Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Všichni vědí, že správně vychovat dítě vyžaduje čas a úsilí. Mít děti je vcelku přirozené, ale být dobrým rodičem je mnohem složitější. Pokud chcete vědět, jak vychovat dítě, přečtěte si tento článek.

Část 1 ze 4:
Dodržujte správný režim

 1. 1
  Rodičovství by mělo být na prvním místě. V dnešním světě je to těžké, protože se všichni musíme věnovat mnoha různým věcem. Dobří rodiče berou rodičovství jako hlavní prioritu. Jakmile se stanete rodičem, musíte se naučit brát potřeby svého dítěte jako to nejdůležitější v životě a umět se obětovat tak, abyste dítěti věnovali více času, než sami sobě. Neměli byste své potřeby zanedbávat, ale musíte si zvyknout na to, že vaše dítě bude vždy to nejdůležitější.
  • Pokud máte partnera, můžete se někdy střídat v péči o dítě, abyste měli nějaký čas i sami pro sebe.
  • Když si plánujete čas na následující týden, musíte vždy myslet hlavně na potřeby svého dítěte.
 2. 2
  Každý den svému dítěti čtěte. Když ho naučíte lásku k psanému slovu, bude si později v životě rádo číst. Určete si každý den čas, kdy budete svému dítěti číst – většinou to bývá před spaním, a čtěte mu minimálně půl hodiny. Vaše dítě tak bude mít rádo knížky a bude mít větší šanci na úspěch v akademické sféře i v běžném životě. Studie prokázaly, že děti, kterým rodiče každý den četli, se později ve škole chovaly mnohem lépe. [1]
  • Až se vaše dítě začne učit číst a psát, nechejte to na něm. Neopravujte ho každé dvě vteřiny, jinak ho od učení odradíte.
 3. 3
  Večeřte jako celá rodina. Jedním z nejnebezpečnějších trendů moderních rodin je vymírání rodinných večeří. Večeře není jen místem sbližování a řešení rodinných záležitostí, ale také místem učení a předávání hodnot. Správné vychování se děti učí postupně při stolování. Rodinné večeře by měly zachovávat ideály, které si děti přenesou do budoucího života. [2]
  • Pokud vaše dítě nechce jíst, nekritizujte jeho stravovací návyky a nesledujte ho při jídle. Způsobilo by to, že by dítě v pozdějším věku mělo negativní vzpomínky na rodinná jídla.
  • Zapojte své dítě do přípravy jídel. Večeře pro něho bude mnohem zábavnější, když bude moci někdy vybrat jídlo, nebo vám pomůže prostřít stůl.
  • Při jídle se bavte otevřeně a uvolněně. Nemusíte své dítě vyslýchat, jednoduše se ho zeptejte, jak se dnes mělo.
 4. 4
  Určete pevnou večerku. Vaše dítě sice nemusí chodit do postele každý den ve stejnou dobu, ale měli byste určit nějakou hranici, kterou bude muset dodržovat. Studie prokázaly, že poznávací schopnosti dětí se sníží o celé dvě úrovně za každou hodinu spánku, kterou zmeškají. Je tedy důležité, aby se děti každý den dobře vyspaly. [3]
  • Před spaním by dítě mělo nějakou dobu odpočívat. Vypněte televizi, hudbu a všechny ostatní elektronické přístroje a uložte dítě do postele, abyste mu mohli číst.
  • Nedávejte dětem před spaním nic sladkého, jinak se jim bude hůře usínat.
 5. 5
  Každý týden své dítě naučte něco nového. Nemusíte mu připravovat každý den desítky činností, ale měli byste najít něco, co se vaše dítě může každý týden naučit. Může jít například o fotbal, nebo kreslení – nezáleží na tom, co to bude. Důležité je, aby to vaše dítě bavilo. Podporujte ho v tom, co bude dělat rádo.
  • Když budete dítě posílat do různých kroužků, naučí se socializovat a bude umět jednat s ostatními dětmi.
  • Nebuďte líní. Pokud si vaše dítě stěžuje, že se mu nechce chodit na hodiny piana, ale vy víte, že ho to i přesto baví, nepodléhejte mu a přimějte ho, aby tam chodilo.
 6. 6
  Každý den svému dítěti dejte dostatek času na hraní. Čas na hraní neznamená to, že dítě posadíte před televizi a půjdete uklízet. Znamená to, že si dítě bude moci hrát se svými oblíbenými hračkami a vy mu pomůžete objevovat jeho možnost. I když budete unavení, je důležité si s dítětem hrát, aby se mohlo rychle učit a postupně si dokázalo hrát i samo.
  • Nezáleží na tom, kolik hraček pro své dítě máte. Nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Možná zjistíte, že nejoblíbenější hračka vašeho dítěte je prázdná rolička od toaletního papíru.
  Reklama

Část 2 ze 4:
Milujte své dítě

 1. 1
  Naučte se svému dítěti naslouchat. Jednou z nejlepších věcí, které můžete dělat, je ovlivňovat život svého dítěte. Je snadné dítěti nevěnovat pozornost a nechat si tyto příležitosti utéct. Když svým dětem nebudete naslouchat a budete jim stále jen rozkazovat, budou mít pocit, že je nerespektujete a nezáleží vám na nich.
  • Podporujte své dítě v tom, aby s vámi mluvilo. Pomáhejte mu vyjadřovat jeho pocity a myšlenky, aby se naučilo úspěšně komunikovat.
 2. 2
  Chovejte se ke svému dítěti s úctou. Nikdy nezapomínejte na to, že vaše dítě je lidská bytost, která má své touhy a potřeby stejně jako všichni ostatní. Pokud je vaše dítě vybíravé v jídle, nepeskujte ho u večeře. Pokud mu trvá naučit se chodit na nočník, neztrapňujte ho tím, že o tom budete mluvit na veřejnosti. Pokud jste dítěti slíbili, že ho vezmete do ZOO, dodržte tento slib, i když budete unavení. [4]
  • Když budete své dítě respektovat, bude na oplátku respektovat vás.
 3. 3
  Uvědomte si, že své dítě nikdy nemůžete milovat až příliš. Není pravda, že dítě můžete milovat příliš moc, chválit příliš moc, nebo ho příliš moc zahrnovat pozorností. Když budete svému dítěti projevovat lásku a věnujete mu pozornost, podpoříte jeho vývoj ve zdravého a úspěšného člověka. Když svému dítěti místo lásky budete dávat dárky, nebo ho nebudete trestat za špatné chování, vyroste vám rozmazlené.
  • Minimálně jednou denně svému dítěti říkejte, jak ho milujete (nejlepší bude dělat to tak často, jak to bude možné).
 4. 4
  Zapojte se do každodenního života svého dítěte. Bude těžké být svému dítěti k dispozici každý den, ale pokud chcete, aby mělo své vlastní zájmy a pevný charakter, budete ho muset podporovat. neznamená to, že ho budete muset neustále sledovat, ale že mu budete muset být k dispozici ve všech důležitých chvílích jeho života, od prvního fotbalového zápasu až po rodinné výlety.
  • Až vaše dítě začne chodit do školy, měli byste vědět, které předměty má a měli byste znát jména jeho učitelů. Dělejte si s dětmi úkoly a pomáhejte mu se všemi těžkými věcmi. Nikdy ale nedělejte nic za něho.
  • Až bude vaše dítě starší, budete se moci trochu stáhnout a podporovat ho v tom, aby se zabývalo tím, co ho zajímá.
 5. 5
  Podporujte u svého dítěte nezávislost. Můžete svému dítěti být k dispozici a zároveň ho nechat, aby se věnovalo tomu, co ho bude bavit. Neříkejte mu, které předměty se má učit, ale nechejte ho, aby si vybralo samo. Můžete mu pomáhat s oblékáním, ale choďte nakupovat oblečení společně, aby si mohlo samo vybrat, co chce nosit. Pokud si vaše dítě chce hrát samo, nebo s kamarády, dovolte mu to. [5]
  • Když budete u svého dítěte podporovat nezávislost už od útlého věku, bude v budoucnu schopné myslet a jednat samo za sebe.
  Reklama

Část 3 ze 4:
Vychovávejte své dítě

 1. 1
  Uvědomte si, že děti potřebují mít jasně dané hranice. Čas od času tyto hranice budou ignorovat a v takových chvílích se musíte naučit je správně potrestat. Děti musí vědět, že trest je formou rodičovské lásky.
 2. 2
  Za dobré chování své dítě odměňujte. Odměňovat své dítě za dobré chování je ještě důležitější, než trestat ho za špatné chování. Když dítěti dáte najevo, že se chová správně, bude se v budoucnu chovat stejně. Když vaše dítě bude hodné, například půjčí jinému dítěti svoji hračku, nebo se bude chovat tiše po cestě v autě, řekněte mu, že si to uvědomujete a oceňujete to. Neměli byste se chovat tak, jako kdyby bylo správné chování samozřejmé a za špatné chování dítě trestat.
  • Nepodceňujte podstatu chválení dítěte za dobré chování. Když dítěti budete říkat, že jste na něho pyšní, dáte mu najevo, že jeho chování skutečně oceňujete.
  • Můžete svému dítěti čas od času dávat hračky, nebo sladkosti, ale snažte se to nedělat tak, aby si vaše dítě myslelo, že dostane hračku vždy, když se bude chovat slušně.
 3. 3
  Buďte konzistentní. Pokud chcete své dítě vychovávat efektivně, budete muset být konzistentní. Nemůžete ho jeden den za něco trestat a druhý den mu dávat hračky, aby s tím přestalo, nebo dokonce dělat, že se nic neděje, protože se s ním nechcete hádat. Když vaše dítě udělá něco hezkého, například se naučí chodit na nočník, pochvalte ho. Konzistentnost podporuje správné chování.
  • Pokud vychováváte dítě s partnerem, musíte se vždy shodnout na tom, co je správné a co ne a používat stejné metody. Nikdy nedovolte, aby pro vaše dítě byl jeden rodič ten hodný a druhý zlý.
 4. 4
  Vysvětlete dítěti svá pravidla. Pokud chcete, aby vaše dítě dodržovalo pravidla, musíte mu je vysvětlit. Neříkejte mu jen to, že se nemá chovat škaredě k ostatním dětem, nebo že si po sobě musíte uklízet. Vysvětlete mu, proč je to dobré pro něho, pro vás i pro celou společnost. Když dítěti vysvětlíte spojení mezi jeho činy a dopadem na ostatní lidi, snáze pochopí, proč musí dodržovat pravidla.
 5. 5
  Naučte své dítě převzít zodpovědnost za jeho činy. Jde o důležitou součást výchovy dítěte a budování jeho charakteru. Když dítě udělá něco špatně, například zahodí jídlo na zem, ujistěte se, že za své chování převezme zodpovědnost a vysvětlí vám, proč to udělalo, místo aby to popíralo, nebo to svádělo na někoho jiného. Když vaše dítě udělá něco špatného, promluvte si s ním o tom, proč to udělalo.
  • Naučte své dítě, že všichni dělají chyby a že nezáleží pouze na chybách, ale hlavně na tom, jak se ke svým chybám postaví.
  Reklama

Část 4 ze 4:
Budujte charakter svého dítěte

 1. 1
  Neomezujte budování charakteru pouze na slova. Ctnosti se lidé učí tím, že trénují. Rodiče by měli svým dětem pomáhat tím, že u nich budou podporovat správné chování, sebeovládání, dobrou pracovní morálku, laskavé chování k ostatním a službu komunitě. Chování je to nejdůležitější. Pokud je vaše dítě příliš malé na to, aby pochopilo humanitární činnost, naučte ho chovat se hezky ke všem ostatním lidem bez ohledu na věk.
 2. 2
  Jděte svému dítěti příkladem. Přiznejte si to: lidé se učí hlavně tím, že napodobují to, co vidí. Nikdy se nevyhnete tomu, že pro své dítě budete idolem, ať už špatným, nebo dobrým. Jít svému dítěti správným příkladem je to nejdůležitější, co budete muset dělat. Když budete na své dítě křičet a zároveň ho budete učit, že by nemělo nikdy na nikoho křičet, budete ve vzteku házet věcmi, nebo pomlouvat své sousedy, vaše dítě si bude myslet, že je takové chování v pořádku. [9]
  • Jděte svému dítěti příkladem už od prvního dne jeho života. Vaše dítě si vaše chování a nálady začne uvědomovat dříve, než byste si mysleli.
 3. 3
  Dávejte si pozor na vše, co vaše dítě absorbuje. Děti jsou jako houby. Spousta věcí, které nasají, se vztahuje k morálním hodnotám a charakteru. Knihy, písničky, televizní pořady, internet a filmy nám stále předkládají spoustu věcí – jak morálních, tak nemorálních. Jako rodiče musíme kontrolovat vše, co naše děti ovlivňuje.
  • Pokud spolu s dítětem uvidíte něco znepokojivého, například lidi, kteří se hádají, nebo televizní zprávu se spoustou násilí, promluvte si o tom.
 4. 4
  Naučte své dítě dobrému chování. Naučte své dítě prosit, děkovat a chovat se k lidem s úctou. Díky tomu bude v budoucnu mnohem úspěšnější. Nepodceňujte věci, jako je úcta ke starším lidem a vyhýbání se problémům. Dobré vychování bude vaše dítě provázet po zbytek života, takže byste na něm měli začít pracovat co nejdříve.
  • Velmi důležitým aspektem dobrého vychování je umět si po sobě uklízet. Naučte své dítě uklízet si hračky zhruba ve třech lidech a uvidíte, že až mu bude 23 let, lidé budou nadšení z toho, jak pozorný host to je.
 5. 5
  Mluvte pouze tak, jak chcete, aby mluvilo vaše dítě. I když budete mít chuť mluvit neslušně, stěžovat si, nebo někoho pomlouvat v přítomnosti svého dítěte, uvědomte si, že vaše dítě vás poslouchá. Když se budete hádat s partnerem, je lepší to dělat za zavřenými dveřmi, jinak vaše dítě bude vaše chování napodobovat.
  • Když řeknete sprosté slovo a vaše dítě si toho všimne, nepředstírejte, že se to nestalo. Omluvte se mu a řekněte, že už se to nebude opakovat. Když nic neřeknete, vaše dítě si bude myslet, že je v pořádku takto mluvit.
 6. 6
  Naučte své děti empatii. Empatie je důležitá a nikdy není dost brzy se ji naučit. Když se vaše dítě bude umět vcítit do ostatních, uvidí svět lepšíma očima a bude schopno si představit, jak se cítí ostatní lidé. Řekněme, že vaše dítě přijde domů ze školy a řekne vám, že se k němu jeho kamarád choval škaredě. Promluvte si o tom, co se stalo a snažte se zamyslet se společně nad tím, jak se asi kamarád cítí a co vedlo k jeho negativnímu chování. [10] Pokud vám například servírka v restauraci zapomene přinést objednávku, nikdy neříkejte svému dítěti, že je líná, nebo hloupá. Místo toho mu řekněte, že po celém dni na nohou je určitě už úplně vyčerpaná.
 7. 7
  Naučte své dítě být vděčné. Naučit své dítě vděčnosti je něco jiného, než naučit ho říkat „děkuji“. Aby dítě skutečně pocítilo vděk, budete muset sami stále říkat „děkuji“, aby vaše dítě vidělo, jak se má správně chovat. Když si dítě bude stěžovat, že všechny ostatní děti mají nějakou hračku, kterou jste mu nekoupili, připomeňte mu, kolik lidí na světě nemá takové štěstí, jako ono. [11]
  • Ukazujte svému dítěti různé lidi ze všech společenských vrstev, aby si uvědomovalo, jak velké štěstí má, i když bude třeba smutné z toho, že k Vánocům nedostane drahé kolo.
  • Když budete svému dítěti říkat „Neslyšel jsem tě poděkovat...“, nedosáhnete tak dobrých výsledků, jako když budete sami děkovat tak, aby to vaše dítě slyšelo.
  Reklama

Tipy

 • Seznamte se s rodiči přátel svých dětí. Možná se s někým spřátelíte a alespoň budete mít jistotu, že je vaše dítě s kamarády v bezpečí.
 • Všechny knihy s radami pro rodiče čtěte s rezervou. Dnešní rady ohledně výchovy dětí mohou být brzy považovány za velké chyby.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 035 krát
Kategorie: Rodičovství
Stránka byla zobrazena 3 035 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama