Je skvělé přinést si domů nové štěně. Jeho výcvik ovšem může být obtížný a vyžaduje spoustu trpělivosti, konzistentnosti a lásky. Bohužel psi často končí v útulcích hlavně proto, že mají problémy s chováním. [1] Když se naučíte svého psa vychovávat pomocí odměňování a trpělivě ho naučíte trávit čas v bedýnce, můžete mu pomoci vyhnout se v budoucnu problémům s chováním. Když ho začnete cvičit již od raného věku, stane se z něj plnohodnotný člen vaší rodiny, který vám nebude dělat žádné problémy.

Metoda 1 ze 3:
Naučte štěně vyprazdňovat se venku

 1. 1
  Než si štěně přinesete domů, vyberte si místo, na které se bude chodit vyprazdňovat. Jednou z prvních věcí, které musíte štěně naučit, je chodit se vyprazdňovat a určené místo. Většina lidí učí své psy chodit na toaletu ven. Můžete ovšem takové místo určit i uvnitř v domě, například jeden kout, který vystelete novinami a papírem, nebo dokonce kočičí záchod (pokud máte malé plemeno psa).
 2. 2
  Choďte štěně věnčit 4-6x denně. Tato frekvence zhruba odpovídá tomu, jak dlouho štěně udrží kontrolu nad svým měchýřem. I tehdy ovšem může štěněti trvat až třicet minut, než se uvolní a rozhodne se vyprázdnit se. Mějte trpělivost a povzbuzujte ho slovy jako „Vyčůrej se,“ abyste mu pomohli spojit požadované chování s konkrétním povelem. [2]
  • Pravděpodobně budete muset vstávat několikrát za noc, abyste mohli štěně vyvenčit. Pokud štěně začne v noci kňučet, pravděpodobně se mu chce čůrat a musíte s ním jít ven. Vezměte ho přímo na určené místo a odolejte touze si s ním hrát. Měli byste zajistit, že bude dobře rozumět tomu, že noční venčení je určeno pouze k vyprazdňování.
 3. 3
  Dodržujte režim štěněte konzistentně. Ze začátku byste měli štěně brát na určené místo po jídle, po spánku a také po hraní. [3] Klíčem je zajistit, aby si štěně zvyklo chodit na stejné místo vždy, když se bude chtít vyprázdnit. Potom u něj budete moci začít požadované chování spojovat s pozitivní zpětnou vazbou.
 4. 4
  Dostatečně své štěně chvalte. Měli byste ho chválit a dávat mu pamlsky vždy, když se vyprázdní včas a na určeném místě. S pamlsky byste to ovšem neměli přehánět. Pozitivní učení posílí u štěněte pochopení požadovaného chování. Měli byste ho ovšem pochválit ihned po tom, co se vyprázdní, protože si chválu jinak nespojí s tím, že se zachovalo správně. Je ale dobré počkat do chvíle, než se štěně skutečně vyprázdní, abyste ho nepřerušovali, což by mohlo vést k následné nehodě.
  • Musíte být konzistentní také co se týče chvály. Používejte stále stejnou frázi, například „Hodný pejsek,“ aby se štěně naučilo, že vyprazdňovat se na určeném místě je správné.
  • Nikdy štěně netrestejte, když se vyprázdní na nevhodném místě. Pokud ho nepřistihnete přímo při činu, nebude vědět, za co ho trestáte a co udělalo špatně. Když ho přistihnete přímo při močení nebo kálení v domě, ihned ho vezměte na určené místo a pochvalte ho, když se tam vyprázdní.
 5. 5
  Mějte trpělivost. Některá štěňata se nenaučí ovládat svůj měchýř až do věku 6 měsíců. Pravděpodobně budete muset řešit nehody a loužičky, i když budete mít pocit, že se vám již daří štěně naučit chodit ven. Mějte trpělivost a postupujte konzistentně a vaše štěně se nakonec naučí chodit na předem určené místo.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Naučte své štěně slušnému chování

 1. 1
  Vycvičte štěně pomocí odměn. Klíčem k výcviku štěněte je naučit ho základní povely. Nejužitečnější a nejsnadnější povel je pravděpodobně „sedni.“ Když budete svého psa cvičit pomocí odměn, budete mít největší úspěch. Pozitivní podmiňování (většinou ve formě malých pamlsků) štěně naučí poslouchat vaše povely. Díky tomu se naučí spojit si pozitivní odměnu (pamlsek) s daným povelem (například „sedni“).
  • Nezapomeňte štěně odměnit ihned po tom, co udělá něco správně. Když ho neodměníte hned, bude zmatené, protože nebude vědět, co od něj očekáváte.
 2. 2
  Povely by měly být co nejkratší. Neříkejte: „Teď chci, aby sis sednul,“ protože vaše štěně nebude rozumět tomu, co po něm chcete. Řekněte raději jen „sedni.“ Využívejte pamlsky a pochvalu při každém učení nového povelu.
  • Až se štěně naučí ihned poslechnout na povel, můžete mu postupně přestávat dávat pamlsky. Musíte ho ale stále chválit, bez ohledu na to, zda mu dáte pamlsek, nebo ne.
  • Stejný přístup použijte i při výcviku ostatních povelů, jako je „k noze“ a „zůstaň.“ Klíčem je odměňovat psa ihned po tom, co se zachová správně, být konzistentní a využívat jednoduché povely.
 3. 3
  Dejte svému štěněti dostatek hraček. Štěňata ráda koušou – je to pro ně naprosto přirozené chování. Musíte ho ovšem naučit, že některé věci kousat smí a jiné zase ne. Abyste mu pomohli se to naučit, mějte v zásobě dostatek hraček, do kterých může kousat. Můžete si je koupit ve zverimexu, nebo v obchodech s levným zbožím.
  • Štěňata ráda koušou provazy a když jim dopřejete dostatek provazů na kousání, pomůžete jim s růstem zubů.
  • Pokud najdete štěně, jak vám kouše boty, vezměte mu je, dejte je pryč a ihned štěněti dejte provaz, do kterého se bude moci zakousnout. Až budete štěněti brát botu, řekněte mu „Nesmíš!“ Nakonec se naučí, co smí kousat a co ne. [4]
 4. 4
  Když se štěně bude snažit kousat něco, co kousat nesmí, klepněte ho přes čumák. Když vám štěně například začne okusovat prsty nebo ruku, poklepejte mu volnou rukou na čumák a řekněte „Nesmíš.“ Jakmile mu ruku seberete, dejte mu provaz nebo jinou hračku, do které smí kousat.
 5. 5
  Naučte své štěně neštěkat. Někteří majitelé mají radost, když jejich psi štěkají na všechny příchozí a upozorňují je na hosty a další návštěvy. Pes se ovšem musí naučit poslechnout na povel a být zticha, protože štěkání může být někdy otravné. Když štěně začne štěkat, řekněte „Ticho.“ Když vás poslechne (pravděpodobně to bude nějakou dobu trvat), ihned ho za to odměňte pamlskem a pochvalou.
  • Bude vám nějakou dobu trvat, než své štěně naučíte poslouchat a přestat štěkat na povel, ale nakonec se to naučí. Konzistentnost a trpělivost jsou v tomto případě nejdůležitější.
 6. 6
  Naučte své štěně neskákat po lidech. U některých psů je skákání po lidech také vážným problémem. Toto chování je ovšem můžete snadno odnaučit. Pokud má vaše štěně sklony skákat po lidech, mějte ho na vodítku, abyste ho to mohli odnaučit včas. Řekněte mu, aby si sedlo a když vás poslechne, odměňte ho pamlskem a pochvalou. Brzy se naučí, že skákat po lidech je nepřijatelné. [5]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Naučte svého psa zůstávat v bedýnce

 1. 1
  Rozhodněte se, zda je pro vaše štěně vhodné, aby zůstávalo v bedýnce. Bedýnka podporuje u psa základní instinkt, podle kterého si má najít nějakou svoji noru. Divocí psi si vyhrabávají nory, ve kterých spí, schovávají se před nebezpečím a ve kterých vychovávají mladé. Bedýnka vám umožní u vašeho psa tyto instinkty rozvíjet a zároveň ho vycvičit. [6] [7] [8]
  • Původním účelem bedýnky je naučit psa nevyprazdňovat se doma. Štěně si nebude chtít svoji bedýnku ušpinit výkaly, takže se naučí ovládat svůj močový měchýř.
  • Bedýnka vám také pomůže omezit přístup psa do ostatních částí domu, takže se vyhnete okousanému nábytku.
  • Kromě toho jsou bedýnky vhodné pro transport psa v autě.
 2. 2
  Kupte si bedýnku ještě dříve, než si psa přinesete domů a dejte ji na předem určené místo. Bedýnka musí být dost velká na to, aby se v ní pes mohl postavit, lehnout si a otočit se. [9] Také byste ovšem neměli kupovat příliš velkou bedýnku, protože by se v ní štěně mohlo začít v jednom koutě vyprazdňovat a spalo by na opačné straně. Pokud chcete koupit větší bedýnku, aby vaše štěně mohlo růst, musíte ji rozdělit přepážkou, aby se zatím nedostalo až na konec.
 3. 3
  Dejte bedýnku na místo, kde trávíte hodně času. Měli byste štěněti dát bedýnku na nějaké místo, kde se nebude cítit izolovaně a osaměle. [10] Do bedýnky byste mu měli dát měkké deky nebo jinou výstelku.
 4. 4
  Seznamte své štěně s bedýnkou. Nechejte dvířka otevřená a mluvte na štěně klidným a povzbuzujícím hlasem. Do bedýnky dejte několik pamlsků. [11] Štěně se brzy instinktivně naučí brát bedýnku jako své nové místo.
 5. 5
  Dávejte štěněti potravu uvnitř bedýnky. Aby se štěně naučilo brát bedýnku jako bezpečné místo, krmte ho nějakou dobu přímo v ní. [12] Postupně během několika dnů mu dávejte potravu do bedýnky. Až se naučí jíst uvnitř bedýnky, začněte mu během jídla zavírat dvířka.
  • Jakmile štěně dojí, otevřete mu dvířka od bedýnky. Během několika týdnů mu postupně nechávejte po jídle dvířka zavřená stále delší dobu.
  • Pokud štěně začne kňučet, pravděpodobně jste ho nechali v bedýnce zavřené příliš dlouho. Zkuste zkrátit dobu, po kterou ho v ní necháváte. Než ho pustíte ven, měli byste ovšem počkat, až přestane kňučet, protože se jinak naučí, že když zakňučí, pustíte ho ihned ven. [13]
 6. 6
  Naučte štěně zůstávat v bedýnce delší dobu. Až si štěně zvykne pravidelně jíst v bedýnce, začněte ho učit zůstávat tam vždy na krátkou dobu. Mějte připraven pamlsek a přivolejte ho do bedýnky. Dejte mu povel (například „dovnitř“) a hoďte mu do bedýnky pamlsek.[14] Když do bedýnky vleze, pochvalte ho a zavřete dvířka.
  • Začněte s kratšími časovými intervaly, například s 5-10 minutami. Postupně v průběhu jednoho týdne tyto intervaly prodlužujte.
 7. 7
  Nenechávejte štěně v bedýnce příliš dlouho. Štěňata mladší 6 měsíců by neměly být v bedýnce nikdy déle než čtyři hodiny v kuse, protože neudrží své močové měchýře delší dobu. Nikdy byste psy neměli zamykat do klecí nebo do bedýnek na dlouhou dobu.
 8. 8
  Nikdy nevyužívejte bedýnku jako trest. Protože bedýnka napodobuje psí nory, měla by pro psa představovat příjemné a klidné místo pro odpočinek a ne trest. [15] Pokud váš pes trpí separační úzkostí, nebo je vystresovaný, měli byste se poradit s veterinářem nebo cvičitelem a zhodnotit, zda je pro vašeho psa bedýnka vhodná.
  Reklama

Tipy

 • Dávejte si pozor na tón svého hlasu. Vaše štěně se řídí tónem hlasu, kterým na něj mluvíte a opakovanými slovy. Snažte se mluvit na štěně vyšším hlasem, když ho budete chtít pochválit a nižším hlasem, když ho budete chtít vychovávat a potrestat.
 • V každém případě je nejdůležitější být konzistentní.
 • Uvědomte si, že psi se řídí zvykem a potřebují pevný režim. Když jim ho dopřejete, bude pro vás snadnější je vycvičit. Musíte ovšem jejich zvyky a režim zařadit do svého denního režimu.
 • Zvyknout psa na pevný režim není jednoduché, ale rozhodně to stojí za to. Když si štěně přinesete domů, s trochou štěstí bude již od chovatele naučené vyprazdňovat se venku a pravidelně se krmit. Před přesunem do nového domova jsou štěňata většinou již alespoň týden odloučena od matky, což znamená, že by měla být zvyklá na granule pro mladé psy.
 • Když budete psa krmit vlhkou stravou, přestože bude zvyklý na granule, mohli byste mu způsobit zažívací potíže a průjem
 • Za každé dobré chování své štěně pochvalte.
 • Štěně bude chápat, co po něm chcete, pouze když ho budete cvičit konzistentně a budete využívat stále stejné metody výcviku. Chvalte ho za každý úspěch, i když bude zdánlivě bezvýznamný.
 • Nedoporučuje se používat pomůcky, jako jsou náhubky, nebo elektrické obojky, pokud nevíte, jak s nimi správně zacházet. Pokud tyto věci chcete používat, poraďte se s odborníkem. Měli byste mít zejména dostatek trpělivosti a pokusit se štěně vycvičit klasickým způsobem.Reklama

Varování

 • Nikdy štěně nebijte, nekřičte na něj a nijak ho netýrejte. Mohli byste způsobit, že z něho vyroste úzkostlivý, vystrašený, nebo agresivní pes.
Reklama

Reference

 1. Journal of Applied Animal Welfare Science, 3(2), 93–106. Salman, et al. Lawrence Erlbaum Associates, Inc. 2000
 2. Handbook of Applied Dog Behavior and Training, Procedures and Protocols. Volume 3. Steven R. Lindsay. Blackwell Publishing. 2005
 3. Handbook of Applied Dog Behavior and Training, Procedures and Protocols. Volume 3. Steven R. Lindsay. Blackwell Publishing. 2005
 4. Canine and Feline Behavior for Veterinary Technicians and Nurses. Edited by Julie Shaw and Debbie Martin. John Wiley & Sons, Inc. 2015
 5. Canine and Feline Behavior for Veterinary Technicians and Nurses. Edited by Julie Shaw and Debbie Martin. John Wiley & Sons, Inc. 2015
 6. http://www.humanesociety.org/animals/dogs/tips/crate_training.html
 7. Behavior Problems of the Dog and Cat 3: Behavior Problems of the Dog and Cat. G.M. Landsberg, W. L. Hunthausen and L. J. Ackerman. Elsevier. 2013
 8. Do Over Dogs: Give Your Dog a Second Chance for a First Class Life. Pat Miller. Dogwise Publishing. 2010
 9. http://www.humanesociety.org/animals/dogs/tips/crate_training.html

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 984 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 2 984 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama