Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nákup zásnubního prstenu nemusí být žádné utrpení. Musíte jen vědět, na co přesně se zaměřit a nebát se zeptat své vyvolené, jestli si vás chce vzít za muže. Samozřejmě je zapotřebí brát ohled na peníze, které si můžete dovolit za prsten utratit. V tomto článku se dozvíte to nejdůležitější, co potřebujete znát, abyste vybrali pro svou lásku ten nejvhodnější. Začněte číst a naučte se krok za krokem, jak zásnubní prsten vybrat.

Postup

 1. 1
  Vyberte správnou obroučku. Obroučka je kulatá část prstýnku, která se navléká na prst. Většinou je ze zlata, stříbra nebo platiny, i když může být vyrobena i z méně obvyklých kovů nebo jejich slitin. Při výběru zásnubního prstenu myslete na to, jaká obroučka bude pro vaši vyvolenou ta nejvhodnější. Přečtěte si něco o drahých kovech – nechcete se nechat napálit jen proto, že například nepoznáte rozdíl mezi bílým a žlutým zlatem. O obroučkách byste měli vědět alespoň toto:
  • Zlato je žluto-oranžový kov ve své přírodní podobě, do prstýnku se však většinou míchá s jiným kovem, aby bylo odolnější. Někteří lidé mají rádi světlejší barvu zlata nebo méně čisté zlato, například o ryzosti 14K nebo 10K.
  • Bílé zlato se záměrně míchá s jinými kovy, aby mělo co nejsvětlejší barvu. Často se navíc potahuje rhodiem, které mu dodá jasný, stříbřitý lesk. Potažení se časem odře, někteří zlatníci kroužek zdarma opraví nebo nahradí.
  • Platina je velmi tvrdý, odolný kov přirozeně stříbrné barvy, ale její lesk nošením postupně zmatní, což někomu vadí a někomu se to naopak líbí. Protože zlatý kroužek dodá diamantu nažloutlý nádech, je zbytečné kupovat k němu diamant vysoké barevné kvality.
 2. 2
  Vyberte si správné upevnění kamínku. Je to obruba, která drží drahokam na místě a která je zároveň upevněna k obroučce. Může být výrazná, nebo naopak téměř neviditelná. [1] Některé prstýnky kombinují platinovou obrubu drahokamu se zlatým kroužkem, aby vznikl zajímavý kontrast, zabránilo se optickému zažloutnutí diamantu, nebo jednoduše kvůli síle a pevnosti platiny. Některá obruba má šaton se šesti krapnami, aby drahokam dobře držel a prsten bylo možné nosit i při náročnějších aktivitách. Při vybírání obruby a drahokamu pro vaši budoucí ženu se vyplatí zohlednit ještě tyto věci:
  • Drahokam: Drahokam je na zásnubním prstenu to, co přitahuje pozornost. Nejčastěji se používá diamant. Někdy se o něm pohrdavě mluví jako o "šutru". Čím větší kámen, tím podle mnohých lidí lepší, mnohem důležitější ovšem je, aby se drahokam hodil k osobnosti vaší partnerky. Drahokam nemusí být diamant (viz níže), ale důvody pro výběr jiného druhu by měly být opravdu pádné!
  • 4 nejdůležitější věci: Jsou to ryzost, barva, průhlednost a brus drahokamu (obvykle diamantu).
  • Páté sladké tajemství: Broušený zirkon. Broušený zirkon může být velmi krásný a od diamantu ho rozezná jen zlatník nebo jiný odborník. Je měkčí, než opravdový diamant, takže během let může trochu ztratit lesk. Další skvělou alternativou jsou umělé průmyslové diamanty. Stojí o 5 – 10% méně a přitom vypadají stejně krásně. Určitě jim dejte šanci. Stříbrná obroučka, potažená rhodiem může být k nerozeznání (pokud do ní čestný obchodník nevyrazí správný punc) od obroučky z bílého zlata, potaženého rhodiem. Může to být dobrá volba pro pár, který má napjatý rozpočet. Další možností je například pravý diamant malé velikosti (s velikostí jde velmi rychle nahoru i cena, takže pěkný půlkarátový diamant s fazetou větší, než polovina jednokarátového diamantu, vyjde na několik set dolarů), zasazený v jednoduché zlaté obroučce.
 3. 3
  Vyberte správnou velikost. Vybrat správnou velikost zásnubního prstenu je velmi důležité. Jedna možnost, jak ji vybrat, je tajně si prohlédnout prstýnky, které vaše nastávající nosí a jeden vzít ke zlatníkovi, aby určil velikost. Musíte to ale udělat tak, aby si ničeho nevšimla. Můžete to samozřejmě zkusit odhadnout od oka – průměrná velikost zásnubních prstýnků je 7 a vy jistě víte, zda má vaše partnerka prsty o něco silnější, nebo naopak užší.
  • Samozřejmě, že pokud bude váš odhad nesprávný, můžete prsten nechat později zvětšit nebo zmenšit. Jestli si nejste jistí, raději vyberte větší velikost, protože je snadnější prsten zmenšit, než zvětšit – po zvětšení může obroučka vypadat příliš tenká a navíc je to pochopitelně dražší. Kromě toho, pokud ji požádáte o ruku s menším prstýnkem, nebude si ho při tom ani moct navléknout na ruku, což může slavnostní náladu trochu pokazit.
 4. 4
  Vyberte si dobrého zlatníka. Nezapomínejte na to, že dražší zlatník automaticky neznamená lepší. Vyberte si obchod, kde se cítíte dobře a uvolněně, kde je příjemná a ochotná obsluha a kde se vám zamlouvá celkový přístup. Mějte na zřeteli také svůj rozpočet – ušetříte si nepříjemné zklamání z toho, že jste objevili něco, "co by bylo přesně to pravé, kdyby to nestálo tolik peněz". Pokud to jde, ověřte si, zda je zlatník řádně registrován a má potřebná oprávnění.[2] . A nikdy neublíží porozhlédnout se na internetu a zeptat se známých a přátel na to, jaké mají s konkrétním zlatnictvím zkušenosti. Tady je několik dalších tipů, na co si dávat při výběru zlatníka pozor:
  • Poptejte se vdaných a ženatých přátel a známých nebo příbuzných. Třeba vám doporučí šikovného zlatníka. Samozřejmě se tak dozvědí o vašich plánech – pokud tomu chcete zabránit, můžete jen říct, že máte zájem o pěkný šperk.
  • Prsten můžete také zkusit objednat přes internet, například u známých zlatnických firem jako je James Allen, Harry George nebo Blue Nile – pokud vám tedy nevadí trochu neosobní přístup, který ovšem někomu může stát za lepší cenu. Výhodou mohou být nejrůznější slevové akce. Žádný obchodník by vás ale nikdy neměl do ničeho nutit. Dvojnásob v tomto případě platí, že je důležité přečíst si reference a vybírat opatrně – podstupujete daleko větší riziko, že budete podvedeni a prodají vám falešné diamanty a kočičí zlato.
  • Další věc, kterou byste se zlatníkem měli probrat, je možnost sladit design zásnubního prstenu s budoucími snubními prstýnky. Je lépe si to promyslet předem, protože kombinace obou prstenů může vypadat úchvatně.
  • Pokud chcete svou vyvolenou nejprve požádat o ruku a pak jít prsten kupovat s ní, budete muset zohlednit i její preference. Je to jednodušší pokud uznáváte, že její vkus je dobrý. Nepřipravíte se o romantiku, jen budete muset pro samotnou žádost o ruku koupit atrapu prstýnku a vysvětlit partnerce, že ten pravý vyberete spolu.
