný efekt nepřinese, ale oba produkty můžou být nápomocné v kombinaci s řádným čištěním a používáním zubní nitě. Berte je jako jakousi třešničku na dortu.
-
3Vyhýbejte se všem tabákovým výrobkům. Tím máme na mysli opravdu všechny tabákové výrobky - cigarety, dýmkové tabáky, doutníky, žvýkací tabáky, šňupací tabáky, snus a další. Všechny vyjmenované produkty škodí vašim zubům. Mohlo by se zdát, že žvýkání tabáku je pro tělo i pro zuby méně škodlivé než třeba kouření cigaret, ale není to pravda. Žvýkací a šňupací tabák obsahuje 28 chemikálií, které přispívají různým typům rakoviny ústní dutiny, přičemž jsou návykovější než nikotin.[2] Jedinou správnou volbou je vyhýbat se užívání jakýchkoli tabákových výrobků.
-
4Snižte konzumaci kávy a čaje. Pokud si bez nich ale své ráno už nedokážete představit, snažte se je vypít brčkem, aby se tekutina dotýkala vašich zubů co nejméně. Nejlepší je ovšem jejich naprosté vyloučení z jídelníčku, takže pokud se k tomu odhodláte, směle do toho.
- A ne, smetana ani mléko nijak škodlivé účinky kávy nesrazí - látky ničící sklovinu se nikam nevypaří. Pokud tedy vaše káva není spíše jen obarvené mléko (mléko výrazně převyšuje podíl kávy), světlejší barvou nic nespravíte.[3]
-
5Nechte si spravit zuby. Dnes jsou již módní zubní výplně v barvě zubů standardem. Ovšem je možné, že stále ještě máte v zubech nevzhledné a silně viditelné amalgámové výplně (bílé výplně možná nebyly v nabídce nebo byly příliš drahé). Jestliže máte našetřené nějaké peníze, můžete je investovat do výměny svých zubních výplní za ty modernější, vyráběné z kompozitních plastů v barvě zubů.
- Zkažené zuby se dají také překrýt porcelánovou korunkou. Promluvte si se svým zubařem o různých možnostech.
-
6Navštěvujte zubaře častěji, než by bylo zapotřebí. Čas od času navštivte dentálního hygienistu a lékaře. Zuby udržíte perfektně bílé a navíc odhalíte jakékoli případné problémy hned v zárodku.
-
7Noste modré odstíny. Ukázalo se, že odstíny modré barvy (ať už na oblečení nebo make-upu) rozjasňují bílou barvu.[4] Proto si namísto červeného svetru s ladící rtěnkou pořiďte raději modrý rolák a doplňte ho modrým leskem na rty. Efekt samozřejmě zmizí, když se oblečete do jiné barvy, ale jako rychlé řešení jde o dobrý tip!
- Nevybírejte matné rtěnky a laky, a to ani ty s modrým odstínem. Matné rtěnky způsobí, že vaše zuby již nebudou působit svým typickým perleťovým leskem, ale budou, řekněmě, omšelé. Proto raději volte lesklé a zářivé doplňky.
-
8Jezte křupavou zeleninu. Jablka, čerstvé zelené fazole, celer, mrkev, syrový květák, brokolici atd. Prostě jakýkoli druh tvrdé zeleniny nebo ovoce, který dokáže obrušovat vaše zuby. Pokud jste si tedy právě vychutnali šálek kávy a nemáte po ruce zubní kartáček, schroupejte alespoň jablko nebo mrkev.
- Veškerá zelenina je navíc velmi prospěšná vašemu celkovému zdraví!
Reklama
Reference
- ↑ http://draxe.com/6-ways-to-naturally-whiten-your-teeth/
- ↑ http://www.webmd.com/oral-health/guide/smoking-oral-health
- ↑ http://www.colgate.com/app/CP/US/EN/OC/Information/Articles/ColgateNewandNow/Personal/2013/February/article/SW-281474979067209.cvsp
- ↑ http://www.allure.com/beauty-trends/blogs/daily-beauty-reporter/2011/08/5-ways-to-whiten-your-teeth--f.html
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Bleach Your Teeth
Español:blanquear tus dientes
Русский:отбеливать зубы
Français:avoir les dents blanches
Bahasa Indonesia:Memutihkan Gigi
Nederlands:Je tanden bleken
中文:使牙齿亮白
Stránka byla zobrazena 4 420 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama