wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 29 897 krát
Štěrková příjezdová cesta může být velmi atraktivním a přitom nepříliš drahým doplňkem vašeho domu. Taková cesta má navíc delší životnost než běžné dlážděné cesty a navíc je šetrná k životnímu prostředí, protože veškerý déšť a sníh proteče skrze štěrk do půdy pod ním, což zabraňuje odtékání vody po povrchu a zcela se tak minimalizuje riziko zaplavení. Štěrková cesta je také ideálním místem pro parkování automobilu, které už se vám tak nezamaže od bláta. Další využití najde štěrková cesta právě v rozdělení zahrady a parkovacího stání.
Postup
Část 1
Část 1 ze 4:Plánování příjezdové cesty
-
1Rozhodněte, kam novou příjezdovou cestu umístit. Prozkoumejte důkladně svou zahradu a zjistěte, kudy by nová příjezdová cesta mohla vést. Také se rozhodněte, zda chcete na konci vybudovat pouze parkovací místo nebo cestu vést v kruhu. Nezapomeňte, že delší a větší cesta bude stát logicky víc než menší a kratší cesta.
-
2Rozhodněte, zda po okrajích cesty položíte hranice. Linii cesty můžete po obou stranách vytýčit položením dřevěných klád, cihel nebo kamenů. Záleží jen na vás.[1]
-
3Vyznačte si oblast pro novou příjezdovou cestu. Předtím, než s budováním cesty začnete, musíte vyznačit oblast, kudy ji chcete vést.
- Podél jedné strany linie, po které chcete vést zamýšlenou příjezdovou cestu, rozmístěte do země každé 2-3 metry nějaké tyčky nebo vyměřovací kolíky.
- Šířku příjezdové cesty naměříte umístěním druhé sady kolíků do vzdálenosti 3-3.5 metru od těch původně rozmístěných. Jestliže se má příjezdová cesta kroutit, měli byste ji udělat alespoň 4 metry širokou.[2]
-
4Změřte celkovou plochu zamýšlené cesty. K tomuto výpočtu potřebujete znát celkovou šířku a délku příjezdové cesty. Jestliže se má budoucí cesta hodně kroutit, změřte ji postupně po jednotlivých sekcích a ty potom sečtěte dohromady.
-
5Zvažte, zda nepoložit 2-3 vrstvy štěrku. Pokud chcete, aby vaše nová cesta skutečně něco vydržela a zůstala stabilní, odborníci doporučují položit 3 oddělené vrstvy štěrku o různé hrubosti.[3] Bude vás to ale stát o něco víc peněz a plánování, takže se včas rozhodněte, jestli takovou cestu skutečně chcete a potřebujete.
-
6Realisticky zhodnoťte, kolik práce dokážete odvést svépomocí. Rozhodnete-li se budovat příjezdovou cestu sami, vyžádá si to poměrně dost času a také spoustu intenzivní fyzické námahy. Jestliže nejste fyzicky způsobilí zvedat těžké váhy a vykonávat po delší dobu jednotvárnou práci (jako je například uhrabávání štěrku), budete muset někoho poprosit o pomoc nebo najmout profesionála.Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:Příprava materiálu
-
1Vypočtěte, kolik štěrku budete potřebovat. Pro zjištění potřebného množství štěrku vynásobte délku, šířku a hloubku v metrech a získáte hodnotu v metrech krychlových.[4]
- Hloubka navezeného štěrku se může lišit, ale měla by být zhruba 10-15 centimetrů. Jednotky samozřejmě volně převádějte podle své potřeby.
- Pokud plánujete položit 2-3 vrstvy štěrku, každá z nich bude muset mít zmíněných 10-15 centimetrů, takže tomu své výpočty přizpůsobte.
-
2Objednejte štěrk a rozvrhněte jeho dodávky. Zavolejte do místní společnosti, nabízející štěrk, a řekněte jim, jaké množství a typ štěrku potřebujete.
- Zeptejte se, zda má daná společnost nějaké webové stránky nebo jinou prezentaci, kde si můžete vybrat konkrétní hrubost, tvar a barvu štěrku.
- Plánujete-li položit několik vrstev, rozvrhněte si to tak, aby každou z vrstev přivezla dodavatelská společnost zvlášť. Nejlépe v časovém rozmezí několika dní, abyste jednotlivé vrstvy stihli položit, uhrabat a nechat usadit, než na ně položíte další.[5]
-
3Připravte si nářadí, které budete potřebovat. Potřebovat budete lopatu, pevné kovové hrábě, silné pracovní rukavice a také kolečko. Jestliže tyto nástroje nemáte, poproste o jejich zapůjčení nějakého kamaráda, kupte si je nebo pronajměte ve specializovaném obchodě, případně v nějakém zahradním centru nebo hobby marketu, který takové služby nabízí.
-
4Pronajměte si potřebné velké stroje. K udusání veškerého navezeného materiálu je ideální použít vibrační pěch. Pro jeden samostatný projekt by se ovšem jednalo o poměrně nákladnou a zbytečnou investici, takže si ho raději pokuste vypůjčit v nějakém specializovaném podniku.
-
5Najměte traktor nebo rypadlo. Alternativou pro shánění všech možných pomůcek je pronájem rypadla a pracovníka, který ho bude obsluhovat. Rozhodně odvede celou práci mnohem rychleji, než by se podařilo vám, holýma rukama.Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:Příprava podloží pro příjezdovou cestu
-
1Vykopejte veškerou trávu a svrchní vrstvu půdy. Použijte k tomu lopatu nebo pronajaté rypadlo a z vyznačené oblasti pro novou příjezdovou cestu odstraňte trávu a svrchní část zeminy.
- Práci si můžete usnadnit radličkovým nebo jiným kypřičem, který půdu na povrchu povolí, aby šla později snadno odstranit.
- Množství zeminy, kterou musíte odstranit, závisí na tom, kolik vrstev štěrku hodláte pokládat. Na každou vrstvu byste měli vykopat asi 10-15 centimetrů půdy.
-
2Zarovnejte povrch vykopaného podloží. Ten sice nemusí být úplně perfektně rovný, protože celou oblast stejně zasypete kamením, ale měli byste se o to alespoň pokusit, aby větší nerovnosti nevedly k vytváření prohlubní, ve kterých by se držela voda a musely by se zasypávat štěrkem dodatečně.
-
3Udusejte hlínu. Použijte vibrační pěch, nechte přes oblast někoho přejet buldozerem nebo se po připraveném podloží několikrát projeďte nějakým těžkým vozidlem (např. velkým náklaďákem).
-
4Položte textilii proti plevelu. Chcete-li uchránit svou novou příjezdovou cestu od prorůstání plevele skrze štěrk, měli byste na podloží natáhnout speciální textilii proti plevelu.[6]
- Textilie proti plevelu je tkaná zahradnická látka, která umožní průchod vody, ale přitom zabrární prorůstání plevele. Seženete ji ve většině zahradnictví nebo v hobby marketech a dalších specializovaných obchodech.
- Tato textilie se většinou prodává srolovaná. Měli byste ji tedy snadno na jednom konci položit a postupně ji odmotávat, dokud se nedostanete až na druhý konec cesty.
- Většina textilií proti plevelu je zhruba 1,5 metru široká, takže budete pravděpodobně potřebovat několik rolí (nebo kupte širší, pokud ji seženete). Ještě před koupí textilie si ověřte, kolik jí vlastně budete potřebovat. Musíte jí mít dost, aby pokryla přesně vymezenou plochu, ale raději kupte trochu textilie navíc.
-
5Vymezte kraje. Pokud pro vymezení okrajů cesty použijete zahradní dřevěné klády nebo cihly , měli byste je na místo usadit ještě před navážením štěrku. Pevně usazené hranice cesty potom štěrk udrží na svém místě. Pokud se nechystáte podél cesty pokládat žádné lemování, tento krok můžete přeskočit.Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:Pokládka a rozprostření štěrku
-
1Požádejte dodavatele, jestli by vám štěrk na cestě mohl rozprostřít. Některé nákladní vozy jsou schopné vyklopit štěrk pouze na jednu velkou hromadu, ale některé můžou po troškách skládat náklad tak, aby postupně vyplnil celou příjezdovou cestu. To vám samozřejmě ušetří spoustu namáhavé práce.
-
2Rozprostřete kameny. Použijte kolečko a rozvezte štěrk rovnoměrně podél celé příjezdové cesty. Potom se chopte lopaty a kovových hrábí a rozprostřete štěrk po celé šířce nové cesty.
-
3Udusejte štěrk pomocí vibračního pěchu. Pokud jste žádné podobné zařízení nesehnali, můžete se po cestě několikrát projet nějakým těžkým vozidlem, například velkým náklaďákem.
-
4Proces rozprostírání a udusávání štěrku opakujte s každou další vrstvou. Pokud jste se rozhodli pouze pro jednu vrstvu, přejděte k dalšímu kroku.
-
5Upravte sklon příjezdové cesty. Vaše příjezdová cesta by měla být uprostřed poněkud vyvýšená a ke stranám by se měla kvůli odtoku vody svažovat.
- Toho docílíte nahrabáním štěrku ze stran cesty do jejího středu, kde tak vytvoříte lehce vyvýšený val, táhnoucí se po celé délce příjezdové cesty. Další možností je nasypat do středu cesty dodatečné množství štěrku a to pak hráběmi trochu rozhrabat do stran.
- S odstupňováním povrchu to nepřehánějte. Cesta by ve výsledku rozhodně neměla vypadat jako pyramida. Ideální odstupňování by mělo být asi takové, že se štěrk bude od středu ke stranám svažovat ve sklonu 2%-5%. [7]
-
6Ukliďte svou novou příjezdovou cestu. Nezapomeňte celý svůj projekt “dokončit” pořádným úklidem. Odstraňte použité vyměřovací kolíky, ukliďte nebo vraťte veškeré použité nářadí a nezapomeňte zaplatit nebo poděkovat každému, kdo vám s prací pomáhal.
-
7Udržujte svou příjezdovou cestu. Pokud je to nutné, vraťte hráběmi štěrk, který se nedopatřením dostal mimo cestu. Každé 2-3 roky byste také měli zvážit dosypání štěrku do prohlubní, které se na cestě časem určitě objeví.Reklama
Reference
- ↑ http://www.todayshomeowner.com/video/installing-a-gravel-driveway/#tabs-1
- ↑ http://www.thisoldhouse.com/toh/article/0,,198277,00.html
- ↑ http://www.bobvila.com/articles/how-to-make-a-gravel-driveway/#.VH9gwjGjOSo
- ↑ http://www.thegravelexpert.com/Gravel_Information.html
- ↑ http://www.bobvila.com/articles/how-to-make-a-gravel-driveway/#.VH9gwjGjOSo
- ↑ http://www.bobvila.com/articles/how-to-make-a-gravel-driveway/#.VH9gwjGjOSo
- ↑ http://www.thegravelexpert.com/Gravel_Information.html