 5. 5
  Zjistěte, co by si vaše snoubenka přála. Pokud kupujete prstýnek bez jejího vědomí jako překvapení, bude pochopitelně těžší ho vybrat, protože se jí dost dobře nemůžete zeptat. Myslete na to, že v dnešní době se chce spousta žen nákupu prstýnku zúčastnit, takže pokud si opravdu s výběrem nevíte rady, dejte jí nejprve atrapu prstýnku a ten skutečný jděte vybrat společně. Pár rad a tipů na to, jak zjistit, co se jí doopravdy líbí je zde:
  • Zeptejte se jí všeobecně na prstýnky. Až budete míjet výlohu zlatnictví, předstírejte, že vás zaujaly hodinky. Pak jen tak prohoďte něco o prstýncích, řekněte, co se líbí vám a zeptejte se, co se líbí jí. Pokud jste dobrý herec, partnerka nebude mít žádné podezření. Pokud mlžit neumíte, nejspíše jí to dojde, ale stejně nebude vědět kdy se vyslovíte! Další možností, jak zapříst rozhovor na téma zásnubní prstýnek je například zmínit se o prstýnku, který dostala její kamarádka a nadhodit, co se líbí jí samotné. Například takhle: „Já si myslím, že ten Mariin zásnubní prstýnek je trochu kýčovitý, co říkáš?“
  • Zeptejte se její rodiny. Samozřejmě záleží na tom, zda chcete nebo nechcete, aby o vašich úmyslech věděli dřív, než vaše vyvolená.
  • Další možnost je přemluvit její kamarádky, aby s ní zašly do zlatnictví vybrat si "jen tak z legrace". Musíte k tomu ale použít jen kamarádku, které opravdu věříte a která váš pravý záměr neprozradí. Jestli vám záleží na tom, aby byla žádost o ruku opravdu překvapení, tohle není dobrý nápad.
  • Samozřejmě, že pokud jste k sobě opravdu upřímní a otevření a o svatbě se spolu bavíte – koneckonců, měli byste si být celkem jistí, že si vás chce vzít – pak se jí můžete jednoduše zeptat, jaký zásnubní prsten by si přála. Abyste ji nepřipravili o překvapení, klidně ji několik měsíců napínejte, než se skutečně vyslovíte, ať si myslí, že jste se ptali jen tak z legrace.
  • Odhadněte její vkus podle oblečení a šperků, které běžně nosí. Dovedete přece posoudit, zda má ráda minimalismus, okázalost, vzory, nenápadnost nebo extravaganci. Je spíše konzervativní, potrpí si na klasiku, nebo pečlivě sleduje trendy, případně se jí líbí všechno netradiční? Použijte to, co víte o jejím vztahu k módě, ve svůj prospěch.
  • Je vaše partnerka spíše sluníčkářka, která se zajímá o ekologii, fair trade a podobně? Vyberte prsten z recyklovaného zlata a diamant bez dětské práce. Partnerka to jistě ocení.
 6. 6
  Promyslete si rozpočet. Říká se, že muž by za zásnubní prsten měl utratit tolik, kolik jsou dva jeho měsíční platy. Zda se tím budete řídit, nebo ne, záleží jen na vás. Nejdůležitější je vybrat prsten podle toho, kolik si za něj můžete dovolit utratit, tudíž je dobré tuhle částku znát dřív, než prsten začnete vybírat. Pokud máte opravdu málo peněz a přesto svou dívku toužíte požádat o ruku, zamyslete se nad tím, zda to vaše vyvolená opravdu pochopí. Jestli se skutečně chcete brát a víte, že jí nezáleží na tom, aby měla drahý prsten, můžete jí koupit něco levnějšího a s drahým šperkem počkat na později. Pokud je cena pro dívku důležitá, můžete to zohlednit, ale nedostatek peněz by vám neměl překážet v tom, abyste se spolu vzali.
  • Zamyslete se také nad tím, zda vy nebo vaše dívka nemáte nějaký vhodný prsten v rodině. Pokud vám babička darovala prsten a pokud by se k vaší dívce hodil (můžete jí ho nenápadně ukázat), klidně ho použijte jako zásnubní. Jen se ujistěte, že se jí bude líbit a že si bude vážit toho, že vlastní něco, co bylo součástí vaší rodiny. Nechcete přece, aby si o vás myslela, že jste ji odbyl.
  • Řekněte zlatníkovi, jaký máte rozpočet, aby vám mohl ukázat prstýnky, které se do něj vejdou.
  • Nezapomínejte na to, že si můžete nechat udělat zásnubní prsten na míru. Promluvte si se zlatníkem o vašich finančních možnostech, načasování a o různých stylech, ze kterých můžete vybírat.
 7. 7
  Nezapomeňte na to, aby byl prsten praktický. Pokud je vaše přítelkyně spíš sportovní typ a ráda tráví čas v přírodě, vyberte prstýnek, který snese i nějakou tu aktivitu. Čím výš bude drahokam nad obroučkou, tím spíš se bude zachytávat o oblečení, vlasy a podobně a tím větší bude riziko, že se od prstýnku odtrhne a ztratí se. Pro aktivní dívku vyberte raději drahokam zapuštěný do prstenu, pro městský typ, slečnu, která miluje módu a okázalost, může být drahokam posazený výše.
  • Samozřejmě, že si vaše snoubenka může prsten sundat, ale jeho tvar a velikost by měly alespoň rámcově odpovídat jejímu životnímu stylu. Dá se předpokládat, že dívka, která je stále na cestách, bude dávat přednost kompaktnímu, jednoduššímu a méně nápadnému prstenu, než ta, která věnuje módě a stylu hodně pozornosti, a vždy svůj outfit pečlivě sestavuje.
 8. 8
  Věnujte pozornost odolnosti obroučky. Její odolnost je velmi důležitá, protože nošením a každodenními činnostmi se může časem odřít a ztenčit. Nejnáročnější je v tomhle ohledu kancelářská práce, protože papír funguje na zlato jako jemná bruska. Pokud si to můžete dovolit, lepším materiálem na obroučku zásnubního prstenu je platina, která je odolnější, než zlato.[3] Titan a nerezová ocel jsou také poměrně odolné, bohužel čím je zlato čistší, tím je měkčí a tím je náchylnější k poškození.
 9. 9
  Naučte se, jak se vyznat v diamantech. Diamant je pro zásnubní prsten tradice, protože je velmi odolný a hodí se ke všemu. Je to nejtvrdší materiál a proto se používá jako solitérní drahokam do prstenů. Neztrácí lesk a je odolný proti poškrábání. Diamant je možné poškrábat jedině jiným diamantem. Protože zásnubní a snubní prsteny nosí lidé celý den, je diamant tou nejlepší volbou právě kvůli těmto vlastnostem. Jiný kámen použijte pouze v případě, že ho má vaše dívka z nějakého důvodu ve velké oblibě, nebo pokud vysloveně řekla, že si diamant nepřeje. Při výběru diamantu se pak zaměřte na tyto následující věci (přesně v tomhle pořadí):
  • Karát: ten ukazuje měrnou jednotku diamantu a odvíjí se od jeho váhy (nikoli velikosti). Každý karát má 100 jednotek. Diamant na zásnubním prstenu mívá obvykle 1 karát, ale záleží samozřejmě především na vašem rozpočtu. Pokud máte málo peněz, nevyhazujte je za jednokarátový diamant, protože je budete muset na prstenu ubrat jinde a celkový dojem z něj tak může být o dost nižší.
  • Barva: Barva diamantů se může značně lišit. Pro zásnubní prsten ale většina lidí dává přednost co nejsvětlejší. Barvy se značí od písmene D (bezbarvý a velmi vzácný), přičemž většina kvalitních diamantů má označení F nebo H. Pro zásnubní prsten se nejčastěji používají diamanty kvality D až I, protože po zasazení vypadají skoro stejně.
  • Průhlednost: V diamantu se přirozeně vyskytují inkluze. Čím méně nedokonalostí, tím bude diamant průhlednější a tím víc světla bude odrážet, takže se bude "třpytit". Samozřejmě, že lepší průhlednost zvyšuje cenu diamantu. Dokonale průhledné diamanty bez vnitřních inkluzí nebo povrchových kazů je velmi těžké sehnat, protože jsou extrémně vzácné. Menší množství nedokonalostí zvyšuje lesk diamantu, protože se v něm odráží víc světla.[4]
   • Stupnice, která hodnotí průhlednost jde od F1 pro diamant bez kazů, přes VVS1 a VVS2 pro velmi nepatrné inkluze, VS1 a VS2 pro nepatrné inkluze, SI1 a SI2 při lehkých inkluzích a I1, I2 a I3 u nedokonalých diamantů.
   • Při posouzení průhlednosti se diamant 10x zvětší, takže ani lehké inkluze nejsou pouhým okem viditelné. Znamená to tedy, že je na trhu dostatek diamantů i pro zákazníky s malým rozpočtem. Pokud ovšem vidíte nedokonalost i pouhým okem bez zvětšovacího skla, dobře si koupi rozmyslete. Umístění a barva inkluze jakéhokoliv stupně (ačkoli žádnou VVS nemůže být okem vidět, a VS jen velmi zřídka) může ovlivnit její viditelnost, takže si raději nechte ukázat, jak diamant vypadá pod lupou nebo na zvětšené fotografii, než ho koupíte.
 10. 10
  Vyberte diamant se správným brusem. Existuje mnoho různých brusů a právě ty mají vliv na to, jak se bude diamant třpytit. Brus, který nejvíc odráží světlo je kulatý, tzv. briliantový. Naproti tomu princesový nebo hvězdicový brus dovede zamaskovat drobné nedostatky. Další typy brusu jsou například čtvercový, markýza, hruška nebo srdce.[5] Oválný tvar vypadá nejlépe na větším drahokamu a opticky kámen zvětší více, než kulatý brus.[6] Kvalitní brus (nemusí být nezbytně ideální) je důležitější než váha, barva nebo průhlednost diamantu. Diamant, podobně jako reflektor, odráží světlo, které k němu přijde z jednoho směru a během odrazu ho trochu rozloží do jednotlivých fazet. Brus je čtvrtou velmi důležitou věcí, kterou při výběru diamantu musíte brát v úvahu.
  • Pokud jsou boky zabroušené ve špatných úhlech (občas je to výsledek nedbalé práce, jindy záměr, jak zvýšit hmotnost rozšířením do stran nebo prodloužením), poměrně velké množství světla se neodrazí zpět správně – nebo bude pohlceno a výsledkem bude slabě žlutý nebo nahnědlý lesk, viditelný pod lupou.
  • Při výběru diamantu se řiďte také objektivními údaji, jako jsou fotografie z ASET nebo Idealscope, které by vám měl poskytnour zlatník.[7] Dvojnásob to platí, pokud kupujete zásnubní prsten s diamantem přes internet.
 11. 11
  Kupte prsten. Vyzvedněte si ho těsně před tím, než budete žádat o ruku. Tak nebudete muset mít starost s tím, kam ho ukrýt. Při samotném nákupu zásnubního prstenu myslete na toto:
  • Požádejte o certifikát pravosti a záruční list. Dokumenty si vyžádejte také k diamantu samotnému, protože z nich poznáte, odkud přesně pochází. Většinou jsou bohužel k dispozici jen pro diamanty větší, než 1 karát. U menšího diamantu by dokumenty o dost zvýšily jeho cenu, někdy i o mnoho stovek dolarů.
  • Pojistěte se! Zásnubní prsten je pravděpodobně nejdražší šperk, který jste kdy koupili a nejdražší šperk, který vaše snoubenka měla kdy na sobě. Aby ho nemusela dávat k ocenění a pojištění hned poté, co ho dostane, udělejte to předem za ni. Pojistka by měla pokrývat také ztrátu prstenu, zeptejte se na to také zlatníka, se kterými pojišťovnami má případně smlouvu. Je to opravdu velmi důležité.
  • Připravte se pokleknout. Je čas, požádat svou vyvolenou o ruku!
  Reklama

Tipy

 • Pokud kupujete zásnubní prsten sami, aniž by do toho vaše dívka mluvila, může se stát, že se jí nebude líbit tvar, zdobení, barva a podobně. Zvažte to dobře, je to přece prsten, který bude nosit po zbytek vašeho společného života. Na druhou stranu některé ženy by byly zklamané, pokud byste je připravili o překvapení v podobě nečekaného zásnubního prstenu. Zeptejte se klenotníka, zda je možná výměna v případě, že by se dívce prsten opravdu nelíbil.
 • Prstýnek můžete nechat ozdobit filigránem, rytím, fazetováním, pískováním a podobně.
 • Výběr kovu záleží na vkusu každého člověka. Klasické zlato je sice v dnešní době stále nejoblíbenější, pomalu ho ale dotahuje platina a bílé zlato.
 • Kupujete-li prstýnek přes internet, vybírejte jen kulatý diamant. U jiných brusů nedokážete odhalit nedokonalosti.
 • Nejoblíbenější kovy na zásnubní prsteny jsou bílé zlato, žluté zlato a platina. Všechny jsou velmi trvanlivé a proto vhodné k výrobě šperku, který bude žena nosit dlouhá léta.
 • Claddagh je tradiční irský zásnubní prsten, na který je možné přidat diamant. Pokud má vaše budoucí žena irské předky, může pro ni tato tradice být důležitá.
 • Jestli má vaše snoubenka blízkou kamarádku nebo třeba sestru, poraďte se s ní při výběru.
 • Jestli si je blízká se svou matkou, bude ona nejspíš dobře vědět, co se vaší dívce líbí.
 • Možná by raději chtěla uprostřed prstenu jiné aranžmá z drahokamů. Můžete například zvolit prsten s jedním větším barevným drahokamem uprostřed a dvěma malými diamanty po jeho stranách. Rubíny a safíry se hůře kombinují, smaragdy působí křehce a jemně. Tyto drahokamy jsou pochopitelně výrazně levnější, než tradiční diamanty. Opět je u nich velmi důležitá průhlednost a barva, která by měla být intenzivní a zářivá.
 • Zeptejte se své partnerky, jaký prsten se jí líbí, ale nedělejte to příliš okatě, aby jí hned nedošlo, že ji chcete požádat o ruku. Jednoduše se zeptejte „Jaké prstýnky se ti líbí?“ místo „Kdybych si tě chtěl vzít, jaký bys chtěla zásnubní prsten?“. To prokoukne každá.
 • Jaký kov je pro ni nejvhodnější?
Reklama

Varování

 • Nechte prsten pojistit nebo kupte takový, jehož cena vás nezruinuje, pokud byste ho museli koupit znovu. Spočítejte si, kolik zaplatíte na pojistném, pokud vyberete prsten za mnoho desítek tisíc. Prostudujte si detaily pojistky v případě ztráty prstenu a zvažte, zda se vám vyplatí kupovat něco tak drahého, když za to budete ještě dále pořád platit.
 • Myslete na to, že většinu takzvaných tradic okolo prstenů s diamantem vymyslela firma De Beers, která jeden čas držela na obchod s nimi monopol. Z té doby pochází mimo jiné například ono pravidlo, že prsten by měl stát dva mužovy měsíční platy.
 • Nenechte se ošálit – bílé zlato ani paladium nemají nic společného s platinou.
 • Nezapomeňte k prstenu požádat o záruční list.
 • Dávejte si pozor na nákupy přes inzerát, na zastavárny, a na zlatnictví v centrech měst, která jsou jen pastí na turisty. Kvalita výrobků je tam obvykle nevalná a podvodníků je hodně (spousta těchto podniků je nicméně plně legální). Nákup si pořádně rozmyslete.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Velikost prstýnku. Plastiková obroučka na ověření je levná, někdy vám ji zlatník dokonce zadarmo zapůjčí.

Reference

 1. Wisegeek, What are the different types of engagement ring?, http://www.wisegeek.com/what-are-the-different-types-of-engagement-rings.htm
 2. Videojug, Choose an engagement ring, http://www.videojug.com/film/how-to-choose-an-engagement-ring
 3. James Love, The Groom's Guide, p.14, (2007), ISBN 978-1-84537-689-5
 4. Videojug, Choose an engagement ring, http://www.videojug.com/film/how-to-choose-an-engagement-ring
 5. Howcast, Buy an Engagement Ring, http://www.howcast.com/videos/111932-How-To-Buy-an-Engagement-Ring
 6. Wisegeek, What are the different types of engagement ring?, http://www.wisegeek.com/what-are-the-different-types-of-engagement-rings.htm
 7. Paul Gian, How to Choose a Diamond, http://onlinediamondbuyingguide.com/How-to-Choose-a-Diamond.html
 8. James Love, The Groom's Guide, pp. 13-15, (2007), ISBN 978-1-84537-689-5 – research source, based on advice from jeweler Lance James.
 9. Videojug, Choose an engagement ring, http://www.videojug.com/film/how-to-choose-an-engagement-ring – research source and partial use of information, shared with permission.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 417 krát
Kategorie: Svatba
Stránka byla zobrazena 4 417 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama