Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Štěňata jsou ztělesněná radost – jsou roztomilá, chlupatá a prozáří vám celý den. Na druhou stranu ale není jednoduché se o ně starat a vycvičit je. To nejdůležitější je naučit ho poslouchat. Vycvičená štěňata jsou bezpečnější, šťastnější a umějí se chovat. V tomto článku se dozvíte, jak své štěně správně vycvičit.

Část 1 ze 5:
Základy cvičení

 1. 1
  Připravte sami sebe a svoji rodinu na zodpovědnost, kterou štěně představuje. Je sice úžasné pořídit si malého pejska, je ale také důležité, aby celá rodina pochopila, že jde o velkou zodpovědnost a že je nutné při výcviku dodržovat pravidla. Disciplína je důležitá, a to nejen pro vaše štěně. Pokud jste se rozhodli, že by štěně mělo spát v krabici, dokud si nezvykne poslouchat v domě a bude se vyprazdňovat venku, nedovolte nikomu, aby štěněti dovolil spát v posteli, nebo jinde v domě.
  • Štěňata jsou velmi snadno ovlivnitelná. Když štěněti dopřejete speciální privilegia hned po tom, co si ho přinesete domů, bude velmi zmatené, když začnete při výcviku měnit pravidla. Nejlepší je připravit si pravidla předem a držet se jich.
 2. 2
  Najděte si ty správné odměny. Je nemožné vycvičit štěně bez použití metody odměn. Většina štěňat dobře reaguje na odměny ve formě pamlsků, ale když tyto odměny budete chtít používat, musíte si uvědomit, že musí jít o malé pamlsky (dokonce i jednotlivé granule vám budou stačit). Když budete psovi dávat sušenky a velké kusy jídla pokaždé, když vás poslechne, bude brzy nemocný a tlustý.
 3. 3
  Chvalte své štěně slovně. Kromě jiné metody, kterou si vyberete, byste své štěně měli vždy také slovně pochválit. Když vás pes poslechne, chvalte ho vysokým a laskavým hlasem. Psi na laskavá slova reagují moc dobře.
  • Na druhou stranu, když váš pes nebude poslouchat, měli byste k němu mluvit pevným a přísným hlasem. Je důležité, aby se pes naučil rozpoznat rozdíl mezi příjemným hlasem a nazlobeným hlasem, který mu dá najevo, že udělal něco špatně.
 4. 4
  Necvičte psa moc dlouho. Tento krok je nezbytný pro to, aby se vaše štěně naučilo co nejdříve poslouchat na povely (sedni, zůstaň, pojď sem a lehni). Necvičte ho tedy déle, než 10-15 minut v kuse. Také se snažte každý výcvik trochu ozvláštnit a udělat ho příjemným. Vymýšlejte zábavné hry a vždy výcvik zakončete něčím příjemným, i když se psovi zrovna moc nedařilo. Díky tomu se štěně bude těšit na další výcvik a vy to budete mít jednodušší. Pokud uvidíte, že je štěně znuděné, nesoustředí se a cítí se špatně, dejte si pauzu. Snažte se každý den štěně cvičit 15 minut, aby se naučilo rychle poslouchat.
  Reklama

Část 2 ze 5:
Jak vycvičit štěně pro život v domě

 1. 1
  Štěňata mladší 12 týdnů ještě nemají plnou kontrolu nad svým močovým měchýřem. I když to chtějí „zadržet“, nejsou toho schopni, takže je zatím netrestejte, když se vám počurají v domě. Většina štěňat se to naučí až po asi 6 měsících a někdy i později. Když budete své učit vyprazdňovat se pouze venku, je nezbytné zachovat si pozitivní přístup a to i v případě, že doma najdete skvrny a zapáchající loužičky.
 2. 2
  Pamatujte na pravidlo hodin a měsíců. Štěňata zpravidla dokáží močení zadržet tolik hodin, kolik je jim měsíců. Pokud tedy máte čtyřměsíční štěně, neměli byste ho nechávat bez přístupu ven déle než čtyři hodiny. [1]
  • V noci je to něco jiného, protože štěňata spí stejně, jako my. Až budete mít štěně staré čtyři měsíce, mělo by být schopné vydržet celou noc.
 3. 3
  Krmte své štěně pravidelně. Jistě je vám jasné, že se štěně bude potřebovat vyprázdnit, když ho nakrmíte. Pokud ho chcete naučit vydržet v domě rychleji, krmte ho pravidelně a držte se toho. Pokud vám to veterinář nedoporučí, neměli byste mu nechávat plnou misku neustále. Když to uděláte, štěně si nezvykne na pravidelné krmení a narušíte tím jeho „toaletní“ cyklus. Navíc si vás štěně nezapamatuje jako toho, kdo mu dává najíst (což je nezbytné, když chcete docílit toho, aby vás pes bral jako vůdce stáda a svého pána). [2]
  • Nikdy nekrmte svého psa mezi hlavními jídly.
 4. 4
  Pravidelně choďte se svým psem ven. Malá štěňata potřebují chodit močit každých 30-45 minut. Měli byste se podle toho tedy zařídit a chodit s ním často ven.
  • Štěňata byste měli brát ven každou hodinu a vždy také krátce po jídle, po spaní a po hraní. Také byste s nimi měli chodit ven hned ráno po probuzení a těsně před spaním, aby vám v noci vydržela déle bez pomočení.
 5. 5
  Když se štěně vyčůrá venku, pochvalte ho. Dejte mu pamlsek a slovně ho pochvalte za každé vyprázdnění venku. Snažte se vodit štěně vždy na to samé místo, aby se naučilo, že se tam má vyprázdnit. Když ho tam přivedete, řekněte mu, aby to udělalo a počkejte na něho.[3]
  • Když budete štěně brát vždy na stejné místo, brzy si jeho pach spojí s pravidelným vyprazdňováním a rychleji se to naučí.
  • Některá štěňata se budou chtít vyprázdnit hned po tom, co s nimi vyjdete ven, zatímco jiná se nejprve budou chtít trochu proběhnout a pohrát si.
 6. 6
  Sledujte své štěně a všímejte si toho, když se mu bude chtít na toaletu. Časté signály jsou například: čenichání, kňučení, kroužení kolem dokola a rychlé pobíhání po domě. Jakmile si něčeho takového všimnete, vezměte své štěně ven. Ze začátku ho budete muset bedlivě pozorovat.
 7. 7
  Vytvořte svému štěněti místo. Je to důležité hlavně pro dobu, kdy nebudete doma. Vyberte mu místo, kam mu dáte jeho pelíšek a vystelte ho dekami. Když půjdete ven, dejte tam noviny, hračky pro psa a vedle dejte misku s vodou. Během několika týdnů si všimnete, že se štěně vyprazdňuje na jednom konkrétním místě. Potom budete moci postupně odstraňovat noviny a nechat je jen na tom místě, které si štěně vybralo. Brzy budete moci noviny přemisťovat i na jiná místa a štěně bude chodit na toaletu stále na ně. [4]
  • Pokud se vaše štěně vyprázdní jinde, než kde jste mu to určili, možná jste mu dali málo novin, nebo jste se přesunuli z původního místa moc rychle. Výcvik vyprazdňování štěněte trvá dlouho, musíte mít trpělivost.
 8. 8
  Když se štěně vyprázdní na určeném místě, pochvalte ho. Pokud se mu stane nehoda, ale vy ho přitom nechytíte, neměli byste ho za to trestat. Nepochopí, proč ho trestáte za něco, co udělalo už před hodinou. Když ho chytíte přímo při činu, podržte ho na tom místě a jasně mu řekněte, že toto dělat nesmí.
 9. 9
  Postupně štěně pouštějte do dalších míst v domě. Až své štěně naučíte vyprazdňovat se na svém určeném místě, můžete mu dovolit objevovat ostatní místa v domě. Nejlepší je otvírat mu každou místnost postupně. Dělejte to jen v době, kdy budete moci na štěně dohlížet. Když nebudete doma, zavřete ho zase zpět do jeho pelechu. [5]
  • Když budete štěněti ukazovat další pokoje v domě, přivažte ho na vodítko. Když ho budete pevně držet, bude mít problém provést něco, co by nemělo.
  Reklama

Část 3 ze 5:
Jak vycvičit štěně tak, aby nekousalo

 1. 1
  Když štěně kouše, nedělá to proto, aby ublížilo. Štěňata stráví velkou část svého času objevováním svého okolí pusou (žvýkání, olizování a vše ostatní). Nevědí, že mají ostré zuby a že vás kousání bolí. Proto je důležité je naučit nekousat co nejdříve.
 2. 2
  Naučte své štěně šetrnosti. Štěňata nevědí, jak moc kousání bolí. Když si se svým štěnětem budete hrát, dovolte mu čas od času vás jemně kousnout. Když vás kousne moc, nahlas dejte najevo, že vás to bolí. Vylekáte ho a ono přestane. Když vás štěně kousne, nějakou dobu ho ignorujte, nebo na chvíli odejděte. Potom se vraťte a znovu si s ním hrajte. Když vás kousne moc silně, znovu řekněte „au“ a odejděte. Tím své štěně naučíte hrát si s vámi jemně. [6]
  • Až se štěně naučí nekousat vás moc silně, budete ho moci naučit nekousat ani středně silně. Opakujte stejný postup, který jste použili poprvé a pokračujte tak dlouho, dokud nebudete spokojeni s tím, jak vás štěně při hraní kouše.
 3. 3
  Odnaučte své štěně okusovat vám nohy. Pokud vaše štěně rádo ze zálohy útočí na vaše nohy, noste v kapse hračku. Když bude štěně skákat po vašich nohách, zastavte se, vytáhněte hračku z kapsy a zamávejte s ní, abyste převedli jeho pozornost k ní. Když se zakousne do hračky, dejte se opět do kroku. Zanedlouho se vaše štěně naučí, že hrát si s hračkou je mnohem lepší, než útočit na vaše nohy.[7]
  • Pokud nemáte hračku u sebe, přesto se zastavte pokaždé, když pes vyrazí po vašich nohách. Když s tím přestane, pochvalte ho a zajděte mu pro jeho hračku.
 4. 4
  Odnaučte svého psa nekousat věci, které nesmí kousat. Když uvidíte, že štěně kouše boty, nábytek nebo oblečení, vezměte mu to a vynadejte mu. Převeďte jeho pozornost na něco, co může žvýkat (například oblíbenou hračku) a když se do toho pustí, pochvalte ho. Tím ho naučíte, které věci jsou jeho a které ne.[8]
  • Pokud vaše štěně stále kouše věci, které kousat nesmí, můžete si koupit přípravek, který ho odradí svojí chutí. Tyto spreje koupíte v každém zverimexu. Nejlepší je hořké jablko – tato příchuť vašeho psa od kousání věcí odradí okamžitě.
  Reklama

Část 4 ze 5:
Jak naučit štěně poslouchat

 1. 1
  Naučte své štěně, aby si sedlo. Téměř každý pes si dokáže na povel sednout. Pokud chcete mít poslušného psa, který se dokáže naučit i složitějším povelům, budete ho nejprve muset naučit na povel sedět.[9]
  • Mějte po ruce pamlsek. Pokud má vaše štěně rádo pamlsky, měli byste ho tento povel učit s nimi. Nechejte štěně na vodítku, které vám pomůže navádět jeho pohyby.
  • Podržte pamlsek štěněti před čumákem. Jemně zatáhněte za vodítko, zvedněte pamlsek nahoru a držte ho stále nad nosem svého štěněte.
  • Štěně se bude pravděpodobně chtít stále přibližovat k pamlsku a automaticky si sedne. Pokud to neudělá, jemně ho zatlačte k zemi. Jakmile si sedne, řekněte „sedni“ a potom mu dejte pamlsek a pochvalte ho.
  • Opakujte tento postup často a mějte trpělivost. Některým psům to trvá déle, než jiným. Jakmile si vaše štěně začne uvědomovat, co znamená „sedni“, začněte to říkat těsně před tím, než si sedne. Po nějaké době trpělivého výcviku bude štěně schopné si sednout na povel.
 2. 2
  Naučte své štěně lehnout. Až bude vaše štěně umět sednout, bude se muset naučit také lehnout na povel.[10]
  • Začněte se sedícím štěnětem. Znovu mějte po ruce pamlsek. Štěně by mělo být na vodítku, abyste ho mohli navádět.
  • Držte pamlsek tak, aby na něho štěně dobře vidělo. Můžete si kleknout, abyste mohli mít pamlsek blíž u země. Jemně zatáhněte vodítkem směrem dolů a přibližujte pamlsek k zemi.
  • Když to nebude fungovat, zatáhněte za vodítko silněji a stále pohybujte pamlskem k zemi. Až bude štěně ležet, řekněte „lehni“ a odměňte ho.
  • Postupně začněte říkat „lehni“ ještě dříve, než si štěně lehne na zem. Pokračujte v tomto výcviku a vaše štěně se nakonec naučí lehnout si na povel.
 3. 3
  Naučte svého psa, aby na povel přišel za vámi. Tento povel je také velmi důležitý. Nad svým psem musíte mít naprostou kontrolu a musíte mít jistotu, že na povel přijde.[11]
  • Nechejte psa na vodítku. Řekněte mu, aby si sedl nebo lehl. Udělejte několik kroků směrem pryč a klekněte si. Mějte s sebou jeho oblíbenou hračku a zavolejte štěně jménem. Netahejte zatím za vodítko. Ukažte mu jeho hračku a poklepejte si na kolena. Stále mluvte klidným a laskavým hlasem.
  • Když k vám štěně poběží, řekněte „k noze“. Až dojde až k vám, dejte mu hračku a pochvalte ho.
  • Trénujte tento povel často a postupně se vzdalujte stále dál. Jakmile se štěně naučí „k noze“, začněte ho volat i když si bude hrát.
 4. 4
  Naučte své štěně povel „zůstaň“. Tento povel je velmi důležitý pro bezpečnost psa i ostatních lidí a psů. Vaše štěně se musí naučit na povel zůstat na místě. Je to důležité jak při procházkách, tak při hraní venku nebo při setkání s jinými psy.[12]
  • Tentokrát mu neukazujte odměnu rovnou, ale mějte ji po ruce. Řekněte štěněti, aby si sedlo a potom řekněte „zůstaň“. Podržte před ním hračku nebo pamlsek tak, aby ho vidělo. Dokud se nenaučí tento povel, nepohybujte s rukou. Pomůžete mu tím, aby se soustředilo a pochopilo, co se po něm chce.
  • Dívejte se štěněti do očí a velmi pomalu ustupte dozadu. Pokud se štěně pohne, nahlas mu řekněte „nene“. Získáte tím jeho pozornost a dáte mu najevo, že udělalo něco špatně. Nezlobte se na něho, protože zatím tomuto povelu nerozumí. Jemně ho zatáhněte zpět na místo a řekněte mu, aby si sedlo. Musí zůstat stále na místě, jinak si bude myslet, že se může hýbat i když má zůstat. Znovu zopakujte povel a zkuste to ještě jednou.
  • Když štěně zůstane na místě, pochvalte ho a dovolte mu přijít k vám. Potom mu dejte pamlsek.
  • Trénujte tento povel často. Až se štěně naučí, co to znamená, postupně se posouvejte dál.
  Reklama

Část 5 ze 5:
Další kousky

 1. 1
  Naučte své štěně převalit se. Když to dokážete, ohromíte tím všechny své přátele.
 2. 2
  Naučte své děti dát si se psem pac. Je důležité zapojit do výcviku také děti. Můžete je naučit dávat si se psem pac, což si užije jak štěně, tak dítě.
 3. 3
  Naučte psa psí taneček. Existuje snad něco roztomilejšího, než štěně, které tančí. Rozhodně ne!
 4. 4
  Naučte svého psa potřást si s lidmi rukou. Tento trik je osvědčenou klasikou, kterou by se měla naučit všechna štěňata.
 5. 5
  Naučte svého psa aportovat. Štěňata mají spoustu energie. Když ho naučíte aportovat, bude si moct trochu této přebytečné energie vybít.
  Reklama

Tipy

 • Nikdy nevolejte štěně k sobě proto, abyste ho mohli potrestat. Způsobili byste to, že si štěně spojí vaše volání s trestem a nakonec nebude ochotné vás poslouchat.
 • Dokud se štěně nenaučí všechny povely lépe, cvičte ho vždy jen 15 minut v kuse. Potom se přesuňte ven, kde na něho bude číhat více zdrojů rozptýlení, ale stále ho mějte na vodítku nebo na oplocené zahradě.
 • Trénujte své štěně před jídlem. Za chvíli si bude myslet, že je pro něho potrava odměnou za výcvik.
 • Pokud vaše štěně nedokáže udržet pozornost a lehce se znudí, cvičte ho pomocí různých her. Tyto hry mohou zahrnovat například schovávání pamlsků, aportování nebo jiné kreativní činnosti, které si užijete vy i váš pes.

Reklama

Varování

 • Buďte vždy jemní a netlačte štěně do požadované polohy. Netrhejte vodítkem, ale jemně na něho zatlačte, aby štěně vědělo, co má udělat. Když se štěně začne dusit, okamžitě přestaňte a zatlačte ho za zadek.
 • Nikdy své štěně nebijte. Když to budete dělat, zničíte vztah mezi vámi dvěma a váš pes se vás nikdy nenaučí mít rád.

Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 378 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 6 378 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama